ادبا و شعرای فارسی در قطب فرهنگی جهان صاحب نام هستند

به گزارش خبرنگار فرهنگی دیباروز از قزوین؛ سید علی قاسم ‌زاده رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در نشست اعضای باشگاه سفرای فارسی گوی که در سالن اجتماعات بوستان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد اظهارداشت: امروزه قلمرو فرهنگی و زبان فارسی خارج از مرزهای جغرافیایی بوده و عامل وحدت آفرین، همدلی و محبت بین کشورهایی است که در دوران کهن ذیل فرهنگ ایرانی با ما هم‌زیستی، همدلی تاریخی و روحیه مسالمت آمیز داشتند.

photo_2023-09-26_22-29-27

وی گفت: این گردهمایی موجب شد تا بتوانیم زبان فارسی را که عامل وحدت و میراث گرانقدر قلمرو فرهنگی است پاس بداریم و با استفاده از هنر و زبان فارسی اسباب دوستی و محبت را بین کشورهای مختلف تقویت کنیم. 

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) بیان کرد: نام این دانشگاه به نام بنیانگذار انقلاب مزین شده و دانشجویان بیش از ۱۱۰ کشور جهان در این مرکز علمی تحصیل کرده اند و اکنون زبان آموزان و دانشجویان این دانشگاه در عرصه‌های مختلف مشغول خدمت بویژه در حوزه های دیپلماتیک و تجاری هستند و هر یک مانند سفیران و نمایندگان فرهنگی زبان فارسی و حافظ میراث تمدنی محسوب می شوند. 

وی افزود: فردریش هگل تمدن بشر را مدیون زبان و فرهنگ ایرانی می دانست و حقانیت این گزاره در تاریخ و قلمرو فرهنگی ما آشکار است.

نماینده عالی وزارت عتف در استان با تاکید براینکه زبان فارسی یک زبان زنده و فراموش نشدنی است عنوان کرد: زبان فارسی به سبب غنا و نقش موثرش در تمدن سازی، زبانی بسیار ارزشمند و ماندگار است و هنوز با گذشت سالیان دراز در کشورهای مختلف از شبه قاره گرفته تا حوزه بالکان به عنوان زبان دوم جهان اسلام و زبان فرهنگ می درخشد. 

photo_2023-09-26_22-28-52

وی با بیان اینکه ادبا و شعرای فارسی در قطب فرهنگی جهان صاحب نام هستند تصریح کرد: پنج قله شعر فارسی که زبان، نماد و مظهر تفکر ایرانی است در جهان جایگاه ویژه ای دارند که فردوسی حکیم قله شاخصی است که شاهنامه بزرگترین حماسه دنیا و اخلاقی‌ترین کتاب حماسه جهان است که در آن فرهنگ ایرانی و روحیه صلح ‌پذیر ایرانیان به شکل شیوایی قلم فرسایی شده که نشان می دهد ایرانیان اهل جنگ و تهاجم نبوده و در دوران ابرقدرتی خود با زبان اخلاق و دانش بدون استفاده از جنگ و نرم افزار جنگ، فاتح مرزها و قلبها بوده اند.

رئیس دانشگاه معین استان گفت:قله دیگر زبان فارسی،حکیم خیام نیشابوری است که افکار و اشعار ش مورد توجه ملت ها از جمله روسیه و دیگر کشورهای غربی قرار گرفته است. 

وی افزود: قله دیگر، حضور فکری و زبانی موثر ایرانیان شاعر نامی حافظ شیرازی است که جهانیان او را به رندی و شاعری و ظرافت های زبانی و عرفانی می شناسند. 

قاسم زاده تصریح کرد: سعدی استاد اخلاق و تربیت، قله دیگری از ستیغ فرهنگ و زبان فارسی است که ثابت می‌کند ما می‌توانیم با کمک فرهنگ و زبان غنی فارسی و آموزه های سعدی پاسخی برای بحران‌ های فکری و روانی جوامع امروز ارائه کنیم. 

photo_2023-09-26_22-29-07

وی یادآورشد: پنجمین قله حضور فکری زبان فارسی که نقطه اوج عرفان ایرانی و اسلامی محسوب می‌شود، مولاناست که جهان تشنه معارف و غنای گفتمانی اوست. 

رئیس دانشگاه امام (ره) گفت: براین باوریم که پاسداشت زبان فارسی بدون توجه به ادبیات فارسی و اعتنا به این پنج قله زبانی و ادبی امکان پذیر نیست چون زبان فارسی در واقع عامل وحدت، اسباب تقویت مناسبات فرهنگی و هویتی و ایجاد حس همدلی و برادری در تمام ادوار تاریخی بویژه دنیای معاصر است و با گسترش حوزه تمدنی و قلمروی زبان فارسی می توان بر بسیاری از مشکلات سیاسی و اقتصادی فائق آمد.

وی از اقدامات اجرایی دکتر حدادی اصل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، اعلایی استاندار قزوین، دکتر غریب نژاد مدیر کل همکاری های فرهنگی و سمن های مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و عمیدی رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین و سایر دست اندرکاران استانی و دانشگاهی قدردانی کرد.

انتهای پیام


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا