استان ها

طرح تفکیک زباله از مبدا در ساری اجرایی می شود

به گزارش دیباروز از مازندران ، سید محمدرضا قرامیان در جمع خبرنگاران ، تفکیک زباله در مبدا و بازیافت را یکی از ملفه های اصلی مدیریت صحیح پسماند دانست و اظهار داشت: برای تبدیل این تهدید بزرگ به یک فرصت ، سه اصل مهم به حداقل رساندن زباله ها مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد و بازیافت باید همیشه در مدیریت پسماند مدنظر باشد ، این مسائل باید به طور ویژه آموزش داده شوند و همه شهروندان باید ملزم به رعایت آنها باشند.
وی افزود: “مشارکت مردم در مدیریت پسماند نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. علاوه بر تلاش برای تولید ضایعات کمتر ، شهروندان باید برای تسهیل در بازیافت ، تفکیک اولیه زباله ها را در خانه انجام دهند.”
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری گفت: تفکیک زباله از مبدا موضوعی است که همیشه مورد توجه شهرداری ساری و شخص شهردار بوده و اقدامات زیادی در این زمینه از جمله راه اندازی کاربرد زباله های خشک (ساری من). ، جمع آوری زباله های خشک با برداشتن تلفن و رفتن به درب و طبق برنامه ساعت ها و روزهای جمع آوری در مناطق اجرایی ، برنامه آموزش لازم در ادارات ، مدارس و فضای مجازی ، حضور در مجتمع های مسکونی برای آموزش و نشانگر جداسازی زباله از منبع و توزیع کیسه های پارچه ای است.
وی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا نیازمند بسیج عمومی است و همه باید در این طرح مشارکت داشته باشند ، خاطرنشان کرد: عدم تفکیک زباله های خشک و مرطوب از مبدا مشکلات زیادی را برای بازیافت و استفاده مجدد از این طلای کثیف ایجاد می کند. و اگر فرهنگ تفکیک در خانه ها نهادینه شود ، از بسیاری از هزینه های طبقه بندی زباله در کارخانه جلوگیری می شود.
گرامیان اضافه کرد: “در سال های اخیر تلاش شده است تا با ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه های متنوع فرهنگی و آموزشی به منظور ترویج فرهنگ تفکیک زباله در مبدا و همچنین جلوگیری از خطرات زیست محیطی ، هزینه های مدیریت پسماند کاهش یابد.”
وی افزود: “زباله ها باید نه تنها در خانه ها ، بلکه در تمام مراکز و واحدهای مختلف اداری ، تجاری ، صنعتی و آموزشی از رسانه ها به درستی جدا شوند.”
گرامیان گفت: “ما از شهروندان می خواهیم مدیریت پسماند خانگی و تفکیک زباله های خشک و مرطوب را جدی بگیرند و سازمان مدیریت پسماند را در بهترین اجرای این پروژه همراهی کنند.”

48

دکمه بازگشت به بالا