بین الملل

جیک سالیوان: بایدن در روابط آمریکا با عربستان تجدیدنظر خواهد کرد

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور در روابط واشنگتن با ریاض به دلیل جانبداری عربستان با روسیه تجدید نظر خواهد کرد.

به گزارش دیباروز، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که جو بایدن روابط واشنگتن با ریاض را در پی تصمیم اوپک + برای کاهش تولید نفت که مورد حمایت عربستان سعودی قرار گرفت، بررسی خواهد کرد.

وی به سی ان ان گفت که بایدن در رابطه بین ایالات متحده و عربستان سعودی به دلیل تعصب عربستان نسبت به روسیه علیه منافع ما تجدید نظر خواهد کرد.

جیک سالیوان تصریح کرد: بایدن به صورت یکجانبه روی آینده روابط آمریکا با عربستان سعودی کار نخواهد کرد، بلکه با اعضای کنگره از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات مشورت خواهد کرد تا در این زمینه به طور مشترک کار کنند.

سالیوان افزود: «هیچ برنامه ای برای دیدار پرزیدنت بایدن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در کنفرانس G-20 وجود ندارد».

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت: باید به روسیه پیام روشنی بدهیم که در جنگ اوکراین از سلاح هسته ای استفاده نکند.

و پیشتر، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در پی بحران بین ریاض و واشنگتن در پی تصمیم اخیر اوپک +، عربستان سعودی را به دلیل تصمیم برای کاهش تولید نفت با «عواقب» تهدید کرد.

اعضای کنگره طرح هایی را برای تعلیق همکاری با عربستان سعودی از جمله تعلیق صادرات تسلیحات و خروج نیروهای آمریکایی از عربستان سعودی پیشنهاد کرده اند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا