علمی و پزشکی

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

بر اساس تحقیقات جدید، دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

این مطالعه نشان می دهد که مقادیر نسبتاً کمی از فعالیت بدنی شدید هفتگی ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش مورد نیاز برای دستیابی به مزایای سلامتی برای افراد متمرکز است.

برای این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را که هیچ شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند، وارد مطالعه کردند.

محققان رابطه بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف کردند که ضربان قلب را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما لزوماً افراد را بی‌نفس نمی‌گذارد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید احتمال بیشتری دارد که ضربان قلب را افزایش دهد و افراد معمولاً برای تنفس هنگام صحبت کردن باید مکث کنند. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن، شنا یا دوچرخه سواری با سرعت بالا است.

محققان دریافتند که خطر تمام پیامدهای نامطلوب تحت بررسی با افزایش میزان و فراوانی مشارکت در فعالیت بدنی شدید کاهش می‌یابد.

به عنوان مثال، شرکت‌کنندگانی که هیچ فعالیت بدنی شدیدی انجام نمی‌دادند، 4 درصد در معرض خطر مرگ در طی پنج سال قرار داشتند. این خطر با کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته به 2 درصد و با 60 دقیقه یا بیشتر به 1 درصد کاهش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا