استان ها

انتقاد تهیه کننده با سابقه از لغو کنسرت های موسیقی در لرستان / نامه سرگشاده به استاندار

به گزارش دیباروز لرستان، در نامه این تهیه کننده پیشکسوت خطاب به فرهاد ظفیار، ولی لرستان آمده است:

آقای حاکم! باور کنید مدتی است پیش از بی ادبی و بی اخلاقی و در نهایت تصمیمات سهل انگارانه و غیرکارشناسانه مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که با صداها و تصمیمات ناشیانه خود به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه بین مردم هستند. جمعیت محلی هنرمندان موسیقی شهرستان به دلیل شرایط حساس جامعه سکوت کرده اند و شاید مردان به اشتباه مهلک خود پی ببرند و در تصمیمات ناعادلانه خود تجدید نظر کنند.

متاسفانه به دلیل غلبه موسیقی شهرستان های همجوار و موسیقی پاپ در بین جوانان، فرمانداران شهرستان ها به جای تقویت و حمایت از موسیقی محلی، در صدد حذف افراد فعال در عرصه موسیقی لری محلی هستند.

در این طومار جایی برای آسیب شناسی برای به چالش کشیدن مدیران محلی شهرستان ارشد برای ایجاد موانع برای تولید موسیقی داخلی وجود ندارد. انشالله استاندار لرستان با نظارت و کنترل بیشتر، تصمیم درست، تغییر رویه و حفظ یکپارچگی مدیریت عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان را اتخاذ کند. زیرا امروز زمان اتحاد و دلسوزی برای آشتی و حل بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگ است.

متأسفانه رفتار پسندیده مدیران بخش‌ها با سیاست‌های کلی دولت در خصوص حمایت از موسیقی محلی فاصله دارد، این در حالی است که وضعیت موسیقی محلی لرستان در مقایسه با فعالیت‌های تولید موسیقی در سایر نواحی زاگرس‌نشین، تولیدات کمی دارد.

با تردید و درد، تولیدات موسیقی محلی در لرستان هر سال به سر انگشتان نمی رسد و به دلیل سلیقه مردان، این مقدار (کم) بسته می شود.

سوال اصلی که از استاندار اصلی آقای لرستان مطرح کردم همچنان پابرجاست! تصمیمات مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان دانسته یا ندانسته نارضایتی هنرمندان و جامعه هنردوست را به همراه داشته است و آنچه که مشاهده می شود این است که آقایان هیئت موسیقی ذوق نوازندگی دارند. ساختن و نمره گذاری مردم و هنرمندان بدبین هستند.

من با بیش از چهل سال فعالیت در رادیو و تلویزیون یکی از بنیانگذاران سیمای لرستان هستم و همه هنرمندان برجسته موسیقی محلی مرا به عنوان یکی از پایه گذاران کنسرت محلی پس از انقلاب در لرستان می شناسند.

با توجه به احساس مسئولیت، دغدغه و در نهایت تمایل مردم به اجرای کنسرت لوری، تصمیم گرفتم با دعوت و دیدار با استاد علیپور کنسرت قدیمی گروه تال را در تاریخ 8 تا 30 تیرماه در خرم آباد برگزار کنم. درخواست کتبی اجرای کنسرت به سندیکای موسیقی و انجمن به مدیرکل ارشاد ارسال شد. آقایان بعد از یک هفته بدون دلیل قانع کننده از اجرای مهمانی خودداری کردند!

جالب اینجاست که یک ماه مانده به ماه محرم اجرای موزیکال سید علیپور را به بهانه فرا رسیدن ماه محرم رد کردند، با اینکه اول محرم 17 مرداد است. هیچ کس به تماس های تلفنی پاسخ نمی داد. دلایل غیرمنطقی و غیرحرفه ای آوردند و اجازه اجرای کنسرت را ندادند.

متاسفانه در کمترین زمان سیاست حمایت از موسیقی محلی و هنرمندان بومی به فراموشی سپرده شد و سلیقه ها فضای اتحاد و همدلی را ایجاد کرد.

آقای حاکم! با توجه به شناختی که از لرستان فرزند فهیم داریم، اجازه ندهیم مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نسبت به هنرمندان و مردم بدبین باشند. نگاهی منطقی و منطقی به فردا بیندازید. مسئولان اداره کل ارشاد لرستان بیش از این سلیقه مردم و هنرمندان را آزار ندهند.

هنرمندان پایتخت کشور هستند. چند نفر به اندازه استاد علیپور تجربه موسیقی دارند؟ این هنرمند ارزشمند لرستان و کشورش را در سرزمین کهن و تاریخی خود (لرستان) نگه دارید.

از این هنرمندان محلی در سطوح مختلف دلسرد نشوید.

48

دکمه بازگشت به بالا