برترین های کسب و کارعمومی

رنگ چشمی باتری خودرو نشانگر چیست؟

شاید سخت و گیج کننده به نظر بیاید که چه زمانی باید به تعویض باتری خودرو یا تعمیر آن بپردازید.، یا گیج کننده‌تر از آن تشخیص دادن سلامت باتری خودرو است. اما باید گفت که خوشبختانه امروزه بر روی باتری‌های خارجی یا ایرانی از نشانگرهای استفاده می‌نمایند که می‌توان با استفاده از آن تا حدی به وضعیت کنونی باتری دست یافت. این نشانگرها دارای دقت صد درصدی نیستند، اما می‌توان تا حد قابل قبولی به آن‌ها اعتماد کرد. به عبارتی دیگر برای تشخیص وضعیت شارژ باتری ماشین از چشمه باتری ماشین بهره می‌گیرند. در این مقاله قصد بر این داریم تا با این چشمی آشنا شویم. همراه ما باشید تا در هنگام روشن شدن چشمی باتری ماشین بدانید چه نوع مشکلی برای آن اتفاق افتاده است.

احیا باتری اتمی |چگونه باتری ضعیف ماشین را قوی کنیم

همه چیز در مورد چشمی باتری خودرو

این نشانگر نصب شده بر روی باتری‌های خارجی و ایرانی به رنگ‌هایی چون مشکی، سبز، سفید و قرمز دیده می‌شود که هر کدام وضعیت‌های مختلف شارژ باتری را به نمایش می‌گذارند. برخی افراد به دلایل مختلفی چون نداشتن علم کافی در مورد آن، خیال می‌کنند که با یک قطعه پیچیده روبرو هستند. اما باید گفت که در صورت شناخت آن می‌توانید سبب عمر طولانی‌تر باتری ماشین خود شوید. این نشانگر به عبارتی یک اسید‌سنج است.

چشمی باتری از چند بخش مختلف چون قفسه، سری، قطب و توپی رنگی تشکیل شده است. بخشی که بر روی باتری ماشین قرار می‌گیرد و ما چشمی باتری ماشین را رویت می‌کنیم، همین بخش سری آن است. قسمت توپی رنگی آن در چشمی باتری ماشین قرار دارد و شناور است. زمانی که باتری ماشین به خوبی شارژ شده باشد، از بخش سری می‌توانید توپ رنگی را مشاهده کنید.

اما هنگامی که الکترولیت و شارژ آن رو به کم شدن برود، توپ رنگی قابل دیدن نیست. چرا که از بخش سری دور می‌شود. به همین دلیل رنگ نشانگر چشمی باتری ماشین، تیره می‌شود. که این یک هشدار برای راننده است. در نهایت به دنبال وقوع این حادثه توپ رنگی به قسمت قفسه می‌رود که در هیچ صورت نمی‌توان آن را مشاهده کنید. در این صورت در داخل باتری هیچ شارژی باقی نمانده است و راننده در این زمان با وخامت وضعیت باتری روبرو می‌شود.

البته باید در نظر داشت که تعقییر رنگ نشانگر چشمی باتری ماشین، هیچ موضوعی را بطور دقیق اثبات نمی‌کند. چرا که این قطعه همانند دیگر قطعات با احتمال خرابی روبرو است. که در این صورت رنگ آن در وضعیت‌های مختلف تغییر نمی‌کند. در باتری‌هایی که دارای بدنه مشکی رنگ هستند، نمی‌توان به داخل باتری دسترسی داشت. به همین دلیل این قطعه بر روی باتری قرار می‌گیرد تا وضعیت الکترولیت باتری را به نمایش بگذارد. در کل باید گفت که تغییر رنگ‌هایی که بر روی چشمی باتری ماشین رخ می‌دهد، نشانگر غلظت اسید باتری است و هرگز به خرابی یا سالم بودن باتری خودرو اشاره نمی‌کند. مجموعه باتری ایراندوست برای مدت کوتاهی فروش ویژه باتری خود را برای هموطن‌های عزیز در نظر گرفته است.

آشنایی با رنگ‌های چشمی باتری خودرو

همانطور که در بالا اشاره شد نشانگر باتری خودرو از سه رنگ اصلی مشکی، سبز و سفید تشکیل شده است. در برخی از باتری‌ها رنگ قرمز هم مشاهده می‌کنیم که هر یک از این رنگ‌ها نشانگر وضعیت الکترولیت باتری است.

 رنگ سبزی که بر روی نشانگر باتری خودرو به نمایش گذاشته می‌شود، خیال شما را از وضعیت الکترولیت یا غلظت اسید باتری مطمئن می‌کند. با نمایش این رنگ باتری ماشین در وضعیت نرمال و معمولی قرار دارد.

 رنگ قرمزی که در برخی از باتری‌ها خودرو آن را مشاهده می‌کنید نشانگر تخلیه شدن شارژ باتری است و راننده پس از دیدن این رنگ حتماً و فوراً باید به شارژ باتری بپردازد.

 هم کاربرد این رنگ، رنگ مشکی است. زمانی این رنگ روشن می‌شود که شارژ باتری در حال خالی شدن باشد و تراکم الکترولیت باتری رو به کاهش رفته باشد. تفاوت رنگ قرمز و مشکی در سازنده‌های شرکت باتری‌سازی است. برخی از شرکت‌ها علاوه‌بر توپی سبز از یک توپی قرمز هم استفاده می‌نمایند. هنگامی که شارژ باتری کامل باشد توپ سبز رنگ دیده می‌شود و زمانی که شارژ باتری در حال کاهش باشد، توپ قرمز رنگ دیده می‌شود.

رنگ سفید نشانگر کمبود الکترولیت کافی در باتری خودرو است.

برخی از دلایل روشن شدن نشانگر چشمی باتری

دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که موجب روشن شدن نشانگر باتری خودرو شود. برخی از آن شامل موارد زیر است.

 کثیف بودن سر باتری و سولفاته شدن آن: یکی از دلایلی که باعث می‌گردد تا باتری ماشین به درستی شارژ نشود، همین سولفاته شدن آن است. هنگامی که این اتفاق رخ بدهد ارتباط باتری با دینام قطع می‌شود. به همین دلیل باتری نمی‌تواند به درستی شارژ شود.

 خرابی چشمی نشانگر باتری: همانطور که در بالا ذکر شد اطلاعاتی که این نمایشگر نشان می‌دهد به درستی نیست و گاهی با اختلال روبرو می‌شود.

 خرابی دینام: شارژ باتری توسط دینام صورت می‌گیرد. زمانی که عملکرد دینام به مشکل برخورد کند، نمی‌تواند نیاز باتری را تامین کند. در پی آن خودرو برای رفع نیاز خود از برق باتری استفاده می‌کند که در نتیجه به سرعت شارژ باتری تخلیه می‌شود.

 برق دزدی یکی از اجزای خودرو: گاهی سیستم الکترونیک خودرو یا دیگر اجزا از برق باتری نیازهای خود را تامین می‌کنند. در این صورت به مرور شارژ باتری بطور کامل تخلیه می‌شود.

 خرابی باتری: از دیگر عوامل روشن شدن نشانگر باتری، خرابی خود باتری است. هنگامی که باتری ماشین دچار خرابی می‌شود، بطور خودکار به تخلیه شارژ می‌پردازد. به همین دلیل چشمی باتری با رنگ‌های قرمز و مشکی همواره روبرو است.

احیا باتری اتمی |چگونه باتری ضعیف ماشین را قوی کنیم

چه دلایلی باعث روشن شدن رنگ سفید نشانگر چشمی باتری خودرو می‌شود؟

از جمله علت‌هایی که باعث روشن شدن رنگ سفید نشانگر چشمی باتری خودرو می‌شود، شامل موارد نام برده شده در زیر می‌باشد:

  • دشارژ شدن باتری خودرو به دلیل برق دزدی
  • خرابی دینام از دیگر عوامل روشن شدن چراغ سفید است که در پی آن از برق باتری، خودرو نیاز خود را تامین می‌کند.
  • محکم نبودن بست باتری
  • کثیف شدن باتری
  • سولفاته شدن باتری
  • خرابی چشمی باتری
  • خرابی باتری

هنگامی که نشانگر باتری خودرو رنگ سبز را نشان می‌دهد چه مفهومی را به ما می‌رساند؟

  • غلظت الکترولیت در وضعیت نرمال قرار دارد.
  • غلظت ۱۲۸ کیلوگرم بر متر‌مکعب است.

اما در زمانی که نشانگر باتری خودرو سبز رنگ است اما نمی‌توان استارت زد، دلیل آن خرابی باتری، خرابی استارت و یا خرابی انتقال دهنده‌های برق باتری است. در نهایت باید گفت زمانی که نشانگر چشمی باتری خودرو رنگ قرمز یا مشکی را به نمایش می‌گذارد و خودرو استارت نمی‌زند دلایل آن می‌تواند مربوط به خرابی دینام، خرابی باتری و برق دزدی باشد، که با رفع هر کدام می‌توان مشکل را برطرف کرد.

منبع: باتری ماشین ایراندوست https://batteryirandoost.com/

دکمه بازگشت به بالا