علمی و پزشکی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از عوارض شایع افراد فعال جنسی، نداشتن زگیل تناسلی یا HPV است. به دلیل ماهیت مسری و انتقال سریع HPV، ممکن است در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید واکسن HPV یا زگیل تناسلی را قبل از رابطه جنسی دریافت کنید. در زیر با این عوارض، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد آلوده به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که HPV دارد تماس پیدا می کند، دچار زگیل تناسلی می شوید. شریک زندگی شما ممکن است HPV داشته باشد، اما شما ممکن است هیچ علامتی را مشاهده نکنید.

حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید یا رابطه جنسی نفوذی ندارید، باز هم ممکن است به زگیل مبتلا شوید. زیرا کاندوم به طور کامل پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک، به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس صاف یا کمی متورم به نظر برسد.

زگیل ها ممکن است به صورت گروهی از زگیل یا فقط یک زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • میله
 • کیست بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش‌دار
 • خون ریزی
 • سوزش

زگیل تناسلی همچنین ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که با شریک HPV رابطه دهانی داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه هم در مردان و هم در زنان، مراجعه به متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی TA ضروری است تا وجود این زگیل ها تایید شود. زیرا در برخی موارد این برجستگی ها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری زگیل با ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تشخیص نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسانتر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی در مردان و زنان، علت، نحوه انتقال و تشخیص آن به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

واژن و رحم را نیز می توان با دستگاه معاینه کرد و یا پاپ اسمیر انجام داد و در صورت شک نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطر ابتلا به HPV هستند. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها چندین شریک جنسی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • سن آنها زیر سی سال است
 • آنها سایر بیماری های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می رود، HPV خود می تواند در سلول های پوست باقی بماند. یعنی ممکن است چندین بار در زندگی خود این عوارض را تجربه کنید.

بنابراین اگر می خواهید از سرایت ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم خود بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود به ظاهر و محل زگیل بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از راه های درمان این عوارض به شرح زیر است:

پماد یا لوسیون

طبق دستور پزشک می توانید از برخی داروهای موضعی برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کنید. البته این داروها روش های قطعی برای از بین بردن زگیل تناسلی نیستند و فقط با رشد کوچک و سبک استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • خانه
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزری زگیل تناسلی

برای از بین بردن این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. از این روش به عنوان یک درمان قطعی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم تشعشع به رشد، بافت زگیل تخریب شده و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شود.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز استفاده می شود و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

منجمد کردن یا یخ زدن

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع که دمای آن تا 320 درجه فارنهایت می‌رسد، برای منجمد کردن زگیل‌ها استفاده می‌کنند. در این روش، پزشک زگیل ها را با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی به روش الکتروکوتر از جریان الکتریکی برای سوزاندن ضایعات با بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک جلسه برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار نوک تیز و سوزنی، بافت زگیل با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شود.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. همچنین می تواند عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

منابع داخلی و خارجی:

https://darman.clinic/%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C

https://www.healthline.com/health/std/genital-warts#complications

دکمه بازگشت به بالا