اجتماعی

ایجاد «ویترین دخترانه» در پیام‌رسان‌های ایرانی/ فراهم شدن زیرساخت بازار مجازی برای زنان

در روز دختر امسال و همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) بخش “ویترین دختران” در پیام رسان‌های «سروش پلاس» و «بله» افتتاح شد.

به گزارش دیباروز، بخش “ویترین دختران” در واقع دربردارنده محتواهای مناسب دختران است.

این بخش که در سال جاری و مصادف با میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر در پیام رسان‌های سروش پلاس و بله افتتاح شد؛ درواقع فضایی برای دختران است که محتوای تایید شده و مطلوب را در جهت و با نگاه گفتمان‌سازی در بین دختران ارائه می دهد.

این اقدام از سوی کارگروه دختران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری انجام شده و به گفته فاطمه ناظم، دبیر این کارگروه این امکان وجود دارد که در آینده  “ویترین دختران” در آپارات و پیام‌رسان‌های موجود دیگر نیز ارائه شود. 

محتوای ویترین، محتوای مورد نیاز دختران نوجوان ۹ تا ۱۸ سال است و مسائل و موضوعات مبتلا به آنها در ویترین مطرح می‌شود. این محتوا شامل معرفی کتاب، فیلم، انیمیشن، پادکست و کانال های مختلف در بردارنده مطالب جذاب برای دختران و فضایی در آن فراهم است تا گعده‌های  دوستی بین دختران شکل گیرد. حتی بخش گفتگو با معاونت زنان نیز در ویترین وجود دارد و دختران می‌توانند در این بخش نکات خود را مطرح کنند که این نکات به اطلاع انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری می‌رسد.

به گفته دبیر کارگروه دختران معاونت  ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، محتوای نمایش داده شده در “ویترین” با کمک گروه‌های مردمی، گروه‌های فعال در حوزه دختران و خود دختران نوشته و آماده شده است که در معرض دید دختران قرار می‌گیرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در نشست تخصصی فعالین فضای مجازی در عرصه دختران و معرفی بخش دختران در ویترین پیام رسان بله که در بانک ملی ایران برگزار شد، از همسر شهید موسوی که بعد از شهید جهان‌آرا فرماندهی سپاه خرمشهر را برعهده داشتند، تجلیل و اظهار کرد که ایشان امروز حال و هوای آزادی خرمشهر را به میان ما آوردند.

وی با اشاره به پیروزی‌های بانوان تیم ملی هاکی‌ روی یخ گفت: من بازی‌های آنان را پیگیری می‌کردم و از این همه توانمندی شگفت‌زده بودم. این نشان‌دهنده قدرت فوق العاده‌ای است که در زن ایرانی وجود دارد که در مقابل رقیبانی که به اشکال مختلف پشتیبانی می‌شدند، نشان دادند در صحنه‌ای که بخواهند مقاومت و ایستادگی‌ کنند، کسی جلودار آن‌ها نیست.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: من می‌توانم این وعده را بدهم که از لحاظ آموزشی، چه آموزش‌های محتوایی و چه فنی به طور کامل پشتیبانی از دخترانمان در فضای مجازی را خواهیم داشت.

خزعلی با اشاره به اینکه پیامرسان بله از لحاظ دامنه عملکرد ارتقاء خواهد یافت، گفت: وعده‌هایی دادند که امیدواریم محقق شود، از جمله اینکه برای بانوان زیرساخت بازار مجازی فراهم شود و برای صادرات با کشورهای دور و همسایه ارتباط مجازی داشته باشیم و بتوانیم محصولات بانوانمان را از این طریق معرفی کرده و وسیله ارسال آن‌ها را فراهم‌ کنیم.

وی ادامه داد: در پیامرسان بله و سایر پیام‌رسان‌های داخلی ماهانه یک مسابقه برگزار می‌کنیم که از شما دختران می‌خواهیم موضوعات و موارد مورد علاقه خودتان را برای ما ارسال کنید.

همچنین در این نشست، دکتر ابوالفضل نجارزاده مدیرعامل بانک ملی ایران نیز حمایت خود را از فعالین فضای مجازی در حوزه دختران اعلام کرد.

فاطمه ناظر، دبیر کارگروه دختران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز به ارائه توضیحاتی درباره تشکیل کارگروهی در حوزه دختران در معاونت زنان از تیرماه ۱۴۰۱ پرداخت.

وی افزود: ایجاد یک حرکت جریان‌ساز در حوزه دختران، نیازمند اتصال حلقه‌های میانی جهت شناسایی نیازها و پیشبرد اهداف این حوزه در تعالی جایگاه زنان و دختران است. در همین راستا گروه‌های پژوهشی و نخبگانی تشکیل شده و محتواهای لازم را برای بانوان فراهم‌ کرده و مولفه‌های هویت‌ساز دختران را احصاء کردند.

دبیر کارگروه دختران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ایجاد ویترین دخترانه در پیام‌رسان‌های ایرانی خاطرنشان کرد: از طریق این ویترین، محتواهای تولید شده برای دختران به راحتی در دسترس آن‌ها قرار می‌گیرد. همچنین محتواهای رسانه‌ای اعم از کلیپ، پادکست و… که توسط دختران تولید می‌شود، با وجود این ویترین، محصولات رسانه‌ای آنان بیشتر دیده می‌شود.

در این مراسم که به همت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و با مشارکت بانک ملی ایران برگزار شد، تعدادی از فعالین مجازی در عرصه دختران در بخش‌هایی از برنامه به سخنرانی پرداختند و از چگونگی فعالیت خود صحبت کردند.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا