اجتماعی

رشته محیط‌بانی در هنرستان‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

دیباروز / پیرس مدیرکل محیط زیست فارس از راه اندازی میدان پایلوت حفاظت محیط زیست در موسسات کار و دانش برای این استان خبر داد.

عطا بورسیرزاد روز سه شنبه 17 شهریور در جمع خبرنگاران گفت: از مهرماه امسال رشته حفاظت از محیط زیست در موسسه کار و دانش استان فارس راه اندازی می شود.

وی افزود: راه اندازی این رشته برای اولین بار در کشور به صورت پایلوت آزمایشی در استان های خوزستان و فارس اجرا می شود و در فارس امسال 20 دانشجو در این رشته به صورت آزمایشی در دانشگاه شهید پذیرش می شوند. موسسه مطهری ناحیه 2 شیراز.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه این دوره ویژه دانش آموزان است، گفت: نیروی انسانی برای تربیت این دانش آموزان از طریق سازمان آموزش و پرورش و محیط زیست تامین می شود.

و بوچرزاد ادامه داد: اعطای مدرک تحصیلی برای فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر الزام شغلی ندارد، اما تلاش داریم این افراد آموزش دیده را در اولویت فعالیت در حوزه حفاظت از محیط زیست قرار دهیم.

وی در ادامه بر لزوم مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: قطعا اگر ملاحظات زیست محیطی در جامعه رعایت نشود، توسعه پایدار نخواهیم داشت.

مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به تغییرات اقلیمی حاکم در سطح جهانی، منطقه ای و محلی، افزود: یکی از دلایل اصلی این اتفاق این است که اقدامات ما در زمین آینده نگر نبوده و این اتفاق منجر به این رخداد.

پور شیرزاد همچنین به وضعیت بحران آب و محیط زیست فارس اشاره کرد و گفت: بحران آب ناشی از بی توجهی به محیط زیست است که کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است و اگر امروز تالاب ها خشک شوند زندگی ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. . در اطراف تالاب ها و امرار معاش خود را گم کردند.

با اشاره به اینکه تیم مدیریتی استانداری در تلاش است برنامه ریزی بلندمدتی برای حفظ محیط زیست و کاهش مشکلات برای آینده داشته باشد و افزود: امروز این انسجام و هماهنگی در استانداری وجود دارد اما چون حل مشکلات زمان بر است. باید برنامه داشته باشیم و بلندمدت باشیم.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه احیای تالاب ها با جزئیات و فنی بیشتر در دستور کار قرار گرفته است، افزود: وظایف دستگاه ها محاسبه و زمان بندی شد تا هر دستگاهی این وظایف را آن طور که هست انجام دهد. مورد نیاز برای انجام.

بوشهرزاد با بیان اینکه تالاب ها ارزش ویژه ای دارند و احیای آن ها با جدول زمانی کوتاه مدت دنبال می شود، گفت: این موضوع جدا از سایر برنامه ها و طرح های زیست محیطی است، طرح هایی نیز در راستای برنامه محور بودن ارائه شده و در گفت و گو با ما رئیس جمهور ما به کمیته کشاورزی مجلس پیشنهاد دادیم.

مدیرکل محیط زیست فارس افزود: از جمله این پروژه ها، ایجاد مرکز پایش بهداشت و سلامت محیط شهری برای شیراز بسیار ضروری است، زیرا با افزایش جمعیت این امر ضرورت بیشتری پیدا می کند و راه اندازی سامانه پایش آلودگی هوا ضروری است. در شیراز نیز مورد توجه است.

وی با اشاره به سایر طرح های پیشنهادی، از دیگر موارد قابل تامل، معرفی بومگردی میانکتل به منظور استفاده از ظرفیت های اقتصادی و تحقیقاتی گردشگری در آن و همچنین احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختیجان است.

بروشرزاد با بیان اینکه برنامه ها فقط روی کاغذ نیست، برنامه و اعتبار نیز مورد انتظار است، تاکید کرد: معتقدیم باید بتوانیم حرکت جدیدی در سطح شهرستان برای حفاظت از محیط زیست ایجاد کنیم.

مدیرکل محیط زیست فارس همچنین به راه اندازی کمپین حذف روزانه یک زباله از زمین اشاره کرد و گفت: این کمپین در راستای سلامت محیط زیست مردمی راه اندازی شده و باید در تمامی استانداری ها اجرا شود. .

قاسم نهاوندی معاون محیط زیست محیط زیست فارس نیز در این نشست با اشاره به انتقال صنایع آلاینده از شیراز گفت: قرار است 4 صنعت بزرگ واگذار شود; اکنون کارخانه ریشمک به طور کامل جابجا شده است و قرار است تا پایان سال جاری کارخانه پشم و شیشه به منطقه ویژه منتقل شود.

وی با بیان اینکه برای کارخانه سیمان 2 تا 3 سال مهلت تعیین شده و تلاش شده تا وی مجبور به جابجایی شود، تصریح کرد: محیط زیست در راستای وظایف خود تمام تلاش خود را انجام داده و در نهایت سبزی نرگس است. . کارخانه روغن کشی بوی بدی داشت و واحد بذرکشی تعطیل شد. و در کارگروه ماده 14 جدول زمانی واگذاری این کارخانه تعیین شد.

نهاوندی با اشاره به اینکه رودخانه پلانار و آلودگی آن از دیگر موضوعاتی است که جلسات متعددی برای آن برگزار شد و منابع آلوده شناسایی شد، گفت: علوم پزشکی باید با برخی از این منابع برخورد کند و ما هم دغدغه محیط زیست را داریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا