برترین های کسب و کارعمومی

مشخصات دکل ماژولار دوربین مداربسته + کاربرد

بررسی کاربرد و انواع دکل دوربین

کاربرد و انواع دکل‌ دوربین، دکل های دوربین مداربسته یا پایه سیستم های نظارت تصویری تجهیزاتی هستند که معمولا برای افزایش برد دید دوربین، کاهش دسترسی آنها و یا ایجاد زاویه دید مناسب از آنها استفاده می شود. برای کسب اطلاعات مفید در مورد انواع دکل دوربین، با آی تک همراه باشید. در ادامه به برخی از ویژگی ها و انواع دکل منوپل و دکل دوربین مداربسته خواهیم پرداخت:

 • دامنه کاربرد: کلیه معابر
 • ارتفاع : ۳ تا ۳۰ متر
 • شکل مقطع: چند وجهی و دایره ای
 • اتصال قطعات: جوشکاری / تداخلی / پیچ و مهره
 • پوشش: رنگ / گالوانیزه گرم / رنگ و گالوانیزه گرم
 • مشخصات الکتریکی: دارای دریچه دسترسی / قابلیت تعبیه صفحه نگهدارنده جعبه برق دارای پیچ ارت

خرید دکل دوربین مداربسته |دکل دوربین مداربسته اصفهان

دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته اساسا یک نوع از دکل منوپل تک پایه بوده و در تیپ های : مکعبی ، ماژولار ، لوله ای و چند وجهی ساخته و تولید می شود. معمولا برای این پایه نگهدارنده دوربین یک دستک نیز تعبیه می شود، تا با نصب دوربین بر روی دسته دکل خصوصا در جاده ها، نقاط کور بهتر تحت پوشش قرار بگیرند. دکل دوربین حداقل از ارتفاع 2 متر ساخته شده و بسته به محیط نصب دکل تا ارتفاع 30 متر نیز تولید می شوند. البته این ارتفاع در باد های 100 کیلومتر بر ساعت ممکن است لرزشی در اندازه تقریبا 2 سانتی متر ایجاد کند.

همانطور که گفتیم دکل های دوربین مداربسته و پایه دوربین ترافیکی انواع مختلفی دارند؛ یکی از آنها دکل مکعبی است. این دکل ها معمولا توسط قوطی یا پروفیل‌های آهنی ساخته می شوند. با توجه به ساده بودن ساخت این نوع دکل ها، هزینه ساخت آنها بسیار کم است. استفاده از دکل های مکعبی ساخت دستک برای دکل را بسیار ساده می کند. دکل بعدی دکل لوله ای است.

این دکل‌های معمولا از لوله‌های سیاه یا گالوانیزه آهن ساخته می شوند. ساده بودن ساخت این دکل‌ها استفاده از آنها را بسیار رایج کرده است. دکل های چند وجهی نوع حرفه‌ای دکل‌های مداربسته محسوب می‌شوند. مدل آخر دکل ماژولار است. دکل های ماژولار که شباهت زیادی به دکل‌های مخابراتی دارند برای شرایط بادخیز مورد استفاده قرار می گیرند. این دکل ها مقاوت فیزیکی بسیار بیشتری نسبت به باد دارند.

انواع دکل دوربین مداربسته:

    دکل مکعبی:

این دکل ها معمولا توسط قوطی یا پروفیل های آهنی ساخته می شوند. با توجه به ساده بودن ساخت این نوع  دکل ها، هزینه ساخت آنها بسیار کم است. استفاده از دکل های مکعبی ساخت دستک برای دکل را بسیار ساده می کند. این دکل ها معمولا شکل L یا T شکل دارند. از آنجایی که دکل های مکعبی مقاوت کمی نسبت به فشارهای فیزیکی دارند و پروفیلهای آهن در اندازه تا ۶متر تولید می شوند، استفاده از این نوع دکل ها تنها با ارتفاع تا ۶ متری رایج است.-

    دکل چند وجهی:

دکل های چند وجهی نوع حرفه ای دکل های مداربسته محسوب می شوند. این دکل ها از ترکیب سازه های کوچک جوش داده شده ساخته شده اند که معمولا قاعده ای ۶ یا ۸ وجهی دارند. ساختار عمودی دکل به صورت یک مخروط است که مقاومت فیزیکی آن را نسبت به باد و ضربات فیزیکی به شدت افزایش می دهد. این دکل ها همچنین به انواع شکل و ساختار ساخته می شوند و محدودیتی از این نظر ندارند. هزینه ساخت دکل های چند وجهی معمولا به مراتب بالاتر از دکل های لوله ای و مکعبی است.

    دکل لوله ای:

این نوع از دکل ها عموما از لوله های سیاه یا گالوانیزه آهنی ساخته می شوند. مقاومت این نوع از دکل ها نسبت به فشارهای فیزیکی و با توجه به شکل شان به مراتب بیشتر از انواع دیگر می باشد و به علت ساده بودن آن استفاده از این نوع از دکل ها رایج تر بوده. معمولا تا ارتفاع ۱۰متر نیز ساخته می شوند و نوع ساخت آن معمولا به شکل L یا به شکل T تا حدی پیچیده تر خواهد بود.

    دکل ماژولار:

دکل های ماژولار که شباهت زیادی به دکل های مخابراتی دارند برای شرایط بادخیز مورد استفاده قرار می گیرند. این دکل ها مقاوت فیزیکی بسیار بیشتری نسبت به باد دارند اما نسبت به ضربات فیزیکی آسیسب پذیر هستند.

جنس دکل :

جنس دکل های دوربین مداربسته با توجه به کاربری و محدودیت های قیمت آن میتواند متفاوت باشد. دکل های دوربین  مداربسته معمولا از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا بدون روکش هستند. اما در شرایط خاص دکل میتواند از جنس الومینیوم یا آلیاژهای آن نیز باشد. از آنجایی که استفاده از آهن گالوانیزه ساخت دکل را پر هزینه می کند در صورتی که دکل در محیط غیر مرطوب مورد استفاده قرار گیرد می توان دکل را از جنس آهن سیاه نیز ساخت. توجه داشته باشید که دکل بدون روکش حتما باید پس از سخت و پیش از نصب با روکش ضد زنگ و سپس رنگ پوشانده شود. استفاده از دکل های غیر گالوانیزه برای ارتفاع بیش از ۴ متر توصیه نمی شود.

کاربرد انواع دکل‌ دوربین

 • کنترل تردد‌های جاده ای و شهری
 • پارک‌ها و مکان‌های تفریحی
 • میادین
 • استادیوم‌های ورزشی
 • سایت‌های نفت و گاز و پتروشیمی
 • محوطه نمایشگاه‌ها
 • فروشگاه‌ها
 • بارانداز‌ها ، بنادر و فرودگاه‌ها
 • کارخانه‌ها
 • مکان‌های تاریخی

مواردی که باید در انتخاب نوع دکل دوربین به آن توجه کنید:

در صورتی که برای نصب دوربین به دکل مناسب نیاز دارید، باید به نوع دوربین برای نصب نیز توجه نمایید.

در صورتی که دوربین نظارتی برای سطح خیابان مورد نیاز است باید حتما به نوع سازه آن بیشتر توجه نمایید.

این دوربین ها وزن بیشتری دارند بنابراین لازم است که دکل دوربین آن نیز مقاوم تر و مستحکم تر ساخته شوند.

اگر دوربین فضای کمتری را تحت پوشش دید قرار می دهد، می توان از دکل های ضعیف تر و کم هزینه تر نیر برای نصب آن استفاده نمود.

استفاده از دکل منوپل دوربین مدار بسته در حال حاضر با توجه به گسترش استفاده از دوربین های مداربسته در مکان های گوناگون افزایش یافته است.

دکل هایی که برای نصب دوربین مداربسته از آن استفاده می شود، به منظور تحقق اهدافی از جمله نظارتی، حفاظتی، ثبت تخلفات و کنترل مربوط به محدوده ترافیک زوج و فرد است.

استفاده از دکل های دوربین مداربسته می تواند در کارآیی دوربین مداربسته بسیار تاثیرگذار باشد.

دکل دوربین مداربسته ابزاری است برای محافظت از دوربین در برابر آسیب‌های فیزیکی و همچنین دسترسی محدود به دوربین و بالا بردن میدان دید آن.

البته کارایی همه دکل‌ها فقط مربوط به این موارد نمی‌شود.

مزیّت‌هایی نظیر افزودن شاخه بر روی دکل برای نصب تعداد بیشتر دوربین و افزودن پرژکتور برای بهتر دیده شدن تصاویر دوربین در شب از این موارد نیز هست.

امروزه دکل دوربین مداربسته تقریباً در هر نقطۀ شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر نهاد و مؤسسه‌ای یک یا چند دکل و پایۀ برای دوربین‌های مداربستۀ خود نصب می‌کند. شما برای استفاده از این دکل‌ها نیاز به مکان و فضای اختصاصی ندارید چون دکل‌هایی که خرید آن‌ها مرسوم است نیاز به فضای بسیار کمی دارند.

قیمت انواع دکل دوربین مداربسته:

به دلیل اینکه دکل دوربین مداربسته در انواع و طرح های مختلف ساخته می‌شوند، نمی‌توان قیمت دقیق را گفت. ابتدا باید نیاز مشتری سنجیده شود و بعد با بررسی های دقیق قیمت نهایی را به مشتری اعلام کرد. به طور کلی مواردی که در تعیین قیمت دکل دوربین دخیل هستند، عبارتند از:

 • نوع دکل (مکعبی، لوله‌ای، چند وجهی، ماژولار)
 • پوشش دکل ( گالوانیزۀ گرم، رنگ اپوکسی، رنگ معمولی)
 • جنس دکل (آهن با روکش گالوانیزه، آلومینیوم، آلیاژهای دیگر)
 • ضخامت ورق تعبیه شده در دکل
 • ارتفاع دکل (از ۲ تا ۳۰ متر)
 • نصب دکل (اورلپی، فلنچی، جوشکاری)
 • تعداد پایه برای نصب دوربین
 • تعداد شاخه و قطر و اندازه‌های آن‌ها
 • قابلیت نصب پرژکتور
دکمه بازگشت به بالا