اجتماعی

کاهش ۳۰ درصدی هزینه حمل و نقل پسماند با احداث کارخانه‌های MRF

در اواخر قرن ۱۹، ۲۰ و ۲۱ بشر بالاترین میزان مصرف را نسبت به هزاران سال گذاشته داشته است و به کمک تکنولوژی این امکان برای بشر فراهم شد تا بتواند از منابع مختلف زمین بهره بگیرد زندگی شهری را توسعه دهد و امکانات بیشتری را وارد زندگی کند. صنعتی شدن به همان نسبتی که برای بشر آرامش به همراه داشت، یکسری مشکلات هم داشت که یکی از آنها فشار بر  محیط زیست و دیگری مسئله پسماند است‌.  یکی از روش‌هایی که این تهدید یعنی زباله‌ها را به فرصت تبدیل می کند، احداث کارخانه‌های MRF است که در این روش تولید کمپوست باکیفیت و استحصال انرژی از پسماند با رویکرد کاهش دفن را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش دیباروز، حسین نظری، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در مورد موضوع  MRF اظهار کرد: احداث کارخانه MRF باعث کاهش هزینه و تردد در شهر می شود و همچنین  کیفیت محیط زیست را افزایش خواهد داد.

وی افزود:  احداث کارخانجات مدیریت یکپارچه پسماند شهری (MRF) تولید کمپوست باکیفیت و استحصال انرژی از پسماند با رویکرد کاهش دفن را به دنبال خواهد داشت و در نهایت با انجام اقدامات فوق کاهش آثار سوء محیط زیستی را در سطح شهر تهران رقم خواهد زد.

نظری ادامه داد: در کارخانه MRFهزینه حمل و نقل و اثرات زیست محیطی پسماند به حداقل خود می‌رسد.

معاون شهردار تهران گفت: همچنین تا ۳۰ درصد در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی می‌شود. هر قدمی در حوزه محیط زیست برداشته شود می‌تواند در آینده اثرات خوبی در محیط زیست شهر داشته باشد.

نظری با اشاره به اهمیت کاهش دفن پسماند در آرادکوه ادامه داد: هدف نهایی شهرداری تهران کاهش دفن پسماند در مجتمع آراد کوه است و یکی از راه های آن احداث MRF است.

نظری تصریح کرد: از مهمترین برنامه های مدیریت شهری شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲، ساماندهی حوزه پسماند و ثمردهی ایستگاه های مدیریت یکپارچه پسماند خواهد بود و در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۲ نتایج خیلی خوبی خواهیم داشت.

حسین صالحی، کارشناس محیط زیست در مورد مزیت‌های کارخانه mrf نیز اظهار کرد: سیستم نوین mrf یا طبقه بندی و تفکیک پسماند شهری با افزایش معضلات سیستم سنتی دفن و آتش‌زدن زباله های شهری مورد توجه قرار گرفته است.از مزایای mrf می‌توان  به حفاظت از محیط‌زیست و حرکت به سمت توسعه پایدار، افزایش بهره‌وری سیستم مدیریت پسماند شهری و همچنین تسهیل فرآیندهای تولید و بازیابی مواد، تولید انرژی، کاهش آمار زباله‌گردی شود.

این کارشناس محیط‌زیست گفت: از دیگر مزایای mrf کاهش مخاطرات محیط‌زیستی مدیریت پسماند در مرحله دفن و  همچنین کمک به کاهش استفاده از منابع طبیعی و خام با بازیابی مواد قابل بازیافت است.

وی ادامه داد: از دیگر مزایای این سیستم کاهش می‌تواند کاهش ۲۰تا۳۰درصدی هزینه حمل‌ونقل و کاهش ۳۰ درصدی هزینه دفن عنوان کرد.

علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس هم اظهار کرد: صنعتی شدن به همان نسبتی که برای بشر آرامش به همراه داشت، یکسری مشکلات هم داشت که یکی از آنها فشار بر  محیط زیست و دیگری مسئله پسماند است‌. متاسفانه، کوه و دشت و رودخانه‌ها آکنده از پسماند است که باعث شدند به شکل خطرناکی محیط زیست تهدید شود.

وی ادامه داد: بعضی از  پسماندها خطرناک هستند که نتیجه فعل و انفعالات شیمیایی کارخانه ها، سبک زندگی مردم و بحث های از این قبیل هستند و بعضی دیگر یک سری منابعی هستند که قابلیت تجدید پذیری دارند، یعنی اگر به موقع و به جا این پسماندها تفکیک شوند، می توانند به چرخه تولید برگردند و فشار کمتری بر روی منابع کره زمین و بحث  محیط زیست داشته باشیم.

به گزارش شهر، این جامعه شناس با اشاره به روش تفکیک زباله ادامه داد: تفکیک زباله و پسماند یکی از روش‌های خوب، برای حفظ محیط زیست و کاهش هزینه‌ها است و باعث می‌شود که  فشار کمتری بر منابع محدود زمین وارد شود. جمعیت فعلی جهان ۸ میلیارد نفر و در سال‌های آینده بالای ۱۰ میلیارد نفر خواهد بود.

شریفی یزدی با اشاره به تفکیک زباله از مبدأ ادامه داد: در مورد تفکیک زباله از مبدأ و سیاست درست شهرداری و مکانیزه کردن جمع آوری زباله از مبدأ تا مقصد نهایی و بازگرداندن آن به چرخه تولید به شهرداری مربوط می‌شود.

انتهای پیام

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا