برترین های کسب و کارعمومی

قفل بیومتریک چیست

در ابتدا شما را با واژه بیومتریک آشنا خواهیم ساخت. بیومتریک یکی از خصوصیات فیزیکی در انسان ها می باشد که برای شناسایی شخص در سیستم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ویژگی باید در افراد مختلف، متغییر باشد و برای هر فرد این مشخصه بیومتریک یکتا باشد درست مانند شماره ملی که برای هر فرد یک عدد ثابت و مشخص است. از جمله خصوصیات فردی بیومتریک در انسان ها می توان به اثرانگشت و عنبیه چشم اشاره نمود.

قفل بیومتریک یکی از انواع موجود در بازار می باشد. در واقع این مدل از قفل ها از امن ترین و  پیشرفته ترین مدل های قفل دیجیتال بوده که قیمت آن نیز نسبت به سایر محصولات گران تر است. برای تولید قفل الکترونیکی بیومتریک از مجموعه ای از مشخصات بیولوژیکی افراد برای دسترسی به قفل درب استفاده شده است. این قفل ها امن ترین و راحت ترین روش های دسترسی را در اختیار شما قرار می دهند. با استفاده از سنسورهای مخصوص که در این قفل ها تعبیه شده کار تایید هویت انجام می شود. قفل اثر انگشتی از محبوب ترین مدل قفل بیولوژیکی در بازار می باشد.

انواع قفل بیومتریک

همان طور که اشاره شد، این قفل ها دارای مدل های مختلفی هستند و با استفاده از خصوصیات مختلف بیومتریک افراد، قفل ها با امکانات متفاوتی تولید و روانه بازار شده است. از مهم ترین انواع قفل بیومتریک می توان به این موارد اشاره نمود:

 • قفل اثر انگشتی
 • قفل تشخیص و کنترل صدا
 • قفل تشخیص چهره

اسکقفل بیومتریک درب – یا قفل های هوشمند – دستگاه هایی هستند که به شما امکان می دهند قفل درب خود را با ترکیب اثر انگشت و پین باز کنید. قفل های هوشمند  به شما اجازه می دهند چندین نفر را برای باز کردن قفل درب خود مجاز کنید.

قفل بیومتریک درب به جای کلید سنتی از اطلاعات قابل شناسایی شخصی استفاده می کنند. آنها از یک اسکنر حرارتی یا نوری برای ذخیره اثر انگشت هر کسی که مجاز به باز کردن قفل درب شما است استفاده می کنند. هنگامی که اسکنر تشخیص داد که شما یک کاربر مجاز هستید، از شما می خواهد که یک پین برای باز کردن قفل درب وارد کنید. این قفل ها به منظور ایجاد راحتی هستند، زیرا شما نیازی به پیگیری یک کلید ندارید با این حال، قفل‌های هوشمند دارای یک کلید ایمنی هستند، در صورتی که باتری‌ها یا برقی که قفل را تغذیه می‌کند از کار بیفتد کاربر از کلید مکانیکی استفاده می‌کند.

قفل‌های بیومتریک از تکنولوژی بیومتریک برای احراز هویت فرد استفاده می‌کنند. این قفل‌ها بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد افراد، مانند اثر انگشت، صورت، عنبیه یا رگ‌های عنبیه، تشخیص هویت می‌دهند. با استفاده از اطلاعات بیومتریک، قفل هوشمند بررسی می‌کند که فردی که درخواست باز کردن قفل را دارد، به طور معتبر واقعی همان فرد مجاز است یا خیر.

14,500,000 تومان

21,900,000 تومان

تنها 3 عدد در انبار باقی مانده است

15,660,000 تومان

برخی از انواع قفل‌های بیومتریک شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. قفل اثر انگشت: این نوع قفل هوشمند با استفاده از اسکن و تحلیل اثر انگشت فرد، هویت او را تشخیص می‌دهد. فرد مجاز برای باز کردن قفل باید اثر انگشت خود را روی سنسور قفل قرار داده و اگر هویتش تأیید شود، قفل باز می‌شود.
 2. قفل تشخیص صورت: در این نوع قفل هوشمند، با استفاده از دوربین‌ها و الگوریتم‌های تشخیص صورت، ویژگی‌های صورت فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر صورت فرد با الگوی ثبت شده مطابقت داشته باشد، قفل باز می‌شود.
 3. قفل عنبیه: این نوع قفل هوشمند از الگوریتم‌های تشخیص عنبیه استفاده می‌کند. الگوهای رگ‌های عنبیه فرد به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد شناسایی می‌شوند و در صورت تطابق با الگوهای ثبت شده، قفل باز می‌شود.

بیومتریک سامسونگ چیست |تنظیمات بیومتریک سامسونگ

انواع دیگر قفل های هوشمند

علاوه بر قفل های بیومتریک، چندین نوع دیگر نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد بدون کلید فیزیکی قفل درب خود را باز کنید. از این نوع، قفل‌های بیومتریک از ایمن‌ترین قفل‌ها هستند ما سه دسته را در زیر برجسته کرده ایم.

قفل های بیومتریک درب و قفل های هوشمند، از تکنولوژی های پیشرفته برای امنیت درب ورودی استفاده می کنند. این قفل ها به جای استفاده از کلیدهای فیزیکی، از اطلاعات قابل شناسایی شخصی مانند اثر انگشت، صورت یا عنبیه استفاده می کنند تا اجازه ورود به درب را به افراد مجاز بدهند. برخی از انواع قفل های هوشمند عبارتند از:

 1. قفل های صفحه کلید: در این نوع قفل هوشمند، برای باز کردن درب باید یک کد پین وارد کنید. این قفل ها از امنیت بالایی برخوردارند و برای کسانی که علاقه‌مند به استفاده از تکنولوژی بیومتریک نیستند می توانند گزینه مناسبی باشند.
 2. قفل های مجاورتی: این نوع قفل هوشمند به شما امکان می دهد با قرار دادن یک کلید بی‌سیم در نزدیکی در، قفل را باز کنید. این کلید می تواند یک دستگاه تلفن همراه با بلوتوث یا یک کارت هوشمند با فرکانس بی سیم باشد. این قفل ها به عنوان گزینه‌ای راحت و سریع برای ورود و خروج مکرر از درب مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. قفل های Wi-Fi یا بلوتوث: این نوع قفل هوشمند با استفاده از اتصال بی سیم به تلفن همراه یا دستگاه دیگر، امکان باز کردن قفل را فراهم می کنند. با استفاده از برنامه اختصاصی روی تلفن همراه، می توانید قفل درب خود را باز و بسته کنید.

آیا قفل های هوشمند ایمن تر هستند؟

تردید وجود دارد که قفل های هوشمند امنیت خانه را بیشتر کنند. امنیت هر قفل هوشمند به کیفیت سخت افزار و نرم افزار آن بستگی دارد. اگر یک قفل بیومتریک به راحتی از نظر فیزیکی شکست بخورد، پس امنیت بیشتری نسبت به قفل سنتی ارائه نمی دهد. به‌علاوه، اگر نرم‌افزار تعبیه‌شده در یک قفل دیجیتال نقصی داشته باشد، هکرها ممکن است بتوانند از آن خطا برای باز کردن قفل درب شما استفاده کنند، انگار که شما هستید. و از آنجایی که قفل‌های هوشمند معمولاً با یک کلید فیزیکی ارائه می‌شوند – در صورتی که پین ​​خود را فراموش کنید یا منبع تغذیه قفل قطع شود – هر غریبه‌ای که کلید را داشته باشد می‌تواند وارد شود.

در نهایت، اکثر سارقان به هر حال از درب ورودی وارد خانه شما نمی شوند. آن‌ها به دنبال درب‌ها یا پنجره‌هایی هستند که قفل نشده‌اند و به زور باز شوند. قفل‌های هوشمند راحتی را ارائه می‌دهند، زیرا می‌توانید انتخاب کنید که چندین نفر، مانند یک دوست یا پرستار سگ و خدمتکار خانه در را باز کنند.

قفل بیومتریک چیست؟  یک قفل بیومتریک اندازه گیری های بیولوژیکی ارائه شده توسط کاربر را تأیید می کند. این کد دسترسی می تواند اثر انگشت، صورت، عنبیه  باشد. هنگامی که مطابقت داشت، به آن دسترسی می دهد.

قفل های بیومتریک راحتی را فراهم می کنند و در عین حال امنیت خانه ها و مشاغل را تضمین می کنند. آنها شما را از برخورد با کلیدهای گمشده و رمزهای عبور فراموش شده در امان می‌گذارند. با اجازه دادن به دستگاه برای اسکن کد دسترسی شما، قفل به طور خودکار باز می شود.

هر بار که شخصی سعی می کند وارد خانه شما شود، قفل بیومتریک چک می کند که با الگوی ذخیره شده مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت داشته باشد، قفل به آنها اجازه دسترسی می دهد. اگر مطابقت نداشته باشد، هیچ راهی وجود ندارد که آنها بتوانند وارد خانه شما شوند.

1.دستگاه اثر انگشت بیومتریک

قفل های اسکنر اثر انگشت با اسکن اثر انگشت افراد کار می کنند. قفل تصویر اثر انگشت را می گیرد و از طریق نرم افزار اجرا می شود تا مطابقت پیدا کند. اگر یکی پیدا کرده باشد، قفل را با اثر انگشت باز می کند.

 1. دستگاه تشخیص عنبیه

نوع دیگری از قفل بیومتریک دستگاه تشخیص عنبیه است. آنها با رنگ های مختلف چشم ها و الگوهای منحصر به فرد خود به شناسایی افراد کمک می کنند. جدای از آن، احراز هویت بدون تماس را فراهم می کند.

 1. تشخیص چهره بیومتریک

تشخیص چهره بیومتریک با تجزیه و تحلیل نقاط گره ای صورت، مانند عرض بینی، شکل استخوان گونه، طول خط فک و عمق حدقه چشم کار می کند. هر زمان که فردی با دوربین روبرو می شود، دستگاه به دنبال مسابقات ذخیره شده در پایگاه داده می گردد.

جایگاه تکنولوژی بیومتریک در سیستم های قفل های دیجیتال هوشمند

قفل‌های بیومتریک به دلیل استفاده از ویژگی‌های فیزیولوژیکی فرد، ارتقای بالای امنیت و جلوگیری از سوء استفاده‌های مرتبط با کلیدهای معمولی را فراهم می‌کنند. با این حال، همچنان ممکن است قفل‌های بیومتریک با چالش‌هایی مانند امکان تقلب و شکستن سیستم‌های تشخیص برخورد کنند.

تکنولوژی بیومتریک در حال حاضر در قفل‌های هوشمند و سیستم‌های امنیتی بسیار محبوب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی بر اساس شناسایی و تحلیل ویژگی‌های بیولوژیکی منحصر به فرد افراد، مانند اثر انگشت، اسکن چهره، ساختار عینک چشم، اسکن عروق دست و حتی شناسایی صدا، اقدام به تأیید هویت می‌کند.

استفاده از تکنولوژی بیومتریک در قفل‌های هوشمند بسیار مطمئن‌تر و امن‌تر از روش‌های سنتی قفل‌بازی مانند کلیدها و کد‌های عبور است. زیرا ویژگی‌های بیولوژیکی فرد به صورت یکتا و ثابت در طول زمان باقی می‌ماند و بسیار سخت است برای فرد دیگری قابل تقلید باشد.

از دیگر مزایای تکنولوژی بیومتریک در قفل‌های هوشمند می‌توان به سرعت و آسانی استفاده از آن، عدم نیاز به حمل و نگهداری کلیدها و کد‌های عبور، و کاهش خطر از دست دادن یا سرقت شدن کلیدها یا کد‌های عبور اشاره کرد. همچنین، با توجه به پیشرفت تکنولوژی، قفل‌های هوشمند بیومتریک معمولاً دارای امکانات دیگری مانند اتصال به شبکه‌های اینترنتی، امکان کنترل از راه دور و یا ادغام با سیستم‌های دیگر همچون سیستم‌های امنیتی ساختمان و دستگاه‌های الکترونیکی می‌باشند.

با این حال، مانند هر تکنولوژی دیگری، تکنولوژی بیومتریک نیز ممکن است دارای محدودیت‌ها و چالش‌های خود باشد. برخی از چالش‌های مطرح شده شامل امکان خراب شدن یا تغییر ویژگی‌های بیومتریکی فرد به دلیل عوامل خارجی مانند زخم، بیماری‌ها یا پیری است. همچنین، مسائل حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات بیومتریکی نیز نیازمند توجه و راهکارهای مناسب هستند.

بطور کلی، تکنولوژی بیومتریک به عنوان یک روش قوی و امن برای تأیید هویت فرد در قفل‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آینده نیز احتمالاً توسعه و استفاده بیشتری خواهد داشت.

مزایای استفاده از قفل بیومتریک چیست؟

 شناسایی سریع و دقیق

تنها برای چند ثانیه، قفل بیومتریک باز می شود. فقط باید به دستگاه اجازه دهید اندازه گیری های بیولوژیکی مورد نیاز را اسکن کند. همچنین، رمزهای عبور را نمی توان جعل یا مهندسی کرد. دستگاه قبل از اعطای دسترسی به الگوها و ویژگی های دقیق نیاز دارد.

راحتی در استفاده

یک قفل بیومتریک وقتی دستان شما پر از کیسه های مواد غذایی است، راحتی را فراهم می کند. به جای وارد کردن کدها یا حفاری کلیدها، فقط باید انگشت خود را روی اسکنر قرار دهید یا به دستگاه اجازه دهید چشم، صدا یا صورت شما را اسکن کند.

ظرفیت اضافی

برخی از کارفرمایان به دلیل ظرفیتی که دارند ترجیح می دهند از قفل های بیومتریک استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند داده‌های جدیدی را برای کاربران جدید اضافه کنند و به آنها اجازه دسترسی به داخل تأسیسات را بدهند. آنها می توانند به جای کپی کردن کلیدهای بیشتر، مشخصات کاربر جدید را به پایگاه داده اضافه کنند

تفاوت بین تایید بیومتریک و شناسایی چیست؟

در طی تأیید بیومتریک، دستگاه بررسی می کند که آیا اندازه گیری بیولوژیکی ارائه شده توسط یک فرد در پایگاه داده وجود دارد یا خیر. از سوی دیگر، شناسایی بیومتریک با هدف شناخت فردی که داده ها را ارائه کرده است، انجام می شود. این فرآیند در پایگاه داده های پزشکی قانونی استفاده می شود.

 احراز هویت چند عاملی چگونه کار می کند؟

احراز هویت چند عاملی با نیاز به دو یا چند روش احراز هویت قبل از اعطای دسترسی به کاربر، کار می‌کند. برخی از قفل های بیومتریک دارای احراز هویت دو مرحله ای هستند. اولین عامل اثر انگشت و دومین عامل رمز عبور است.

 قفل های بیومتریک معمولا در کجا نصب می شوند؟

شما می توانید انواع مدل های قفل های بیومتریک را در مناطق مسکونی،سالن های ورزشی،استخر ها ومراکز تجاری نصب کنید.

ارائه دهنده انواع برند های معتبر قفل های بیومتریک را با ۲ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشد.

 • ن کف دست و عنبیه

در هرکدام از این قفل ها از حسگرها و سنسورهای متناسب استفاده شده تا به خوبی و با امنیت بالا امر تایید هویت انجام شود.

قفل درب اثرانگشتی

همان طور که اشاره شده از محبوب ترین این مدل ها می باشد. قفل اثر انگشتی نه تنها در میان محصولات بیومتریک، بلکه در میان تمام مدل های قفل دیجیتال مانند قفل رمزدار و قفل کارتی، دارای بالاترین سطح محبوبیت می باشد. قیمت نسبتا مناسب، امنیت بسیار بالا و سادگی در استفاده از مشخصات مثبت این قفل ها است که موجب محبوبیت و در نتیجه افزایش فروش آن ها شده است. امروز از روش های مختلف دسترسی به صورت همزمان در قفل ها استفاده میشود. یعنی یک قفل می تواند به صورت همزمان از روش دسترسی اثر انگشت و رمز بهره ببرد. قفل درب اثر انگشتی از محبوب ترین محصولات برای نصب بر روی درب های ضد سرقت می باشند.

قفل بیومتریک تشخیص چهره

با انتخاب و خرید ، در واقع یکی از امن ترین قفل های درب ورودی ضد سرقت را برای ساختمان خود فراهم آورده اید. این قفل ها به خوبی چهره افراد مختلف را از یک دیگر تفکیک کرده و به هیچ وجه اشتباهی در تشخیص چهره ایجاد نخواهد شد. حتی در افرادی که شباهت زیادی با یکریگر دارند. در این محصولات فرد با نزدیک کردن چهره خود به حسگرهای تعبیه شده در قفل، چهره اسکن شده و پس از طی کردن فرآیند تشخیص و تطابق چهره فرد با چهره های ذخیره شده در اجازه دسترسی صادر می شود. همچنین درصورت عدم تطبیق چهره واقعی با اطلاعات ذخیره شده، اجازه ورود به فرد داده نخواهد شد.


مراحل تشخیص هویت و راه اندازی قفل های بیومتریک

قفل های اللکترونیکی و دیجیتال بیومترین دارای سیستم تتشخیص الگو هستند. این الگوها برای تشخیص هویت فرد، مورد تجزیه و تحلیل و پردازش قرار می گیرد. این روند دارای دو مرحله می باشد:

 1. وارد کردن اطلاعات افراد مجاز. خصوصیات بیولوژیکی مورد استفاده در قفل مورد نظر توسط اسکنر و یا دوربین دریافت می شود. سپس این الگوها با استفاده از الگوریتم های موجود به شکل الگوهای عددی و الکترونیکی در آمده و در حافظه دستگاه برای شناسایی فرد، ذخیره می شود.
 2. مرحله تشخیص هویت. در این مرحله اطلاعات جدید و مشخصه ها بیومتریک فرد با استفاده از حسگرها دریافت، با اطلاعات ذخیره شده مقایسه و در صورت تطبیق اجازه ورود صادر می شود.

فواید استفاده از قفل های بیومتریک

نصب قفل دیجیتال بر روی درب ضد سرقت امنیت بسیار بالایی را برای ساختمان شما فراهم می آورد. حال اگر این قفل ها از نوع بیومتریک باشند این امنیت بسیار افزایش می یابد. از دیگر مشخصات و مزایای این قفل ها می توان به این موارد اشاره نمود:

 • عدم نیاز به کلید مکانیکی در قفل الکترونیکی بیومتریک مانند سایر مدل های قفل هوشمند
 • عدم نیاز به کارت و یا به خاطر سپردن رمز ورود
 • امنیت بسیار بالا
 • کاربری آسان وسریع در هنگام استفاده

صفات بیومتریک را به هیچ‌ عنوان نمی توان جعل کرد یا به سرقت برد و این یکی از دلایل امنیت بسیار بالای این قفل ها می باشد.

در نمایندگی آکووکس مدل های مختلفی از قفل بیومتریک موجود می باشد. برای آشنایی با این محصولات و خرید با ما تماس بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا