اجتماعیبرترین های کسب و کار

راه های جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر آبی

نقش پمپ آب در کولر آبی

در کولرهای آبی همیشه مقداری آب در کفی کولر ذخیره می شود که این آب توسط پمپ آب کولر موتوژن یا واتر پمپ به داخل سه راهی های توزیع کننده آب موجود در بالای پوشال های کولر هدایت می شوند و سبب خیس شدن پوشال ها می شود. با برخورد هوای گرم به پوشال های خیس شده هوای خنک تولید می شود و این هوای خنک توسط چرخش پروانه یا دمنده به داخل کانال های کولر هدایت می شود.

پس نقش پمپ کولر موتوژن در میزان راندمان و تولید هوای خنک توسط کولر آبی کاملاً روشن شد. زیرا در صورتی که پمپ آب را در کولر آبی حذف کنیم کولر آبی تنها مانند یک پنکه عمل می کند که هیچ گونه بازدهی در تولید هوای خنک ندارد. این فرضیه کاملاً بر خلاف نظر عامه مردم است که معتقد هستند با قطع بودن پمپ آب  موتور کولر آبی نیز می سوزد. در واقع این طور نیست و سوختن موتور کولر آبی در این شرایط به دلیل گرمای بالای موتور به علت عدم وجود آب به عنوان خنک کننده موتور است.

پمپ کولر الکتروژن |قیمت پمپ آب کولر موتوژن

قسمت های مختلف پمپ آب کولر آبی

  • پایه پمپ آب کولر آبی که آب را به قسمت خروجی پمپ آب پمپاژ می کند.
  • پروانه پمپ آب کولر آبی که سبب چرخش آب در درون پمپ آب می شود.
  • خروجی پمپ آب کولر آبی که شلنگ آب پمپ به آن متصل شده و توسط همین خروجی آب به سه راهی های توزیع کننده منتقل می شود.
  • کلاهک پمپ آب کولر آبی که نقش محافظت کننده از پمپ آب کولر آبی داشته و مانع از ورود آب به قسمت الکتروموتور پمپ آب می شود.

مهمترین علت سوختن پمپ آب کولر آبی

پمپ آب کولر آبی، قطعه ای مهم در کولر است که وظیفه آبرسانی به پوشال ها را بر عهده دارد و سوختن پمپ آب کولر، باعث می شود که دیگر پوشال ها خیس نشوند و این موضوع در نتیجه باعث خنک نشدن فضای خانه می شود. علت سوختن پمپ آب کولر آبی معمولا چند دلیل متداول هستند که اگر با آنها آشنا باشید و نکاتی که نیاز هستند را رعایت کنید، می توانید به راحتی از سوختن پمپ آب کولر پیشگیری کنید و نیاز به تعویض این قطعه نداشته باشید. در این مقاله می خواهیم به شما نکات مهمی را در مورد علت سوختن پمپ آب کولر آبی بگوییم که با دانستن این نکات می توانید با علل این مشکل آشنا شوید و با رعایت راه حل هایی که می گوییم، می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید و همچنین می گوییم که هنگام سرویس کولر آبی، چه نکاتی را در رابطه با پمپ آب کولر در نظر بگیرید.

 علت سوختن پمپ آب کولر آبی چیست؟

کولر آبی به این صورت فعالیت می کند که شناور کولر آب کف کولر را تنظیم می کند و همیشه به اندازه کافی آب در کف کولر قرار دارد، پمپ آب کولر آبی، آب های کف را می کشد و آنها را از طریق سه مسیری که تعبیه شده اند، به پوشال کولر آبی ارسال می کند و پوشال ها با این آب خیس می شوند. وقتی کولر روشن می شود، هوای گرم موجود در کولر با چرخش به پوشال ها برخورد می کند و خنک می شود.

سپس هوای خنک تولید شده توسط پروانه کولر به کانال ها هدایت شده و وارد خانه می شود. احتمالا از این فرآیند می توانید متوجه شوید که نتیجه نهایی کولر آبی به پمپ آب وابسته است و اگر به هر علت سوختن پمپ آب کولر آبی رخ دهد، این پروسه ناقص می شود و کولر مانند یک پنکه عمل خواهد کرد که فقط هوا را جابجا می کند.

علت سوختن پمپ آب کولر آبی، ممکن است چیزهای مختلفی باشد و در ادامه می خواهیم چند مورد از مهمترین این موارد را به شما توضیح دهیم تا بتوانید با بررسی آنها و رفع مشکلات بخش های گفته شده، از این مشکل جلوگیری کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا علت سوختن پمپ آب کولر آبی را باهم بررسی کنیم.

راهنمای تعمیر پمپ آب خانگی

1-نبود آب در کفی کولر، علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی

معمولا در فصل های سرد سال که از کولر آبی استفاده نمی کنیم، شیر آب ورودی به کولر را می بندیم تا از هدر رفتن آب جلوگیری کنیم. حالا اگر در فصل گرما یادمان برود که این شیر را مجددا باز کنیم، ممکن است این کار علت سوختن پمپ آب کولر آبی شود.

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم، پمپ آب کولر، نیاز به آب در کف کولر دارد تا بتواند آن آب را پمپاژ کرده و به پوشال ها برساند. حالا اگر آب در کف کولر وجود نداشته باشد، ممکن است پمپ به صورت خشک کار کند و سیم پیچی آن دچار سوختگی شود و دیگر نتوانید از آن استفاده کنید. البته این موضوع فقط مربوط به بسته بودن شیر ورودی آب نیست، بلکه دلایل دیگری هم دارد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم:

    نشتی شیلنگ آب: گاهی اوقات ممکن است شیلنگ آب نشتی داشته باشد و این مشکل باعث شود که آب کافی به کولر نرسد و کف کولر خشک بماند. برای این موضوع باید شیلنگ را به صورت کامل بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

    نشستی در بدنه کولر آبی: دلیل دیگری که برای خالی بودن کف کولر وجود دارد، این است که ممکن است کف کولر شما سوراخ شده و نشتی داشته باشد و این موضوع باعث می شود که نتواند آب را درون خود نگه دارد و در نتیجه کف کولر بدون آب باشد. در چنین حالتی باید کف کولر را بررسی کنید و با ترمیم کف کولر آبی خودتان، این علت سوختن پمپ آب کولر آبی را برطرف کنید.

    خراب بودن شناور کولر: شناور کولر، قطعه ای است که در کف کولر نصب می شود و جریان آب ورودی به کولر را کنترل می کند. اگر این شناور به خوبی کار نکند و خراب باشد، ممکن است در روند جمع شدن آب اختلال ایجاد کند.

    تنظیم نبودن شناور کولر: مشکل بعدی تنظیم نبودن شناور کولر است. ممکن است شناور کولر شما خراب نباشد اما تنظیم نبودن آن هم می تواند باعث ایجاد مشکل شود. برای شناور باید سطح آب موردنیاز را تنظیم کنید تا پمپ آب خشک کار نکند و بتواند آب کافی برای کشیدن داشته باشد.

2- ورود آب به داخل پمپ آب کولر، علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی

دیگر علت سوختن پمپ آب کولر آبی، ورود آب به الکتروموتور پمپ است. همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم، پمپ کولر آبی، آب را به داخل لوله ای منتقل می کند که آن لوله به یک سه راهی متصل است و بر روی پوشال ها می ریزد. حالا اگر پمپ نتواند با قدرت کافی آب را پمپاژ کند، ممکن است آب لوله ها برگشته و روی پمپ بریزد و الکتروموتور پمپ آب را بسوزاند. حتی تنظیم نبودن لوله های آب هم می تواند دلیل این موضوع باشد.

یعنی اگر لوله های آب تنظیم نباشند، ممکن است آب از بالا بر روی پمپ ریخته و باعث سوختن آن شود. در چنین حالتی توصیه می کنیم از دست زدن به کولر خودداری کنید و حتما برق کولر را قطع کنید تا در صورت اتصالی برق، دچار برق گرفتگی نشوید.همچنین برای پیشگیری از این مشکل هم می توانید با سرویس به موقع کولر آبی و تنظیم مسیرهای آب و رسیدگی به پمپ آب، از این مشکل جلوگیری کنید تا آب وارد الکتروموتور کولر نشود و برایتان مشکل ایجاد نکند.

3- نیم سوز شدن پمپ کولر به دلیل روغن کاری نادرست

پمپ کولر آبی یک موتور است و با روغن می تواند روان تر و قوی تر کار کند و اگر این قطعه خشک شود، ممکن است قدرت کافی برای کار کردن را نداشته باشد و این هم علت سوختگی پمپ آب کولر آبی است. یکی از کارهایی که در سرویس کولر آبی انجام می شود، روغن کاری پمپ کولر است که کمک می کند پمپ بهتر کار کند و از بروز مشکلات احتمالی برای آن جلوگیری شود. وقتی پمپ آب کولر به صورت خشک کار کند و روغن کافی در آن وجود نداشته باشد، قطعات پمپ با یکدیگر برخورد کرده و ممکن است اتصال آنها به همدیگر، سبب سوختن پمپ و یا خطرات دیگری شود.

4- کثیف بودن پوشال ها، علت سوختن پمپ آب کولر آبی

یکی دیگر از دلایل سوختن پمپ آب کولر، کثیف بودن پوشال ها است. البته این موضوع کمی عجیب است و شاید بپرسید پوشال چه ربطی به پمپ آب دارد. اما باید بگوییم که اگر پوشال ها کثیف باشند، رسوبات روی آنها با آبی که پاشیده می شود شسته شده و به کف کولر می ریزد.

در این حالت ممکن است پمپ که در کف کولر قرار دارد، رسوبات ریخته شده را به داخل پروانه خود بکشد و این رسوبات در پروانه گیر کرده و باعث سوختن پمپ آب شوند. به همین خاطر نیاز است که حتما در زمان سرویس کولر آبی خودتان پوشال ها را بررسی کنید و اگر آنها خیلی کثیف هستند، حتما اقدام به تعویض پوشال کولر کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

5- ورود اشیای مختلف به پروانه پمپ آب:

پیرو نکته قبلی، ورود اشیای مختلف به پروانه پمپ آب هم می تواند علت سوختن پمپ آب کولر آبی باشد. جدا از رسوبات موجود روی پوشال ها، ممکن است آشغال و یا خرده سنگ و… از طریق آب وارد پروانه کولر شوند و در حرکت پروانه اختلال ایجاد کنند و این موضوع سبب خراب شدن پمپ آب کولر شود. برای جلوگیری از این مشکل و برای اینکه چیزی به داخل پمپ آب نفوذ نکند و باعث سوختن آن نشود، توصیه می کنیم از یک توری نخی استفاده کنید و قسمت پروانه پمپ آب را در داخل توری قرار دهید تا از ورود رسوبات و آشغال به درون پروانه جلوگیری کند. البته دقت کنید که توری کاملا محکم باشد و آن را شل نبندید، چون شل بودن باعث می شود که خود توری به داخل پروانه کشیده شده و علت سوختن پمپ آب کولر آبی شما شود.

منبع: alibaba.com

دکمه بازگشت به بالا