چین و عربستان سعودی رزمایش دریایی برگزار می‌کنند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین دیباروز، «وو قیان» سخنگوی وزارت دفاع چین امروز (پنج شنبه) در خلال کنفران خبری هفتگی خود از رزمایش دریایی مشترک با عربستان سعودی در ماه اکتبر (ماه آتی میلادی) خبر داد.

به نوشته وبگاه العربی الجدید، به گفته این مقام چینی، رزمایش مذکور با نام «شمشیر آبی ۲۰۲۳» در آب‌های استان گوانگ‌دونگ برگزار خواهد شد. رزمایشی که برای دومین بار میان نیروی دریایی دو کشور انجام می‌گیرد. رزمایش پیشین در سال ۲۰۱۹ برگزار شد.

سخنگوی وزارت دفاع چین در ادامه گفت: «این رزمایش مشترک بر مبارزه با تروریسم در خارج از کشور، آموزش تاکتیک‌های تک تیراندازی، هدایت قایق‌ها، فرود بالگرد و عملیات نجات مشترک متمرکز خواهد بود».

به گفته وو قیان، چین و عربستان سعودی در تلاش برای تعمیق همکاری‌های ارتش دو کشور و بهبود سطح تمرین‌ها هستند.


استان گوانگ‌دونگ چین

به نوشته العربی الجدید، این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که چین تلاش دارد روابط خود را با ریاض گسترش داده و نقش سازنده‌ای برای تثبیت صلح در غرب آسیا بازی کند که بارزترین آن را می‌توان در میانجیگری میان ایران و عربستان سعودی و از سرگیری روابط دو کشور مشاهده کرد.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهر چین نیز در اواخر سال ۲۰۲۰ در سفری تاریخی وارد ریاض شد و همه رهبران کشورهای عربی برای دیدار با او راهی عربستان شدند. در آن سفر قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار میان پکن و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس امضا شد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا