برترین های کسب و کارعمومی

دریافت پاسپورت امارات

امارات متحده عربی را می‌توان یکی از ثروتمندترین کشورهای حال حاضر دنیا دانست؛ که فرصت‌های بی‌نظیری را برای متقاضیان خارجی فراهم می‌کند تا با کار در این کشور، زندگی در بالاترین سطح استاندارد را تجربه کنند. با وجود امکانات رفاهی بسیار مناسب، سیستم آموزشی سطح بالا و قطب گردشگری، دلایل زیادی برای مهاجرت به کشور امارات وجود دارد. چنین مزایایی موجب شده تا افرادی که خواهان اخذ پاسپورت امارات هستند، روزبه‌روز بیشتر شوند.

در این مطلب می خوانیم:

امارات متحده عربی کشوری کوچک در خاورمیانه و حوزه خلیج‌فارس بوده که در حدود 84 هزار مترمربع مساحت دارد. این کشور که مجموعی از هفت شهر پادشاه‌نشین ازجمله ابوظبی، دبی، عجمان، فجیره، راس الخیمه، شارجه و ام القوین است، یکی از کشورهای ثروتمند جهان شناخته می‌شود. بااینکه پایتخت امارات شهر ابوظبی است؛ اما بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شهر این کشور، دبی است. کشور امارات در دسته کشورهای سلطنتی قرارگرفته است که توسط امیران شهرهای بزرگ اداره می‌شود.

اما امیر ابوظبی به‌عنوان رئیس‌جمهور و امیر دبی به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور فعالیت می‌کنند. اقتصاد کشور امارات وابستگی زیادی به صنعت نفت داشته و ازاین‌رو یکی از اقتصادهای قدرتمند در بین کشورهای عربی است. تقریباً چیزی در حدود یک‌سوم تولید ناخالص داخلی این کشور از درآمدهای نفتی است. این کشور در حال حاضر جمعیتی در حدود 9.8 میلیون نفر داشته و جالب است بدانید که تنها 11 درصد آن‌ها، بومی کشور امارات هستند.

ازاین‌رو جمعیتی در حدود 89 درصد از کشور امارات، مهاجرینی هستند که به دنبال اخذ پاسپورت امارات، به این کشور مهاجرت کرده‌اند. از رایج‌ترین ملیت‌های خارجی در این کشور می‌توان به هندی‌ها، پاکستانی‌ها، ایرانی‌ها، بنگلادشی‌ها، فیلیپینی‌ها و مصری‌ها اشاره کرد. زبان رسمی این کشور عربی بوده؛ ولی بسیاری از مردمان آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. واحد رسمی پول امارات، درهم بوده و دین مردم این کشور، اسلام است.

کشور امارات یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

درخواست برای اخذ پاسپورت امارات

روند درخواست برای اخذ پاسپورت امارات برای خارجی‌ها، مستلزم حضور طولانی‌مدت در این کشور است. درصورتی‌که فرد متقاضی در کشور امارات به دنیا نیامده باشد، دریافت شهروندی این کشور بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. بااین‌حال، دریافت پاسپورت کشور امارات امری ناممکن نبوده و نیازمند طی کردن مسیر پر چالشی است. بااینکه بخش بسیار کمی از افرادی که در حال حاضر در کشور امارات زندگی می‌کنند، شهروند این کشور هستند؛ اما می‌توانند از مزایای شهروندی و معافیت‌های به‌خصوص آن استفاده کنند.

شهروندان امارات متحده عربی، وظایف و حقوق متفاوتی در مقابل افرادی که اقامت دائم این کشور را کسب کرده‌اند، دارند. ازاین‌رو باید بین اقامت دائم امارات و اخذ پاسپورت این کشور، تفاوت قائل شد. برای مثال یکی از مزایای شهروندی امارات، دسترسی به خدمات بهداشتی و تحصیلی رایگان و استفاده حق استفاده از حمایت‌ها و کمک‌هزینه برای تهیه مسکن و بزرگ کردن فرزندان است.

از سوی دیگر طبق گزارش‌ها، مشخص‌شده است که شهروندان اماراتی در مقایسه با افرادی که اقامت دائم این کشور را کسب کرده‌اند، دسترسی بهتری به کسب موقعیت‌های شغلی دارند. ازاین‌رو اخذ پاسپورت امارات می‌تواند مزایای بسیار زیادی با خود به همراه داشته باشد که اقامت دائم و طولانی‌مدت، فاقد آن است. ازاین‌رو باید به‌خوبی با شرایط و قوانین دریافت چنین پاسپورتی، آشنایی داشته باشید.

اخذ پاسپورت امارات به کمک مؤسسه‌های حقوقی

طبق قوانینی که توسط دولت امارات اعمال‌شده است، دریافت پاسپورت برای افراد خارجی بسیار سخت و مشکل خواهد بود؛ به همین دلیل بسیاری از افراد این‌گونه عنوان می‌کنند که امکان دریافت چنین پاسپورتی وجود ندارد؛ اما درصورتی‌که شما به‌تمامی قوانین و مقرراتی که از سوی دولت امارات به‌خصوص در سال‌های جدید منتشرشده است، تسلط داشته باشید؛ متوجه خواهید شد که این مسیر، یک مسیر غیرممکن نیست؛ اما شاید بپرسید که از کجا می‌توان به چنین قوانینی دسترسی پیدا کرد؟

پاسخ بسیار ساده است. شما می‌توانید آخرین تغییرات حقوقی در خصوص قوانین کسب ویزای امارات را از مؤسسه‌های حقوقی سؤال کنید. این مؤسسه‌ها دارای تیم‌های مشاورین و وکلای مختلفی بوده که می‌توانند به‌تمامی سؤالات افراد متقاضی در خصوص شرایط دریافت شهروندی امارات، پاسخ دهند. اگر شما هم به دنبال چنین مؤسسه حقوقی می‌گردید، می‌توانید از خدمات متنوع مؤسسه سفیران ایرانیان استفاده کنید.

مؤسسه حقوقی سفیران ایرانیان یکی از بهترین و خوش‌سابقه‌ترین مؤسسه‌ها در خصوص مشاوره جهت اخذ پاسپورت امارات بوده و می‌تواند به‌تمامی سؤالات و ابهامات شما در این راه پاسخ دهد. همچنین این مؤسسه با تکیه‌بر وکلای خبره خود، بهترین و مناسب‌ترین راه برای دریافت پاسپورت امارات را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت سفیران مراجعه کرده و یا با شماره تلفن‌های آن در تماس باشید.

معرفی کوتاه پاسپورت امارات

شهروندان امارات متحده عربی با داشتن یکی از قدرتمندترین گذرنامه‌ها و پاسپورت‌ها در بین تمامی کشورهای عربی، یکه‌تاز هستند. پاسپورت آبی امارات یکی از پاسپورت‌های بسیار معتبر جهان بوده که به شهروندان این کشور اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به دریافت ویزا، به کشورهای بسیار زیادی سفر کنند. طبق آخرین رده‌بندی پاسپورت‌های معتبر جهان، پاسپورت امارات توانسته رتبه 15 را از آن خودش کرده و به صاحبان خود این اجازه را دهد تا بدون ویزا به 175 کشور مختلف، سفر کنند.

تفاوت بین دریافت تابعیت امارات و اقامت دائم این کشور

وضع قانون جدید در خصوص صدور پاسپورت امارات

کشور امارات یک کشور نسبتاً جوان است که در سال 1971 بنیان نهاده شد. در این مدت‌زمان، هفت‌پادشاهی مختلف دست‌به‌دست هم داده‌اند و باعث رشد قابل‌توجه این کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، فناوری و اقتصادی شده‌اند. قبل از سال 2021، قوانین اخذ پاسپورت امارات بسیار سخت و تقریباً غیرممکن بود. ازاین‌رو هیچ فرد خارجی نمی‌توانست تابعیت کشور امارات را به‌جز در شرایط بسیار خاص، مانند ازدواج و تولد به دست بیاورد.

حتی سرمایه‌گذاری در کشور امارات نیز نمی‌توانست شهروندی این کشور را برای متقاضیان خارجی به همراه داشته باشد؛ اما در عوض دولت کشور امارات به افرادی که در این کشور سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی می‌کردند، ویزای اقامت طولانی‌مدت 5 یا 10 ساله را اعطا می‌کرد. برای کشوری مانند امارات متحده عربی که چیزی در حدود 90 درصد از جمعیت آن را مهاجرین تشکل داده‌اند، وجود چنین قوانین سخت‌گیرانه شهروندی، مشکل‌آفرین بود.

مطالب پیشنهادی : اجاره ماشین شورلت در دبی

همین امر باعث شد تا دولت این کشور در سال 2021 در قانون تابعیت خود، تجدیدنظری بسیار جدی کند. چندین و چند اصلاحیه در آیین‌نامه اجرایی قانون شهروندی و اخذ پاسپورت امارات برای کاهش میزان سختی دریافت آن اعمال شد. ازاین‌رو چنین تغییراتی موجب شد تا دریافت شهروندی امارات برای متقاضیان خارجی، ساده‌تر شود.

طبق قوانین جدید امارات، متقاضیان خارجی به همراه همسر و فرزندانشان پس‌ازاین می‌توانستند برای دریافت پاسپورت امارتی خود درخواستی را به مقامات این کشور ارائه کنند. درصورتی‌که این افراد شرایط دریافت شهروندی امارات را رعایت کرده باشند، امکان صدور پاسپورت اماراتی برای آن‌ها وجود دارد.

نحوه اخذ پاسپورت امارات برای متقاضیان خارجی

قانون جدید تابعیت در امارات متحده عربی به متقاضیان خارجی واجد شرایط این اجازه را می‌دهد تا در صورت داشتن معیارهای به‌خصوص، از حق شهروندی این کشور برخوردار شوند. به‌عبارت‌دیگر، افراد خاصی مانند سرمایه‌گذاران، متخصصان و افراد با استعدادهای ویژه شانس دریافت پاسپورت امارت و شهروندی این کشور را دارند. البته باید بدانید که برای صدور چنین پاسپورتی نیاز به طی کردن مراحل مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با کشور امارات

درخواست برای اخذ پاسپورت امارات

اخذ پاسپورت امارات به کمک مؤسسه‌های حقوقی

معرفی کوتاه پاسپورت امارات

وضع قانون جدید در خصوص صدور پاسپورت امارات

آشنایی با شرایط صدور پاسپورت امارات برای متقاضیان خارجی

همان‌طور که تا بدین جا نیز متوجه شدید، دریافت پاسپورت کشور امارات برای برخی از افراد با شرایط به‌خصوص، وجود دارد. این افراد بعد از اخذ پاسپورت امارات خود می‌توانند از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار شده و یک زندگی بی‌نظیر را برای خودشان به ارمغان بیاورند. البته برای واجد شرایط بودن شهروندی امارات و توانایی درخواست پاسپورت این کشور، نیاز است تا فرد خارجی در یکی از هفت دسته زیر قرار بگیرد.

پاسپورت امارات با خرید ملک |پاسپورت امارات ویکی پدیا

درصورتی‌که قصد دارید تا در این کشور به دست بیاورید، باید یک ملک در این کشور خریداری کنید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری لازم برای اخذ پاسپورت امارات هنوز به‌صورت دقیق بیان‌نشده است. بااین‌حال، قبل از تصویب اصلاحات جدید، زمانی که سرمایه‌گذاران فقط مجاز به دریافت ویزای بلندمدت 5 و 10 ساله بودند، حداقل میزان سرمایه‌گذاری 1.36 میلیون دلار در املاک مستغلات برای دریافت ویزای 5 ساله، ضروری بود.

از سوی دیگر سرمایه‌گذار موظف بود تا دارایی خودش را حداقل به مدت 3 سال حفظ کند. سرمایه‌گذاران خارجی برای اینکه بتوانند ویزای بلندمدت 10 ساله کشور امارات را کسب کنند، باید حداقل 2.7 میلیون دلار در امارات سرمایه‌گذاری می‌کردند. البته این شانس برای آن‌ها وجود داشت که سپرده خود را در یک بانک قرار داده و یا به کمک آن شرکتی را در این کشور به ثبت برسانند.

از بهترین شهرهای امارات برای سرمایه‌گذاری می‌توان به دبی و ابوظبی اشاره کرد که دارای معماری‌های بی‌نظیر و زیرساخت شهری قابل‌توجهی هستند. از دیگر شروط اصلی برای سرمایه‌گذاری در امارت می‌توان به این نکته اشاره کرد که فرد باید اثبات کند که سرمایه کافی را در اختیار داشته و برای سرمایه‌گذاری به وام متکی نیست. همچنین شخص متقاضی باید تعهد دهد که سرمایه خود را به مدت حداقل 3 سال، نگهداری خواهد کرد.

پاسپورت امارات را از طریق سرمایه‌گذاری

دسته دیگری از افراد که طبق قوانین جدید مجاز به دریافت پاسپورت امارات هستند، پزشکان‌اند. خارجیانی که می‌خواهند گذرنامه امارات را به‌عنوان یک پزشک و یا متخصص واجد شرایط دریافت کنند، باید مدرک دکتری خود را از یک دانشگاه معتبر بین‌المللی که در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرارگرفته است، دریافت کنند. از سوی دیگر لازم است تا در یک‌رشته و یا یک حوزه علمی، تخصص بالایی داشته باشند.

یکی دیگر از شرایط اخذ پاسپورت امارات برای پزشکان، این است که حداقل 10 سال سابقه کار عملی در زمینه تخصصی خود داشته باشند. عضویت پزشکان در یک سازمان برجسته مرتبط با حوزه نامزدی فرد متقاضی نیز یکی دیگر از شرایط مهم برای انجام چنین کاری است. از دیگر شرایط موردنظر دولت امارات برای پزشکان می‌توان به شرکت در تحقیقات بزرگ علمی، انتشار مقاله یا کتاب و … اشاره کرد.

درصورتی‌که می‌خواهید در دسته دانشمندان قرارگرفته و پاسپورت امارات را دریافت کنید، لازم است که یک محقق فعال در یک دانشگاه، مؤسسه تحقیقاتی و یا در بخش خصوصی باشید. همچنین لازم است تا حداقل 10 سال تحقیق علمی مستمر و تجربه کاری کسب کنید.

 • روشن‌فکران و افراد با استعدادهای خلاق

دسته دیگری از افرادی که مجاز به اخذ پاسپورت امارات هستند، روشنفکران و افراد با استعدادهای خلاق هستند. افرادی که می‌خواهند در این دسته قرار بگیرند، باید جز افراد پیشرو و متفکر بوده و حداقل یک جایزه بین‌المللی را کسب کرده باشند. داشتن توصیه‌نامه از نهادهای دولتی مرتبط نیز از دیگر شرایط دریافت پاسپورت کشور امارات برای این دسته از افراد متقاضی است.

افرادی که قصد دارند تا تابعیت امارات را به‌عنوان یک مخترع کسب کنند، باید حداقل یک حق اختراع ثبت‌شده و شناخته‌شده جهانی داشته باشند. این اختراع باید تأییدیه یک مرجع معتبر بین‌المللی را به دست آورده باشد و همچنین به اقتصاد امارات متحده عربی کمک کند.

درصورتی‌که در یکی از دسته‌های ذکرشده در قسمت بالا قرار می‌گیرید، شانس بالایی برای دریافت پاسپورت کشور امارات خواهید داشت. پس‌ازاینکه دانستید آیا شما واجد شرایط هستید و یا خیر، گام بزرگی را در مسیر کسب تابعیت امارات برداشته‌اید.

تماس با مقامات مربوطه در امارات برای اخذ پاسپورت

تماس با مقامات مربوطه در امارات برای اخذ پاسپورت

حال بسته به دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرید، باید با یک نهاد دولتی خاص در امارات در تماس باشید تا خودتان را به‌عنوان یک نامزد احتمالی برای اخذ پاسپورت این کشور اعلام کنید. چندین مرجع مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای بالقوه شهروندی امارات هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به وزارت اقتصاد، وزارت فرهنگ و جوانان و شورای دانشمندان امارات اشاره کرد.

درصورتی‌که شما یک مخترع بوده و می‌خواهید از این طریق اخذ پاسپورت امارات را تجربه کنید، باید مدارک خودتان را به وزارت اقتصاد امارات ارسال کنید. این وزارت حق ثبت اختراع شما را بررسی کرده و تعیین می‌کند که آیا این اختراع می‌تواند به هر طریقی به اقتصاد این کشور کمک کند یا خیر. درصورتی‌که اختراع شما مطابق با استانداردهای وزارتخانه باشد، توصیه‌نامه‌ای را دریافت کرده که از آن به‌عنوان شرط لازم برای نامزد شدن به‌عنوان شهروند امارات یاد می‌کنند.

 • وزارت فرهنگ و جوانان امارات

وزارت فرهنگ و جوانان کشور امارات افراد متقاضی متعلق به دسته روشنفکران و استعدادهای خلاق را ارزیابی خواهد کرد تا مشخص شود که آیا واجد شرایط دریافت شهروندی این کشور هستند یا خیر. درصورتی‌که این وزارتخانه فردی را تأیید کند، آن فرد می‌تواند برای دریافت پاسپورت کشور امارات، نامزد شود.

برای دانشمندان، متخصصان و پزشکان توسط شورای دانشمندان امارات تصمیم‌گیری خواهد کرد. این شورا رزومه افراد را بررسی کرده و با اعطا توصیه‌نامه‌هایی، آن‌ها را مجاز به اخذ پاسپورت امارات خواهد کرد.

درخواست شهروندی امارات

در کشور امارت تابعیت تنها توسط حاکم امارات، ولیعهد و اعضا شورای اجرایی به یک فرد متقاضی اعطا خواهد شد؛ اما این بدان معنی نیست که شما باید مستقیماً با آن‌ها برای دریافت چنین حقی، در تماس باشید. چندین مؤسسه دولتی وجود دارند که به‌عنوان واسط بین طبقه حاکمیت امارات و شهروندان این کشور عمل می‌کنند. به این دادگاه‌ها، دادگاهی‌ها حاکمان و یا دادگاه‌های ولیعهد گفته می‌شود. این مقامات در هر یک از هفت قلمرو پادشاهی امارات در دسترس بوده و شما می‌توانید درخواست خودتان را به آن‌ها ارائه کنید.

درخواست شهروندی کشور امارت معمولاً به‌صورت آنلاین صورت خواهد پذیرفت. بااین‌حال به‌احتمال‌زیاد از شما خواسته خواهد شد تا شخصاً در یک جلسه شرکت کنید تا بررسی‌های بیشتر صورت بگیرد. هزینه‌های درخواست توسط مقامات مسئول مشخص خواهد شد و بسته به شرایط فرد متقاضی این هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال اگر مدارکی دارید که باید به‌عنوان بخشی از درخواست خود ترجمه کنید، باید هزینه‌های ترجمه و تأیید آن را به هزینه‌های درخواست خود اضافه کنید.

پس از ارسال درخواست به دادگاه حاکمان و یا ولیعهد، باید منتظر رسیدگی به پرونده خود باشید. تابعیت امارات فقط از طریق نامزدی در یکی از بخش‌های فوق و یا سایر روش‌های خاص گفته شد، (تولد و ازدواج) صادر خواهد شد.

درخواست پاسپورت امارت

پس‌ازاینکه توسط دادگاه حاکمان و یا ولیعهد امارات نامزد شهروندی این کشور شدید، رسماً تابعیت امارات به شما اعطا خواهد شد. بااین‌حال شهروندی امارات متحده عربی و اخذ پاسپورت امارت دو فرایند کاملاً جداگانه هستند. پس از دریافت تابعیت، نیاز است تا از طریق مراجع قانونی نسبت به دریافت پاسپورت خود، اقدام کنید. فرایند درخواست پاسپورت نیز به‌صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت اداره کل اقامت و امور اتباع خارجی انجام‌پذیر خواهد بود.

اخذ پاسپورت از طریق ازدواج

همان‌طور که عنوان شد، یکی از راه‌هایی که درنهایت می‌تواند منجر به دریافت پاسپورت کشور امارات برای افراد خارجی شود، ازدواج فرد با یک شهروند اماراتی است؛ اما باید بدانید که دولت امارات برای این مسیر مهاجرتی نیز قوانین سخت و دشواری را قرار داده است. طبق این قوانین تنها زنانی مجاز به کسب پاسپورت امارات می‌شوند که بتوانند با یک مرد امارتی ازدواج کنند.

از سوی دیگر باید قبل از درخواست برای پاسپورت امارات، حداقل 5 سال با یکدیگر زندگی کنند. این افراد همچنین باید اثبات کنند که ازدواج آن‌ها از روی علاقه بوده و مدت‌زمان طولانی قرار است با یکدیگر زندگی کنند. درصورتی‌که زن از مرد اماراتی خودش طلاق بگیرد، پاسپورت او نیز باطل خواهد شد.

اخذ پاسپورت از طریق ازدواج در امارات

اخذ پاسپورت امارات از طریق تولد

کشورهای مختلف جهان از طریق دو قانون خون و خاک به کودکان متولدشده پاسپورت اعطا می‌کنند. طبق قانون خاک، تمامی کودکانی که در خاک یک کشور به دنیا بیایند، حق دریافت پاسپورت دارند. درحالی‌که طبق قانون خون، تنها کودکانی که والدین و یا یکی از آن‌ها تابعیت کشور موردنظر را داشته باشد، می‌توانند برای دریافت پاسپورت اقدام کنند.

کشور امارات جز کشورهایی است که از قانون خون پیروی می‌کند. ازاین‌رو تنها کودکانی حق کسب پاسپورت امارات را دارند که پدرشان شهروند امارات بوده باشد. درصورتی‌که تنها مادر فرد متقاضی شهروند کشور امارات باشد، نمی‌تواند تا رسیدن به سن 18 سالگی، برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کند. البته کودکانی که در این کشور و از والدینی نامشخص به دنیا آمده‌اند نیز حق اخذ پاسپورت را خواهند داشت.

مزایای اخذ پاسپورت امارات

ازآنجایی‌که کشور امارات یکی از کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان است، دریافت شهروندی این کشور نیز مزایای زیادی با خود به همراه خواهد داشت. از مهم‌ترین مزایای اخذ این پاسپورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بخش قابل‌توجهی از جامعه امارات که حدود 90 درصد آن را تشکیل می‌دهد، مهاجریان هستند. تبدیل‌شدن به شهروند اماراتی باعث می‌شود تا افراد بتوانند با سرعت بیشتری پیشرفت کرده و تجارت خودشان را در این کشور توسعه دهند. آن‌ها می‌توانند به‌سادگی حساب‌های بانکی مختلف باز کنند، دارایی‌های خود را به‌صورت نامحدود ثبت کنند و شرکت‌های مختلفی را در این کشور تأسیس کنند.

همان‌طور که عنوان شد، پاسپورت آبی‌رنگ امارات یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان بوده که رتبه 15 را در میان پاسپورت‌های برتر جهان به دست آورده است. این پاسپورت به دارندگان خود این اجازه را می‌دهد تا بدون ویزا به 175 کشور جهان سفر کنند.

سرگرمی و جذابیت های امارات

کشور امارات را می‌توان یکی از بهترین کشورها برای افرادی دانست که می‌خواهند از پرداخت مالیات معاف شوند. این کشور به دلیل داشتن سیاست‌های جذاب مالیاتی، همواره موردتوجه افراد خارجی بوده است. دولت این کشور هیچ‌گونه مالیات درآمدی را از افراد دریافت نمی‌کند و نیاز به پر کردن هیچ‌گونه اظهارنامه مالیاتی وجود ندارد. علاوه بر این، درآمد خارج از امارات نیز مشمول مالیات نخواهد بود.

کشور امارات مملو از شگفتی‌ها و جاذبه‌های دیدنی و گردشگری مختلف است. شما فقط در شهر دبی می‌توانید مدت‌زمان بسیار طولانی را به گشت‌وگذار و بازدید از مراکز مختلف بگذرانید. از برج خلیفه گرفته تا نخل آتلانتیس، همه شگفتی‌هایی هستند که مطمئناً شما را مسحور خواهند کرد. آب‌وهوای منحصربه‌فرد امارات و بیابان‌های این کشور نیز برای افرادی که علاقه وافری به گشت‌وگذار دارند، گزینه‌های متفاوت به نظر می‌رسند.

شما می‌توانید با اخذ پاسپورت امارات و زندگی در این کشور، با فرهنگ‌های بسیار مختلفی آشنا شوید، غذاهای لذیذی متفاوتی را بچشید و از ورزش‌های گوناگونی بازدید کنید. این کشور همچنین دارای تاریخی پرفرازونشیب بوده که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

 • زندگی، کار و تحصیل در امارات

شما همچنین شانس این را دارید تا یک زندگی مجلل و آسوده را برای خود و خانواده‌تان به ارمغان بیاورید. با پیدا کردن موقعیت‌های شغلی متفاوت، درآمدهای بالایی کسب کنید و از سیستم آموزشی رایگان این کشور بهره ببرید. شما و یا فرزندانتان شانس این را دارید تا در بهترین دانشگاه‌های کشور امارات بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای تحصیل‌کرده و مدارک معتبری را کسب کنید.

اخذ پاسپورت امارات به کمک مؤسسه حقوقی سفیران ایرانیان

اخذ پاسپورت امارات به کمک مؤسسه حقوقی سفیران ایرانیان

همان‌طور که تا بدین جا نیز به‌خوبی متوجه شدید، مسیر دریافت پاسپورت کشوری مانند کشور امارات بسیار پیچیده و چالش‌برانگیز است. شما تنها در صورتی موفق به کسب پاسپورت امارات خواهید شد که به‌صورت کامل با تمامی قوانین و مقررات و همچنین مراحل صدور چنین ویزایی آشنایی داشته باشید. هرکدام از این مراحل ممکن است در طول سال‌های آینده تغییر پیداکرده و در صورت نداشتن آگاهی نسبت به آن‌ها، ممکن است فرایند اخذ پاسپورت امارات توسط شما، با شکست مواجه شوید.

ازاین‌رو کمک گرفتن از یک مؤسسه حقوقی معتبر و خوش‌سابقه در این زمینه می‌تواند کمک فراوانی به افراد متقاضی کند. مؤسسه حقوقی سفیران ایرانیان با تکیه‌بر تیم مشاورین و وکلای حرفه‌ای خود، آماده خدمت‌رسانی به‌تمامی عزیزانی است که قصد دریافت پاسپورت و شهروندی کشور امارات را دارند. شما ازاین‌پس می‌توانید تمامی سؤالات و یا ابهامات خودتان را از مشاورین این مؤسسه بپرسید و در کمترین زمان ممکن به پاسخ خودتان دست پیدا کنید.

مشاورین مؤسسه سفیران با آگاهی از آخرین تغییرات حقوقی کشور امارات برای صدور پاسپورت آشنا بوده و بهترین، سریع‌ترین و مناسب‌ترین مسیر را پیش روی شما قرار خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت این مؤسسه مراجعه کرده و یا با شماره تلفن‌های سفیران تماس حاصل کنید.

نتیجه‌گیری

کشور امارات یکی از کشورهای پیشرفته و البته ثروتمندان جهان بوده که پاسپورت آن دارای ارزش و اعتبار بالایی است. این پاسپورت با داشتن رتبه 15 در میان پاسپورت‌های جهان، به دارندگان خود اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به اخذ ویزا به 175 کشور جهان سفر کنند.

طبق قوانین جدید دولت امارات افراد به‌خصوص و خاصی می‌توانند پاسپورت این کشور را کسب کنند. ازاین‌رو دانشمندان، مخترعان، پزشکان، استعدادهای خلاق و سرمایه‌گذاران در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند جهت اخذ پاسپورت امارات اقدام کنند.

سؤالات متداول

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به پرتکرارترین و متداول‌ترین سؤالات شما در زمینه اخذ پاسپورت امارات پاسخ دهیم.

 • آیا از طریق تحصیل می‌توان پاسپورت امارات را به دست آورد؟

تحصیل نه‌تنها در کشور امارات، بلکه در هیچ کشور دیگری درنهایت منجر به صدور پاسپورت آن کشور نخواهد شد.

آیا امکان کسب پاسپورت امارات برای افراد پاسپورت امارات با رتبه یک جهانی امکان سفر به 180 کشور بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی را به دارندگانش می دهد. گرفتن پاسپورت امارات از طریق راه های سرمایه گذاری، تولد و ازدواج با شرایط خاصی ممکن می باشد و از راه های دیگر نمی توان به آن رسید. این کشور تابعیت دوگانه یا مضاعف را نخواهد پذیرفت و افراد برای درخواست بایستی تابعیت قبلی را سلب نمایند. نحوه اخذ پاسپورت امارات از طریق روش های مختلفی صورت می گید که عبارتند از:

 • اخذ تابعیت امارات پس از 30 سال زندگی در امارات
 • زنان خارجی که حداقل هفت سال با یک تبعه اماراتی ازدواج کرده اند می توانند تابعیت خود را کسب کنند.
 • سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری حداقل 750000 درهم یا 204000 دلار، در امارات متحده عربی، اجازه اقامت 2 یا 10 ساله دریافت کنند.
 • اخذ شهروندی امارات متحده عربی برای متقاضیانی با معيارهاي شايستگي استثنايي شامل پزشكان، مخترعان و كساني است كه سهم علمي شناخته شده اي در حوزه خود داشته اند.

شرایط سخت گذرنامه اماراتی این سند را ارزشمند نموده است. موسسه ملک پور با داشتن تجارب فوق العاده در مورد امور مهاجرتی، مشاوره اولیه موسسه ملک پور به صورت رایگان در اختیار می گذارد.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

شرایط اخذ پاسپورت امارات

سالانه افراد زیادی به جهت تجارت به کشور امارات می روند. از این رو داشتن پاسپورت امارات می تواند شرایط ویژه ای را برای این افراد به همراه داشته باشد. عزیزانی که این تابعیت را دارا هستند موظف هستند شرایط خاصی را رعایت کنند و در صورتی که نتوانند مطابق با این قوانین عمل کنند امکان اخراج شدن از کشور برای آنها وجود خواهد داشت. دریافت این پاسپورت به صورت مستقیم برای توابع کشورهای مختلف امکان پذیر نمی باشد. در روشهای سرمایه گذاری پس از سی سال، تولد با شرایط خاص و ازدواج مردان اماراتی می توان به گذرنامه امارات رسید.

رتبه پاسپورت امارات

در اینجا جدولی خلاصه شده است که رتبه بندی گذرنامه امارات در سال 2023 را بر اساس شاخص های رتبه بندی نشان می دهد:

شاخص های رتبه بندی رتبه
1
15
3
2
12

ارزش و اعتبار و پاسپورت امارات

مهمترین مساله در دریافت پاسپورت هر کشور، میزان اعتبار آن پاسپورت در دنیا می باشد. عزیزانی که تمایل دارند تا پاسپورت امارات را دریافت نمایند می بایست بدانند که با داشتن این پاسپورت می توانند به 118 کشور در دنیا بدون دریافت ویزا سفر کنند. به طور کلی با دارا بودن پاسپورت کشور امارات، متقاضیان برای ورود به 57 کشور نیز باید ویزا دریافت نمایند و در 29 کشور می توانند ویزای خود را در بدو ورود به آن کشور دریافت نمایند.

اسامی سازمان های مختلف امتیازبندی
180
174
110.5
178

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت امارات

نام مدت مجاز (روز) نام مدت مجاز (روز)
90 Liechtenstein 90
90 90
90 Luxembourg 90
90 90
180 90
90 90
90 90
بدون مدت مجاز Mexico 180
90 30
90 90
Belgium 90 90
90 Montenegro 90
90 Morocco 90
90 30
Brunei 30 بدون محدودیت
90 90
بدون محدودیت 90
بدون محدودیت 90
Chile 90 90
30 بدون محدودیت
90 بدون محدودیت
90 90
90 90
90 Peru 90
Cyprus 90 Philippines 30
Czech Republic 90 90
90 90
180 بدون محدودیت
بدون محدودیت 90
90 90
Egypt 180 90
90 60
90 90
90 15
Fiji 120 بدون محدودیت
90 90
90 90
90 30
90 90
90 90
Greece 90 90
90 90
90 90
90 90
90 بدون محدودیت
Hong Kong 30 90
90 Sweden 90
90 90
90 بدون محدودیت
90 30
90 30
30 60
90 90
30 90
Kosovo 90 90
بدون محدودیت 30
60 90
90 90
180 90

روش های اخذ پاسپورت امارات

روش های دریافت پاسپورت امارات همانند سایر کشورها نیست و عموما سخت بدست می آید. روش های سرمایه گذاری، ازدواج، تولد با شرایط خاصی قابلیت دریافت گذرنامه اماراتی دارند در سایر موارد نمی توان به این سند دست یافت. در ذیل به بررسی جزئی مسیرهای کلی و نحوه گرفتن پاسپورت می پردازیم.

اخذ پاسپورت امارات از طریق کار

برای دریافت ویزای کار کشور امارات، متقاضیان می بایست در ابتدا یک پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در کشور امارات را دریافت کنند. سپس با داشتن این پیشنهاد و قرارداد کاری می توانند برای اخذ ویزای کاری امارات اقدام کنند. پیدا کردن شغل در امارات همانند کشورهای دیگر فرآیند خاص خود را دارد. کارفرما در ابتدا می بایست در کشور امارات به دنبال متقاضی کار بگردد و در صورتی که کارفرما کسی را نتواند پیدا کند می تواند برای خارج از کشور پیشنهاد شغلی ارسال کند.

یکی از اصلی ترین مسائل برای پیدا کردن ، پایین بودن نرخ بیکاری این کشور می باشد. مطابق با نمودار زیر نرخ بیکاری در امارات 3.1 می باشد. به همین منظور بسیاری از افراد به هدف کار کردن و دریافت اقامت، کشور امارات را مقصد خود قرار می دهند.

اما مطابق با قوانین کشور امارات، دریافت کار و یا دریافت اقامت کاری بلند مدت منجر به دریافت پاسپورت امارات متحده عربی نخواهد شد. متقاضی با داشتن این اقامت، صرفاً می تواند اقامت خود را دائماً تمدید کند. همچنین متقاضی کار بعد از اتمام قرارداد کاری می بایست به کشور خود بازگردد.

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

پاسپورت امارات از طریق تحصیل

به طور کلی در کشور امارات دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارند. دانشگاه های دولتی مختص افرادی می باشد که در این کشور زندگی می کنند و مقیم هستند. دانشگاه های خصوصی برای متقاضیان بین المللی می باشد و به صورت کلی به دو زبان انگلیسی و عربی می باشند. امروزه دانشگاه های آمریکایی بسیاری در امارات هستند که سالانه دانشجویان زیادی به قصد تحصیل در این دانشگاه ها ویزای تحصیلی امارات را دریافت می کنند. دانشجویان می توانند بعد از چند ترم به کشور آمریکا انتقالی بگیرند. مدت زمان اقامت تحصیلی در کشور امارات متناسب با طول دوره تحصیل دانشجو در این کشور می باشد. هزینه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار زیاد می باشد. از طرفی برای دانشجویانی که در مقطع لیسانس درخواست می دهند اجازه داشتن همراه وجود ندارد. در صورتی که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی بتواند شغل مناسب پیدا کند می تواند از نوع تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهد. اما لازم است بدانید روش کاری و یا تحصیلی منجر به اخذ پاسپورت امارات برای متقاضی بین المللی نخواهد شد.

پاسپورت امارات از طریق سرمایه گذاری

کشور امارات، یکی از کشورهای پیشرفته در حوضه خلیج فارس محسوب می شود. امروزه سرمایه گذاران زیادی به قصد دریافت اقامت وارد این کشور می شوند و در زمینه های خرید ملک سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند اقامت امارات را اخذ نمایند. اما لازم است بدانید دریافت پاسپورت امارات با امکان پذیر نمی باشد. آنها تنها می توانند اقامت بلند مدت 5 تا 10 ساله متناسب با ارزش ملک خریداری شده را دریافت نمایند. یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری، ثبت شرکت می باشد. طبق قوانین کشور امارات، در صورتی که متقاضی شرکت با سهامی خاص به مبلغ 5 میلیون درهم را ثبت کند. می تواند اقامت 2 یا 3 ساله دریافت نماید. مدت اقامت به منظقه ای که شخص ثبت شرکت را در آن انجام می دهد بستگی دارد.

برای دریافت اقامت 10 ساله امارات، متقاضی می بایست ملکی به ارزش 10 میلیون درهم خریداری کند. همچنین برای دریافت اقامت 5 سال متقاضی باید به ارزش 5 میلیون درهم ملک خریداری کند و این مبلغ باید به صورت نقد باشد و در قالب وام نباشد و همچنین به مدت 3 سال هم در این کشور بماند. با توجه به شرایط سرمایه گذاری که در کشور امارات وجود دارد، متقاضیان به راحتی نمی توانند پاسپورت امارات متحده عربی را دریافت نمایند. در صورتی که با این مبالغ می توانند در کشورهای اروپایی سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشند که در نهایت منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت شود را داشته باشند.

پاسپورت امارات از طریق تولد

در بسیاری از کشورها، تولد فرزند در خاک آن کشور منجر به اخذ پاسپورت و تابعیت آن کشور می شود. اما مطابق با قوانین امارات، تولد فرزند در کشور امارات منجر به پاسپورت نمی شود زیرا قانون این کشور مطابق با خون می باشد. در صورتی شخص می تواند گذرنامه امارات را اخذ نماید که پدر یا مادر وی دارای پاسپورت اماراتی باشند.

پاسپورت امارات از طریق ازدواج

در بسیاری از کشورها از جمله امارات، توجه بسیاری به امر ازدواج شده است. دولت این کشور به دلیل اینکه اهمیت بسیاری برای خانواده قائل است، شرایط ویژه ای را برای افرادی که با شخص اماراتی ازدواج می کنند در نظر گرفته است. این شرایط با بسیاری از کشورها متفاوت می باشد. مادامی که یک زن خارجی با مرد اماراتی ازدواج کند می تواند اقامت امارات را دریافت کند. در صورتی که بتوانند بچه دار شوند و در مدت زمان 7 سال با یکدیگر زندگی کنند. زن می تواند با رها کردن تابعیت اصلی خود، پاسپورت امارات را دریافت نماید. اما زمانی که زوج نتوانند بچه دار شوند، اعطای پاسپورت برای زن بعد از مدت 10 سال امکان پذیر می باشد. در صورتی که یک زن اماراتی با یک مرد خارجی ازدواج کند، مرد خارجی تنها می تواند اقامت امارات را داشته باشد و به هیچ عنوان گذرنامه اماراتی را نمی تواند دریافت کند.

پاسپورت امارات از طریق پناهندگی

موسسه ملک پور در رابطه با موضوع پناهندگی هیچگونه فعالیتی ندارد و به شما عزیزان هم توسعه می کند از طریق راه های قانونی مهاجرت کنید. این مطلب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی شما عزیزان در این مقاله نوشته شده است.

مطابق با قوانین کنوانسیون ژنو، در صورتی که شخصی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد و از نظر جانی مورد تهدید واقع شده باشد، می تواند در کشورهایی که عضو کنوانسیون ژنو هستند درخواست پناهندگی کند. لازم به ذکر است کشور امارات عضو کنوانسیون ژنو نمی باشد به همین منظور پناهندگی در این کشور منجر به اخذ اقامت و یا پاسپورت نمی شود. اما در سالهای گذشته تحت شرایط خاصی دولت این کشور با درخواست پناهندگی برخی از افراد سوریه ای و یا عراقی موافقت به عمل آورده است.

نکات مهم در مورد پاسپورت امارات

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، روش های دریافت پاسپورت امارات محدود است. همچنین طبق قوانین این کشور مطلع شدیم که اخذ پاسپورت امارات با خرید ملک در این کشور امکان پذیر نمی باشد. بسیاری از افراد به دلیل اینکه پاسپورت امارات در اول جهان قرار گرفته است تمایل دارند تا از طریقی برای دریافت این پاسپورت ارزشمند اقدام کنند. در بسیاری از روش ها من جمله سرمایه گذاری، تحصیلی و کاری، متقاضیان می توانند اقامت کوتاه مدت این کشور را دریافت نمایند. علاوه بر این، افرادی که به مدت 30 سال در امارات زندگی کنند می توانند برای اخذ پاسپورت امارات اقدام نمایند. این مدت نسبت به سایر کشورها نظیر آمریکا، کانادا و یا کشورهای اروپایی بسیار زیاد می باشد. در بسیاری از کشورها متقاضیان بعد از مدت 5 سال می توانند پاسپورت و تابعیت آن کشور را دریافت نمایند. علاوه بر تمامی این موارد، اعطای پاسپورت دارای شرایط خاصی نظیر تک تابعیتی می باشد. متقاضیان در صورتی که بتوانند واجد شرایط اخذ این پاسپورت شوند می بایست پاسپورت و یا تابعیت خود را ترک نمایند. زیرا امارات دو تابعیتی را تحت هیچ شرایطی نمی پذیرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت امارات

در صورتی که شخص واجد شرایط دریافت پاسپورت امارات باشد می بایست مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت این کشور را تهیه نماید. به طور کلی این مدارک شامل:

 • ثبت نام در سامانه دریافت پاسپورت
 • ارائه گواهی شهروندی امارات
 • عکس
 • عقدنامه
 • اطلاعات فرزندان
 • گواهی عدم سوء پیشینه

علاوه بر این موارد، متقاضی می بایست به زبان عربی تسلط کافی داشته باشد در آزمون شهروندی این کشور شرکت کرده باشد.

خدمات موسسه MIE درباره پاسپورت امارات

موسسه ملک پور با داشتن تجارت مختلف در امور مهاجرتی، سعی بر این دارد تا در مورد قوانین کشورها و راه های قانونی مهاجرت شما عزیزان را راهنمایی کند. همانطور که در این مقاله توضیح دادیم، شرایط اخذ پاسپورت امارات برای افراد خارجی بسیار سخت و دشوار می باشد. در صورتی که متقاضیان می توانند از راه های سرمایه گذاری، تحصیلی و یا کاری در کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و غیره برای دریافت اقامت دائم و در نهایت اخذ پاسپورت این کشورها به راحتی و در مدت زمان کوتاهتری اقدام کنند.

⬅️ چنانچه علاقمند به اطلاعات بیشتر درباره پاسپورت امارات هستید، ➡️

پرسش و پاسخ درباره گذرنامه امارات

✔️ آیا پاسپورت امارات با خرید ملک امکان پذیر است؟

خیر. متقاضیان تنها با خرید ملک می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند. علاوه بر این مبلغ ملک خریداری شده، تعیین کننده اعتبار اقامت این کشور می باشد.

✔️ آیا اعطای پاسپورت امارات از طریق ازدواج امکان پذیر است؟

در صورتی که یک زن خارجی با مرد اماراتی ازدواج کند و از او بچه داشته باشد بعد از 7 سال می تواند برای دریافت پاسپورت اقدام کند. اما در صورتی که یک مرد با زن اماراتی ازدواج کند تنها می تواند اقامت این کشور را دریافت نماید.

✔️ آیا رتبه پاسپورت امارات در اول جهان می باشد؟

افرادی که پاسپورت را دریافت می کنند می توانند بدون ویزا به 118 کشور در دنیا سفر کنند. به همین منظور یکی از با ارزشترین پاسپورت ها در دنیا محسوب می شود.

✔️ آیا با تحصیل در امارات، میتوان پاسپورت این کشور ار دریافت کرد؟

دانشجویان تنها با تحصیل در این کشور می توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند. و حتی با کار کردن طولانی در این کشور نمی توانند پاسپورت را دریافت نمایند.

سخن پایانی

روش های دریافت پاسپورت امارات با ارزش را در این مقاله به صورت کامل توضیح دادیم. بسیاری از افراد تمایل دارند تا با خرید ملک بتوانند گذرنامه امارات را به دست آورند. اما باید بدانید که با خرید ملک تنها می توانید اقامت موقت این کشور را اخذ نمایید. تنها در صورتی که متقاضی خارجی به مدت 30 سال در امارات زندگی کند و تابعیت اصلی خود را ترک نماید می تواند برای پاسپورت امارات اقدام کند. شما عزیزان در صورتی که تمایل دارید تا از طرق مختلف، اقامت و یا پاسپورت با ارزشی را در کوتاهترین زمان ممکن دریافت کنید می توانید از روش های قانونی وارد کشورهای اروپایی، آمریکا و یا کانادا شوید. به طور متوسط مدت زمان اخذ اقامت دائم در بسیاری از کشورها 5 ساله می باشد. موسسه ملک پور با داشتن تجارب فوق العاده می تواند شما عزیزان را برای رسیدن به اهدافتان یاری رساند. شما سروران گرامی می توانید از طریق وب سایت موسسه و یا تماس تلفنی با مشاورین مجرب ما ارتباط برقرار کرده تا شرایط خود را برای مهاجراگر بخواهید شهروند امارات متحده عربی شوید، اولین سوال این است که چگونه پاسپورت امارات را دریافت کنید. گرفتن پاسپورت امارات زمانی یک کار غیرممکن محسوب می‌شد. تنها راه‌هایی که یک خارجی می‌توانست از طریق آن پاسپورت آبی امارات را دریافت کند، ازدواج، تابعیت یا داشتن شایستگی‌های خاص بود. اما با فرا رسیدن سال ۲۰۲۱، اوضاع تغییر کرد. دولت امارات اصلاحات جدیدی را در قانون تابعیت کشور با هدف کمک به تنوع و فراگیری کشور توسط تسهیل فرآیند‌هایی که از طریق آن خارجی‌ها می‌توانند شهروند امارات متحده عربی شوند، ایجاد کرد. این مقاله یک راهنمای گام به گام در مورد گرفتن پاسپورت امارات به عنوان یک خارجی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

معرفی مختصر پاسپورت امارات

شهروندان امارات متحده عربی با داشتن قدرتمند‌ترین گذرنامه در بین تمام کشور‌های عربی ممتاز هستند. پاسپورت آبی امارات یکی از قدرتمند‌ترین پاسپورت‌های جهان است. بر اساس گزارش شاخص هنلی، پاسپورت امارات متحده عربی دارای رتبه جهانی ۱۵ است و به صاحبان آن اجازه می‌دهد بدون ویزا یا با ویزای به محض ورود، به ۱۷۵ کشور مختلف سفر کنند.

پاسپورت آبی سرمه‌ای همچنین بیشترین میزان جا به جایی را به صاحبان خود ارائه می‌دهد. در اکتبر ۲۰۲۱، پاسپورت امارات متحده عربی بر اساس شاخص جهانی پاسپورت گزارش شده توسط آرتون کپیتال، بالاترین امتیاز جا به جایی را به دست آورد و رتبه جهانی ۱ را به خود اختصاص داد.

قانون ملیت جدید دریافت پاسپورت امارات را تسهیل می‌کند

امارات متحده عربی کشور نسبتا جوانی است که در سال ۱۹۷۱ متولد شده است. در مدت زمان کوتاهی که از اتحاد هفت ایالت سپری شده است، امارات متحده عربی رشد قابل توجهی در جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فناوری داشته است. اکنون، برای دستیابی به توسعه هرچه بیشتر، کشور باید بر تنوع و فراگیری تکیه کند.

قبل از سال ۲۰۲۱، قوانین ملیت کاملا سفت و سخت بود و خارجی‌ها نمی‌توانستند تابعیت امارات متحده عربی را بگیرند مگر در شرایط بسیار خاص، مانند حق تولد یا ازدواج. حتی سرمایه‌گذاران نمی‌توانستند تابعیت امارات را بگیرند و تنها به کسانی که می‌توانستند مقدار مشخصی سرمایه‌گذاری در املاک یا شرکت‌ها داشته باشند، ویزای اقامت ۵ تا ۱۰ ساله داده می‌شد.

برای کشوری مانند امارات متحده عربی که مهاجران بیش از ۹۰ درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، قوانین سفت و سخت ملیت برای برخی از مسائل برای ساکنان پیچیده‌تر می‌شود. به عنوان مثال، جامعه هندی مجبور شد بار‌ها و بار‌ها را در امارات طی کند تا بتوانند مجوز اقامت خود را تمدید کنند.

با این حال، امروز، دولت امارات به اهمیت تنوع اذعان کرده است و به همین دلیل است که مقامات قانون تابعیت امارات را در ژانویه ۲۰۲۱ بازنگری کردند. چندین اصلاحیه در آیین‌نامه اجرایی قانون شهروندی و گذرنامه برای کاهش سختی آن تصویب شد. قانون جدید تابعیت امارات، گرفتن پاسپورت امارات را برای خارجی‌ها تسهیل می‌کند. طبق قوانین جدید ملیت، دسته‌های خاصی از اتباع خارجی به همراه همسر و فرزندانشان از این پس می‌توانند برای پاسپورت امارات درخواست دهند و تابعیت اماراتی را کسب کنند. برای راحتی شما در مقاله دیگری درباره همه چیز را توضیح داده‌ایم.

نحوه گرفتن پاسپورت امارات متحده عربی به عنوان یک خارجی

قانون جدید تابعیت امارات متحده عربی به خارجی‌ها اجازه می‌دهد تا در صورت داشتن معیار‌های خاصی، حقوق شهروندی را دریافت کنند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران، متخصصان و استعداد‌های ویژه غیر اماراتی اکنون شانس دریافت ملیت و پاسپورت اماراتی را دارند. روند گرفتن پاسپورت امارات شامل چندین مرحله است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. بررسی وضعیت واجد شرایط بودن برای اخذ پاسپورت امارات

 • سرمایه‌گذاران: اگر می‌خواهید پاسپورت امارات را از طریق سرمایه‌گذاری دریافت کنید، باید ملکی در امارات داشته باشید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای گرفتن تابعیت امارات هنوز مشخص نشده است. با این حال، قبل از تصویب اصلاحات جدید، زمانی که سرمایه‌گذاران فقط ویزای بلندمدت ۵ ساله و ۱۰ ساله اعطا می‌کردند، حداقل سرمایه‌گذاری ۱.۳۶ میلیون دلار در املاک و مستغلات برای دریافت ویزای ۵ ساله ضروری بود. سرمایه‌گذار نیز باید دارایی خود را به مدت سه سال حفظ کند. از سوی دیگر، برای دریافت ویزای ۱۰ ساله، سرمایه‌گذاران باید حداقل ۲.۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کردند. آن‌ها باید یا در یک بانک سپرده باز می‌کردند یا شرکتی را در امارات ثبت می‌کردند.
 • پزشکان و متخصصان واجد شرایط: افراد خارجی که می‌خواهند برای گذرنامه امارات متحده عربی به عنوان پزشک یا متخصص درخواست دهند، باید مدرک دکتری خود را از یک دانشگاه معتبر بین‌المللی (در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی جهانی) گرفته باشند و در یک رشته علمی منحصر به فرد در زمینه مورد تقاضای امارات تخصص داشته باشند. همچنین لازم است حداقل ۱۰ سال تجربه عملی در زمینه تخصصی خود داشته باشند. عضویت در یک سازمان بین‌المللی برجسته مرتبط با حوزه کاری نامزد نیز ضروری است.
 • دانشمندان: اگر شما یک دانشمند هستید و می‌خواهید تابعیت امارات متحده عربی را دریافت کنید، باید یک محقق فعال در یک دانشگاه، مؤسسه تحقیقاتی یا در بخش خصوصی باشید. حداقل ۱۰ سال تحقیق عملی و تجربه کاری نیز مورد نیاز است.
 • روشنفکران و افراد با استعداد‌های درخشان: اگر هنرمند هستید یا استعداد خاصی دارید که می‌توانید به امارات پیشنهاد دهید، واجد شرایط درخواست پاسپورت امارات هستید. روشنفکرانی که می‌خواهند تابعیت اماراتی را دریافت کنند، باید در رشته خود پیشگام باشند. هنرمندان و روشنفکران برای نامزدی شهروندی امارات باید حداقل یک جایزه بین‌المللی را کسب کرده باشند. توصیه نامه از نهاد‌های دولتی مرتبط نیز مورد نیاز است.
 • مخترعان: کسانی که می‌خواهند تابعیت اماراتی را به عنوان مخترع دریافت کنند، باید حداقل یک حق ثبت اختراع شناخته شده جهانی داشته باشند. این اختراعات باید تاییدیه یک مرجع معتبر بین‌المللی را به دست آورده و همچنین به اقتصاد امارات متحده عربی کمک کند.

اگر در هر یک از دسته‌بندی‌های ذکر شده در بالا قرار می‌گیرید، شانس بالایی برای دریافت پاسپورت امارات دارید. پس از اینکه خود را واجد شرایط دانستید، وقت آن است که به پله بعدی برای تبدیل شدن به یک شهروند اماراتی صعود کنید.

۲. تماس با مقامات مرتبط در امارات

بسته به دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرید، باید با یک نهاد دولتی خاص در امارات تماس بگیرید و خود را به عنوان کاندیدای احتمالی معرفی کنید. چندین مرجع مسئول بررسی صلاحیت نامزد‌های بالقوه شهروندی امارات هستند: وزارت اقتصاد، وزارت فرهنگ و جوانان، و شورای دانشمندان امارات.

 • اگر مخترعی هستید که به دنبال تابعیت امارات هستید، باید الگوی خود را به وزارت اقتصاد امارات ارائه دهید. وزارت حق ثبت اختراع شما را بررسی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا این اختراع می‌تواند به هر طریقی به اقتصاد امارات متحده عربی کمک کند و به نفع کشور باشد یا خیر. اگر اختراعات شما مطابق با استاندارد‌های وزارتخانه باشد، توصیه نامه‌ای دریافت خواهید کرد که شرط لازم برای نامزد شدن به عنوان شهروند امارات است. وزارت اقتصاد امارات دارای دو دفتر است که یکی در ابوظبی و دیگری در دبی قرار دارد. اطلاعات تماس این دو دفتر به شرح زیر است:
شماره تماس ایمیل فکس ساعت کاری صندوق پستی
دفتر”MoE” ابوظبی 8001222 97126260000 7:30 صبح – 2:30 ظهر 901
دفتر”MoE” دبی 8001222 97143581811 7:30 صبح – 2:30 ظهر 3625
 • وزارت فرهنگ و جوانان، نامزد‌های بالقوه متعلق به دسته روشنفکران و افراد دارای استعداد خاص را ارزیابی می‌کند تا واجد شرایط بودن آن‌ها برای دریافت ملیت امارات متحده عربی را مشخص کند. اگر وزارتخانه فردی را تأیید کند، آن فرد می‌تواند برای دریافت پاسپورت امارات متحده عربی نامزد شود. اطلاعات تماس دو دفتر وزارت فرهنگ و جوانان به شرح زیر است:
 • برای دانشمندان، متخصصان و پزشکان، شورای دانشمندان امارات واجد شرایط بودن آن‌ها را برای نامزد شدن به عنوان شهروند امارات تعیین می‌کند. شورا رزومه‌ها و آثار نامزد‌های بالقوه شهروندی را بررسی می‌کند و با دادن توصیه نامه به افرادی که معیار‌های مورد نظر را دارند اعتبار می‌دهد. این توصیه نامه برای مراحل زیر برای درخواست شهروندی امارات ضروری است. می‌توانید در uaecabinet. ae/en/councils درباره شورای دانشمندان امارات، اعضا و مسئولیت‌های آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر مقامات و نهاد‌های دولتی ذکر شده در بالا تصمیم بگیرند که پرونده شما با معیار‌های مورد نظر مطابقت دارد و به شما اعتبار می‌دهند، معمولا توصیه نامه‌ای به شما می‌دهند. این به این معنی است که شما واجد شرایط برای ادامه مرحله بعدی و درخواست شهروندی امارات هستید.

۳. درخواست شهروندی امارات متحده عربی

در امارات متحده عربی، تابعیت تنها توسط حاکم یک ایالت، ولیعهد و اعضای شورای اجرایی به یک فرد اعطا می‌شود. اما این بدان معنا نیست که شما باید مستقیما با خانواده‌های سلطنتی امارات تماس بگیرید و درخواست خود را شخصا به آن‌ها ارسال کنید! چندین ارگان دولتی وجود دارد که به عنوان واسطه بین طبقه حاکم امارات و مردم عمل می‌کنند. به این دادگاه‌ها، دادگاه‌های حاکمان و دادگاه‌های ولیعهد می‌گویند. این مقامات فدرال در هر یک از هفت ایالت امارات در دسترس هستند و شما می‌توانید درخواست خود را از ایالتی که در آن زندگی می‌کنید ارسال کنید. فرایند درخواست شهروندی امارات معمولا آنلاین است. با این حال، به احتمال زیاد هنوز باید شخصا در برخی جلسات شرکت کنید تا درخواست شما بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. هزینه‌های درخواست توسط مقامات تعیین می‌شود و بسته به شرایط متفاوت است. به عنوان مثال، اگر مدارکی دارید که باید به عنوان بخشی از درخواست شما ترجمه یا تایید شود، هزینه‌ بیشتری باید بپردازید. پس از ارسال درخواست خود به دادگاه حاکمان و ولیعهد، باید منتظر رسیدگی به درخواستتان باشید.

مقامات هنوز مراحل نامزدی را اعلام نکرده‌اند و اطلاعات بیشتر در مورد روند درخواست در آینده نزدیک منتشر خواهد شد، پس حتما با ما همراه باشید!

۴. درخواست پاسپورت امارات

پس از اینکه توسط دادگاه حاکمان و ولیعهد نامزد شهروندی شدید، رسماً تابعیت امارات می‌گیرید. با این حال، شهروندی امارات متحده عربی و گرفتن پاسپورت امارات دو فرآیند جداگانه است. پس از گرفتن تابعیت، باید از طریق کانال‌های زیر برای پاسپورت امارات به صورت آنلاین درخواست دهید:

 • وب سایت اداره کل اقامت و امور خارجی/ادارات شهروندی (GDRFA) به آدرس www.gdrfad.gov. ae/en. در قسمت خدمات، بخش “Citizens” را انتخاب کرده و با مرور خدمات مرتبط با شهروندان، فرآیند مورد نظر خود را بیابید.
 • وب سایت اداره فدرال هویت و شهروندی به آدرس ica.gov.ae/en. در بخش خدمات، روی بخش “Issue Passpor” کلیک کنید و برنامه خود را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که درخواست پاسپورت امارات متحده عربی یک فرآیند جداگانه است و هزینه درخواست جداگانه‌ای خواهد داشت. با این حال، این هزینه بسیار کمتر از فرآیند گرفتن تابعیت امارات متحده عربی است.

چه کسانی می‌توانند پاسپورت امارات بگیرند و مدارک مورد نیاز گرفتن پاسپورت امارات چیست؟

به دلیل تصویب قانون جدید تابعیت امارات متحده عربی، مهاجران سایر کشور‌ها مشروط بر اینکه معیار‌های خاصی را داشته باشند، مجاز به گرفتن تابعیت امارات و دریافت حقوق پاسپورت خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به قانون جدید تابعیت امارات می‌توانید مقاله ما درباره همین موضوع را مطالعه کنید. علاوه بر شهروندان امارات، نوزادان متولد شده شهروندان امارات متحده عربی و همسران دارای ملیت خارجی نیز می‌توانند برای شهروندی و پاسپورت امارات درخواست دهند. برای درخواست پاسپورت امارات مدارک خاصی لازم است. به گفته وب سایت دولت امارات، ارائه مدارک زیر ضروری است:

 • کارت شناسایی امارات، اصل و کپی
 • اصل و کپی ”family book”
 • عکس اخیر متقاضی

اگر قصد تمدید پاسپورت خود را دارید علاوه بر مدارک فوق، باید پاسپورت قدیمی خود را نیز ارائه دهید.

اعتبار پاسپورت امارات متحده عربی

تمامی پاسپورت‌ها تا ۵ سال پس از صدور اعتبار دارند. امکان افزایش این مدت وجود ندارد و باید پس از انقضا پاسپورت خود را تمدید کنید. توجه داشته باشید که پاسپورت آبی سرمه‌ای امارات شامل ۶۰ صفحه است و زمانی که تمام صفحات پر شد، بدون در نظر گرفتن تاریخ انقضا، باید برای تمدید اقدام کنید.

در این مقاله تمام آنچه شما باید در مورد پاسپورت امارات بدانید را ذکر کردیم. پاسپورت آبی نیروی دریایی امارات از اولین صدور راهی طولانی پیمود و برای بهتر شدن دستخوش تغییرات زیادی شد.

سخن پایانی

به پایان راهنمای ما در مورد نحوه دریافت پاسپورت امارات رسیدیم. قوانین تابعیت امارات متحده عربی سالهاست که بسیار سختگیرانه بوده است. با این حال، پس از تصویب چندین اصلاحیه در این قوانین در سال ۲۰۲۱، به اتباع خارجی اجازه داده شد تحت شرایط خاصی شهروند امارات شوند و برای گذرنامه امارات درخواست دهند. یکی از ساده‌ترین راه‌های گرفتن تابعیت اماراتی و نیز گرفتن پاسپورت امارات سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران می توانند با خرید ملک در امارات متحده عربی برای شهروندی نامزد شوند.

خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای خرید در هر هفت ایالت کشور وجود دارد. می‌توانید با یا سرمایه‌گذاری کنید یا املاک موجود برای خرید در سایر ایالات را بررسی کنید تا گزینه مناسبی را پیدا کنید. در هر صورت تیم ما در می‌تواند شما را در خریدتان همراهی کند.

سوالات متداول + جواب

خارجی‌ها می‌توانند چندین سال متوالی با انواع مختلف ویزا بدون اسپانسر در امارات زندگی، کار و تحصیل کنند. ویزای بازنشستگی و ویزای کار از راه دور نیز همراه با ویزای بلند مدت موجود است.

برای خارجی‌ها امکان درخواست شهروندی در امارات وجود ندارد. آنها باید توسط مقامات سلطنتی یا مقامات امارات معرفی شوند و سپس کابینه امارات حرف آخر را می زند. “اگر تمام توان خود را به این کشور بدهید، می توانید آن را خانه بنامید” این طرز فکر جدیدی است که دولت می خواهد القا کند.

برای اقامت در دبی یا امارت دیگر در امارات در سال 2023، حمایت کارفرما الزامی است. برای ویزای اقامت دبی نیاز به تمدید سه ساله وجود دارد.

گذرنامه به خارجی‌هایی اعطا می‌شود که دارای معیارهای زیر باشند: یک عرب با منشاء بومی در بحرین، عمان یا قطر. علاوه بر این، آنها باید حداقل سه سال در امارات به طور قانونی زندگی کرده باشند، شهرت خوبی داشته باشند و هرگز به جرمی محکوم نشده باشند.

ت در سریع ترین زمان به صورت رایگان بررسی کنید.

 • خارجی وجود دارد؟

به‌جز مسیرهای دریافت پاسپورت از طریق تولد و ازدواج، درصورتی‌که فرد متقاضی در یکی از گروه‌های پزشکان، دانشمندان، روشنفکران و استعدادهای خلاق یا مخترعان قرار بگیرد، می‌تواند برای دریافت پاسپورت کشور امارات اقدام کند.

 • حداقل سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت امارات چقدر است؟

بااینکه در قانون جدید هنوز به‌صورت دقیق به میزان حداقل سرمایه موردنیاز برای کسب پاسپورت امارات اشاره نشده است؛ اما پیش‌ازاین فردی متقاضی باید بین 1.3 تا 2.7 میلیون یورو برای سرمایه‌گذاری در امارات، اختصاص می‌داد.

منبع:

 

دکمه بازگشت به بالا