عمومیبرترین های کسب و کار

انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور

دانشگاه آزاد از جمله دانشگاه های مطرح در کشور ایران است که دارای شعبه های مختلفی در شهرها و استان های متنوع می باشد. با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه های آزاد در سراسر کشور، هر ساله این دانشگاه در دو بازه زمانی در سال اقدام به پذیرش دانشجو می کند. انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور در یک زمان خاص و بر اساس شرایط هر یک از دانشگاه های آزاد انجام می شود.

دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد می باشند، می توانند بر اساس علاقه خود در هر یک از این رشته ها ثبت نام کنند. در ادامه این مقاله در رابطه با جزئیات ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور صحبت خواهیم کرد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور چگونه است؟

دانشگاه آزاد با توجه به ظرفیت بالایی که برای پذیرش دانشجو دارد، هر ساله اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با سوابق تحصیلی می کند. انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور امکان پذیر است و لازم است که دانش آموزان و دانشجویان، دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور را مطالعه نمایند.

افرادی که در کنکور سراسری مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند، می توانند به صورت بدون کنکور به دانشگاه آزاد وارد شوند. در واقع، انتخاب رشته دانشگاه آزاد با سوابق تحصیلی ربطی به کنکور دادن یا ندادن دانش آموزان ندارد.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: معرفی رشته داروسازی

معرفی دانشگاه های آزادی که بدون کنکور دانشجو پذیرش می کنند.

به طور کلی، تعداد محدودی از دانشگاه های آزاد وجود دارند که به صورت بدون کنکور دانشجو پذیرش می کنند. اگرچه برخی از دانشگاه های دولتی نیز اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور می کنند؛ اما اکثر دانشگاه ها آزاد می باشند.

دانشگاه های آزاد برتر مانند دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و دانشگاه های آزاد برتر کشور، کمتر درخواست پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور دارند. با این حال لازم است که دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور، دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد را دریافت کنند و مطالعه نمایند.

زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد در زمان خاصی انجام می شود. به طور کلی، هر سال دانشگاه آزاد، 2 بار اقدام به انتشار اطلاعیه ای برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور می کند. اولین بازه زمانی مربوط به ورودی های مهر دانشگاه آزاد می باشد و دومین بازه زمانی نیز مربوط به ورودی های بهمن این دانشگاه است.

زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد، همزمان با ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری می باشد. معمولا پس  از انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری، دفترچه ثبت نام بدون کنکور رشته های دانشگاه آزاد نیز منتشر می شود. لازم است که داوطلبان در همان بازه زمانی تعیین شده به سایت سنجش دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. سپس، مراحل ثبت نام خود را در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد، انجام دهند.

رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

در سال های اخیر، هر سال به لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد افزوده شده است. رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در هر یک از دانشگاه های کشور متفاوت می باشند. اما معمولا رشته هایی که تقاضای کمی برای ثبت نام آن ها با کنکور سراسری وجود دارد، دارای ثبت نام به صورت بدون کنکور می باشند.

به طور کلی بسیاری از دانشجویان علاقه مند هستند که بدون کنکور در رشته داروسازی تحصیل کنند، اما تا به حال هیچ از دانشگاه های آزاد، اقدام به ارائه رشته داروسازی بدون کنکور نکرده اند. یا با توجه به خوب بودن بازار کار رشته پرستاری، بسیاری از داوطلبان علاقه مند به ثبت نام در این رشته می باشند، اما هیچ یک از دانشگاه های آزاد اقدام به پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور در رشته پرستاری نمی کنند. بنابراین، انتخاب رشته پزشکی و رشته های پیراپزشکی تا به حال به صورت بدون کنکور نبوده است.

رشته هایی مانند مدیریت، مهندسی صنایع، ریاضی محض، خیاطی و … در گروه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد قرار می گیرند. لازم است که داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد، به سایت دانشگاه آزاد مراجعه کنند و دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور را دریافت کنند.  

دکمه بازگشت به بالا