بین الملل

نیوزویک: آمریکا در مسیر زوال است

نشریه آمریکایی گزارش داد ایالات متحده و مردم آن در مسیر زوال قرار دارند و پیشرفت‌های فناوری و پیچیدگی‌های امور بین‌الملل تغییر این مسیر نزولی را دشوار کرده است.

به گزارش دیباروز، رسانه آمریکایی نوشته این کشور در مسیر زوال قرار دارد و باید به خود بیاید. نظرسنجی تازه موسسه گالوپ نشان داد تنها ۳۳ درصد از آمریکایی‌ها از موقعیت این کشور در جهان امروز راضی هستند. این معیار در سال ۲۰۰۰ میلادی ۶۵ درصد بود.

نشریه نیوزویک این نارضایتی را تا حدی به رقابت «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ مرتبط دانست و نوشت مردم آمریکا کمترین تمایل را به تقابل این دو چهره نامحبوب به عنوان نامزدهای اصلی انتخابات دارند.

این رسانه گزارش داد که آمریکا در قرن ۲۱ در مسیر زوال قرار دارد. چندین سیاست عمومی در آمریکا شکست خورده و سیاست‌های ناکارآمد افزایش یافته است؛ همچنین بیماری‌های روانی هم در میان جوانان این کشور شیوع پیدا کرده است.

در این گزارش آمده است: «این مشکل یک سوال اساسی را مطرح می‌کند: آیا این سیر نزولی آمریکا صرفاً یک سرپایینی در مسیری است که در نهایت به رشد منجر می‌شود؛ یا اینکه این کشور نخستین گام‌های خود را در مسیر بازگشت‌ناپذیر نوعی زوال ملی برداشته است؟»

نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه پاسخ این پرسش را باید در وضعیت مردم آمریکا جستجو کرد، نوشت: «اوضاع مردم رو به وخامت است، نه بهبودی. قبیله‌گرایی تشدید شده است. شبکه‌های اجتماعی در دست‌کاری ادراک انسان‌ها هوشمندتر شده‌اند. ناکارآمدی‌های نظامی سیاسی بیشتر شده و شکست‌های سیاست‌های عمومی آمریکا در حال افزایش است.»

نیوزویک: آمریکا در مسیر زوال است
رقابت بایدن و ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴

نیوزویک توصیه کرده تا برای بهبود این وضعیت، «آموزش مدنی در مدارس بهبود یافته، درباره سوگیری‌های شناختی آگاهی‌بخشی شده، افراد با گروه‌های سیاسی مخالف خود تعامل داشته و استفاده از فضای مجازی کم‌تر و قاعده‌مندتر شود.» از دیگر توصیه‌های این گزارش می‌توان به «بهبود آزادی بیان، حفاظت از سلامت انتخابات و حمایت از یک نامزد جمهوری‌خواه دیگر به‌جز دونالد ترامپ» اشاره کرد.

بااین‌حال، این نشریه آمریکایی اذعان کرد که پیشرفت سریع فناوری و همچنین پیچیدگی فزاینده امور بین‌المللی مانع اجرایی‌شدن این توصیه‌ها شده‌اند.

«رابرت گیتس» رئیس سابق سیا و وزیر دفاع پیشین ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۲۳ در مقاله‌ای با عنوان «ابرقدرت ناکارآمد» نوشت تهدیدهای ژئوپلیتیکی علیه آمریکا در حال افزایش است. در این مقاله آمده بود: «آمریکا در موقعیتی مخاطره‌آمیز قرار دارد، چراکه با دشمنان مهاجمی مواجه است و در این تقابل احتمال اشتباه محاسباتی بسیار بالاست، اما درعین‌حال از جمع‌آوری اتحاد و قدرت لازم برای مقابله با آن‌ها ناتوان است.»

به گفته این سیاستمدار، آمریکا حالا با تهدیدی مواجه است که شاید در تاریخ حیات این کشور بی‌سابقه باشد، یعنی اتحاد چهار کشور روسیه، چین، کره شمالی و ایران که مجموع توان هسته‌ای آن‌ها ممکن است تا چند سال دیگر به ۲ برابر قدرت هسته‌ای آمریکا برسد. همچنین آمریکا از زمان جنگ دو کره تا امروز همزمان درگیر جنگ‌هایی در اروپا و آسیا نبوده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا