بین الملل

لاوروف:اقدامات انگلیس و آمریکا در یمن هم قابل توجیه نیست/ تشکیل«ائتلاف موشکی اروپایی»خودکشی است

به گزارش دیباروز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری مشترک با «احمد بن عوض بن مبارک»، نخست‌وزیر وابسته به عربستان در یمن گفت: ما به دنبال توجیه شلیک به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ نیستیم و مهم هم نیست که این شلیک‌ها، چقدر غیرموجه باشد اما ما اقدامات تهاجمی به بهانه‌های مطرح شده از سوی انگلیس و آمریکا را که علیه یمن انجام می‌شود، درست و موجه نمی‌دانیم.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه ادامه داد، اقدامات انجام شده از سوی آمریکا و انگلیس تلاش‌هایی برای برقراری صلح در یمن را مخدوش می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: موضوع ایمنی دریانوردی در دریای سرخ باید از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حل شود.

به گزارش دیباروز، یمن در حمایت از غزه با آغاز حملات خود در ۳۱ اکتبر و انجام ده‌ها عملیات پس از آن، تلاش‌های آمریکا و انگلیس را برای شکستن محاصره تحمیل شده بر رژیم صهیونیستی در سراسر دریای سرخ ناکام گذاشته و این عملیات حتی از ناکام گذاشتن این تلاش‌ها فراتر رفته و صنعا در پی حماقت ائتلاف آمریکایی با انجام حملات به مناطق مختلف یمن، اهداف خود را گسترش داده و حالا کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی را نیز شامل شود.

کارشناسان در این باره معتقدند که عملیات بی‌سابقه ارتش یمن علاوه بر اینکه مانع از تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای شکستن محاصره دریایی رژیم صهیونیستی شد، توان نظامی را نشان داد که واشنگتن از آن بی‌اطلاع بود و در واقع معادلات آن را به هم ریخت.

علی‌رغم اصرار صنعا برای تحمیل محاصره دریایی بر رژیم صهیونیستی تا پایان محاصره و تجاوزات غزه و هدف قرار دادن کشتی‌های این رژیم و کشتی‌های آمریکا و انگلیس در نتیجه حماقت آنها با حمله به یمن، اما بر حفظ امنیت ناوبری دریایی برای دیگر کشتی‌ها تاکید دارد و اظهارات مقامات آن گواه این نیت است.

از سوی دیگر وزیر خارجه روسیه در رابطه با اوکراین هم گفت: روسیه معتقد است که پیشنهاد حل و فصلی که توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین آماده شده است، یک اولتیماتوم خواهد بود.

لاوروف همچینین تاکید کرد: در صورت تایید این اطلاعات، تشکیل «ائتلاف موشکی اروپایی» برای هدف قرار دادن روسیه به منزله خودکشی خواهد بود.

وی همچنین درباره اعزام نیروهای اروپایی به اوکراین گفت: این واقعیت که اروپا در مورد امکان اعزام پرسنل نظامی به اوکراین بحث می‌کند به دلیل عدم نتیجه در افزایش کمک به کی‌یف است. اروپا در غیاب هر گونه نتیجه قابل مشاهده در افزایش کمک به اوکراین در قالب تأمین مهمات و تسلیحات در حال بحث درباره اعزام نیرو به اوکراین است . اتفاقاً به همین مناسبت، مقامات اوکراینی به طور مرتب، تقریباً هر روز، چنین رسوایی‌های رسانه‌ای را ایجاد می‌کنند.

مسکو بارها اعلام کرده است که فرمول به اصطلاح صلح زلنسکی را نمی‌پذیرد و آن را محکوم می‌کند.

310310

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا