علمی و پزشکیبرترین های کسب و کار

5 بیماری رایج در میانسالی که به دلیل رژیم غذایی نامناسب جوانی رخ می دهند

 

 1. پوکی استخوان (Osteoporosis)

پوکی استخوان یکی از شایع ترین شرایط پزشکی است که افراد مسن را درگیر می کند. بیش از سه میلیون نفر در سراسر بریتانیا به پوکی استخوان مبتلا هستند که در نتیجه سالانه بیش از 500000 نفر به دلیل شکستگی های شکنندگی تحت درمان بیمارستانی قرار می گیرند. این وضعیت به آرامی در طول زمان ایجاد می شود و اغلب تا زمانی که زمین خوردن باعث شکستگی استخوان شود، تشخیص داده نمی شود. بهترین روانپزشک تهران

این به این دلیل است که پوکی استخوان باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود. از دست دادن توده استخوانی بخشی طبیعی از روند پیری است، با این حال، برخی از افراد سریع تر از حد معمول تراکم خود را از دست می دهند.

زنان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند زیرا پس از یائسگی به سرعت تراکم استخوان را از دست می دهند. خوشبختانه، برخی داروها می توانند به تقویت استخوان ها کمک کنند. بسیاری از افراد برای حفظ سلامت استخوان ها از مکمل های کلسیم و ویتامین D نیز استفاده می کنند.

طبق گفته بنیاد ملی پوکی استخوان، ورزش های خاصی می توانند به مبارزه با این بیماری کمک کنند:

 • تمرینات تحمل وزن – فعالیت هایی که شامل حرکت بر خلاف جاذبه و در عین حال ایستادن است.
 • نمونه هایی با تاثیر زیاد مانند پرش و تنیس به ساخت استخوان ها و قوی نگه داشتن آنها کمک می کند. نمونه های کم ضربه مانند استفاده از دستگاه پله یا تردمیل جایگزین های مطمئن تری برای کسانی است که قبلاً مشکلات استخوانی دارند.
 • تمرینات تقویت کننده عضله – فعالیت هایی که شامل حرکت دادن بدن، وزنه ها یا سایر اشکال مقاومت در برابر گرانش است. به عنوان مثال می توان وزنه برداری و استفاده از نوارهای ورزشی الاستیک را نام برد.

 

پوکی استخوان و افتادن

زمین خوردن در میان افرادی که دارای شرایط پزشکی مانند پوکی استخوان هستند بسیار رایج است.

 

 1. بیماری استخوان پاژه (Paget’s Disease of Bone)

بیماری پاژه استخوان چرخه طبیعی نوسازی استخوان را مختل می کند. این امر به دلیل نقص در سیستم بازسازی سلول های استخوانی ایجاد می شود که باعث ضعف استخوان و حتی بدشکلی استخوان می شود.

بیماری پاژه یک بیماری شایع استخوانی است که معمولاً لگن، ستون فقرات و سایر نواحی بدن را درگیر می کند. این یک بیماری بسیار شایع در بریتانیا است که بیشتر افراد بالای 50 سال را مبتلا می کند. این عارضه 8 درصد از مردان و 5 درصد از زنان را در سن 80 سالگی تحت تاثیر قرار می دهد.

 

علائم بیماری PAGET

علائم شامل موارد زیر است:

 • درد مداوم و کسل کننده استخوان؛
 • درد تیراندازی که در طول بدن حرکت می کند؛
 • بی حسی و گزگز؛
 • از دست دادن حرکت در قسمتی از بدن.

این علائم بیماری پاژه می تواند باعث زمین خوردن شود، که اگر کسی در اطراف نباشد که به شما کمک کند می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

 1. بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease)

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و پیشرونده است که به بخش های خاصی از مغز آسیب می رساند. طبق وب سایت NHS، حدود 130000 نفر در بریتانیا با بیماری پارکینسون زندگی می کنند. این از هر 500 نفر 1 نفر است.

علت اصلی پارکینسون از بین رفتن سلول های عصبی در بخشی از مغز به نام جسم سیاه است. این منجر به کاهش دوپامین، یک ماده شیمیایی مهم در مغز می شود. این عارضه بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود.

 

علائم بیماری پارکینسون

رایج ترین علائمی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • لرزش غیر ارادی قسمت های خاصی از بدن (لرزش)؛
 • حرکت آرام؛
 • ماهیچه های سفت و غیر قابل انعطاف.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد. با این حال، درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند علائم را کاهش دهند و به افراد مبتلا کمک کنند تا کیفیت زندگی خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنند.

 

 1. سکته مغزی (Stroke)

اگر فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی نباشید، سکته مغزی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به بخشی از مغز شما قطع شود. بدون خون، سلول های مغز ممکن است آسیب ببینند و حتی ممکن است بمیرند.

سکته مغزی به ویژه در میان افراد مسن شایع است. میانگین سنی برای سکته مغزی برای مردان در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی 74 سال است. با این حال، برای زنان، میانگین سن کمی بالاتر است: 80. در سراسر بریتانیا، سکته مغزی یکی از علل اصلی ناتوانی است، با حدود دو سوم از همه بازماندگان با نوعی ناتوانی باقی مانده است.

علائم سکته مغزی

دانستن علائم و نشانه های سکته مغزی بسیار مهم است. هرچه زودتر درمان را دریافت کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت. همانطور که گفته شد، سکته مغزی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابراین مهم است که در اسرع وقت به دنبال کمک پزشکی باشید. علائم سکته مغزی را با کلمه FAST به خاطر بسپارید:

 • صورت – آیا صورت آنها از یک طرف افتاده یا افتاده است؟ آیا آنها می توانند لبخند بزنند؟
 • بازوها – آیا فرد می تواند هر دو دست خود را بالا بیاورد و در آنجا نگه دارد؟
 • گفتار – آیا آنها به وضوح صحبت می کنند؟ یا اینکه گفتارشان نامفهوم یا درهم است؟
 • زمان – هیچ وقت را تلف نکنید! در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً 115 را شماره گیری کنید.

 

 1. زونا (Shingles)

زونا یک بیماری پوستی است که در بین افراد مسن، به ویژه افراد بالای 70 سال بسیار شایع است. این به این دلیل است که با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر می شود.

زونا توسط همان ویروسی ایجاد می شود که باعث آبله مرغان می شود. بنابراین، فقط کسانی که آبله مرغان داشته اند می توانند به زونا مبتلا شوند. عفونت معمولاً باعث ایجاد بثورات دردناک و/یا تاول هایی روی پوست شما می شود که ممکن است به شدت خارش داشته باشند.

اگر زونا دارید، ناحیه آسیب دیده کاملا حساس خواهد بود و ممکن است هرازگاهی دردهای شدیدی را تجربه کنید. علائم دیگر شامل احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در نواحی آسیب دیده و همچنین دمای بالا و احساس ناخوشی عمومی است.

هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، درمان زودتر شروع می شود. NHS استفاده از لوسیون کالامین را پیشنهاد می کند زیرا این لوسیون خنک کننده و تسکین دهنده روی پوست است و می تواند احساس خارش را تسکین دهد. اگر تاول‌های شما گریه می‌کنند، می‌توانید از پارچه یا پارچه فلانی که با آب لوله کشی خنک شده است برای تسکین ناراحتی استفاده کنید. بهترین دندانپزشک تهران

افراد 70 تا 78 ساله واجد شرایط واکسیناسیون رایگان زونا با NHS هستند. این بهترین راه برای جلوگیری از این وضعیت است.

دکمه بازگشت به بالا