اقتصادی

تفاهمات تهران – پکن در گفت‌وگوی یک‌ساعته رؤسای جمهور ایران و چین

رؤسای جمهور ایران و چین در گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته خود، تحولات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای را مورد بحث و بررسی قرار دادند و بر افزایش هر چه بیشتر همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سید ابراهیم رئیسی ظهر جمعه (18 مرداد) در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب این کشور دانست. یکجانبه گرایی که اکنون تبدیل شده است. تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی

رئیس جمهور احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و در این زمینه حمایت از سیاست چین واحد را سیاستی قاطع و اصولی دانست. جمهوری اسلامی ایران.

با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط با چین، بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری مستقل مبتنی بر منافع ملی دولت های مستقل، الگوی صحیح حکمرانی در سطح منطقه و بین المللی است و بر ضرورت اجرای عدالت تاکید کرد. و انصاف در نظام بین‌الملل در حال ظهور حاکم است. وی هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار الگوی جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و فروکش آن دانست.

وی در پاسخ به تمجید رئیس جمهور چین از سیاست توسعه روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و همسایگان و دستاوردهای آن، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم را برای امنیت و توسعه جمعی در کشور فراهم کرده است. جمهوری اسلامی ایران غرب آسیا می تواند به عنوان الگویی برای افزایش اعتماد و توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه باشد.

رئیسی در همین زمینه بر تلاش ایران برای تامین امنیت دریایی و حمل و نقل انرژی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین مذاکرات برای رفع تحریم ها را بررسی کرد و بر لزوم اتخاذ تصمیم سیاسی طرف آمریکایی به دلیل نقض برجام و لزوم اقدام مناسب این کشور برای لغو تحریم های غیرقانونی ایران و خارج تاکید کرد. مهمانی.

رئیسی از گسترش همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب ترتیبات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

رئیسی و شی جین پینگ همچنین با پیشنهاد ابتکارات توسعه همکاری و ابراز خرسندی از توسعه روابط و رونق مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته، در خصوص راهکارهای توسعه و تسریع روند اجرای برنامه جامع همکاری 25 ساله توافق کردند. . .

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین نیز در دومین گفت وگوی روسای جمهور دو کشور، همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت دوجانبه دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه های منطقه ای و بین المللی را ارزشمند دانست. ایالتی در دولت سیزدهم.

وی با اشاره به اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، تاکید کرد که چین مخالف فشار و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش در ارتقا و توسعه همکاری های کلان، راهبردی و امنیتی بین دو کشور به ویژه در زمینه های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی تاکید کرد. سند جامع همکاری 25 ساله دو کشور، گام بزرگی در این راستا است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله در حوزه اقتصادی صادر می کنم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا