بین الملل

جانشین استولتنبرگ در ناتو به طور «غیررسمی» انتخاب شد

به گزارش دیباروز به نقل از راشاتودی، همزمان با اینکه ینس استولتنبرگ، دبیرکل فعلی ناتو خود را برای پایان دوران ۱۰ ساله تصدی این کرسی آماده می‌کند، واشنگتن و لندن به همراه سایر اعضای برجسته ناتو حمایت خود را از مارک روته، نخست وزیر هلند برای این سمت اعلام کردند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا موضع خود را به متحدانش در ناتو شفاف اعلام کرده و ما معتقدیم که روته، برای دبیرکلی ناتو انتخابی فوق‌العاده است.

همچنین برلین نیز از روته حمایت کرد و دفتر اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، نخست وزیر هلند که به‌زودی از این سمت کنار می‌رود را گزینه‌ای «برجسته» برای جانشینی استولتنبرگ توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آنلاین علاوه بر این، لندن نیز موضعی مشابه اتخاذ و یکی از سخنگویان دولت انگلیس، اعلام کرد که این کشور از دبیرکل روته در ناتو قویاً حمایت می‌کند.

یک مقام ارشد فرانسوی نیز به رویترز گفت که امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور از همان ابتدا حامی روته بوده و پارسال این موضوع را با شخص نخست وزیر هلند در میان گذاشته است.

همچنین رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود، مدعی شد که ۱۶ عضو دیگر ناتو حمایت خود را از روته اعلام کرده‌اند. انتصاب او به این سمت نیازمند اجماع هر ۳۱ عضو این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکاست. استولتنبرگ سیزدهمین دبیرکل ناتو است و از سال ۲۰۱۴ این سمت را برعهده دارد. او پیش‌تر نخست وزیر نروژ بود.

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا