اقتصادیبرترین های کسب و کار

هر آنچه در مورد لاستیک خودرو باید بدانید

لاستیک‌ها بخش بسیار مهمی از یک خودرو هستند. رانندگی یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که ما در زندگی روزمره انجام می‌دهیم. استفاده از ابزارهای مناسب و کاربردی کمک می‌کند تا به‌مراتب از میزان خطر این کار کم کنیم. ما به چهار حلقه لاستیک با اندازه‌های و ویژگی‌های درست و مناسب احتیاج داریم که بتوانیم با خیال راحت در جاده‌ها حرکت کنیم و از خطرهای در کمین رانندگی و جانمان کم کنیم. اینجاست که اهمیت نگه‌داری از لاستیک بسیار پررنگ می‌شود و لازم برای یک استفاده خوب نکاتی درباره تایرها بدانیم. همراه ما در این مطلب از بمانید تا نکات مهم درباره تایرها و لاستیک وجود دارد را با هم بیاموزیم. اگر ساکن همدان می باشید می توانید از بهترین پنچرگیری سیار در محل همدان بهره ببرید.

لاستیک رادیال یا بایاس

شاید تابه‌حال نام لاستیک رادیال سواری را شنیده باشید اما رادیال سواری یعنی چه؟ چه فرقی با تایر بایاس دارد؟
رادیال یا بایاس تکنولوژی به‌کاررفته در تولید لاستیک‌ها است. لاستیک‌های موجود در بازار به طور معمول با دو تکنولوژی رادیال یا بایاس تولید می‌شوند. بایاس قدیمی‌ترین تکنولوژی است که کارخانه‌‌ها برای تولید لاستیک استفاده می‌کردند و از الیاف و رشته‌های نخی برای ساحت لاستیک به کار گرفته می‌شد اما لاستیک‌های رادیالی از رشته‌های سیمی استفاده می‌کنند و فناوری جدیدتری نسبت به بایاس است.

یک نظریه کلی درباره تایرهای بایاس وجود دارد که می‌گوید تایرهای تولید شده با این تکنولوژی اگر تحت تأثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند، سطح تماس آج آنها دچار تغییر شکل می‌شود و به‌مرور، حالت جمع‌شده پیدا می‌کنند. چنین اتفاقی مهم‌ترین عامل در کاهش عمر مفید تایرها است. اما تایرهای رادیالی، ساختار محکم و تغییرات اندک شکل آج‌ها باعث می‌شود چسبندگی بسیار مناسبی نسبت به سطح جاده داشته باشند. تایرهای رادیالی به‌خاطر رشته‌های سیمی که در ساختار آنها به کار گرفته شده است، تحمل سرعت بالاتری را دارند و عمر آنها نسبت به بایاس ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اگر چه تکنولوژی تولیدی بیشتر کارخانه‌‌های ایرانی بایاس است اما تولیدکننده‌های مختلفی مثل بارز، کویر تایر، گلد ستون و یزد تایر از تکنولوژی رادیال استفاده می‌کنند و اکثر محصولات وارداتی هم با این تکنولوژی تولید می‌شوند. جهت آگاهی از چگونگی تعویض لاستیک پنچر شدن خودرو کلیک کنید.

انتخاب لاستیک مناسب

بعد از کسب اطلاعات درباره انواع تکنولوژی‌های به‌کاررفته در تولید لاستیک‌‌ها، اولویت به استفاده از لاستیک مناسب می‌رسد. بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است هم شما را به دردسر بیندازد و هم به سلامت ماشین ضرر بزند، استفاده کردن از سایز نامناسب تایر است.

دیواره تمام لاستیک‌های کد و اطلاعاتی حک شده که باتوجه‌به آن می‌توانید اندازه و قابلیت دقیق لاستیک‌ها را بفهمید و متناسب با نیاز خودرو خود آن را تهیه کنید. برای خواندن جزئیات بیشتر درباره راهنمای خرید تایر خودرو و هر یک از اطلاعات ثبت شده روی بدنه تایر می‌توانید مطلب را بخوانید.

تنظیم مناسب باد چرخ‌ها

کاهش یا افزایش درجه هوا و استفاده طولانی‌مدت از تایر باعث می‌شود که فشار باد لاستیک تغییر کند و همان میزان اول نباشد. درواقع، هر پنج درجه تغییر در دمای هوا، psi۱ تغییر در فشار لاستیک ایجاد می‌کند و از میزان آن کم می‌کند. به‌عبارتی‌دیگر اگر دما ۱۵ درجه کاهش داشته باشد، ۱۰ درصد از باد تایر کم می‌شود.

درنتیجه بسیار مهم است که کنترل و بررسی دقیق روی میزان باد چرخ‌ها داشته باشید اما زمان و روش کنترل آن هم به همان اندازه اهمیت دارد. هیچ‌وقت نمی‌توان تنها با یک نگاه ظاهری، به‌خصوص در تایرهای رادیال اطمینان پیدا کرد که باد لاستیک به درجه مناسب برای تنظیم مجدد رسیده است یا کافی است. همچنین نمی‌توان وقتی که لاستیک در حال کار است یا موتور خودرو و تایر گرم است باد آن را تنظیم کرد. خودرو حداقل باید سه ساعت متوقف یا کمتر از ۲ کیلومتر مسیر طی کرده باشد.

دستگاه تنظیم فشار باد خانگی کمک می‌کند تا به طور دقیقی از میزان فشار باد در حالت سرد بودن تایر مطمئن شوید. معمولاً ممکن است تنظیم فشار آپاراتی‌ها به‌خاطر اینکه به طرز صحیحی نگه‌داری نمی‌شوند و ممکن است دائماً در معرض ضربه باشند، عدد دقیقی را نشان ندهد. اما درهرصورت برای تنظیم باد مجدد تایر شما نیاز دارید از یک متخصص و مکانیک حرفه‌ای کمک بگیرید.

هنگام کنترل و تنظیم باد به یاد داشته باشید که هرگونه ساییدگی غیرمعمول و نامتقارن آج‌ها را هم بررسی کنید. این مورد می‌تواند حتی شما را به اشکال یا نقصی در سیستم فرمان و تعلیق خودرو برساند.

بازدیدهای دوره‌ای

خرید لاستیک مناسب با نوع خودرو، سرعت، شرایط محیطی منطقه محل زندگی و سطح جاده بسیار مهم است همچنین بازدیدهای دوره‌ای کمک می‌کند تا عمر مفید لاستیک بیشتر شود. علاوه بر این، با این کار ایمنی بالاتر، راندمان بهتر و مصرف سوخت کمتری لاستیک خودرو شما خواهد داشت. بهتر است تمام لاستیک‌های خودرو را از یک برند و مدل انتخاب کنید و اگر از لاستیک‌های تیوب‌دار استفاده می‌کنید، تیوب داخلی لاستیک را هم هنگام تعویض تایر، عوض کنید.

نکته مهمی که درباره تایرها باید بدانید این است که هیچ‌گاه لاستیک‌های رادیال را همراه با لاستیک‌های بایاس استفاده کنید و در زمان کنترل‌های دوره‌ای هم اگر لازم به تعویض و جایگزینی تایری داشتید، حتماً مطمئن شوید لاستیک جایگزین تکنولوژی ساخت یکسانی با سه لاستیک دیگر دارد.

بالانس چرخ‌ها از نکات مهم درباره تایرها

تایر و متعلقات مربوط به آن روی‌هم حدود ۲۰ کیلوگرم وزن دارد؛ اگر این وزن روی همه چرخ‌ها به طور همگن توزیع نشده باشد، اصطلاحاً چرخ‌ها بالانس نیستند. حتی یک تغییر ناچیز و کم به‌اندازه ۱۴ گرم در این وزن ۲۰ کیلویی ممکن است باعث شود تعادل خودرو به هم بخورد و هنگام حرکت مرتعش شود. اگر متوجه لرزش در فرمان شدید، اولین قدم به بالانس نبودن چرخ‌های جلو شک کنید و اگر لرزش را از سمت صندلی‌های خودرو حس کردید، خبر از بالانس نبودن چرخ‌‌های عقب می‌دهد. بالانس نبود چرخ‌ها به سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو هم آسیب می‌زند.

نگهداری لاستیک

یکی از مهم‌ترین مواردی که در عمر مفید لاستیک تأثیر دارد، تاریخ تولید آن است. بدانید هر لاستیکی که می‌خرید زمان تولید آن تا حدود ۵ سال عمر مفید دارد. بعد از ۵ سال کنترل‌های مرتب و دوره‌ای کمک می‌کند تا حدود ۱۰ سال عمر کنند و بتوانند در خودرو بدون تهدیدی برای سلامت سرنشینان کار کنند. اگر به هر دلیلی لاستیک را خریداری می‌کنید و مدتی آن را نگه می‌دارید یا اصطلاحاً انبارخوابی می‌‌شوند تایرها؛ لازم است آنها را در محیط تمیز و به‌صورت عمودی انبار کنید. تایرها نباید در معرض نور مستقیم آفتاب یا نورهای شدید مصنوعی، حرارت، موتورهای الکتریکی و هیدروکربن‌ها باشند. اگر لاستیک را با رینگ نگه‌داری می‌کنید باد آن را تنظیم کنید (بهتر است روی psi ۱۵ باشد) تا ترک نخورد.

جابه‌جا کردن چرخ‌ها

همیشه لاستیک‌های جلو خودرو سریع‌تر ساییده می‌شوند زیرا وظیفه اصلی چرخش خودرو در پیچ‌ها به عهدة آنهاست. یکی از کارهای که کمک می‌کند هم عمر مفید تایر بیشتر شود و هم از ساییدگی بیش از حد و نامتقارن جلوگیری شود، جابه‌جا کردن چرخ‌ها است. بهتر است هر هشت تا ده‌هزار کیلومتر، جای لاستیک‌ها را با یکدیگر عوض کنید. معمولاً مطالعه نحوه تعویض لاستیک در دفترچه راهنمای خودرو برای این کار به شما کمک می‌کند. می‌توانید مطلب را در مجله رینگو مطالعه کنید.

لاستیک باریک یا پهن از نکات مهم درباره تایرها

ممکن است لاستیک‌های پهن‌تر چنگ‌زنی بیشتری در پیچ دارند اما افزایش عرض لاستیک‌ها با افزایش سطح تماس با جاده رابطه مستقیمی ندارد. برای اینکه تایرها از نظر طولی چنگ‌زنی بهتری داشته باشند نیاز به یک سطح تماس طولانی‌تر است. درنتیجه، همیشه استفاده از لاستیک‌ها پهن گزینه خوبی نیست و لزوماً باعث بهبود چسبندگی تایر نمی‌شود. پس نمی‌توان باتکیه‌بر چنین ویژگی، استفاده از لاستیک‌ها باریک را رد کرد. درواقع مهم‌ترین چیزی که در اندازه لاستیک راهنمای شما می‌تواند باشد مطابقت داشتن آن با خودرو است. آج باریک و قطر زیاد لاستیک‌های باریک باعث شده تا بهبود آیرودینامیک و مقاومت غلطشی بیشتری داشته باشند که اتلاف انرژی در خودرو را کم می‌کند.

لاستیک زاپاس

اگر در خودرو یا انبار لاستیک زاپاس دارید، حتماً مطمئن شوید آن را در شرایط مناسبی نگه‌داری می‌کنید. زمان استفاده از لاستیک زاپاس تقریباً غیرقابل‌پیش‌بینی است پس بهتر است هنگام کنترل فشار باد دیگر لاستیک‌ها، فشار باد لاستیک زاپاس را هم کنترل کنید تا به‌وقت نیاز، بتواند جایگزین مطمئنی برای دیگر لاستیک‌ها باشد. هیچ‌گاه از رینگ یا لاستیک معیوب استفاده نکنید چون ممکن است آسیب‌های این سهل‌انگاری جبران‌ناپذیر باشد.

چهار دلیل رایج کاهش سطح تماس تایرها با جاده

از دست دادن سطح تماس تایرها به هنگام رانندگی هم ترسناک و هم خطرآفرین است. دلیلی برای ساخته شدن خودرو ها با ۴ چرخ وجود دارد و وقتی شما یکی از آن ها را از دست داده و با ۳ چرخ رانندگی می کنید خودرو از کنترل خارج شده و قدرت مانور خود را از دست می دهد. کاهش سطح تماس تایرها معمولا در شرایط آب و هوایی نامساعد رخ می دهد. برای مثال آب موجود روی سطح جاده باعث لیز خوردن خودرو می شود.

خودروی شما به یک سیستم کنترل چسبندگی مجهز است که به شما امکان رانندگی ایمن در هوای بارانی یا برفی را می دهد. سیستم کنترل چسبندگی زمان کاهش چسبندگی یکی از تایرها را محاسبه کرده و تشخیص می دهد و به جای فرستادن نیروی تولید شده از موتور به تایری که چسبندگی کمتری دارد این سیستم نیروی تولیدی را به سه چرخ دیگر منتقل کرده و با اینکار کنترل شما روی خودرو را به حداکثر می رساند.

۴ دلیل رایج به وجود آمدن این اتفاق

هرگاه از دست دادن سطح تماس یکی از تایرها در خودرو حس شد این مشکل مربوط به سیستم کنترل چسبندگی می شود. البته گاهی اوقات وجود مشکلاتی در خود تایرها دلیل بروز این اتفاق هستند.در اینجا دلایل رایج این اتفاق را داریم :

کثیفی یا آسیب دیدگی سنسور سرعت تایرها

سیستم کنترل چسبندگی خودروی شما مبتنی بر اطلاعات بدست آمده از سنسور سرعت تایر ها است. سنسورهای سرعت تایرها سنسورهای کوچکی هستند که در هر چرخ وجود دارند و سرعت چرخش هر تایر را محاسبه می کنند. ترمز ضد قفل و سیستم سرعت سنج خودرو بر پایه همین سنسورها کار می کنند و همانطور که گفته شد سیستم کنترل چسبندگی نیز با همین سنسورها کار می کند. وقتی سنسور سرعت عملکرد متفاوت یکی از تایرها نسبت به سه تایر دیگر را گزارش کند-که به هنگام کاهش تماس و چسبندگی تایر با جاده اتفاق می افتد- اطلاعات بدست آمده را به سیستم کنترل چسبندگی می فرستد تا به سایر تایرها نیروی بیشتری منتقل کند.

عملکرد نامناسب واحد کنترل موتور

واحد کنترل موتور خودروی شما همان کامپیوتر خودرو است. در میان وظایف بسیاری که دارد. از سنسور سرعت تایرها اطلاعات را دریافت کرده و از آن ها برای کنترل انتقال نیرو به تایرها استفاده می کند. در صورت عمل نکردن واحد کنترل موتور سیستم کنترل چسبندگی عملا هیچ قدرتی ندارد.

تخت فشار بودن لاستیک ها

وقتی تایرها فشار هوای کافی درون خود نداشته باشند بیشتر در معرض از دست دادن تماس با جاده هستند. فشار هوای پایین ایجاد کشش مناسب برای خودرو را مشکل کرده و لیز خوردن را آسان تر می کند.

خوردگی تایرها

تایرهایی که دچار خوردگی شده اند همان مشکل قسمت قبل را دارند. آن ها برای حفظ کشش زمان زیادی را نیاز داشته و از این رو به راحتی تماس خود را با سطح از دست می دهند.

ساییدگی نا متوازن تایرها را جدی بگیرید

به مرور زمان تمامی لاستیک ها تحلیل رفته و نیاز به تعویض شدن دارند.اما در حالی که این امر برای تمامی خودروها به وقوع می پیوندد,راه هایی وجود دارد تا راننده ها عمر لاستیک های خودروی خود را افزایش دهند.

خطوط تحلیل رفته و ساییده شدن روی لاستیک ها می تواند اطلاعات زیادی از نحوه حرکت خودرو و ساییدگی نامتوازن تایرها در طول مدت استفاده و نیاز به تنظیمات به خصوص بدهد.

شناسایی و بررسی آج لاستیک می تواند به شما کمک کرده و باعث شود تعمیرکار تغییرات و تعمیرات مناسبی را انجام دهد.

هنگامی که خودروی جدید یا گواهی شده از طرف نمایندگی را خریداری می کنید باید دارای ۴ لاستیک متناسب و یکسان باشد که فشار هوای درستی درون آن ها بر حسب psi یا پوند بر اینچ مربع باشد. به مرور زمان فشار موتور و حرکت خودرو باعث تحلیل رفتن لاستیک ها و نیاز به تعویض آن ها می شود.

وقتی یکی از لاستیک ها نیاز به تعویض پیدا می کند این امکان وجود دارد که تمامی لاستیک ها این نیاز را داشته باشند.

تعویض یکی از چرخ ها با برند یا سایز دیگر می تواند باعث از دست رفتن خودرو شود.

یک تعمیر کارمی تواند شما را در چگونگی تعویض تایرها راهنمایی کند.

برای خرید لاستیک بایستی چه مواردی را بدانیم

لاستیک از جمله قطعات مهم خودرو است و اولین موردی است که بایستی در سفر ایمن مد نظر داشته باشید. اما حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که لاستیک ایرانی بخرم یا لاستیک خارجی؟ دوام و کیفیت لاستیک ایرانی در چه حدی است , قیمت لاستیک و ….  امروز با امداد خودرو تهران همراه باشید تا در این مورد اطلاعات کسب کنید:

لاستیک های کره ای و اروپایی به لحاظ کیفیت از سایر لاستیک ها طرفداران بیشتتری دارند چرا که مهم ترین فاکتور در انتخاب یک لاستیک خوب سبک بودن آن است . البته لاستیک های ایرانی هم باکیفیت هستند و همین طور از کیفیت بالاتری نسبت به نمونه لاستیک های هندی و لاستیک های چینی برخوردارند.

اگر تصمیم به خرید لاستیک ایرانی را دارید برندهای زیر به ترتیب از فروش خوب و کیفیت خوبی برخوردار هستند:

 • لاستیک بارز
 • لاستیک کویر تایر
 • لاستیک یزد تایر
 • لاستیک دنا
 • لاستیک ایران تایر

مزایا و ویژگی های لاستیک خارجی

دارای کارکرد مناسب تری نسبت به نمونه ایرانی هستند

وزن کمتری دارند

از چسبندگی بیشتری برخوردار هستند

نرم تر هستند

لاستیک میشلن ساخت کجاست

به نقل از ویکی پدیا یک شرکت تایرسازی فراسوی است. که مقام  دومین تولید کننده تایر در جهان را به خود اختصاص داده است. شرکت میشلن در کشورهای مختلف دنیا از جمله : فرانسه(اصلی) ایتالیا،اسپانیا،آلمان،لهستان،انگلستان،مجارستان و… تولید میشود. دغدغه بزرگ این شرکت تولید تایرهای با کیفیت در تمام کشورهای تولید کننده است و اغلب تفاوت قیمت لاستیک میشلن به دلیل هزینه های مختلف شرکت های مبدا تا رسیدن به شرکت مقصد است و این باور غلط که بین مردم وجود دارد که حتما بایستی لاستیک میشلن ساخت فرانسه را خریداری کنند اشتباه است و این شرکت به هیچ عنوان اعتبار ود را زیر سوال نخواهد برد.

یکی از مواد اساسی در صنعت خودروسازی لاستیک است، و به همین علت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هر خودرو به چندین تایر برای حرکت نیاز دارد. وظیفه اصلی لاستیک خودرو جلوگیری از سایش و سایر آسیب‌ها و حفظ امنیت خودرو است. انتخاب لاستیک مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چون علاوه بر امنیت، لاستیک های خودرو بیشترین فرسایش را دارند و در صورت مناسب نبودن می‌تواند هزینه های زیادی را به راننده گان متحمل کند. انواع مختلفی از لاستیک برای ماشین‌ها وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند.
اما انتخاب لاستیک مناسب برای ماشین مسئله پرچالشی است. قیمت لاستیک، سایز تایر، عمر مفید محصول، نوع آب و هوا منطقه ای که شما آن قرار دارید ، نوع سطح جاده و سبک رانندگی از جمله عواملی هستند که در زمان انتخاب لاستیک مناسب باید در نظر گرفته شوند. در این میان، تاثیر تغییرات آب و هوایی و شرایط جاده بر روی عملکرد لاستیک‌ها بسیار حائز اهمیت است.
در این مقاله، قصد داریم به معرفی و توضیح انواع مختلف لاستیک‌ها و همچنین بررسی عواملی که در تعیین قیمت لاستیک‌های خودرو تاثیر گذارند، بپردازیم. بعلاوه مهمترین نکاتی که باید در هنگام خرید لاستیک برای خودرو به آن‌ها توجه شود و روش‌هایی برای نگهداری و حفظ عمر مفید لاستیک‌ها را نیز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید و نظرات خود را در انتهای مقاله با ما در میان بگذارید.

تفاوت بین انواع لاستیک‌ها :

انتخاب تایر مناسب برای خودرو، امری حائز اهمیت و پیچیده است و باید با عوامل متعددی مانند نوع خودرو، شرایط آب و هوایی، سبک رانندگی و نوع سطح جاده همراه باشد. در این راستا، با توجه به نوع کاربری و نیازهای خودرو، انواع مختلفی از لاستیک‌ها وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. در ادامه به توضیح برخی از مهمترین انواع لاستیک برای خودرو می‌پردازیم:

تابستانی:

این لاستیک‌ها برای شرایط آب و هوایی گرم و خشک و برای سرعت‌های بالا مناسب هستند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که بتوانند در شرایطی که آسفالت داغ است و یا در آب و هوای خشک، کنترل و هدایت خودرو را برعهده داشته باشند.
لاستیک‌های زمستانی:

این لاستیک‌ها برای شرایط آب و هوایی سرد و برفی و برای سرعت‌های پایین تر مناسب هستند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که بتوانند در شرایطی که روی جاده برف و یخ وجود دارد، کنترل و هدایت خودرو را حفظ کنند.

چند منظوره:

این لاستیک‌ها برای شرایط آب و هوایی معتدل و برای سرعت‌ متوسط تا بالا مناسب هستند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که بتوانند در شرایط مختلفی از جمله خیابان، بزرگراه و جاده‌های خاکی شرایط استیبلی را برای خودرو ایجاد کنند.

ورزشی :

لاستیک‌های ورزشی نیز به دلیل کاربرد خاص خود با لاستیک‌های عادی تفاوت دارند. لاستیک‌های ورزشی عموماً شامل طراحی‌های خاصی برای افزایش چسبندگی، کنترل و استحکام هستند. خودروهای فرمول یک و ماشین های مسابقه معمولا از این نوع تایر استفاده میکنن.

صنعتی و راهسازی :

لاستیک‌های صنعتی عموماً در صنایعی مانند راه‌سازی، حمل و نقل، و برای ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی استفاده می‌شوند. این لاستیک‌ها معمولاً شامل طراحی‌های خاصی برای تحمل بار، پایداری، مقاومت در برابر سایش و ضربه هستند.

تجاری :

لاستیک‌های تجاری نیز برای مصارف تجاری و خودروهای خدماتی مانند تاکسی، اتوبوس، کامیون و … استفاده می‌شوند. این لاستیک‌ها شامل طراحی‌های خاصی برای کاهش سایش و افزایش عمر مفید هستند.

در نهایت، با توجه به تفاوت‌هایی که در برخی از ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و مصرفی انواع لاستیک‌ها وجود دارد، میتوان نوعی از دسته بندی تایر ماشین را به دست آورد.

دسته بندی لاستیک بر اساس نوع خودرو :

نوع دیگری از دسته بندی که میتوانیم برای تایر ماشین ها در نظر بگیریم، دسته بندی بر اساس نوع خودرو است. نوع خودرو در واقع به نوع کاربری و کلاس خودرو مربوط می‌شود. در اینحا به صورت کامل به بررسی این مورد خواهیم پرداخت :

لاستیک خودروهای سواری :

این نوع برای خودروهای کوچک و متوسطی مانند خودروهای شهری و خودروهای خانوادگی طراحی شده‌اند. از ویژگی های تایر سواری می‌توان به : توانایی کنترل صدا، پایداری در سرعت بالا، بهینه بودن راندمان سوخت و دوام طولانی مدت اشاده کرد.

لاستیک خودروهای شاسی بلند:

این نوع برای خودروهای شاسی بلند مانند خودروهای جیپ و SUV طراحی شده‌اند. از ویژگی های تایرخودرو شاسی بلند می‌توان مواردی مثل : دوام، توانایی رانش در سرعت پایین، پایداری در شرایط رانندگی سخت و …را نام برد.

لاستیک خودروهای ون و کامیون:

این نوع برای خودروهای سنگین و باربری مانند ون‌ها و کامیون‌ها طراحی شده‌اند. از ویژگی های این دسته از تایر ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
دوام بالا، توانایی باربری و تحمل فشار وزن بار بسیار بالا.

تایر خودروهای مسابقه :

لاستیک‌های خودروهای مسابقه نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند: لاستیک‌های سریع و لاستیک‌های بارور.
لاستیک‌های سریع برای مسابقات سرعت، و با ویژگی پایداری در سرعت بالا،طراحی شده‌اند. این لاستیک‌ها دارای بالاترین سطح چسبندگی و کنترل بر روی سطح جاده هستند. همچنین در برابر داغ شدن بسیار مقام هستند.
لاستیک‌های بارور برای مسابقات رالی طراحی شده‌اند. این لاستیک‌ها دارای مقاومت بالا در برابر آسیب‌های خارجی مانند ضربه و سایش هستند و توانایی پرش و مانور بر روی سطح های مختلف را دارند. طراحی بسیار منحصر به فرد این لاستیک‌ها باعث می‌شود تا مانور بالاتری در مسابقات و رانندگی های خارج از جاده آسفالت و در محیط های غیر متعارف داشته باشند.

مهمترین نکاتی در در زمان انتخاب لاستیک مناسب برای خودرو باید به آنها توجه کنیم :

انتخاب لاستیک‌های مناسب برای خودروی شما بسیار مهم است. در اینجا چند نکته مهم در انتخاب لاستیک‌های مناسب برای خودرو ذکر شده است:

1- سایز :

سایز لاستیک باید با سایز مشخص شده برای تایر خودرو شما تطابق داشته باشد. استفاده از سایز لاستیک نامناسب ممکن است باعث خرابی خودرو و محور چرخ ها و همچنین آسیب به لاستیک شود.
لاستیک هر خودرو دارای سایز و ابعاد خاصی است که باید در زمان خرید لاستیک دقیقا همان تایر با همان سایز و ابعاد را خریداری کنید.
ابعاد لاستیک‌ با استفاده از سه پارامتر مشخص می‌شوند که عبارتند از عرض لاستیک، ارتفاع لاستیک و اندازه رینگ یا سایز دیسک. معمولا در جلوی خودرو و عقب آن، سایز لاستیک‌ها متفاوت است.

استفاده از سایز صحیح و متناسب با خودرو، علاوه بر افزایش عمر مفید لاستیک، باعث بهبود کیفیت رانندگی، افزایش کارایی خودرو و کاهش مصرف سوخت می‌شود.
لازم به ذکر است که برای انتخاب سایز صحیح لاستیک، بهتر است به دستورالعمل‌های تولیدکننده خودرو و لاستیک‌ها توجه کنید و از ارائه فروشنده گان معتبر، خریداری کنید.
ما در فروشگاه یوزپلنگ به صورت رسمی نماینده گی فروش انواع لاستیک سواری و شاسی بلند را در اختیار داریم.

۲- شرایط آب و هوایی:

بسته به منطقه و شرایط آب و هوایی، نوع لاستیکی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. برای مناطقی با زمستان های سرد، لاستیک های تابستانه نامناسب هستند و برعکس. لاستیک هایی که برای شرایط آب و هوایی خاص طراحی شده اند، دارای متریال و الگوهای متفاوتی در ساخت هستند که به شما کمک می‌کند در شرایط سخت آب و هوایی کنترل بیشتری روی خودرو داشته باشید.

2- کاربری خودرو:

بسته به کاربری خودرو، شما ممکن است نوع لاستیکی که نیاز دارید متفاوت باشد. اگر از خودروی خود برای سفرهای طولانی استفاده می‌کنید، لاستیک هایی با عمر بیشتر و راندمان سوخت بهتر را انتخاب کنید. اگر از خودروی خود برای رانندگی در مناطق کوهستانی استفاده می‌کنید، لاستیک هایی با قابلیت چسبندگی بیشتر به زمین و با قدرت جلوگیری از لغزش را انتخاب کنید

3- نوع خودرو :

از جمله عوامل مهم در انتخاب لاستیک مناسب است. انواع مختلف خودرو نیازهای متفاوتی دارند. برای مثال، خودروهای سنگین‌تری مانند اس ‌یوی‌ وی، کامیون و اتوبوس‌ها نیاز به لاستیک‌های سنگین‌تر و با پهنای بیشتری دارند تا وزن بار را تحمل کنند و تراکم بیشتری را در بستر جاده ایجاد کنند. از طرف دیگر، خودروهای سبک و کوچک‌تر مانند خودروهای شهری، نیاز به لاستیک‌های با پهنای کمتر و قابلیت کنترل بهتر در سرعت بالای جاده دارند.

و یا در مورد خودروهای عمومی، به دلیل استفاده در شرایط متفاوتی و استفاده مکرر، احتیاج به لاستیک‌های با عمر طولانی‌تری دارند تا کمتر نیاز به تعویض داشته باشند. در عوض، خودروهای مسابقه به دلیل استفاده در شرایط خاص و سرعت بالا، باید قابلیت چسبندگی زیاد و ثبات بالا در هنگام راننده گی داشته باشند.

نتیجه و جمع بندی این که : در انتخاب لاستیک مناسب برای خودرو، نوع خودرو و سبک رانندگی باید مورد توجه قرار گیرند تا بتوان بهترین گزینه را انتخاب کرد. همچنین، عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی، کیلومترهایی که در سال طی می‌شود و تیپ جاده‌هایی که بیشتر در آنها رانندگی می‌شود نیز در انتخاب لاستیک مهم هستند.

شاخص های لاستیک خودرو چیست و ارزیابی صحیح شاخص های لاستیک خودرو :

برای ارزیابی صحیح شاخص‌های لاستیک، ابتدا باید شاخص‌های مناسب برای نیازهای خودروی خود را شناسایی کنید. در ادامه، شاخص‌های اصلی را برای ارزیابی لاستیک‌ را شرح می‌دهیم:

 1. شاخص سرعت لاستیک:

این شاخص نشان می‌دهد که قادر است نهایت تا چه سرعتی را تحمل کند. سرعت مجاز برای لاستیک باید با سرعت مجاز خودرو شما مطابقت داشته باشد.

 1. شاخص بار تایر:

این شاخص وزنی است که می‌تواند تحمل کند. باید مطمئن شوید که وزن خودروی شما با شاخص بار لاستیک مطابقت دارد.

 1. شاخص چسبندگی لاستیک:

این شاخص نشان می‌دهد که چقدر در شرایط مختلف مانند بارش باران، برف یا لیز بودن جاده، چسبندگی خود را نسبت به جاده حفظ کند.

 1. شاخص دمایی:

این شاخص نشان می‌دهد که چقدر به دمای بالا یا پایین حساس است. این شاخص به شما کمک می‌کند تا لاستیک مناسبی را برای شرایط آب و هوایی مناسب انتخاب کنید.

 1. شاخص راندمان سوخت:

این شاخص نشان می‌دهد که لاستیک چقدر در مصرف سوخت خودرو تاثیر می‌گذارد. لاستیک با راندمان سوخت بالا کمک می‌کند که هزینه سوخت خودرو کاهش یابد.

 1. شاخص عمر مفید:

این شاخص نشان می‌دهد که لاستیک چقدر طول عمر دارد و چقدر می‌تواند به مدت زمان طولانی استفاده شود.
اهمیت هر یک از این شاخص‌ها بستگی به نیازهای خودروی شما دارد. بهتر است قبل از انتخاب و خرید لاستیک حتما با یک متخصص مشورت کنید . ما در سایت یوزپلنگ آماده هستیم تا مشاوره خرید لاستیک را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم.

بررسی انواع لاستیک بر اساس شرایط آب و هوایی :

لاستیک‌های مناسب برای برف و یخ چه لاستیک هایی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟

لاستیک‌های برف و یخ برای مناطقی که با شرایط سخت آب و هوایی مانند برف و یخ مواجه هستند، مناسب هستند. این لاستیک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1. لاستیک‌های برفی (Snow tires):

دارای نوارهای عمیق و فرم های مشخصی هستند که به خودرو کمک می‌کنند در شرایط برف و یخ، بهترین مانور را داشته باشد.
لاستیک‌های برفی از مواد اولیه خاصی برای حفظ انعطاف‌پذیری در دماهای پایین و ثبات در سرعت بالا تشکیل شده اند.

ترکیبی یا چهار فصل، هم در برابر باران، برف و یخ مقاومت دارند و هم در گرما و شرایط متعادل عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهند. این نوع لاستیک‌ها دارای نوارهای نسبتاً عمیق و یکپارچه هستند که باعث افزایش تراکم بستر تایر می‌شود. لاستیک‌های ترکیبی نیز از مواد اولیه خاصی برای حفظ انعطاف‌پذیری در دماهای پایین و ثبات در سرعت بالا برخوردار هستند.

لاستیک‌های مناسب برای شرایط خشک و آفتابی چه لاستیک هایی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟

لاستیک‌های مناسب برای شرایط خشک و آفتابی باید خصوصیاتی داشته باشند که برای کاهش اصطکاک، خنثی کردن اثرات حرارتی و بهبود عمر مفید لاستیک بر روی سطوح خشک، مناسب باشد.
لاستیک‌های تابستانه دارای طراحی شیارهای کوتاه تر، پهن‌تر و صاف‌تر برای کاهش آب‌رانی بهینه هستند. همچنین، این لاستیک‌ها دارای روکشی سخت‌تر و مقاوم‌تر هستند که می‌تواند به کاهش سایش و افزایش عمر مفید آنها کمک کند.

لاستیک‌های مناسب برای شرایط مرطوب و بارانی چه لاستیک هایی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟

تایر مناسب برای شرایط مرطوب و بارانی متفاوت از لاستیک‌های خشک هستند. در این شرایط، لاستیک‌هایی با طراحی گریبان بیشتری به کار می‌روند. برای شرایط مرطوب و بارانی، لاستیک‌ها باید با طراحی غلتکی شکل و دارای رویه عمیق و کانال های بزرگی برای آب راندگی بهتر در شرایط بارانی باشند.

چگونه می‌توان کارایی لاستیک خودرو را بهبود بخشید ؟

بهبود کارایی لاستیک خودرو، در افزایش عمر مفید لاستیک، کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان خودرو تاثیر بسزایی دارد. برای بهبود کارایی لاستیک، ابتدا باید از لاستیک های با کیفیت و مناسب خودرو استفاده کرد. انتخاب لاستیک با فشار مناسب بسیار مهم است، زیرا فشار مناسب در لاستیک ها می تواند مصرف سوخت را کاهش دهد و عمر مفید لاستیک را افزایش دهد.
فشار باد لاستیک ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید به طور منظم فشار لاستیک ها را بررسی کرد و در صورت نیاز تنظیم باد انجام داد. همچنین استفاده از تعویض فصلی لاستیک ها برای شرایط آب و هوایی مختلف نیز به کاهش خطرات احتمالی و بهبود عمر مفید لاستیک ها کمک می کند.

در پایان، کنترل سرعت خودرو و جلوگیری از ترمز کردن ناگهانی و غیرضروری نیز به کاهش فرسایش لاستیک ها و افزایش عمر مفید آنها کمک می کند. با این روش ها می توانید کارایی لاستیک خودرو را بهینه کنید و در مصرف سوخت صرفه جویی کنید و عمر مفید لاستیک ها را افزایش دهید.

نکات مهم در مورد نگهداری و تعمیر لاستیک که حتما باید بدانید :

فشار مناسب:

بررسی و تنظیم فشار لاستیک‌ها به صورت دوره‌ای از نکات مهم نگهداری است. فشار مناسب، عمر لاستیک را افزایش داده و همچنین کارایی و ایمنی خودرو را بهبود می‌بخشد.

چک کردن سایش:

سایش و ساییدگی لاستیک‌ها نشان دهنده فرسودگی و کاهش عمر لاستیک می‌باشد. بررسی سطح سایش و برش‌های موجود در سطح لاستیک، درک میزان کارکرد و عمر باقی‌مانده لاستیک را ممکن می‌کند.

تعمیر برش‌ها:

در صورت برش‌های کوچک، می‌توان با استفاده از چسب و تعمیر
، از ایجاد بریدگی‌های بزرگ‌تر و کاهش عمر لاستیک‌ها جلوگیری کرد.

استفاده از لاستیک مناسب:

انتخاب لاستیک با توجه به شرایط محیطی، نوع خودرو و نیازهای رانندگی می‌تواند شما به افزایش عمر و کارایی لاستیک کمک کند.

نگهداری در دمای مناسب:

نگهداری لاستیک‌ها در دمای مناسب می‌تواند از خرابی و فرسایش زودرس آن‌ها جلوگیری کند.

تأثیر فشار هوا در لاستیک‌ها چیست؟

فشار هوا در لاستیک‌ها یکی از عوامل مهم در کارایی و عمر مفید لاستیک می‌باشد. در واقع، فشار هوا در لاستیک‌ها می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی راندمان، و عملکرد خودرو داشته باشد.
اگر فشار هوای لاستیک کمتر از حد مجاز باشد، زمان ترمز کوتاهتر می‌شود، کنترل خودرو در خطر قرار می‌گیرد و همچنین لاستیک به طور نامناسب به زمین چسبیده و می‌تواند باعث ایجاد حرارت و سایش زیاد شود و در نتیجه به طور ناگهانی پاره شود.

از طرفی، فشار هوای زیاد در لاستیک‌ها باعث ایجاد اتلاف انرژی، کاهش زاویه تماس با زمین و ایجاد سایش بیشتر می‌شود و باعث کاهش کارایی و طول عمر لاستیک می‌شود.
بنابراین، توصیه می‌شود که فشار هوای لاستیک‌ها به طور منظم بررسی و تنظیم شود. اطمینان حاصل شود که فشار هوای لاستیک‌ها با دستورالعمل‌های توصیه شده توسط سازنده خودرو مطابقت داشته باشد.

همچنین در صورت احساس هر گونه عدم تعادل در راندگی خودرو، باید فشار هوای لاستیک‌ها را بررسی کنید. به علاوه، توصیه می‌شود که لاستیک‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کرده و مشخص کنید که آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر.

تأثیر لاستیک‌ خودرو بر هندلینگ و راندمان سوخت :

هندلینگ و راندمان سوخت دو موضوع مهم هستند که در ارتباط با لاستیک‌ها و کارایی آن‌ها قرار دارند. هندلینگ به میزان کنترل خودرو در سرعت‌های بالا و حفظ تعادل خودرو در حین رانندگی اشاره دارد. در حالی که راندمان سوخت به میزان سوخت مصرفی خودرو اشاره دارد.

نکات مهم در نصب لاستیک‌های خودرو کدام هستند؟

نصب صحیح لاستیک خودرو بسیار مهم است و می تواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد و ایمنی خودرو داشته باشد. در ادامه، نکات مهمی برای نصب لاستیک خودرو ذکر شده است:

 1. ابتدا، باید مطمئن شوید که لاستیک‌های جدیدی که می‌خرید، با اندازه و ویژگی‌های لاستیک‌هایی که در خودرو نصب شده‌اند، مطابقت دارند.
 2. نصب لاستیک های جدید را به فروشنده لاستیک یا تعمیرکار خودرو انجام دهید. اگر خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید، حتماً از کارهای تخصصی مربوط به تعویض لاستیک اطلاع داشته باشید. در فروشگاه لاستیک یوزپلنگ شما می‌توانید بعد از خرید لاستیک
 3. در هنگام نصب لاستیک جدید، باید به فشار هوای مناسب داخل لاستیک‌ها توجه کنید. برای این کار، بهتر است از دستگاهی برای سنجش فشار هوا استفاده کنید.
 4. قبل از نصب لاستیک جدید، باید اطمینان حاصل کنید که حالت تعادل خودرو صحیح است. در غیر این صورت، بهتر است ابتدا خودرو را تعمیر کرده و سپس لاستیک جدید نصب کنید.
 5. بعد از نصب لاستیک جدید، حتماً باید تعادل لازم در فشار هوای لاستیک‌ها را حفظ کنید. برای این کار، باید فشار هوا را به طور منظم بررسی و تنظیم کنید.
 6. همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که پیچ‌های لاستیک به درستی باز و بسته شده‌اند و همچنین لاستیک‌ها به درستی به روی رینگ نصب شده‌اند.
 7. در نهایت، برای اطمینان از نصب صحیح لاستیک خودرو، بهتر است پس از نصب لاستیک جدید، یک سفر آزمایشی را لاستیکتان انجام دهید و وضعیت عملکردی تایر را بررسی کنید.

آموزش تعمیر لاستیک خودرو در موقعیت‌های اضطراری :

در مواقعی که شما با مشکلی در لاستیک خودرویتان روبرو می‌شوید و به طور ناگهانی باید تعمیر آن را انجام دهید، ممکن است به دنبال راه‌حل‌های اضطراری باشید تا بتوانید به مقصد خود برسید. در زیر به برخی از راه‌های تعمیر لاستیک خودرو در موقعیت‌های اضطراری اشاره می‌شود:

 1. استفاده از کیت تعمیر لاستیک:

کیت‌های تعمیر لاستیک در فروشگاه‌های خودرو وجود دارند و شامل وسایلی همچون چسب و پلاگ برای تعمیر سوراخ‌های کوچک در لاستیک است. برای استفاده از کیت تعمیر لاستیک، معمولاً باید لاستیک را از خودرو خارج کنید و پلاگ را در محل سوراخ قرار دهید و با چسب به لاستیک بچسبانید.

 1. استفاده از پمپ هوا قابل حمل:

پمپ هوا قابل حمل می‌تواند به شما در مواقع اضطراری کمک کند. با استفاده از پمپ هوا قابل حمل، می‌توانید فشار لازم را در لاستیک خودروتان تنظیم کنید.

 1. استفاده از روکش ضد سوراخ:

روکش ضد سوراخ یک روش دیگر برای تعمیر لاستیک‌ها در موقعیت‌های اضطراری است. این روکش، یک روکش شبیه به پلاستیک است که می‌توانید بر روی لاستیک خودرو بچسبانید و به شما کمک می‌کند تا تا مقصد خود برسید.
در نهایت باید یادآوری کنیم که تعمیر لاستیک در موقعیت‌های اضطراری فقط باید به عنوان یک راه‌حل موقت مد نظر قرار گیرد.

روش‌های تعمیر لاستیک‌های ترک خورده به چه صورت است؟

ترک خوردگی در لاستیک خودرو ممکن است به دلیل چندین عامل از جمله سایش، فشار هوا نامناسب، آب و هوای نامناسب، نور خورشید، اصطکاک با موانع و غیره رخ دهد. در صورت ترک خوردگی لاستیک، باید به سرعت بررسی و تعمیر شود، زیرا ممکن است این مسئله باعث از بین رفتن کامل لاستیک شود و یا، برای راننده و سایر مسافران خطر آفرین شود.

برای تعمیر لاستیک‌های ترک خورده، روش‌های مختلفی وجود دارد. روش اول و متداول ترین روش، تعمیر لاستیک با چسب است. در این روش، ابتدا ترک را با مواد پاک کننده شیمیایی یا به وسیله مالش سمباده پاک کرده، سپس چسب را به صورت یکنواخت روی ترک بریزید. پس از این کار، لاستیک را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در محل مناسب بگذارید تا چسب کاملاً خشک شود. سپس فشار هوای لاستیک را بررسی کنید و در صورت نیاز، تنظیم باد انجام دهید.

روش دوم برای تعمیر لاستیک، استفاده از پچ های یا پرکننده های لاستیکی است. در این روش، یک پچ لاستیکی روی ترک خورده قرار می‌دهید و سپس آن را با چسب لاستیکی مانند چسب آرالدایت بچسبانید. سپس لاستیک را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در محل مناسب بگذارید تا چسب کاملاً خشک شود. پس از این کار، فشار هوای لاستیک را بررسی کنید.
مهمترین نکته در تعمیر لاستیک‌های ترک خورده این است که اگر ترک خوردگی بسیار عمیق و گسترده باشد امکان تعمیر آن وجود ندارد و بهتر است لاستیک تعویض شود.

بررسی و مقایسه برندهای مختلف لاستیک :

برند های مختلفی و شرکت های بسیار متنوعی وجود دارند که در زمینه تولید لاستیک فعالیت می‌کنند و محصولات آنها در کشور ما موجود است. ما در فروشگاه اینترنتی یوزپلنگ افتخار داریم که ادعا کنیم انواع لاستیک خارجی و لاستیک ایرانی را از بهترین برندها برای شما فراهم کرده ایم. به صورت کلی میتوان لاستیک های موجود در بازار را در دو دسته بندی لاستیک های ایرانی و لاستیک های خارجی قرار داد.

لاستیک ایرانی :

لاستیک‌های ایرانی در صنعت خودروسازی ایران و منطقه خاورمیانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. بیشتر کارخانه‌های تولید کننده خودرو در ایران از لاستیک‌های داخلی استفاده می‌کنند.
لاستیک‌های ایرانی معمولاً با کیفیت بسیار خوبی تولید می‌شوند و در مقایسه با لاستیک‌های خارجی، قیمت بسیار مناسب‌تری دارند. برخی از شرکت‌های تولید کننده لاستیک در ایران، موفق به راه‌اندازی خط تولید لاستیک‌های با کیفیت و بر اساس استانداردهای جهانی شده‌اند که توانسته‌اند رضایت مشتریان خود را جلب کنند. همچنین، به علت واردات محدود لاستیک خارجی در برخی موارد، افراد برای خرید لاستیک به لاستیک‌های داخلی روی می‌آورند.
در این قسمت لیست بهترین لاستیک های ایرانی را خواهیم دید و سپس به بررسی کوتاه هر کدام خواهیم پرداخت :

 • لاستیک بارز
 • لاستیک کویر تایر
 • لاستیک ایران تایر
 • لاستیک دنا
 • لاستیک گلدستون
 • لاستیک یزد تایر

در ادامه به بررسی هر کدام از این برندهای داخلی به صورت اجمالی می‌پردازیم.

لاستیک بارز :

برند بارز، به عنوان یکی از برندهای معتبر و محبوب در زمینه تولید لاستیک در ایران شناخته می‌شود. این شرکت در سال ۱۳۴۶ با هدف تولید لاستیک های صنعتی تأسیس شده و پس از گذراندن مراحل مختلف توسعه و بهبود کیفیت، به یکی از بزرگترین واحدهای تولید لاستیک در ایران تبدیل شده است. برند بارز با توجه به کیفیت بالا، قیمت مناسب و توانایی رقابت با برندهای خارجی، در بازار داخلی رشد و توسعه پایداری را داشته است.

لاستیک های تولید شده توسط برند بارز، شامل محصولات متنوعی برای خودروهای سواری، شاسی بلند و اتوبوس ها می‌شوند که در کنار مصرف داخلی، به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند. این لاستیک ها با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا، به بالاترین سطح عملکرد و کیفیت دست یافته‌اند. همچنین برند بارز با توجه به تأثیر تولیدات بر محیط زیست، به ساخت لاستیک های سبز با مصرف کمتر انرژی کمتر پرداخته است.

لاستیک کویر تایر :

کویر تایر، یکی از برندهای محبوب لاستیک در ایران است که در زمینه تولید لاستیک خودرو، موتورسیکلت و همچنین لاستیک های صنعتی فعالیت می کند. این شرکت از سال ۱۳۷۲ با شروع فعالیت خود تلاش کرده است تا با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته و استفاده از بهترین مواد اولیه، لاستیک های با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید کند.

لاستیک های کویر تایر در بسیاری از نقاط ایران مورد استفاده قرار می گیرند و توانسته اند با ارائه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب، اعتماد و رضایت مشتریان خود را به دست آورند. این برند به دلیل تولید محصولاتی با کیفیت، مقاوم و با عمر طولانی، به یکی از برندهای محبوب و معتبر در صنعت لاستیک کشور تبدیل شده است.

لاستیک ایران تایر :

لاستیک‌های ایران تایر به دلیل استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های مدرن و همچنین انجام آزمون‌های دقیق کنترل کیفیت به عنوان یکی از بهترین لاستیک‌های تولیدی در بازار شناخته می‌شوند. همچنین، این شرکت به منظور رقابت با برندهای خارجی در بخش صادرات، تلاش برای بهبود کیفیت و ارتقای فناوری تولید خود را از سال‌های گذشته آغاز کرده است. در حال حاضر ایران تایر لاستیک‌های خود را به کشورهایی مانند امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و بحرین صادر می‌کند

لاستیک دنا

برند دنا یکی از معتبرترین و برجسته‌ترین برندهای تولید کننده لاستیک در ایران است که در سال ۱۳۴۱ در ایران تاسیس شد. این برند با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و بهره‌گیری از دانش متخصصین برجسته، توانسته است تا لاستیک‌های با کیفیتی را برای بازارهای داخلی و خارجی تولید کند.

لاستیک‌های دنا در طی سالیان گذشته به دلیل کیفیت بالا و عملکرد مطلوب در شرایط مختلف آب و هوایی، توانسته است نام خود را به‌عنوان یکی از برترین برندهای تولید کننده لاستیک در ایران برجسته کند. این برند به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده لاستیک در ایران، محصولات با کیفیت و قیمت مناسبی را در بازار عرضه می‌کند.

لاستیک‌های دنا با داشتن خصوصیاتی مانند طول عمر بالا، استحکام بالا در برابر شکنندگی، مقاومت بالا در برابر سایش و نیز عملکرد مناسب در شرایط آب و هوایی مختلف، جزء گزینه‌های محبوب برای خودروهای مختلف در بازار ایران قرار دارد. همچنین این برند با تولید محصولات متنوع در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف، براحتی با نیازهای مختلف مشتریان سازگاری پیدا می‌کند.

لاستیک گلدستون :

برند گلدستون یکی از برندهای معتبر تولید کننده لاستیک در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۷۰ با هدف تولید تایرهای خودرو سبک و سنگین آغاز به کار کرده و با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته تولید لاستیک‌هایی با کیفیت و قابل اعتماد را به بازار ارائه کرده است.

لاستیک‌های گلدستون با توجه به شرایط جوی ایران و نیز محیط‌های شهری و روستایی طراحی شده‌اند و دارای مقاومت بالا در برابر سایش، شکافتگی، خراش و شکستگی هستند. همچنین این لاستیک‌ها از نظر کیفیت با برندهای بزرگ خارجی رقابت‌پذیر هستند و با قیمت مناسب‌تری به بازار عرضه می‌شوند.

لاستیک‌های گلدستون در دسته‌بندی‌های مختلفی شامل لاستیک خودرو، موتورسیکلت، شاسی، تریلی، اتوبوس و … تولید می‌شوند. همچنین این برند در تلاش است تا با توجه به نیاز بازار و تحقیقات دائمی، نسل جدیدی از لاستیک‌های خودرو و موتورسیکلت با قابلیت‌های بیشتر و با کیفیت بهتر را عرضه کند. گلدستون با تولید لاستیک‌های با کیفیت ، توانسته است به عنوان یکی از برندهای محبوب و معتبر در بازار لاستیک ایران شناخته شود

لاستیک کویر تایر :

کویر تایر یکی از برترین شرکت‌های تولید کننده لاستیک در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۷۷ با هدف تولید محصولات با کیفیت بالا و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته تاسیس شد. هدف اصلی کویر تایر، تأمین نیاز بازار داخلی به لاستیک‌های با کیفیت بوده است. در حال حاضر این شرکت، با تولید لاستیک‌هایی با استانداردهای جهانی در بازارهای خارجی نیز حضور پررنگی دارد.

محصولات تولید شده توسط کویر تایر در سه دسته سبک، سنگین و صنعتی قابل تولید و عرضه هستند. لاستیک‌های کویر تایر با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی متنوع ایران، با ویژگی‌هایی مانند ضربه پذیری کمتر، مقاومت بالاتر در برابر سایش و پارگی، طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر در سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند. با توجه به کیفیت بالای لاستیک‌های تولید شده توسط کویر تایر، این شرکت به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان لاستیک در ایران شناخته شده است.

لاستیک خارجی :

لاستیک‌های خارجی به عنوان یکی از محصولات اصلی صنعت خودروسازی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برندهای معروفی نظیر میشلین، کانتیننتال، بریجستون، دانلوپ و گودییر تنها بخشی از برندهایی هستند که در بازار لاستیک‌ ایران به عنوان لاستیک خارجی به فروش می‌رسند. با توجه به نیازهای مختلف مصرف‌کنندگان، انواع مختلفی از لاستیک‌های خارجی در بازار وجود دارد که از جمبه های متفاوتی از جمله عمر مفید، کارایی، کیفیت راننده گی و نگهداری متفاوت هستند.

تایرهای خارجی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، مواد با کیفیت و روش‌های پیشرفته تولید می‌شوند که قابلیت کارکرد در شرایط مختلف را دارا هستند. برای مثال، لاستیک‌های طراحی شده برای شرایط آب و هوایی سرد و برف، قابلیت جذب گرما و عدم لغزش را دارند، در حالی که لاستیک‌های طراحی شده برای شرایط آفتابی و خشک قابلیت تحمل دمای بالا و کاهش مصرف سوخت را دارند. همچنین، لاستیک‌های خارجی معمولاً دارای عمر مفید بیشتری نسبت به لاستیک‌های داخلی هستند که این موضوع باعث کاهش هزینه نگهداری و تعویض لاستیک می‌شود.

در ادامه به بررسی برخی از پرطرفدارترین برندهای لاستیک خارجی در ایران میپردازیم.

لاستیک هانکوک :

برند هانکوک یکی از بزرگترین تولید کنندگان لاستیک در جهان است که در سال ۱۹۴۱ در کره جنوبی تأسیس شد. این شرکت به عنوان تولید کننده لاستیک های اتومبیل، موتورسیکلت، کامیون و انواع وسایل نقلیه دیگر شناخته شده است. از مزیت های لاستیک های هانکوک، پایداری در سرعت بالا، کاهش صدا، مصرف کمتر سوخت و کیفیت ساخت بالا است. لاستیک های هانکوک نیز در سطح جهان شناخته شده و در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا به فروش می رسد. همچنین در مسابقات معروفی مانند رالی جهانی و مسابقات فرمول ۱ نیز از لاستیک های هانکوک استفاده می شود.

هانکوک با تکیه بر تحقیق و توسعه فناوری های نوین و جدیدترین تکنولوژی‌های تولید لاستیک، سعی در بهبود کیفیت لاستیک های خود دارد و از این رو در طول سال ها به یکی از محبوب‌ترین برندهای لاستیک جهان تبدیل شده است.

لاستیک کومهو :

کوموهو، یک برند لاستیک کره‌ای است که در سال 1960 تأسیس شد و در طول چند دهه، به یکی از برندهای معتبر لاستیک در سراسر جهان تبدیل شده است. این برند با توجه به کیفیت بالا و عملکرد خوب لاستیک‌های خود، در بازارهای جهانی شناخته شده است.
با توجه به تکنولوژی پیشرفته ، لاستیک‌های کوموهو از ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر سایش، کاهش صدا، مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف و عمر طولانی برخوردار هستند.

لاستیک نکسن :

برند نکسن یکی از برندهای مطرح در صنعت لاستیک‌سازی است که در سال ۱۹۴۴ در ژاپن تأسیس شد. این برند بعد از گذراندن مسیر موفقیت‌آمیز در بازار داخلی ژاپن، در دهه ۱۹۶۰ وارد بازار بین‌المللی شد و اکنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان لاستیک در جهان شناخته می‌شود. نکسن در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا به بازار عرضه می‌شود و محصولات آن شامل لاستیک‌های خودرو، لاستیک‌های صنعتی، لاستیک‌های راه سازی و غیره می‌شود.

نکسن برای خودروهای مختلفی از جمله خودروهای سواری، خودروهای سنگین و اتوبوس‌ها تولید می‌شود. این لاستیک‌ها با توجه به نیازهای مختلف کاربران با مشخصات متفاوتی تولید می‌شوند. برای مثال، لاستیک‌های خودرو سواری نکسن با تکیه بر بهره‌وری انرژی، صدا کم، مقاومت بالا در برابر سایش و کارایی بالا در شرایط جوی خشک و مرطوب طراحی شده‌اند.

همچنین، لاستیک‌های خودرو سنگین نکسن برای کاربرانی که به دنبال عملکرد بالا، مقاومت در برابر شرایط سخت و قابلیت حمل بار بیشتر هستند، تولید می‌شوند. به طور کلی، با توجه به برنامه کاربردی و نیازهای کاربر، نکسن لاستیک‌هایی با عملکرد بالا و پوشش گسترده‌ای از بازار را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

لاستیک میشلن :

میشلن یکی از برندهای بزرگ تولید کننده لاستیک در جهان است که در سال 1889 توسط آندره میشلن در فرانسه تأسیس شد. این برند با بهره گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد با کیفیت، تولیدات بی‌نظیری را در زمینه‌ی لاستیک‌های خودرو، لاستیک‌های صنعتی و لاستیک‌های مصرفی داشته است.

محصولات میشلن با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و تحقیقات دقیق، طراحی شده‌اند تا در هر شرایط آب و هوایی و برای هر نوع سطح جاده‌ای عملکرد بی‌نظیری ارائه کنند. لاستیک‌های میشلن با توجه به نوع خودرو و سبک رانندگی، در مدل‌های متنوعی مانند لاستیک‌های تابستانه، زمستانه، تمام فصل و سه فصل عرضه می‌شوند. همچنین میشلن به منظور کاهش هزینه‌های نگهداری خودرو، لاستیک‌هایی با طول عمر طولانی و مقاومت بالا در برابر سایش تولید می‌کند.

با توجه به داشتن استانداردهای بالا در طراحی و تولید لاستیک‌های خودرو، میشلن توانسته است در مسابقات معتبر خودروسواری، مانند مسابقات فرمول 1 و رالی داکار، حضور پررنگ و موفقی داشته باشد. همچنین این برند تلاش دارد تا با حفظ محیط زیست و استفاده از مواد با کیفیت و بازیافت‌پذیر، به کاهش آلاینده‌های محیطی کمک کند.

لاستیک کنتیننتال :

کنتیننتال یکی از برترین برندهای تولید کننده لاستیک در جهان است که در سال ۱۸۷۱ در آلمان تأسیس شد. این برند در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های تولید  جهان شناخته می‌شود و در بیش از ۲۰۰ کشور حضور دارد. لاستیک‌های کنتیننتال شامل لاستیک‌های خودرو، لاستیک‌های موتورسیکلت، ماشین‌آلات سنگین و صنعتی هستند. برای تولید لاستیک‌های با کیفیت، کنتیننتال از فن‌آوری‌های نوین و برنامه‌های تحقیق و توسعه استفاده می‌کند. همچنین این شرکت با رعایت معیارهای محیط زیستی در تولید لاستیک‌های خود به منظور کاهش آلاینده‌های مختلف، تلاش می‌کند.

این محصولات دارای خصوصیاتی همچون عمر طولانی، کنترل پایداری در سرعت بالا، کاهش صدای خودرو در حین حرکت، کنترل بالا در سطوح خیس و … هستند. کنتیننتال همچنین در تولید لاستیک‌های الکتریکی نیز فعال است و توانسته است با طراحی و تولید لاستیک‌های با کیفیت و قابلیت اطمینان، نیازهای صنعت خودرو الکتریکی را پاسخ دهد.

لاستیک بریجستون

بریجستون یکی از معروفترین برندهای تولید کننده لاستیک جهان است که در سال 1931 تأسیس شد. این برند برای تولید لاستیک‌های متنوع و با کیفیت بالا شناخته شده است. شرکت بریجستون بیشتر محصولات خود را برای خودروهای سواری، SUV و تریلر تولید می‌کند. علاوه بر لاستیک‌های خودرو، بریجستون نیز لاستیک‌های موتورسیکلت و دوچرخه تولید می‌کند.
بریجستون به عنوان یک برند معتبر و با کیفیت در صنعت لاستیک شناخته شده است و در سال 2021 در رده بندی برندهای برتر لاستیک جهان به عنوان برندی با ارزش بالا و محبوبیت زیاد شناخته شد.

لاستیک‌های بریجستون با داشتن کیفیت بالا و طراحی متنوع، جزء انتخاب های بسیاری از مشتریان در سراسر جهان برای خودروهای سواری، SUV و تریلر هستند. همچنین، لاستیک‌های بریجستون با مقاومت بالا در برابر سایش، دوام بالا، کنترل عالی در برف و باران، و ترمیم پذیری آسان در صورت پانچ، جزء لاستیک‌های محبوب و مورد اعتماد در بازار خودروی جهانی محسوب می‌شوند.

لاستیک دانلوپ

شرکت دانلوپ (Dunlop) یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین برندهای تولید کننده لاستیک در جهان است. این شرکت در سال ۱۸۸۸ در ایرلند تأسیس شد و در حال حاضر به عنوان یکی از برندهای معتبر لاستیک در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا فعالیت می‌کند. برند دانلوپ در حوزه تولید لاستیک‌های خودرو، لاستیک‌های موتورسیکلت و لاستیک‌های ورزشی به‌شدت محبوب است. همچنین، این شرکت برای توسعه فن‌آوری‌های نوین در تولید لاستیک بسیار شناخته شده است.

دانلوپ به دلیل دوام بالا، ترکیباتی خاصی که در تولید آن استفاده میشود، کیفیت بالای ساخت، عملکرد عالی و مقاومت در برابر سایش و سایر آسیب‌ها معروف هستند.
دانلوپ با توجه به پوشش گسترده آنها برای خودروهای خارجی و اتومبیل‌های خاص، این شرکت را به عنوان یکی از برندهای برتر در بازار لاستیک جهانی معرفی کرده است.
به دلیل عملکرد عالی و کیفیت فوق‌العاده، لاستیک‌های دانلوپ در برابر شرایط اضطراری و حتی آب و هوای بد نیز مقاومت بالایی دارند.

لاستیک مارشال

برند مارشال یکی از برندهای بزرگ تولید کننده لاستیک است که در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. این شرکت در ابتدا با هدف تولید لاستیک‌های مخصوص خودروهای مسابقه‌ای شروع به کار کرد. با گذر زمان، شرکت مارشال با تولید لاستیک‌های کم مصرف و با کیفیت برای خودروهای خانوادگی نیز شناخته شد. محصولات این برند از جمله لاستیک‌هایی با پایه‌ی راندمان بالا و مقاومت بالا در برابر سایش هستند.

مارشال با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که در فرآیند تولید این محصولات به کار گرفته می‌شود، عملکرد بالایی را در برابر رانش، کنترل عالی در هنگام راننده گی و ترمیم پذیری مناسبی دارند.

مارشال میانگین طول عمر بالایی دارند. در حال حاضر، محصولات مارشال در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا به فروش می‌رسند و این برند مورد توجه خریداران حرفه‌ای و خانگی قرار دارد.

لاستیک رودستون

رودستون یکی از برندهای معتبر تولید کننده لاستیک در جهان است. این برند در سال 1958 در کشور انگلستان تاسیس شده و در حال حاضر یکی از پرفروش‌ترین برندهای لاستیک در بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله ایران است. لاستیک‌های رودستون شامل انواع لاستیک‌های سواری، ون، سواری ون، سواری ورزشی، کامیون و اتوبوس و همچنین لاستیک‌های صنعتی، شامل لاستیک‌های بیل مکانیکی و لودر و تجهیزات کشاورزی، موتورسیکلت و دوچرخه‌های برقی هستند.

رودستون با به کارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته از قبیل : تکنولوژی فناوری کم‌سر و صدا ، تکنولوژی جلوگیری از سایش و تراکم و تکنولوژی پایداری در شرایط سخت شناخته شده هستند. به همین دلیل، لاستیک‌های رودستون در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین برندهای لاستیک شناخته می‌شوند و توانسته‌اند جایگاه خود را در بازار جهانی حفظ کنند.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا