استان ها

هند ویزای تحصیلی دانشجویان افغان را تمدید نمی‌کند

وزیر امور خارجه هند در واکنش به اعتراض دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در این کشور به رد درخواست ویزا، نگرانی های امنیتی، بی اعتمادی به دولت کنونی افغانستان و کارآمدی سیستم ویزا را از مهمترین دلایل آن دانست. به دلیل عدم پذیرش درخواست های آنها

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در واکنش به اعتراض دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در این کشور به رد درخواست ویزا، نگرانی های امنیتی، بی اعتمادی به دولت کنونی افغانستان و کارآمدی سیستم روادید مهم ترین موارد است. دلایل عدم پذیرش درخواست های آنها

سوبرانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند در پاسخ به سوالی در مورد لغو ویزا برای دانشجویان افغان که در هند تحصیل می کنند و از زمان تسلط طالبان در ماه اوت گذشته به کشورشان اجازه بازگشت داده نشده است، گفت: “هیچکس نمی تواند احساس بدبینی هند نسبت به افغان ها را درک کند.

در آن زمان، دهلی نو تمام ویزاهای صادر شده برای اتباع افغان را لغو کرد و روند جدید ویزای الکترونیکی اضطراری (Em-X-Misc e-Visa) را اعلام کرد. با این حال، مقامات افغان می گویند که از ده ها هزار درخواست دریافت شده در سال گذشته، ویزاهای الکترونیکی برای کمتر از 300 افغان، عمدتا هندو و سیک که از طالبان فرار کرده بودند، صادر شد. این رفتار هندی باعث اعتراض رسمی سفیر افغانستان در دهلی و همچنین تظاهرات اخیر در مقابل سفارت هند در کابل شد.

وزیر خارجه هند گفت: شرایطی داشتیم که مجبور شدیم سفارت خود را ببندیم و در میانه مراسم حضور نداشتیم تا مشکل را بررسی کنیم. در آن زمان، ابهامات زیادی در مورد اینکه پاسپورت چه کسی متعلق به چه کسی است و ویزای چه کسی صادر شده بود وجود داشت.

جایشانکار با اشاره به اینکه کمک های هندی از جمله گندم، دارو و واکسن با وجود مشکلات فراوان به افغانستان ارسال شده است، افزود: هیچکس نمی تواند در احساسات هند نسبت به مردم افغانستان شک کند، باید برای صدور ویزا اعتماد کرد.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا