بین الملل

چرا سعودی‌ها مانع از سرگیری پروازها از فرودگاه صنعاء می‌شوند؟

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آنلاین دیباروز، آتش بس دو ماهه در یمن از 13 فروردین آغاز شد و مورد استقبال همه طرف های داخلی و بین المللی قرار گرفت. قرار بود این آتش بس با توقف حملات به محاصره یمن پایان دهد، اما سعودی ها هنوز آماده اجازه ورود هواپیما از فرودگاه صنعا نیستند.

پنجشنبه گذشته، دولت نجات ملی یمن به نقل از سازمان ملل موافقت خود را با از سرگیری پروازها از فرودگاه صنعا اعلام کرد و اعلام کرد که اولین پرواز از این فرودگاه در 24 آوریل ساعت 8 صبح در فرودگاه ملکه اردن انجام می شود. انجام شده. بنابراین دیروز قرار بود اولین پرواز صنعا به اردن پس از هفت سال انجام شود، بلیت‌ها نیز فروخته شد و مسافران بیمار بودند که پس از سال‌ها اجازه خروج از یمن را پیدا کردند، اما در نهایت رژیم سعودی اجازه نداد. آنها برای پرواز

حسین العزیز، معاون وزیر امور خارجه یمن، امروز (دوشنبه) در واکنش به این اقدام، ائتلاف سعودی را مسئول توقف روند صلح و تغییر تعهدات خود برای تسهیل سفر به فرودگاه بین‌المللی صنعا دانست و گفت: صنعا معتقد است که ائتلاف سعودی مردد است. آرامش ندارد و اعتماد

وی افزود: “ما از تاخیر در اولین پرواز تجاری از صنعا ناامید هستیم. این امر مردم یمن را از فرصت مهم سفر محروم می کند.”

چرا سعودی ها متوقف شدند؟

به گفته منابع یمنی، ریاض معتقد است که ویزای سفر صنعا باید توسط دولت مستعفی یمن صادر شود، نه دولت نجات ملی و شورای جدید ریاست جمهوری مستقر در ریاض که پاسپورت های صادر شده توسط صنعا را غیرقانونی می داند.

در همین رابطه معمر العریانی وزیر اطلاعات، فرهنگ و گردشگری دولت مستعفی مدعی شد که بر اساس این توافقنامه، گذرنامه باید توسط دولت مستعفی صادر شود و «حوثی ها» به این امر پایبند نبوده اند. مسئله. او البته نگفت که این توافق کی و کجا حاصل شده است.

به گفته کاربران یمنی، بنا به درخواست دولت مستعفی، مسافران باید در سفری طولانی و خطرناک ابتدا با خودرو به عدن در جنوب یمن بروند و در آنجا روادید بگیرند و سپس با هواپیما به صنعا برگردند.

منابع وابسته به ریاض در یمن مدعی هستند که صنعا به جای مسافران عادی به دنبال انتقال مستشاران نظامی به حزب الله و سپاه پاسداران در پوشش مردم یمن بوده است. عکس های منتشر شده از یمنی ها در انتظار بلیط برای سوار شدن به هواپیما به وضوح چنین ادعایی را نقض می کند.


خانواده هایی که در فرودگاه صنعا منتظر پرواز اردن هستند


یک کاربر یمنی با انتشار تصویری از این کودک نوشت: آیا این همان ایرانی است که دیروز می خواستیم از فرودگاه صنعا خارج شویم؟

از سوی دیگر، رائد جبل، رئیس اداره هوانوردی دولتی در صنعا به خبرگزاری سابانت گفت: ائتلاف سعودی مجوز فرود هواپیما در فرودگاه صنعا برای انتقال مسافران به اردن را صادر نکرد و در نتیجه از آن صرف نظر کرد. تعهدات وی این اقدام ریاض را نقض آشکار آتش بس توصیف کرد.

به گفته دولت مستعفی، مسافران باید ابتدا با خودروهای شخصی به عدن در جنوب یمن سفر کنند و در یک سفر طولانی و خطرناک، آنجا روادید بگیرند و سپس با هواپیما به صنعا برگردند.

شایان ذکر است در صورت پذیرفته شدن گذرنامه های صادر شده از سوی دولت صنعا، ائتلاف سعودی و دولت مستعفی خود به خود مشروعیت دولت صنعا را خواهند پذیرفت و به نظر می رسد نگرانی های ادعایی در مورد انتقال احتمالی مستشاران از این کشور را پذیرفته است. حزب الله یا سپاه پاسداران. دلیل اصلی نداشتن مجوز پرواز بود.

از سرگیری پروازها از فرودگاه صنعا از ابتدای جنگ، مانند مذاکرات استکهلم سوئد در سال 2018، خواسته اصلی دولت صنعا بوده است. در آن زمان دولت مستعفی درخواست کرده بود که پروازها از صنعا انجام شود. فرودگاه ابتدا در فرودگاه عدن یا فرودگاه صهیون بررسی شود که با رد شدید دولت نجات ملی مواجه شد.

از آن زمان، مارتین گریفیث، فرستاده سابق سازمان ملل در حل این مشکل شکست خورده است. بسته شدن فرودگاه صنعا به روی بیمارانی که به دنبال درمان در خارج از یمن هستند باعث شده است که بسیاری از آنها در سال های اخیر از طریق جاده و گاهی پیاده به عدن سفر کنند، جایی که گاهی اوقات به آنجا سفر می کنند، ساعت ادامه می یابد و برخی نیز در این مسیر جان خود را از دست داده اند.

به گفته کمیته عالی پزشکی یمن، 30000 بیمار که حال همه آنها وخیم است، نیاز فوری به درمان دارند و در لیست انتظار برای شانس زندگی هستند. در چنین شرایطی با وجود اینکه آتش بس اعلام شده تنها شامل 16 پرواز در دو ماه آینده می شود و یک درصد نیازهای اولیه یمن را برآورده نمی کند، حتی آن پرواز انجام نشد و در طول مسیر خراب شد.

بر اساس بیانیه صادر شده از سوی محمد عبدالسلام، مذاکره کننده ارشد یمن، دیدگاه صنعا مبنی بر اینکه ادامه بسته شدن فرودگاه صنعا، امتناع از پروازهای توافق شده بر اساس آتش بس بشردوستانه و بسته شدن کشتی ها، نشان دهنده یک تناقض آشکار است. عدم جدیت عربستان سعودی ائتلاف در برقراری صلح.. عملکرد سازمان ملل بسیار ضعیف است، که به گفته عبدالمالک الاجری، یکی از اعضای تیم مذاکره کننده، مستلزم بازنگری در نقش سازمان ملل متحد است که بسیار مهم است. عملکرد ضعیف.

به گفته کمیته عالی پزشکی یمن، 30000 بیمار که حال همه آنها وخیم است، نیاز فوری به درمان دارند و در لیست انتظار برای شانس زندگی هستند.

در طرف دیگر آتش بس، ائتلاف همچنان به توقیف کشتی های حامل مشتقات نفتی ادامه می دهد. به گفته عصام المتوکل، سخنگوی شرکت نفت، ائتلاف سعودی با وجود دریافت مجوز ورود از بازرسان سازمان ملل، همچنان مالک دو کشتی است که آخرین آن دو روز پیش توقیف شد، یک کشتی دیزلی بود.

در رابطه با نقض آتش بس باید گفت که این نقض ها متوقف نشد و مواضع نیروهای صنعا در جبهه مأرب از زمان اجرای آتش بس برای هل دادن نیروهای ائتلاف سعودی چهار بار هدف قرار گرفته است. رو به جلو.

انتقام تنها راه رفع محاصره فرودگاه صنعا است

در همین حال بسیاری از کاربران یمنی شبکه های اجتماعی خواستار واکنش تلافی جویانه مانند مقاومت یمن در برابر محاصره فرودگاه صنعا شدند و نوشتند که فرودگاه های ریاض و جده در صورت نبود پرواز از صنعا فعال نشوند.

یکی از کاربران سایت «رجال الله» در توییتر نوشت که تنها راه بازگشایی فرودگاه صنعا بستن فرودگاه های عربستان است. وی نوشت: آیا زمان هدف قرار دادن فرودگاه های عربستان با موشک و پهپاد فرا رسیده است؟

عباس الضالیع نویسنده و روزنامه نگار یمنی در صفحه توئیتر خود نوشت: ائتلاف به بهانه های واهی (لزوم صدور روادید ورود از مناطق تحت کنترل دولت مستعفی) از اولین پرواز از فرودگاه صنعا جلوگیری کرد و این بهانه است. دلیل.” بزرگترین مجازات برای مردم.»

وی افزود: ائتلاف موظف به تیراندازی نیست و حوثی ها باید این مشکل را به گونه ای حل کنند که ائتلاف درک کند.

در نهایت سیر جنگ یمن با نگاهی به هفت سال گذشته به خوبی نشان می دهد که ائتلاف سعودی و دولت مستعفی به تدریج از اهداف و خواسته های خود عقب نشینی کرده اند و این واقعیت تنها نتیجه است. مقاومت و تغییر موازنه قوا به نفع ارتش یمن و انصارالله بود.

هیچ یک از طرفین خواهان ادامه جنگ نیستند و در این میان سعودی ها بیش از هر بازیگر دیگری به دنبال بستن پرونده یمن با توجه به تحولات بین المللی، منطقه ای و محلی هستند و باید گفت که در طول هفت سال. جنگ می تواند این اطمینان را به ما بدهد و در مورد فرودگاه صنعا بالاخره حرف ها و خواسته های دولت نجات ملی را تحمل خواهد کرد.

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا