بین الملل

سرمایه گذاری عجیب و غریب کعبه آمال صیانت گراها برای فیلترینگ در توسعه اینترنت با کیفیت ۵G !

غزال زیاری: طبق گزارش South China Morning Post، چین در راستای دستیابی به هدف ساخت سه میلیون ایستگاه پایه ۵G تا پایان سال جاری میلادی، در سه ماه اخیر ششصد هزار ایستگاه پایه ۵G ساخته است. این در حالی است که آمریکا در بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ تنها ۱۰۰ هزار ایستگاه پایه ۵G ساخته بود.

۵G اصطلاحی است که برای نسل پنجم فناوری شبکه تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند از اینترنت پهن باند پرسرعت با تاخیر کم پشتیبانی کند. برخلاف نسل‌های قبلی فناوری شبکه تلفن همراه، شبکه ۵G ظرفیت شبکه عظیمی دارد و تجربه کاربری یکسانی را ارائه خواهد داد.

کوالکام (Qualcomm)، ارائه دهنده اصلی فناوری شبکه‌های تلفن همراه، تخمین زده که ۵G به‌صورت بالقوه، بیش از ۱۳ تریلیون دلار خروجی اقتصادی و بیش از ۲۲ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. از همین رو دولت چین راه‌اندازی شبکه‌های ۵G را به عنوان رکنی حیاتی در راستای تقویت رشد اقتصادی‌اش تعیین کرده و در حال حاضر حدود سه میلیون ایستگاه پایه در اختیار دارد.

شبکه ۵G در چین

تعداد ایستگاه‌های پایه، مثل هر فناوری بی‌سیم دیگری، پوشش اینترنت و ظرفیت آن را تعیین می‌کند. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) هدف بلندپروازانه‌ای را برای نصب سه میلیون ایستگاه پایه تا پایان سال جاری میلادی برای خود تعیین کرده و در سه ماه اخیر بیش از ششصد هزار ایستگاه تکمیل شده و بدین‌ترتیب چینی‌ها موفق شدند تا آمریکا را از نظر تعداد ایستگاه‌های پایه پشت سر بگذارند.

بیشتر بخوانید:

طبق آخرین اطلاعات موجود، کشور چین در حال حاضر حدود ۲.۹۳۷ میلیون ایستگاه پایه دارد که امکان اتصال را برای ۶۷۶ میلیون دستگاه فراهم کرده و بیش از ۲ میلیارد کاربر پایانه‌های اینترنت همراه اشیا (IoT) از جمله لوازم خانگی هوشمند، سنسورهای صنعتی و پوشیدنی را پوشش می‌دهد.

علاوه بر فشار دولت، کاهش قیمت ماژول‌های ۵G در چین نیز در افزایش سریع تعداد ایستگاه‌های پایه تاثیرگذار بوده است. در حال حاضر قیمت این ماژول‌ها ۵۵ دلار است و در مقایسه با مدل‌های قبلی، در حین کار ۲۰% انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

OADI2pM7pfGe12Ri9VZkusc2EkFmoZNaBkDRl0Pg.jpg

زیرساختی که برای استریم ویدیوها نیست

از آنجا که شبکه‌های موجود ۴G هم توانسته‌اند تا به سرعت ۱ گیگابیت در ثانیه، یعنی سرعتی مشابه با شبکه ۵G دست بیابند، در نتیجه عرضه شبکه ۵G در دیگر بخش‌های دنیا با سرعت کندتری در حال پیگیری است. از آنجایی که سرعت فعلی می‌تواند نیازهای فعلی کاربران را برآورده کند، تردیدهای زیادی وجود دارد مبنی براینکه آیا سرمایه‌گذاری برای عرضه شبکه ۵G آن هم در شرایط آشفتگی اقتصادی نیاز است یا خیر.

تائو کینگ، مدیر MIIT، شبکه ۵G را به چشم ابزاری برای فعال کردن استریم ویدیوها نمی‌بیند و معتقد است این شبکه‌ها منجر به خلق ورکشاپ‌های دیجیتال و کارخانه‌های هوشمندی شده که در آنها بهره‌وری به میزان یک سوم افزایش یافته است.

او در این رابطه به این نکته اشاره کرده که چرخه‌های توسعه محصولات کارخانه تا یک پنجم کاهش یافته و این درحالی است که راندمان تولید نزدیک به ۳۵% افزایش داشته. او در عین حال به این نکته اشاره کرد که نرخ معیوب محصولات در کارخانه‌های هوشمند مجهز به شبکه ۵G تا ۲۷% کاهش یافته که این موضوع به کاهش انتشار کربن نیز کمک زیادی خواهد کرد.

ژائو ژیگو، سخنگوی MIIT هم به این نکته اشاره کرد که پذیرش و جا افتادن شبکه ۵G، حالا در ۴۰ بخش از اقتصاد چین صورت گرفته که شامل بیش از ۱۰۰۰ پارک صنعتی و شرکت‌های چینی است که از این فناوری برای بهبود رقابت جهانی از آن استفاده می‌کنند.

در این گزارش به این نکته اشاره شده که در مناطقی که این فناوری در دسترس است، از آن برای اقداماتی از جمله نظارت بر ترافیک، شرایط محیطی، مصرف انرژی و تخصیص هوشمندانه تر منابع بهره برداری می شود.

منبع: interestingengineering

227227

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا