اقتصادی

وزیر ارتباطات جزئیات اینترنت کودکان را اعلام کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه امروز با رونمایی از طرحی با عنوان 456 جزئیات اینترنت کودکان را اعلام کرد و اختیاری بودن این اینترنت را تایید کرد.

به گزارش دیباروز، چهارمین جلسه کمیته راهبری سند حمایت از کودکان در فضای مجازی با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. سیدابالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی و جمعی از نمایندگان شورای اسلامی، این جلسه به رونمایی از اینترنت برای کودکان و نوجوانان اختصاص داشت (سرویس 456).

عیسی زریبور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه با تاکید بر اینکه حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی حوزه بسیار مهمی است اما به درستی به آن پرداخته نشده و شاید به آن پرداخته نشده است، گفت: تاریخچه بحث حمایت از کودکان در فضای مجازی تقریباً از این دو است که یک دهه است در دنیا دنبال می شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود فعالیت های خوبی در کشور انجام شد.

زریبور ادامه داد: یکی دیگر از نقاط عطف تاریخ کشورمان، تلاش برای حمایت از کودکان در فضای مجازی مصوبه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی بود. خرداد ماه سال گذشته سند حمایت از کودکان در فضای مجازی تصویب شد. در این سند کار به خوبی تقسیم شده است و وظایفی برای دستگاه های مختلف در نظر گرفته شده است تا بتوانیم بر اساس آن تاخیرهای قبلی را جبران کنیم.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، وی گفت: از روز اول حضورم در وزارت ارتباطات جلسات متعددی با گردانندگان و فعالان حوزه تولید محتوای کودک برگزار کردم که خلاصه این جلسات در شکل ایجاد پنجره واحد با هدف معرفی امکانات در دسترس عموم به ویژه خانواده ها.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: بر اساس تکالیف مندرج در سند حمایت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متعهد شده است با همکاری وزارت فرهنگ، فضای امن در فضای مجازی ایجاد کند. ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی. کودکان را طوری فراهم کنید که کمتر در معرض محتوای نامناسب قرار بگیرند.

وی افزود: یکی دیگر از وظایف وزارت ارتباطات در این سند، فراهم آوردن محیطی امن با توجه به سن و محتوای موجود در اختیار کاربر است که خوشبختانه با همکاری بسیار خوب خانواده مخابرات در کشور به ویژه موبایل امکان پذیر شد. اپراتورها و امروز به صورت رسمی تقدیم شما عزیزان می شود.

زری پور بابیان اینکه با راه اندازی اینترنت کودکان و نوجوانان (سرویس 456) سه امکان برای حمایت از کودکان در فضای مجازی برای خانواده فراهم می شود: اول از طریق تماس با 456*، دوم از طریق سایت و سوم از طریق شماره 456. برای خانواده ها فراهم شده است تا دسترسی فرزندان و نوجوانانشان به اینترنت را با توجه به سن و شرایطشان شناسایی و مدیریت کنند. برای این منظور چهار سطح دسترسی در قالب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است. در حال حاضر رنگ سبز (برای کودکان زیر 5 سال) در لانچرها فعال است، سایر سطوح دسترسی به زودی مشخص می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: گزینه دیگری و منعطف تری در قالب درخواست ارائه شده است تا جایی که والدین می توانند سرویس را انتخاب کنند که کدام سایت یا اپلیکیشن برای کودکان و برای هر کدام از آنها فعال شود. اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی خود را تعیین کنند. یکی دیگر از کارهایی که به مرور زمان در حال تکمیل است و به عنوان مثال در کشورهای اروپایی فعال شده است، دسترسی ایمن به خدمات اساسی و مهم مانند موتورهای جستجو و دایره المعارف ها است تا کودکان از طریق این سرویس ها در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند. فرمی از سایت ها، یعنی امروز برای عزیزان در دسترس است.

وی ادامه داد: امیدوارم با همکاری و حمایت همه فعالان و دست اندرکاران این عرصه چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم تا کودکان از فضای مجازی نهایت استفاده را ببرند. و خانواده ها نگران این هستند که فرزندانشان در معرض هیچ چیز قرار نگیرند. محتوای نامناسب به راحتی قرار نخواهد گرفت.
وی گفت: حمایت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و معتقدیم خدمات ارائه شده به کودکان باید متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز رونمایی شد یک امکان اختیاری است و هیچ اجباری برای استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است که در اختیار خانواده هاست که می تواند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کند.
زریبور در خاتمه ابراز امیدواری کرد با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وظیفه طبقه بندی مطالب فضای مجازی را بر عهده دارد، فهرستی از سایت ها و خدمات دارای مجوز برای هر دسته (سبز، سفید، زرد، نارنجی) با خدمات مختلف و جذاب به روز می شود تا با ایجاد تنوع، جذابیت لازم برای تداوم حضور کودکان و استفاده از این سرویس ایجاد شود.

در تکمیل این دیدار مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: همه دستگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در حوزه فضای مجازی سربازان رهبر انقلاب هستند تا افت سرعت در فضای مجازی را جبران کنند.

وی افزود: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقدیم ابزارهای نظارتی بسیار موثر است و در این زمینه چاره ای جز پذیرش دستورالعمل ها نداریم.
اسماعیلی تاکید کرد: به همه دوستان در بخش‌های مختلف این اطمینان را می‌دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های رهبر عزیز انقلاب و انجام وظایف محوله یار همیشگی و استوار است و امیدواریم که نتایج مثبت این همراهی و همدلی به زودی نمایان خواهد شد عزیزان. شاهد باش

در این جلسه سامانه طبقه بندی محتوای فضای مجازی تهیه شده توسط وزارت ارشاد و ارشاد اسلامی رونمایی شد که خروجی آن در سرویس اینترنت کودک و نوجوان 456 مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین سامانه تلویزیون کودک و نوجوان ارائه شد. در این نشست که حاوی صدها هزار محتوای جذاب برای رادیو مرجعیت و محتوای تولید شده برای کودکان و نوجوانان است.

در این جلسه سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی – نیز با اشاره به تاثیر اپیدمی کرونا در کشور بر رویکرد شورای عالی فضای مجازی به حضور شورای عالی فضای مجازی کودکان و خانواده ها در فضای مجازی از سال 1398 به بعد گفتند: با شیوع ویروس کرونا در کشور و علاقه مندی کودکان و خانواده هایی که در برنامه های بیرونی شرکت می کنند تا خدمات آموزشی مورد نیاز را دریافت کنند، پس از بازنگری های فراوان، دو راهکار ارائه شد که عبارت بودند از: در نهایت تایید شد. توسط مرکز ملی فضای مجازی، تا نظام آموزشی کشور راه اندازی شود. باید یک برنامه محوری اجرا شود و نظام آموزشی در کشور به طور کامل اجرا شود و بر همین اساس سامانه سعید در کشور راه اندازی شد که به دلیل اجرای آن در مدت زمان کوتاه و با رعایت مناسب یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است. توانایی ها.

وی با تاکید بر اینکه سامانه شاد و تلویزیون به عنوان یک برنامه ملی باید شرایطی را فراهم کند که بخش خصوصی نیز بتواند در آن فعالیت کند، افزود: بیشترین تعداد این محصولات در کشور مربوط به حوزه آموزش و پرورش است که نشان دهنده این است که ویژه علاقه مردم به این حوزه و رونق کسب و کار که باید از آن استفاده کرد و به خوبی سازماندهی کرد.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد محتوای کودک گفت: اقتصاد محتوای کودک باید بدون نگاه سرمایه داری مشخص شود و خوشبختانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری کردند. با مرکز ملی فضای مجازی تا بتوانیم اقتصاد این منطقه را تنظیم کنیم و از قابلیت هایی که در کشور ایجاد شده است استفاده کنیم.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اهمیت نقش وزارت آموزش و پرورش در حوزه اینترنت و کودکان گفت: متاسفانه به موضوع سواد الکترونیک در دروس مدارس توجه نشده است. تا حالا. ، که باید در کشور مورد توجه قرار گیرد. نظام رده بندی سنی محتوا به دلیل گسترش آن در دنیا باید در حوزه بازی های رایانه ای و گسترش صوت و تصویر در کشور نیز اعمال شود.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی جامع به مردم کشور برای آشنایی با نظام رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و محصولات عرضه شده در این زمینه، این کمیته تشکیل و اقدامات مناسبی انجام شده است. تاکنون از جمله سامانه 456 و نظام رده‌بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و از جمله این دستاوردها و همچنین تنظیم این حوزه، توجه ویژه در همه دستگاه‌های دولتی به‌ویژه شورای اسلامی است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پایان ابراز امیدواری کرد با راه اندازی آزمایشی سامانه های ارائه شده و همکاری اپراتورهای دولتی بتوانیم این محصولات را تکمیل کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا