استان ها

اقدامات تشخیصصی و درمانی ارس آغاز شد

به گزارش دیباروز از خراسان، ایمان محمدی ابز، کارشناس مسئول اداره پایش حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی که مسئولیت رسیدگی به امور تخصصی ارس بنلنگ باغ وحش مشهد را بر عهده دارد، گفت: الف. جلسه ای با حضور مدیر کل، مسئولان و کارشناسان متخصصان حیات وحش و دامپزشکان اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی برای تسریع و پیگیری درمان این گونه تشکیل شد.

وی گفت: در سال 97 برای اولین بار در کشور MRI از ببر در باغ وحش مشهد انجام شد که توسط شکارچیان غیرمجاز کشف شد و مشخص شد این گونه گرانبها به بیماری عصبی مبتلا است.

محمدی آبیز افزود: مشکلی که این گونه های ارزشمند در معرض آن قرار گرفته اند یکی از پیامدهای جدی قاچاق حیات وحش است که منجر به وقوع چنین اتفاقات ناخوشایندی می شود.

وی گفت: این گونه چند سالی است که این گونه بوده و درمان آن تحت نظارت دقیق دامپزشکان متخصص و دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد است.

کارشناس مسئول اداره پایش حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: علاوه بر درمان مستمر، رفاه و آسایش این گونه مورد توجه قرار گرفت و اقدامات مناسبی از جمله: احیاء آشیانه ارس در باغ وحش مشهد از 70 متر در 350 متر و این امر با همکاری باغ وحش مشهد انجام شد که در طی مراحل فرآوری به بهبود این گونه کمک زیادی کرد.

مسئول رسیدگی به امور تخصصی ارس بنلنگ باغ وحش مشهد افزود: روند نگهداری ارس به دلیل وضعیت نامناسب صید شده توسط قاچاقچیان حیات وحش وضعیت مناسبی نداشت و نگهداری این حیوان و رساندن آن به این مرحله انجام شد. بسیار دشوار و پیچیده.» پس از تلاش های فراوان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و تیم تخصصی دامپزشکی، این حیوان زیر نظر دامپزشکان معتمد به حیات خود ادامه داد.

محمدی آبیز در خصوص تشکیل این کمیته تخصصی افزود: با وجود تمام اقداماتی که پیش از این برای این گونه ارزشمند انجام شده بود، این کمیته برای اتخاذ تصمیمات لازم در خصوص ادامه روند فرآوری و نگهداری ارس تشکیل شد.

لازم به ذکر است که با وجود این بیماری عصبی، آرس 11 ساله است و تاکنون با تعدیل شرایط نگهداری و درمان مناسب به زندگی خود در باغ وحش ادامه می دهد.

تیم تخصصی از وضعیت نگهداری و سلامت حیوانات ارس در باغ وحش مشهد بازدید کردند و روند درمان همچنان در “پلنگ ارس در باغ وحش مشهد” ادامه دارد.

46

دکمه بازگشت به بالا