برترین های کسب و کارعمومی

بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد

معرفی تمام جاذبه‌های گردشگری ایران کار دشواری می‌باشد چرا که بیشتر جاذبه‌های شهرهای ایران هنوز شهرت چندانی پیدا نکرده‌اند.
گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافر سلام سعی دارد علاوه بر معرفی جاذبه‌های ایران در بخش جاذبه‌های گردشگری سایت، در وبلاگ خود نیز جاذبه‌های شگفت‌انگیز ایران را به تصویر بکشد.
در این مقاله از بزرگترین باغ گردو جهان در ایران سخن می‌گوییم.

شهمیرزاد، سرزمین باغ‌های گردو

شهمیرزاد در 20 کیلومتری مرکز استان سمنان قرار گرفته‌ است که با آب‌و‌هوای مطبوع کوهستانی، فضای ییلاقی و طبیعتی بکر و جنگلی، در کویری خشک، توجه هر گردشگری را به سمت خود جذب می‌کند.
اما در سال‌های اخیر وجود بزرگترین باغ گردو جهان به شهرت آن افزوده‌ است از این رو عمده‌ترین سوغات این شهر می‌باشد.

برای مسافرانی که برای اولین بار وارد شهمیرزاد می‌شوند دیدن مناظری همچون، کوچه‌های کم‌عرض، درختان کهنسالی که از هر دو کناره خیابان سر به آسمان کشیده‌اند و مغازه‌های فروش خشکبار و تنقلات و نهرهای پر آب، در فاصله ۲۰ کیلومتری از چشم‌انداز کویر، بسیار جالب توجه می‌باشد.

باغ گردو شهمیرزاد با مساحتی بالغ بر 750 هکتار و با دارا بودن کهن‌ترین درختان گردو واقع در شرق شهمیرزاد، بزرگترین باغ گردو جهان یه‌شمار می‌آید.
این باغ گردو 30 سال پیش زمینی خشک و برهوتی بی آب و علف بود.
اما هم‌اکنون با 30 هزار اصله درخت، که هر ساله حدود 14 الی 15 هزار اصله آن‌ها بارور می‌شوند، بزرگترین باغ گردو جهان به شمار می‌آید.
از هر درخت بین 200 تا 450 هزار گردو برداشت می‌شود که هر ساله بالغ بر 200 تن گردو از این باغ خارج می‌شود.
همچنین 100 هکتار از این باغ زیر کشت بادام می‌باشد.

برداشت گردو هر ساله از بیستم شهریور ماه آغاز می‌شود و تا بیست و پنجم مهرماه ادامه دارد.
حدود 20 نوع گردو اختصاصی در این باغ کشت می‌شوند که این انواع، صرفاً در شهمیرزاد کشت می‌شوند.
بعضی از آن‌ها مانند «شهمیر»و «شاهمیر»دارای برند جهانی هستند.

درخت گردو در شهمیرزاد و فرهنگ شهمیرزادی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.
شاید باورتان نشود اما بعضی از خانواده‌های شهمیرزادی درخت گردو را مهریه دختران خود قرار می‌دهند.
این اهمیت و جایگاه حتی شهمیرزادی‌های ساکن مناطق دیگر ایران و دنیا را در فصل گردوچینی به شهمیرزاد باز می‌گرداند.
این افراد برای چیدن محصول خود به بزرگترین باغ گردو جهان در ایران باز می‌گردند.

جالب است بدانید که شهمیرزاد 500 درخت کهنسال گردو دارد که این درختان حدود 200 سال سن دارند.

کهن‌ترین درخت گردو شهمیرزاد با 13 قرن حیات در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده است.
این درخت دارای تاجی 2 شاخه و متقارن است که زیبایی خاصی به آن داده‌ است.
ارتفاع این درخت حدود 15 متر بوده و تاج کمانی آن از ارتفاع سه متری آغاز می‌گردد.
این درخت در بین اهالی شهمیرزاد به «کمان رستم»معروف می‌باشد.

خواص گردو

گردو میوه مغزدار و با ارزشی است که طبق تحقیقات انجام شده در سطوح عالی جهانی منبع پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی می‌باشد و ارزش غذایی بالایی دارد.
گردو یکی از بهترین منابع امگا 3 است و در حال حاضر پرفروش‌ترین و گران‌ترین انواع خشکبار در کشورمان می‌باشد.
گردو شهمیرزاد با مشخصاتی همچون چربی بالا، چوب سخت و خوش نقش بودن، همچنین رکورد وزنی دانه گردو (25 گرم) ذخیره‌گاه منحصر بفرد و قدیمی‌ترین زیستگاه گردوی جهان می‌باشد.

از جاذبه‌های شهر شهمیرزاد می‌توان به شیر قلعه، قلعه دژ وهل و قلعه شیخی اشاره کرد.

  • خوشه‌ای بودن، مهم‌ترین ویژگی گونه‌های گردو این باغ می‌باشد که به تأیید پروفسور ژرمن فرانسوی هم رسیده‌ است.
  • آبیاری این باغ بزرگ به‌صورت قطره‌ای می‌باشد که با این وجود برای سیراب کردن بزرگ‌ترین باغ گردو جهان در ایران مشکلی ایجاد نکرده‌ است.
  • در داخل مجموعه باغ گردو، دو سد کوچک جهت تأمین و ذخیره‌سازی آب مورد نیاز درختان در زمان پرآبی وجود دارد که منظره‌ای زیبا و چشم‌نوازی را به وجود آورده‌اند.
  • از گردوهای تولید شده در شهمیرزاد، علاوه بر مصرف داخلی، برای صادرات نیز استفاده می‌شود.
    این صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و ترکیه انجام می‌شود.

سحن پایانی مسافر سلام

امیدواریم معرفی بزرگترین باغ گردو جهان در ایران مورد پسند شما خواننده گرامی واقع شده باشد.
همچنین اگر در فصل برداشت گردو (شهریور ماه) خواستید به این شهر سفر کنید نگران محل اقامت خود نباشید و خود را به ما بسپارید.

می‌توانید در گوگل مپ زیر به‌راحتی راه‌های دسترسی به شهمیرزاد و باغستان گردو آن را پیدا کنید.

بازدیدها: 915با خان سفر همراه باشید و سفری هیجان‌انگیز به یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایرانی که بزرگترین باغ گردوی جهان را در خود جای داده، داشته باشید.

گردوی ایرانی از مهمترین گردوهای موجود در جهان به شمار می‌آیند. این گردوها نخست از ایران به خاور میانه رفتند و پس از آن به یونان، روم، انگلستان و آمریکا برده شدند. در حقیقت گردوی ایرانی تنها گونه از خانواده گردوهاست که مغز آن از نظر خوراکی مصرف اقتصادی دارد.
شهمیرزاد از خوش آب و هواترین شهرهای استان سمنان است که مسافرین زیادی به خصوص در خنکای تابستانش در آن آرام می‌گیرند. در کوچه پس کوچه‌های شهمیرزاد که هنوز در بسیاری از جاها بافت تاریخیش را حفظ کرده و هنوز کوچه باغ است که قدم بگذارید به درختی با 13 قرن قدمت می‌رسید که به کمان رستم شهرت دارد. به این درخت گردوی قدیمی کمان رستم می‌گویند چرا که ساقه‌اش در سه متری از سطح زمین به شکل یک کمان رشد کرده است. اکنون کمان رستم به عنوان یکی از آثار معنوی ایران به ثبت رسیده است. شهمیرزاد 500 درخت کهنسال گردو دارد که قدمتی حدودا دویست ساله دارند. شاید یکی از دلایل قداست درختان گردو در بین فرهنگ شهمیرزادی‌ها به همین گردوهای قدیمی باز گردد تا جایی که برخی خانواده‌ها در شهمیرزاد، درخت گردو را به عنوان مهریه دخترانشان قرار می‌دهند، به درخت گردو نیز میخ طلا می‌گویند.

بزرگترین باغ بادام جهان |بزرگترین باغ گردوی استرالیا

درخت گردوی کمان رستم در شهمیرزاد

چند سالی است که شهمیرزاد علاوه بر آب و هوای خوبی که دارد به دلیل داشتن بزرگترین باغ گردوی جهان نیز به شهرت رسیده است، باغی با 30 هزار اصله درخت گردو و 750 هکتار زمین. انواع مختلفی از گردو (20 نوع مختلف) در این باغ کشت شده که برخی از آن‌ها با نام‌های اختصاصی شهمیر و شاهمیر که اکنون برندی جهانی به شمار می‌روند و آن را را تنها در شهمیرزاد می‌توانید ببینید. از هر کدام از درخت‌های گردو بین 200 تا 450 هزار گردو برداشت می‌شود و این یعنی بزرگترین باغ گردوی جهان حدودا 200 تن محصول گردو می‌دهد. 100 هکتار از این باغ نیز به بادام اختصاص یافته است. سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز وجود بزرگترین باغ گردوی جهان را در شهمیرزاد تأئید کرده است. شما می توانید قیمت نهال گردو رو از فروشگاه ما بخواهید

جالب است بدانید تمامی ساکنین شهمیرزاد (15 هزار نفر) سهمامدار این باغ به شمار می‌روند، باغی که تا سی سال پیش زمینی برهوت بود و اکنون با استفاده از آبیاری قطره‌ای و با کمک دو سد کوچک آبیاری می‌شود.

گردو در کنار آلوچه و لواشک و تنقلات از مهم‌ترین سوغاتی های شهمیرزاد به شمار می‌رود که حتی سالیانه به بسیاری از کشورها صادر نیز می‌شود. برخی کارشناسان، شهمیرزاد را قدیمی‌ترین زیستگاه گردوی جهان نیز می‌دانند، شهری که رکورد وزنی دانه گردو با 25 گرم را نیز دارد. شاید باورش دشوار باشد اما چیدن گردو برای شهمیرزادی ها آنقدر خوشایند است که هرساله در فصل برداشت گردو یعنی بیست و پنجم شهریور تا بیست و پنجم مهرماه از سراسر جهان به شهمیرزاد می‌آیند و در این رویداد جذاب مشارکت می‌کنند، هرچند مشارکت گردشگران در گردوچینی نیز کم نیست.

شهر شهمیرزاد که بزرگترین باغ گردوی جهان را در خود جای داده است، در شهرستان مهدیشهر و 20 کیلومتری سمنان قرار گرفته و اگر به آنجا سفر می‌کنید و اهل گشت و گذارید می‌توانید به موزه عشایر ایل سنگسر در مهدی شهر بروید و با زندگی عشایر سنگسر بیشتر آشنا شوید. به منطقه خوش آب و هوای چاشم بروید و در کنار آبشارش پیک نیک برگزار کنید. به غار دربند مهدیشهر دومین غار آهکی ایران بروید یا در جنگل‌های رودبارک و فینسک به طبیعت گردی بپردازید. منطقه حفاظت شده پرور نیز برای گشت و گذارتان مناسب است اگر به حیات وحش علاقه دارید. در سفر خرید گردوی تازه و دیگر محصولات کشاورزی این سرزمین سرسبز را فراموش نکنید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا