ورزشی

تاثیر احداث خطوط جدید شبکه مترو بر شرایط ترافیکی پایتخت

تاثیر احداث خطوط جدید شبکه مترو بر شرایط ترافیکی پایتخت

 نتایج و شاخص‌های مدل کلان نگر شهر تهران نشان می‌دهد که با ساخت خطوط جدید شبکه مترو تهران (خط ۸ تا خط ۱۱) روزانه قریب به ۲ میلیون و ششصد و شصت هزار سفر به جمع سفرهای کنونی با این وسیله نقلیه انبوه بر اضافه خواهد شد؛ به تعبیر دیگر، مجموع سفرهای روزانه با خطوط راه آهن ریلی درون شهری به نزدیک ۵ میلیون سفر خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری دیباروز،شبیه سازی‌های ترافیکی و برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد که با تکمیل خطوط جدید شبکه مترو تهران، در حقیقت ۱۳۰ ایستگاه و ۱۷۵ کیلومتر مسیر ریلی به دارایی‌های فعلی این شبکه افزوده خواهد شد و این امر گرچه باعث افزایش قابل توجه مسافران مترو پایتخت خواهد شد اما تا حدود ۱۰ درصد از ترافیک خطوط هفتگانه موجود خواهد کاست چرا که برخی شهروندان از طریق خطوط ۸ تا ۱۱ به مقاصد خود دسترسی پیدا کرده و دیگر نیازی به استفاده از ایستگاه‌های فعلی نخواهند داشت؛ البته همه اینها به شرطی است که ناوگان حمل و نقلی به میزان متناسب با طول خطوط و تعداد ایستگاه‌ها فراهم شده باشد.

از سوی دیگر هر خط جدید بر اساس تعداد ایستگاه‌ها، بافت مسکونی یا اداری محدوده‌هایی که پوشش خواهد داد، تعداد ایستگاه‌های تبادلی با سایر خطوط و طول مسیری که طی می‌کند، به نسبت‌های مختلف مسافران متعددی را در طول روز جابجا خواهد کرد؛ مثلاً پيش بيني مي شود خط 8 كه از مسعوديه تا سرسبز به طول تقريبي 50 كيلومتر را با 10 ايستگاه تبادلي طي خواهد كرد، بیشترین حجم مسافران و متقاضیان در بین خطوط چهارگانه جدید را پذیرا باشد و روزانه تا حداکثر ۸۲۰ هزار سفر درون شهری را پوشش دهد.

خطوط جدید شبکه مترو پایتخت در تعامل با خطوط هفتگانه موجود، نه تنها اکثر قریب به اتفاق نقاط شهر را به لحاظ ترافیکی پوشش می‌دهند بلکه تاثیر بسزایی در فراهم شدن شرایط برای عدم استفاده غیر ضرور از وسائل نقلیه شخصی ایفاء خواهند کرد و سالانه از هدر رفتن صدها میلیون لیتر سوخت‌های فسیلی که احتراق آنها مسبب ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی است، جلوگيري به عمل خواهد آورد.

گفتني است در مورد خطوط جديد شبكه مترو تهران، مطالعات مربوط به شرايط بهره برداري از هر خط نيز تا حدود زيادي پيش رفته و مسائلي از قبيل تجهيزات مكانيكال، مخابرات، تامين توان، ناوگان، تجهيزات دپو، كنترل و سيگنالينگ مورد بررسي قرار گرفته است.

انتهای پیام/ 

کارگروه خبری ورزشی

با تمرکز بر ورزش‌های توانبخشی، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تمرینات ورزشی برای بهبود و بازسازی بدن پس از آسیب‌ها و صدمات می‌پردازم. هدفمندی خود را در بازگشت به وضعیت قبلی و تقویت بدن در فرآیند توانبخشی قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای امید و قدرت در توانبخشی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا