اقتصادیبرترین های کسب و کار

کاربردهای چاپ تامپو در صنعت و تبلیغات

چاپ تامپو یک روش چاپ غیرمستقیم است که برای انتقال طرح بر روی سطوح مختلف با اشکال متنوع، از جمله سطوح صاف، منحنی، ناهموار و… به کار می رود. در این روش از کلیشه ای سیلیکونی که نقش برجسته از طرح مورد نظر دارد، استفاده می شود. کلیشه سیلیکونی با فشار ملایمی بر روی سطح جسم قرار گرفته و سپس، رنگ یا ماده چاپی از طریق تامپون لاستیکی سیلیکونی که خاصیت ارتجاعی دارد، به سطح منتقل می شود. خدمات چاپ تامپو به دلیل تطبیق پذیری بالا با انواع سطوح و امکان چاپ بر روی اجسام با اشکال پیچیده، یکی از روش های پرکاربرد در صنایع مختلف به شمار می رود. در ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهیم شد.

تاریخچه چاپ تامپو

تاریخچه استفاده از این روش به اواخر سال ۱۹۶۰ میلادی باز می‌گردد که ابتدا به صورت دستی بر روی یک پد طرح مورد‌نظر خود را می‌کشیدند و به صورت دستی طرح مورد‌نظر خود را بر روی ظروف یا پارچه منتقل می‌کردند. اما به تدریج با توجه به پیشرفت تجهیزات چاپ، مراحل انتقال تصویر به صورت کاملا اتوماتیک و با کمک دستگاه انجام می‌شود. همچنین به دلیل اجرای آسان این روش، در حال حاضر در صنعت‌های مختلف از چاپ بالشتکی استفاده می‌شود که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

کاربردهای چاپ تامپو

موارد کاربرد چاپ تامپو با توجه به ویژگی های خاص این روش، بسیار است. چاپ تامپو در صنایع مختلف کارایی فراوانی دارد. در ادامه به مهم ترین کاربردهای دستگاه چاپ تامپو اشاره می کنیم:

  • چاپ روی انواع قطعات الکترونیکی، کیبورد کامپیوتر و سایر لوازم الکترونیکی
  • چاپ تزئینی و علائم هشداردهنده بر روی قطعات خودرو، پنل داشبورد و…
  • چاپ روی سرنگ، تجهیزات و سایر ملزومات پزشکی
  • چاپ طرح و نقش روی انواع اسباب بازی های پلاستیکی و فلزی
  • چاپ روی انواع لوازم التحریر
  • چاپ روی توپ های ورزشی، لباس ورزشی و تجهیزات تفریحی

صنعت تولید  انواع مواد غذایی و نوشیدنی

در صنعت مواد غذایی و نوشیدنی‌ها از تامپوگرافی برای دیزاین پکیج محصولات غذایی و چاپ تصاویر و نوشته‌های روی بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌شود.

صنعت تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

در صنعت تولید محصولات آرایشی و بهداشتی با‌کیفیت بودن تصاویر و نوشته‌های درج شده بر روی بسته‌بندی محصولات به فروش بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. در همین راستا از روش چاپ بالشتکی برای چاپ تصاویر و نوشته‌ها روی بطری‌ها، شیشه‌های عطر و ادکلن، درپوش کرم‌ها و پودرها، استندهای رژ لب، جعبه‌های لوازم آرایشی و… استفاده می‌شود.

صنعت تولید لوازم الکترونیکی

صنعت تولید لوازم الکترونیکی از روش چاپ بالشتکی برای چاپ طرح و نوشته یا لوگو روی لوازم مختلف مانند تلویزیون، ساندویچ ساز، توستر، VCR، اتو، مانیتورهای کامپیوتر و… استفاده می‌کند.

صنعت تولید خودرو

یکی دیگر از کاربردهای این شیوه، چاپ تصویر یا نوشته‌های تزئینی در بخش‌های داخلی و خارجی است. علاوه‌بر آن از تامپو گرافی برای چاپ نوشته بر روی قطعاتی همچون باتری و رادیاتور نیز استفاده می‌شود.

صنعت تولید تجهیزات ورزشی

کیفیت بالای چاپ تصاویر در روش تامپوگرافی باعث شده که این شیوه در صنعت تولید تجهیزات ورزشی نیز کاربرد داشته باشد. معمولا برای چاپ طرح بر روی انواع توپ، لباس‌های ورزشی، انواع محافظ ورزشی، انواع راکت، چاپ فاکتور گلاسه و… از روش چاپ تامپو استفاده می‌کنند.

صنعت تولید پوشاک

برای چاپ تصاویر و نوشته‌ها روی انواع پوشاک از چاپ بالشتکی استفاده می‌کنند زیرا رنگ‌هایی که در این شیوه استفاده شود، در برابر شستشو کاملا مقاوم هستند.

مزایای چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو با توجه به ویژگی‌های خوبی که دارد که مزایای زیادی به همراه دارد. از جمله مزایا خوب این روش چاپی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

قابلیت چاپ روی سطوح مختلف

یکی از مزیت‌های خوب این روش چاپی که می‌توانیم به ان اشاره کنیم این است که به کمک آن می‌توان روی هر سطحی طرح مورد نظر را چاپ کرد. چاپ روی سطوح منحنی، گود، خمیده و.. با استفاده از چاپگرهای دیگر بسیار سخت و هزینه بر است. به کمک این روش دیگر محدودیتی در خصوص سطح چاپی وجود نخواهد داشت. دلیل این انعطاف پذیری چاپ تامپو استفاده از پدهای سیلیکونی منعطف است که به راحتی روی هر سطحی قرار می‌گیرند.

قابلیت چاپ روی متریال‌ها مختلف

علاوه بر سطوح مختلف از این روش چاپی می‌توان برای چاپ روی متریال‌های مختلف مانند پارچه، چوب، شیشه، فلز و.. استفاده کرد. هیچ گونه محدودیتی در مورد جنس متریال چاپی در این روش وجود ندارد. به همین دلیل نیز استفاده از این روش بسیار زیاد و گسترده است.

کیفیت بالا

در عصر امروزه کیفیت طرح‌های چاپ شده به کمک هر روش یکی از فاکتورهای مهم است که افراد به ان توجه زیادی دارند. کیفیت و وضوح طرح‌های چاپ شده به کمک این روش چاپی بسیار بالا است. به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها و برندهای معروف از آن برای چاپ محصولات خود و کارهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

قیمت مناسب

هزینه پایین چاپ تامپو یکی از مزیت‌های خوب این روش چاپی است که باعث افزایش محبوبیت آن در بین مردم شده است. به کمک این روش می‌توان به راحتی و با هزینه‌ای پایین روی هر سطحی طرح مورد نظر را چاپ کرد.

هزینه پایین چاپ تامپو یکی از مزیت‌های خوب این روش چاپی است

محدودیت‌های چاپ تامپو کدام است؟

چاپ تامپو نیز مانند سایر روش‌های چاپی موجود در کنار مزایای خوبی که دارد معایبی نیز به همراه دارد که باعث می‌شود عده‌ای از آن استفاده کنند. توجه به مزایا و معایب این روش در کنار هم به افراد کمک می‌کند که در بین روش‌های موجود بهترین روش را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایند. استفاده از پد مخصوص سبب می‌شود در اندازه چاپ محدودیت‌های فراوانی وجود داشته باشد.

همچنین برای سطح‌های محدب باید طراحی‌های محدب استفاده شود در غیر این صورت طرح مورد نظر با اندازه بزرگ‌تری از سطح چاپ خواهد شد. از دیگر محدودیت‌های این روش چاپ این است که نمی‌توان از چندین رنگ مختلف برای چاپ استفاده کرد. در واقع چاپ چندرنگی با این روش بسیار هزینه برخواهد بود. به همین دلیل معمولاً از چاپ تامپو برای چاپ‌های چندرنگی استفاده نمی‌کنند. لازم به ذکر است که از این روش نمی‌توان برای چاپ کاتالوگ، بروشور، چاپ کارت ویزیت، بنر و.. استفاده کرد. به طور خلاصه محدودیت‌های این روش چاپی به صورت زیر است.

  • محدودیت در اندازه چاپ
  • تغییر اندازه چاپ در سطوح مختلف
  • عدم امکان چاپ تمام‌رنگی
  • هزینه بالا برای چاپ چندرنگی

تجهیزات ضروری در چاپ تامپو

هنگام پیاده‌سازی روش چاپی تامپو، وجود تجهیزات زیر الزامی است. در واقع عدم وجود هر یک از این موارد باعث می‌شود فرایند چاپ به درستی انجام نشود:

رنگ

 یکی از مهم‌ترین ملزومات مورد استفاده در این روش چاپ، رنگ است زیرا با استفاده از رنگ می‌توان طرح مورد‌نظر خود را بر روی سطح انتقال داد. رنگ‌هایی همچون pvc ،trp ، pp و abs از جمله رنگ‌هایی هستند که در روش چاپ تامپو از آن‌ها استفاده می‌شود.

کلیشه

کلیشه قطعه دیگری است که وجود آن در فرایند چاپ ضرورت دارد زیرا طرح مورد‌نظر ابتدا بر روی آن حک می‌‌شود سپس به کمک پد به روی سطح منتقل می‌شود.

پد (pad)

پد، از دیگر تجهیزاتی است که وجود آن در فرایند چاپ ضرورت دارد زیرا عمل برداشتن رنگ از روی کلیشه و انتقال آن روی سطح، توسط پد انجام می‌شود. جنس پد مورد استفاده معمولا از سیلیکون است.

فیکسچر

نقش فیکسچر ثابت نگه داشتن قطعات در حین کار است و نقش مهمی در ایجاد یک چاپ دقیق و باکیفیت روی سطح مورد‌نظر دارد. به همین دلیل وجود آن در فرایند چاپ ضروری است.

دستگاه چاپ

در حال حاضر فرایند چاپ تامپو در اکثر کارگاه‌های چاپ با استفاده از دستگاه و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌شود پس می‌توان گفت که دستگاه چاپ لازمه اصلی فرایند چاپ تامپو است.

تثبیت کننده رنگ

تثبیت کننده رنگ یکی از ملزومات چاپ بالشتکی است که با بهره‌گیری از اشعه فرابنفش سبب خشک شدن رنگ می‌شود و به ماندگاری آن کمک می‌کند.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا