بین الملل

کد ویژه برای اعلام خبر درگذشت پوتین؛ پخش باله دریاچه قو

برایان شویتز دکترا و مدرس حرکات موزون در دانشگاه چپمن کالیفرنیا است. او ویراستار بدن، رقص و فیلمنامه: مقالاتی درباره عملکرد و حاشیه تاریخ (انتشارات مک فارلند، 2019) و نویسنده کتاب «به جلو، پشت صحنه: رقص در عصر طلایی هالیوود» (انتشارات دانشگاه آکسفورد، ص 2022) است. ).

به گزارش نیوزویک، باله یکی از محبوب ترین رقص ها و بخشی از هنر روسیه است. این باله تمام اعماق ملت مدرن روسیه را در بر می گیرد، داستانی تاریک با پایانی تراژیک. همچنین یک کلید مخفی برای درک وضعیت کرملین است.

باله “دریاچه قو” شامل تمام عناصر یک داستان برای تبدیل شدن به یک سریال مدرن است: یک زن جوان، یک جادوگر، یک نامادری شیطان و یک شاهزاده خوش تیپ. در 3 مارس، گروه باله “دریاچه قو” در جنگ اوکراین نقش ایفا کرد. هنگامی که مقامات دولتی در مسکو برنامه تلویزیونی اغلب انتقادی کرملین “باران” را که بر مسائل جوانان متمرکز بود متوقف کردند، کارمندان شبکه کنار کشیدند و از قدرت خود برای بیان آخرین کلمات خود از طریق موسیقی دراماتیک چایکوفسکی (خالق دریاچه) استفاده کردند. قو) و رقص منظم توسط گروهی از رقصندگان باله.

دو روز بعد، برنامه خبری شبانگاهی NBC News نسخه ای از باله دریاچه سوان در دوران شوروی را پخش کرد که باعث تعجب بسیاری از بینندگان آمریکایی شد. با این حال، ژست تلویزیون باران روسیه برای نشان دادن اینکه این باله برای بینندگان روسی کاملاً خوانا و قابل درک است.

گسترش باله قو بیش از یک نماد نوستالژی برای روس ها است، زیرا رسانه های روسی و شوروی بیش از نیم قرن است که از باله ها به عنوان نشانه ای از یک بحران و حتی تغییر رهبری در بالاترین سطوح سیاسی استفاده می کنند.

در حالی که تصویر یک قو در حال رقصیدن با موسیقی چایکوفسکی به نماد تغییر در روسیه تبدیل شده است، اما به موضوع جنگ و صلح نیز اشاره دارد. بنابراین، بله، به زودی تلویزیون دولتی روسیه ممکن است دوباره دریاچه قو را پخش کند، اما این بار کدام نسخه پخش خواهد شد: نسخه اصلی، نسخه شوروی یا نسخه هنوز تماشا نشده؟

باله «دریاچه قو» معادل دود سفیدی است که از دودکش کلیسای سیستین در واتیکان برای اعلام انتخاب پاپ جدید بلند می شود. تاب خوردن دریاچه سوان در روز موعود نشان از نزدیک شدن به پایان «ولادیمیر پوتین» دارد.

هنگامی که لئونید برژنف، پنجمین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در سال 1982 درگذشت، تلویزیون دولتی روسیه به جای اعلام مرگ وی، باله دریاچه قو را پخش کرد. همین نسخه از “دریاچه قو” پس از مرگ یوری آندروپوف و کنستانتین چرننکو، دبیر کل سابق حزب کمونیست شوروی در سال 1985 در سال 1984 منتشر شد.

در کتاب مانند انفجار بمب: لئونید یاکوبسن و باله به عنوان مقاومت در روسیه شوروی، یانیس راس نمایش باله روسیه را به عنوان یک تاکتیک “توقف” توصیف می کند که به رهبری شوروی اجازه برنامه ریزی می داد. آهسته بود و در عین حال برای توده ها «آرامش بخش» بود.» باله رقصید و مردم بی سر و صدا منتظر ماندند و تماشا کردند.

همین روش در سال 1991 زمانی که کمونیست ها تلاش کردند تا میخائیل گورباچف ​​را سرنگون کنند، استفاده شد. سوان لیک فلیپرز برای سه روز متوالی بازی می شود. در سال 2011، شبکه تلویزیونی ملی روسیه، فرهنگ، نسخه جدیدی از دریاچه قو را در بیستمین سالگرد کودتا پخش کرد.

در سال‌های اخیر، اوکراینی‌ها از باله «دریاچه قو» برای اظهارنظر یا گمانه‌زنی نمادین درباره رویدادهای کرملین استفاده کرده‌اند. در سال 2014، اندکی پس از الحاق کریمه به روسیه، چهار رقصنده با لباس نمادین قو از نمایشگاه فضای باز تانک های موزه تاریخ نظامی اودسا عبور کردند.

حدود یک سال بعد، در مارس 2015، آندری کاپرانوف وب سایتی را راه اندازی کرد تا ناپدید شدن پوتین را که ظاهراً در آن ماه یازده روز ناپدید شده بود، پیگیری کند. در پس‌زمینه سایت از تمثیلی از باله استفاده کرد که به‌ویژه در قرن نوزدهم به نوعی مقاومت تبدیل شد.

برنامه ماه گذشته “دریاچه قو” در تلویزیون باران به طور مشابه نمایش همبستگی با اوکراین و آرزوی مرگ پوتین بود. کاربران شبکه های اجتماعی از پتانسیل کامل پلیکان آگاه نبودند. با این حال، آن دسته از کاربرانی که می‌دانستند باله در دریاچه سوان روسیه از نظر تاریخی با سازماندهی مجدد رهبری (و گاهی اوقات مرگ) مطابقت دارد، مجموعه‌ای از پاسخ‌ها را توییت کردند که رایج‌ترین آنها تمایل به پخش نسخه کلاسیک باله شوروی بود. این تلویزیون رسمی روسیه بود.

با این حال، نسخه‌های متفاوتی از باله دریاچه قو وجود دارد، و اگرچه نسخه‌هایی که در سال‌های 1982، 1984، 1985، 1991 یا چند هفته پیش منتشر شده‌اند، دارای موسیقی مشابه چایکوفسکی هستند، باله می‌تواند متفاوت باشد. پایان باله می تواند همه چیز را از تراژدی تا شادی را به بیننده منتقل کند. غرفه ای که زیبایی را در هماهنگی می یابد، ارزش های عمیق روسی را منعکس می کند: دریاچه سوان از نظر بصری، صوتی و فیزیکی برای نشان دادن ناسیونالیسم قوی طراحی شده است. با این حال، اینکه او چه کسی یا چه چیزی را نمایندگی می کند، مشکل پیچیده تری است.

نسخه اصلی باله دریاچه سوان که در تئاتر بلشویک در مسکو در سال 1877 اتفاق می‌افتد، خانم سوان اودت را نشان می‌دهد که نامادری شیطان صفتش سعی دارد او را بکشد. تنها محافظ او تاجی است که پدربزرگش به او داده است. اگر اودت ازدواج کند، نقشه های نامادری شیطانی با شکست مواجه می شود. شاهزاده زیگفرید عاشق اودت می شود و عهد می بندد که با او ازدواج کند، اما دیو او را فریب می دهد و به او خیانت می کند. زیگفرید که مصمم است با اودت باشد، تاج را از سر او برمی دارد و به دریاچه می اندازد. در نهایت اودت در آغوش زیگفرید درگذشت.

در سال 1895، ماریوس پتیپا و لو ایوانوف نسخه جدیدی از دریاچه سوان را برای تئاتر ماریینسکی در سن پترزبورگ (کیروف فعلی) ساختند.

چایکوفسکی تنها دو سال قبل از دنیا رفته بود و از ریکاردو دراگو خواسته شد تا تغییراتی در موسیقی اصلی ایجاد کند و با موست، برادر چایکوفسکی همکاری کرد. اکثر آنها عناصر اصلی باله را حفظ کردند، اما داستان را به طور اساسی تغییر دادند. در این نسخه یک جن شیطانی (به شکل جغد) مسئول طلسم اودت است. اودت به جای ترس از مرگ می ترسد که برای همیشه یک قو باقی بماند.

بزرگترین تفاوت در پایان این نسخه است. به جای اینکه در آغوش زیگفرید بمیرد، باله با خودکشی دو عاشق با هم به پایان می رسد و معتقدند که تنها شانس آنها برای خوشبختی در زندگی پس از مرگ است. باله با آپوتئوزیس (یا نوعی صعود به مرد ایده آل یا ارتقای فردی به درجه ای الهی) پایان می یابد که در آن عشق واقعی بر شر پیروز می شود. رقص حاصل از اجرای مجدد این باله در هر دو باله کیروف و بلشویک، روایتی از پیروزی خیر بر شر به عنوان یک موضوع اصلی باقی مانده است.

بین دهه‌های 1920 و 1980، قبل از پایان جنگ سرد، باله دریاچه قو در اقتباس‌های بیشتری ارائه شد و لحظات دگرگونی و تغییرات نهادی و اجتماعی را به تصویر کشید. هر نسخه از باله “دریاچه قو” نکته ای را در مورد رهبری روسیه و فضای سیاسی زمان خود نشان می دهد.

کریستینا ازراهی در مورد نسخه 1920 بلشویکی قوهای کرملین: باله و قدرت در روسیه شوروی صحبت می کند که در آن باله مبارزه بین خیر و شر توسط قوهای سفید و سیاه را به تصویر می کشد. عزراحی هوشمندانه این درگیری را به نبرد جاری بین کمونیسم شوروی و سرمایه داری در آن زمان ربط می دهد.

در اوایل دوران استالین، باله کیروف با اقتباس‌های بیشتری از دریاچه قو، روان شخصی شاهزاده زیگفرید را مورد بررسی قرار داد و بر سقوط او به جنون به عنوان قطعه اصلی باله تمرکز کرد. با این حال، پس از فشارهای جوزف استالین و دیگر مقامات شوروی، باله دوباره طراحی شد و در سال 1945 پایان خوشی داشت.

این نتیجه خوشحال کننده قرار بود خوش بینی را در میان مردم روسیه تقویت کند. این نمایش تا سال 1969 ادامه داشت، زمانی که یوری گریگوروویچ، طراح رقص آخرین تراژدی، پیشنهاد اجرای باله دریاچه سوان را داد. دولت شوروی پسا استالینیستی از نمایش تئاتر بلشویکی امتناع ورزید و او را از دیدن نسخه ای که به نظر می رسید در مورد آینده تیره ای هشدار می داد جلوگیری کرد.

مارس گذشته بار دیگر باله دریاچه قو در تئاتر بولشوی مسکو به روی صحنه رفت. رقصنده ها نسخه 2001 گریگورویچ را که توسط خط پایان غم انگیزی که او برای اولین بار در سال 1969 پیشنهاد داد، اجرا کردند. دریاچه شاهزاده را تنها گذاشت. موسیقی نیز با نت تیره‌تری به پایان می‌رسد. تئوری های مربوط به جنون پوتین، زوال جسمانی او و حتی تسلط او بر قدرت را می توان با این عملکرد توضیح داد.

دریاچه سوان پر از امکاناتی است که می تواند پیام هایی مانند تراژدی کامل دولت روسیه، ناسیونالیسم، گذار سیاسی، جنگ و شکست شر را منتقل کند. همانطور که بسیاری از بالرین های اوکراینی در پیوستن به دفاع از ملت خود نشان داده اند، بدن رقصندگان نه تنها زیبا و منظم است، بلکه می توانند مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

تلویزیون دولتی روسیه ممکن است به زودی باله دریاچه قو را پخش کند. آیا به نسخه قدیمی باز خواهیم گشت، یعنی دو نفر که جان خود را می گیرند؟ یا می‌توانیم آینده را تعیین کنیم، این داستان را معکوس کنیم، واقعاً شیطان را شکست دهیم و به اوکراین اجازه دهیم تا همیشه با خوشی زندگی کند؟

311311

دکمه بازگشت به بالا