برترین های کسب و کارعمومی

تفاوت های اساسی نمای رومی سنگی با نمای رومی سیمانی

امروزه یکی از سبک های طراحی نما، نمای رومی می باشد. در انواع مختلف نمای رومی، با در نظر گرفتن عواملی مانند سلیقه، فرهنگ و… از متریال مختلفی استفاده می شود. در این میان از آنجا که سنگ های ساختمانی یکی از مشهورترین و بهترین متریال ساخت نما می باشند، رایج ترین متریال جهت اجرای نمای رومی نیز به شمار می روند.  با این وجود انواع دیگری از این سبک وجود دارد که در ساخت آنها از متریال دیگری مانند سرامیک و یا سیمان و…استفاده می شود.

در مقایسه انواع مصالح نما لازم است که چند فاکتور اساسی طول عمر و دوام،سازگاری با شرایط آب و هوایی، زیبایی و همخوانی با فضا، هزینه و…بررسی شود. تنها در این صورت است که می توان به انتخابی صحیح رسید.

حال تفاوت هایی میان انواع آنها مانند نما رومی با سیمان و نما رومی با سرامیک و… وجود دارد. ما در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت های اساسی نمای رومی سنگی با نمای رومی سیمانی می پردازیم.

مهم ترین تفاوت های این دو نوع نما در موارد زیر می باشد:

1.دوام و کیفیت

به طور کلی مهم ترین فاکتوری که هنگام انتخاب متریال مناسب نما باید مورد بررسی قرار گیرد، طول عمر و کیفیت آن است. از این رو در نمای رومی نیز مسلما سنگ های طبیعی دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به سیمان دارند.

دلیل این امر نیز این است که سنگ های طبیعی  از آنجا که در دل طبیعت و در مواجه با عوامل مختلفی تشکیل شده اند، بیشترین مقاومت و سازگاری با محیط را دارند. البته این موضوع در سنگ های مختلف با یکدیگر متفاوت است که باید در نکات مختلفی را در نظر گرفت. به عنوان مثال در میان سنگ های ساختمانی به علت رنگ پریدگی در برابر آفتاب گزینه مناسبی به این منظور نیست.شما می توانید اطلاعات کامل راجع به انتخاب سنگ مناسب نمای رومی را در مطالعه کنید.

اما سیمان یکی از مصالح ساختمانی است که در کارخانه و توسط انسان از ترکیب مواد آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی ساخته می شود. به همین خاطر مقاومت و طول عمر سنگ های طبیعی را ندارد. هم چنین از معایب نمای رومی سیمانی این است که به راحتی گرد و خاک را به خود جذب می کند. برای حل این مشکل از روکش نانو استفاده می کنند. با این وجود باز هم به مرور زمان زیبایی اولیه خود را از دست می دهد.

درصد پرت سنگ نما |سنگ نمای ساختمان متری چند

2.عایق بودن

از جمله دلایل اهمیت نمای ساختمان این است که ساختمان را در برابر عوامل مختلفی مانند گرما،رطوبت و…عایق می کند. لذا این امر در ساختمان های با نمای سنگی بیشتر وجود دارد. زیرا سنگ نسبت به مصالح دیگری مانند سیمان، عایق بهتری در برابر رطوبت و حرارت است. جهت دستیابی به این هدف، انتخاب سنگ مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در میان انواع سنگ نما، به علت وجود حفره ها و تخلخل های موجود در ساختار آن بهترین گزینه می باشد.

  1. نگهداری و تعمیر

در صورتی که قسمتی از نمای رومی سیمانی تخریب شود، تعمیر و بازسازی آن سخت تر از نمای رومی سنگی است. علاوه بر این نگهداری و شستشوی نمای سنگی به مراتب آسان تر از نمای رومی سیمانی است.

4.زیبایی

نمای ساختمان نقش پوششی بر ساختمان را برعهده دارد. به همین خاطر زیبایی آن از اهیمت بالایی برخوردار است. با وجود اینکه نمای رومی خود موجب افزودن به زیبایی و جلوه ساختمان می شود؛ متریال به کار رفته در آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

حال نمای رومی سنگی به علت تنوع رنگ و طرحی که دارد، شکوه و جلوه طبیعت را بهتر و بیش تر به نمایش می گذارد .

در نما رومی سنگی نه تنها نوع طراحی و سازه های به کار رفته در آن موجب زیبایی ساختمان می شود، رنگ و ظاهر سنگ به کار رفته در آن نیز در زیبایی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما در نما رومی سیمانی، نمایی یکدست خواهیم داشت. از نظر تم رنگی نمای رومی سیمانی روشن تر می تواند باشد اما سنگ در سفید ترین و یکدست ترین حالت به پای نمای سیمانی نمی رسد.

هم چنین تفاوت دیگری میان این دو نوع نما وجود دارد که به ذات طبیعی سنگ برمی گردد. به این مفهوم که چون هیچ دو نمونه ای از سنگ های طبیعی مشابه هم نیستند؛ شما هیچ دو نمای رومی را نمی توانید پیدا کنید که کاملا مشابه هم باشند حتی زمانی که سازه ها و طراحی ها یکسان باشد. در صورتی که در نمای رومی سیمانی اینگونه نیست و شما می توانید نماهای مشابه هم پیدا کنید.

5.قیمت نما رومی

به طور کلی نمای رومی از جمله نماهای گران قیمت است. در گذشته معمولا ساختمان های لوکس و مجلل از این سبک در طراحی نما استفاده می کردند. اما امروزه ساختمان های زیادی را می بینیم که در طراحی نمای ساختمان خود از نمای رومی استفاده می کنند.

بنابراین امروزه نمای رومی با استفاده از متریال مختلفی قابل اجراست. لذا یکی از نکات مهم در انتخاب مصالح نمای رومی توجه به قیمت آنها با توجه به بودجه در نظر گرفته شده است.

حال میان سنگ نما رومی و سیمانی، قیمت نما رومی سیمانی کمتر از قیمت نما رومی سنگی می باشد. علت این موضوع این است که قیمت هر متر سنگ نما رومی بیش تر از قیمت سیمان می باشد.به طور کلی می توان گفت یکی از دلایل استفاده از سیمان در نمای رومی گران تر بودن قیمت سنگ است.

البته با توجه به اینکه از تنوع بالایی برخوردارند؛رنج قیمتی گسترده ای نیز دارند. به همین خاطر گزینه ها مختلفی از سنگ عباس آباد  تا سنگ  های با قیمت مناسب تری مانند تراورتن ابیانه پیش روی شما خواهد بود.

اما به طور کلی هزینه تمام شده نمای رومی براساس متراژ نما و جزییات به کار رفته در آن تعیین می شود.

6.مدت زمان اجرای نمای رومی

از جمله نکات مهم در ساختمان سازی که مستقیما بر هزینه ها نیز تاثیرگذار است، زمان صرف شده برای ساخت قسمت های مختلف ساختمان است. در اجرای نمای رومی نیز این نکته بسیار حائز اهمیت است، زیرا هر چه زمان بیش تری طول بکشد، هزینه های تجهیزات، دستمزد کارگران و…بیش تر می شود. لذا یکی ازعوامل تاثیر گذار بر این نکته، نوع متریال انتخاب شده است.

بنابراین میان نمای رومی سنگی و نمای رومی با سیمان، مدت زمان اجرای هر دو تقریبا یکسان است تنها با این تفاوت که چون سیمان نرم و انعطاف پذیر است شکل پذیری آن جهت طراحی المان های مختلف راحت تر و بیش تر است، در نتیجه جهت اجرا نیاز به زمان کمتری دارد.

نتیجه گیری

رایج ترین نوع نمای رومی از گذشته تاکنون نمای رومی سنگی می باشد. با این وجود به دلایل مختلف از جمله قیمت بالای سنگ، سازندگان تمایل به استفاده از متریال دیگری با هزینه های پایین تر آوردند. نمای رومی با سیمان نیز یکی از آن ها است.

این دو نوع نما در موارد مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند که شامل هزینه،مدت اجرا،دوامهمان طور که پیش تر در مورد نمای رومی به تفصیل گفتیم ، یکی از مدرن ترین نماهای ساختمان می باشد که به ساختمان ها شکوه و عظمت فوق العاده ای عرضه می کند و از جلوه ی بصری بی نظیری برخوردار می باشد . این نما برگرفته از سبک کلاسیک روم و یونان بوده که با توجه به سازگاری با اقلیم و شرایط آب و هوای منطقه و دوام و ماندگاری ، مطابقت داشتن با محیط و ساختمان های اطراف ، قیمت و بودجه از مصالح و مواد اولیه ی مختلفی جهت نصب و اجرای این سبک از نما استفاده می شود که می توان به سنگ نمای تراورتن ، سنگ نمای گرانیت و سنگ نمای مرمر ، سیمان و ابزارهای پیش ساخته GFRC و GRC اشاره کرد . استفاده از نمای سیمانی برای ساختمان های یک طبقه و ویلایی امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است .

مقایسه سنگ و سیمان برای اجرای نمای رومی ساختمان :

  1. مقاومت در برابر حرارت ، سرما و رطوبت : سنگ ها در مقایسه با سیمان عایق حرارتی بهتری بوده و در برابر رطوبت نیز از مقاومت بالاتری برخوردار می باشند . بنابراین گزینه ی اول جهت کار در جایی که ایمنی و عایق بودن ساختمان اهمیت اساسی داشته و در اولویت می باشد ، استفاده از انواع سنگ ها به ویژه سنگ تراورتن به دلیل داشتن خلل فرج پیشنهاد می شود .
  2. طول عمر و ماندگاری : قطعا سنگ ها نسبت به سیمان از دوام و کیفیت بالاتری به دلیل این که از دل طبیعت به وجود می آیند ، برخوردار می باشند .
  3. هزینه تعمیر و نگهداری کم تر : چنانچه نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا کند ، هزینه ی آن در مقایسه با نمای سیمانی کمتر و انجام آن راحت تر است . همچنین شستشو و نظافت نمای سنگی نسبت به نمای سیمانی سهل تر و آسان تر می باشد .
  4. شکوه و عظمت : از آن جا که نمای رومی تداعی کننده ی ابهت و جلال و عظمت باید باشد ، سنگ ها این حس را به بهترین شکل به بیننده انتقال داده و تداعی می کنند . اما وقتی که ملاک و میزان یک دست بودن نمای ساختمان باشد ، از آنجا که سنگ ها طبیعی بوده و ذاتا ساختار یکسانی ندارند لذا نمای سیمانی به ما نمایی یکسان و یکدست می دهد .
  5. هزینه نصب و اجرا : طبیعتا نمای رومی که با سیمان انجام شده باشد هزینه ی بسیار کمتری نسبت به نمای رومی سنگی صرف آن شده است .
  6. مدت زمان اجرای نما : از آنجا که سیمان نرم بوده و از انعطاف بیشتری برخوردار است لذا شکل پذیری آن نیز در اجرای نما راحت تر و مدت زمان اجرای نما کمتر خواهد بود .

در پایان ذکر این نکته ضروریست که در اجرای نمای رومی با سیمان داشتن تجربه و تخصص و متبحر بودن پیمانکار بسیار حائز اهمیت می باشد . چرا که عدم توجه به یک دست و تمیز کار کردن سیمان در نما ، عدم تخصص در انتخاب نوع رنگ و هارمونی آن ، استفاده نکردن از سیمان باکیفیت و مرغوب و … علاوه بر اینکه زیبایی و جلوه ی نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد ، با گذشت زمان و تحت تاثیر عوامل جوی ترک ها و شکاف ها و حتی ریزش سیمان را به همراه خواهد داشت که علاوه بر آسیب و صدمه ساختمان و نمای زننده ی آن ، هزینه ی اضافه ای باید صرف تعمیر و بازسازی نما شود .

اجرا انواع نمای رومی سنگی ، نمای رومی سیمانی ، نمای رومی با ابزار پیش ساخته تولید شده توسط مجموعه فرسان کو ، با تیم مجرب و حرفه ای ، جهت مشاوره ، کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت تماس بگیرید .

 

دکمه بازگشت به بالا