ورزشی

خیال ناراحت کادرفنی کشتی آزاد در ۵۷ کیلو؛ استخوانی در گلو!

خیال ناراحت کادرفنی کشتی آزاد در ۵۷ کیلو؛ استخوانی در گلو!

هر چند عدم اعزام احمد جوان به مسابقات بین‌المللی در ماه‌های گذشته، یک ترفند برای حفظش از آسیبِ وزن کم کردن بود؛ اما او در بیشکک سهمیه المپیک نگرفت و حالا ۵۷ کیلوگرم برای کادرفنی آزاد حکم استخوانی در گلو را دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، مسابقات کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا، روز گذشته (۳۱ فروردین) در رشته کشتی آزاد در بیشکک به انجام رسید و تیم ملی آزاد ایران از سه وزن باقی‌مانده، موفق به کسب سهمیه المپیک در دو وزن ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم شد.

همانطور که از قبل هم می‌شد پیش‌بینی کرد، کسب سهمیه ۵۷ کیلوگرم المپیک با احمد جوان در قرقیزستان محقق نشد و حالا به احتمال فراوان، علیرضا سرلک که تنها مدال‌آور چند سال اخیر این وزن ایران در مسابقات جهانی بوده، باید به ترکیه برود و در جایی که آخرین میدان کسب سهمیه است و البته سه نفر در هر وزن سهمیه می‌گیرند، آخرین تلاشش برای رسیدن به المپیک را به کار ببندد.

در سال‌های اخیر در سبک‌وزن کشتی آزاد موفق عمل نکرده‌ایم. رضا اطری بعد از ناکامی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو و ترک ژاپن با عنوان پنجمی، سرانجام تصمیم به تغییر وزن گرفت. او که برای هر مسابقه کیلو‌های زیادی از وزن بدنش را کم می‌کرد، سال ۲۰۲۲ توانست مدال نقره وزن ۶۱ کیلوگرم را از آن خود کند، اما سال ۲۰۲۳ در تکرار سکونشینی در بلگراد، ناکام بود.

بعد از اطری، علیرضا سرلک صاحب دوبنده تیم ملی در وزن اول شد و سال ۲۰۲۱ در اسلو، جایی که کشتی آزاد در فاصله دو ماه بعد از المپیک عملکرد درخشانی داشت، به مدال نقره جهانی رسید.

او هم سال بعدش در بلگراد، نتوانست روی سکوی جهانی برود و سال ۲۰۲۳ هم جای خود را اساسا در تیم ملی از دست داد.

میلاد والی‌زاده و ابراهیم خواری در سال ۲۰۲۳ نمایندگان وزن اول ایران در مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی بودند که هر دو نیز بدون مدال و عنوان به کار خود در بلگراد و هانگژو خاتمه دادند.

برای سال ۲۰۲۴، باتوجه با نتایج رقم خورده در چرخه انتخابی تیم ملی، احمد جوان مسافر گزینشی آسیایی شد. او در دو سال اخیر هم نفر اول مسابقات کشوری شده بود که سال اول در تورنمنت رنکینگ‌دار، مرحله نهایی انتخابی تیم ملی را به علیرضا سرلک واگذار کرد و سال دوم هم باز در تورنمنت رنکینگ‌دار، مغلوب میلاد والی‌زاده شد؛ بنابراین این بار که در فینال مسابقات کشوری یک بار دیگر علیرضا سرلک را برد، کادرفنی تیم ملی تصمیم گرفت او را دیگر به هیچ مسابقه‌ای نفرستد که باز هم فشار وزن کم کردن به او تحمیل نشود و سرحال و قبراق، یک بار سر وزن قانونی در مسابقه‌ای مهم ظاهر شده و شاید بتواند به عنوان نفر اول این وزن ایران، صاحب سهمیه المپیک شود.

خیال ناراحتِ کادرفنی کشتی آزاد در ۵۷ کیلو؛ استخوانی در گلو!

نفر دوم که سرلک بود، از همان ابتدا پلنِ B کادرفنی تیم ملی شد، تا اگر جوان نتوانست سهمیه المپیک را در گزینشی آسیایی بگیرد، او به گزینشی جهانی رفته و شانس خود را برای کسب سهمیه امتحان کند.

ابراهیم خواری هم به مسابقات قهرمانی آسیا رفت که دستش از کسب مدال کوتاه ماند، همانطور که جوان هم نتوانست سهمیه المپیک بگیرد.

او به کشتی‌گیر مغولی‌ای باخت که در نیمه‌نهایی خودش هم مغلوب شده و نتوانست به سهمیه المپیک برسد.

حالا سرلک علاوه بر نماینده آمریکا که هنوز سهمیه ۵۷ کیلوگرم را نگرفته، امان امان هندی و همین مغولی و چندین کشتی‌گیر مدعی دیگر را در مسابقات گزینشی جهانی پیش رو دارد.

در این چند سال، باوجود تغییر چندین کادرفنی، همچنان ضعف ۵۷ کیلوگرم ایران پابرجا بوده و مهره مطمئنی نتوانستیم در وزن اول ساخته و بیابیم تا این وزن به استخوانی در گلو، در آستانه المپیک تبدیل شود.

کشتی آزاد که المپیک قبلی را با سهمیه کامل و ۶ کشتی‌گیر تجربه کرد، امید زیادی ندارد که بتواند المپیک پیش رو را هم با سهمیه کامل تجربه کند.

کارگروه خبری ورزشی

با تمرکز بر ورزش‌های توانبخشی، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تمرینات ورزشی برای بهبود و بازسازی بدن پس از آسیب‌ها و صدمات می‌پردازم. هدفمندی خود را در بازگشت به وضعیت قبلی و تقویت بدن در فرآیند توانبخشی قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای امید و قدرت در توانبخشی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا