علمی و پزشکی

عکس | رشته نخ آبی در دهان ۱۰۰ قربانی غار «نیمه شب وحشت»

بیش از 15 سال از کشف بیش از 100 قربانی در غاری معروف به “ترور نیمه شب” در کشور بلیز آمریکای مرکزی می گذرد و اکنون محققان به یافته های جدیدی درباره این قربانیان خدای باران در فرهنگ مایاها دست یافته اند. ظاهرا نخ های آبی در دهان این افراد وجود دارد که می توان دلایل مختلفی برای وجود آنها بیان کرد.

در سال 2006، گروهی از محققان بیش از 10000 استخوان را در غاری در بلیز پیدا کردند که به اعتقاد آنها متعلق به حداقل 118 نفر بود که بسیاری از آنها در زمان مرگ شکنجه شدند. اکنون محققان نگاهی به دهان این قربانیان انداخته اند و توده دندان های آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کرده اند.

تصویر زنجیره ای مرموز که در دهان قربانیان رسمی باستانی و وحشتناک یافت می شود

در مقاله ای که در مجله بین المللی باستان شناسی منتشر شده است، دانشمندان می گویند که نخ های آبی را در دهان حداقل دو نفر از این قربانیان یافته اند. امی چن که برای اولین بار این تحقیق را برای اطلاع از وضعیت سلامت دهان قربانیان آغاز کرد، متوجه شد که بیماری خاصی در بین آنها وجود ندارد. در نتیجه او وارد این موضوع شد تا با بررسی جرم دندان ها متوجه شود که آنها چه غذاهایی می خورند.

در دهان قربانیان مایا چه بود؟

بررسی ها نشان داد که این دندان ها دارای نخ هایی هستند که عمدتاً از پنبه ساخته شده اند که برخی از آنها به رنگ آبی هستند. این رنگ برای فرهنگ مایاها مهم بود و قبلاً در ساختمان های دیگر آنها دیده شده است. رنگ آبی به ویژه در مراسم و برای رنگ آمیزی بدن قربانیان استفاده می شد.

با این حال، چن و تیمش می گویند که این احتمال وجود دارد که دهان قربانیان قبل از مرگ با پارچه آبی پوشانده شده باشد. به گفته محققان، نکته جالب این است که بسیاری از مردم فکر می کنند جرم و جنایت تنها می تواند یک شاخص رژیم غذایی باشد، اما این مطالعه نشان می دهد که شاید بتوان اطلاعات بیشتری از این جنایات به دست آورد.

با این حال، چن و همکارانش اذعان دارند که تحقیقات آنها محدودیت هایی دارد. به عنوان مثال، آنها نمی دانند چه زمانی بخیه ها در پلاک دندان قربانیان گیر کرده اند، زیرا میزان تشکیل پلاک در افراد مختلف متفاوت است. از طرفی دندان های کمی در این غار جرم داشتند و کار معاینه و مقایسه را برایشان سخت می کرد.

5858

دکمه بازگشت به بالا