استان ها

گشایش نمایشگاه مشاغل فراموش‌شده در کانون سمنان

به گزارش خبرگزاری «دیباروز» استان سمنان، فروهر مانداری، نماینده فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان از افتتاح نمایشگاه «شغل های فراموش شده» در راستای شعار سال «تولید، دانش و دانش» خبر داد. حرفه.” – آفرینش» گفت: این نمایشگاه به مناسبت سالروز صدور فرمان است که پیشینه مقام معظم رهبری با هدف مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش بینی شده است. به همت و تلاش مربیان مرکز فرهنگی هنری میامی در قالب ماکت های برجسته و عظیم به اجرا درآمد و سعی شد کودکان و نوجوانان را با مشاغلی با توانایی های تولیدی و صنعتی در گذشته آشنا کند.

مندری افزود: بسیاری از آداب و رسوم قدیمی به دلیل تغییر سبک زندگی یا از بین رفته و یا به فراموشی سپرده شده اند و از جمله این موارد می توان به مشاغل قدیمی اشاره کرد که امروزه با تغییر زندگی و پیشرفت تکنولوژی هیچکس به آن اهمیت نمی دهد.

به یاد داشته باشید: در گذشته های نه چندان دور مشاغلی وجود داشته که دیگر در جامعه امروزی وجود ندارد و چند سالی است که این مشاغل قدیمی از دایره کار و فعالیت خارج شده و مشاغل جدید در جای خود رایج شده است.

معاون فرهنگی کانون سمنان گفت: شغل افراد تاثیر مستقیمی بر رفتار و فرهنگ آنها دارد و شیوه ای که هر فرد برای گذراندن زندگی خود انتخاب می کند، نگاه او به زندگی را از دیگران متمایز می کند، زبان و بینش خاصی به او می بخشد و سهم بزرگی از زندگی هر فرد در محل کار اتفاق می افتد و از زمان پیدایش شهرها، کار مهمترین راه کسب درآمد برای شهرنشینان بوده است و مردم از همان ابتدا یاد گرفتند که به غیر از پرورش حیوانات و کشاورزی، می توان از طریق ارائه خدمات و فروش کالا نیز درآمد کسب کرد. و از آن زمان مردمانی سخت کوش بوده اند، چنانکه کارگاه ها مقدماتی و ساده در پشت فروشگاه هایشان را جزء نیازهای همکارانشان بوده و پست هایشان گاهی با هنرهای متعددی تزیین می شده است.

وی تاکید کرد: مهمترین نکته در مورد مشاغل قدیمی این است که بر اساس نیاز مردم در آن زمان ایجاد شده و اکنون چون سبک زندگی تغییر کرده شغلی ندارند.

مندری در پایان گفت: گسترش پدیده قاچاق و تاثیر مخرب آن بر تولید، تجارت، سرمایه گذاری و اشتغال قانونی خطر بزرگ و بزرگی است که باید با آن مبارزه جدی کرد و همه نهادهایی که می توانند به نحوی کمک کنند. این موضوع باید در این مبارزه شرکت کند.

لازم به ذکر است علاقه مندان می توانند جهت بازدید از این نمایشگاه از 12 تا 20 تیرماه 1401 به مجتمع فرهنگی هنری مرکز سمنان واقع در شهر مادرم در میدان بادران الاسمانی مراجعه کنند.

دکمه بازگشت به بالا