برترین های کسب و کارعمومی

مزایا و معایب سقف شیبدار

محتوای این مطلب پنهان

سقف شیبدار به سقف هایی گفته می شود که حداقل 30 درجه شیب داشته باشند.

سقف شیبدار امروزه به یکی از بهترین و پر استفاده ترین انواع سقف ها در ایران و جهان تبدیل شده است. از این نوع سقف در موارد بسیاری استفاده می شود. در گذشته بیشترین استفاده ای که از سقف شیروانی می شد، استفاده از آن برای پوشش سقف خانه ها و ویلاهای شمال کشور بود. با توجه به این که در این مناطق از کشور بارش باران به مقدار زیادی می باشد، لذا در صورتی که سقف خانه ها به صورت افقی ساخته شوند، مشکلات متعددی را برای افراد به وجود خواهند آورد.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی که در اثر عدم استفاده از سقف شیروانی یا سقف شیبدار برای افراد پیش می آید، نفوذ آب به داخل خانه می باشد. در صورتی که بارش باران زیاد باشد، آب باران روی سقف خانه جمع می شود و مشکلات متعددی را برای افراد به وجود خواهد آورد.

انواع پوشش سقف شیبدار

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش فناوری در زمینه تولید و عرضه انواع پوشش سقف های شیبدار، مرغوب ترین متریال ها را می توان برای سقف سازه ها انتخاب کرد.

با این که سقف شیروانی تا مدت ها به عنوان پوشش سقف خانه ها و ویلاهای شمال کشور شناخته می شد، امروزه در بسیاری از مناطق کشور از این سقف ها استفاده می شود. زیبایی منحصر بفردی که این سقف های شیبدار دارند، باعث شده است تا روز به روز بر تعداد طرفداران و مشتریان این نوع سقف ها در سطح کشور افزوده شود.

طبقه بندی سقف های شیب دار به روش های مختلف امکان پذیر است برای مثال از لحاظ شیب به 2 دسته ساده و طرح دار تقسیم بندی می شود که طرح ساده دارای یک الی دو شیب بوده و سقف شیب دار طرح دار بیش از 2شیب داشته و در طرح های 4ضلعی و 6ضلعی و حتی سقف نیم دایره و با هرگونه طرح و اجرای که مشتریان عزیز بخواهند قابل اجرا است.

برتری سقف شیبدار

سقف شیبدار در مقايسه با سقفهای مسطح به مواظبت كمتری احتياج دارند و اجرای آنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. علاوه بر اينها در برخی از نقاط ممكن است ورقهای پوششی به عنوان عايق رطوبت روی سقفهای شیب دار بتنی يا طاق ضربی قرار گيرند. در مورد اخير از ورقهای آزبست و سيمان استفاده نمی شود بلکه از سفال، ورق پی وی سی، انواع تایل ها و… که هیچ گونه مواد سرطان زا در آنها وجود ندارد استفاده می شود.

از موارد مهم استفاده از پوشش های سقف شیبدار عبارتند از: سقف ویلا، سالن های ورزشی، سوله، سقف آلاچیق، سقف شیروانی ساختمان، انبار، دامداری و مرغداری؛ کارگاه و کارخانه، نمای ساختمان و دیگر سطوح سقف صنعتی می باشد.

چرا از سقف شیبدار استفاده کنیم؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که : چرا سقف برخی از خانه ها به صورت شیبدار ساخته می شوند و آیا سقف شیبدار فقط برای خانه های مناطق شمالی کشور مناسب است یا خیر؟ چرا سقف شیبدار؟ اولین نکته ای که به ذهن هر فرد خطور می کند، زیبایی و نمای سقف شیبدار در مقایسه با سقف های دیگر است. این نکته بسیار حائز اهمیت است. اما به تنهایی این مورد کافی است؟

پاسخ سوال این است که  علاوه بر نکته زیبایی، سقف های شیبدار در مقایسه با سقف های مسطح به مراقبت کمتری احتیاج دارند. ساخت سقف های شیبدار قدمتی دیرینه دارد و خیلی ها بر این باورند که ابتدا سقف شیبدار به عنوان سقف به رسمیت شناخته شده است و سقف های مسطح فقط حکم سرپناه را داشته اند.

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که در نقاشی های دوران کودکی خانه تان را با سقف شیبدار ترسیم می کردید. توجه به عوامل بسیاری در محیط زیست مثل میزان باد، سرعت و جهت وزش باد، جهت بارش باران، میزان رطوبت، موقعیت جغرافیایی، شدت گرما در تابستان، شدت سرما در زمستان و نیز نوع کاربری بنا، وزن و دیگر مشخصات فنی ساختمان، علاوه بر احترام به سلیقه مشتری و حفظ تناسب و زیبایی ظاهر ساختمان در انتخاب پوشش سقف شیبدار شیبدار بسیار بار ارزش است.

مزایای سقف شیبدار

سقف های شیبدار، دارای مزیت های بسیاری می باشند که از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         عدم جمع شدن آب بر روی پشت بام

شاید یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزیت های سقف های شیبدار این باشد که هیچ گاه آب روی آن جمع نمی شود. از این خاصیت و ویژگی سقف های شیبدار بیشتر در مناطق شمال کشور استفاده می شود که معمولا میزان بارش سالیانه باران در این مناطق بسیار بالاست و این موضوع سبب می شود تا مردم بیشتر از این نوع سقف ها برای پشت بام های خود استفاده کنند.

·         عایق بودن این سقف ها

با توجه به این که در این نوع سقف، معمولا از انواع عایق­ها استفاده می­شود، هیچ گونه صدایی رد و بدل نمی شود. همچنین فضای داخل خانه دمای ثابتی خواهد داشت و معمولا رد و بدل هوا صورت نخواهد گرفت. این موضوع سبب شده است تا میزان استفاده از این نوع سقف ها روز به روز در سطح کشور افزایش یابد. این ویژگی و مزیت، برای سالن ها و سوله هایی که ثبات دمایی برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بسیار مهم و حیاتی می باشد. به عنوان مثال در مرغداری ها باید دمای هوا در یک درجه ی خاصی نگه داشته شود. لذا استفاده از عایق های حرارتی بسیار لازم می باشد.

از دیگر مزایای استفاده از سقف شیبدار می توان موارد زیر را نام برد:

 1. در سقف های شیبدار انرژی گرمایی هدر نمی رود.
 2. ماندگاری بالای سقف های شیبدار نسبت به سقف های مسطح.
 3. سبک بودن سقف های شیبدار نسبت به سقف های مسطح
 4. اجرای آن سریع بوده.
 5. زیبایی بی نظیری که این نوع سقف های شیبدار نسب به بقیه سقف ها دارد قابل بیان نیست.

نحوه طبقه بندی سقف شیبدار

طبقه بندی سقفهای شیبدار از لحاظ سازه سقف، طریق شيب بندی و نوع پوشش ان روی خرپا صورت می گیرد که به صورت زیر می باشد:

طبقه بندی سقف شیب دار با توجه به جنس مصالح سازه سقف

پوششهای شيبدار معمولاً روی خرپاهای فلزی يا چوبی قرار می گيرند، علاوه بر خرپا در برخی از موارد ممكن است اين پوششها روی سقفهای بتنی شیبدار و يا طاق ضربی نيز قرار گيرند.

طبقه بندی سقف شیبدار با توجه به شيب بندی سقف

پوشش سقف شیبدار می توانند با شيب يكطرفه، دو طرفه و يا به صورت دندانه اره باشند كه نوع اخير بيشتر در كارخانجات و برای استفاده از نور كاربرد دارد. انواع زیاد ديگری نيز وجود دارد كه تقریبا نمونه اجراشده در سایت موجود است.

طبقه بندی سقف شیب دار از لحاظ جنس پوشش سقف

به طور كلی پوشش سقف شيبدار می توانند از انواع مصالح كه اهم آنها به شرح زير است، تشكيل شده باشند:

 • پوششهای پنبه كوهی و سيمان شامل ورقهای موجدار، آردواز
 • ورقهای آلومينيوم يا موج سينوسی يا ذوزنقه ای
 • مهمترين ورقهای فولادی شامل: ورقهای فولادی گالوانيزه با موج ريز يا درشت سينوسي و ذوزنقه ای، ورقهای فولادی گالوانيزه صاف، ورقهای فولادی يا پوشش پلاستيك، ورقهای تهيه شده با لعاب پخته، ورقهای رنگ شده از قبيل ورقهای موجدار با عايقهای حرارتی، رطوبتی
 • ورقهايی كه از آميختن قير و پنبه كوهی تهيه می شوند.
 • انواع پوششهای چوبی
 • پوششهای سفالی
 • پوشش با ورقهای پلاستيكی شفاف
 • پوشش های پی وی سی

انواع سقف شیبدار

سقف شیروانی نامتقارن (سقف های نمکدانی)

این سقف ها به گونه ای طراحی شده اند که یک طرف سقف بلند تر از طرف دیگر آن می باشد به همین علت نمایی متفاوت از سقف های دیگر ارائه می دهد. این سقف ها برای خانه های مستقل مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی این سقف بسیار مدرن می باشد. این مدل سقف به دنبال بدست آوردن شیب بیشتر برای نتیجه به مراتب بهتر می باشد.

سقف مسطح شیب دار (سقف های گمبرل)

این مدل سقف نیز طرح دیگری از سقف های شیب دار می باشد که برای صاحبان بنا وجود دارد. این سقف دارای دو پانل می باشد. زاویه شیب سقف بالاتر به صورت پهن تر طراحی شد در حالی که زاویه ی سقف پایین تر، تندتر می باشد. این باعث شده این سقف نیز به گونه ای متفاوت نمایان باشد.

سقف چهار بر (سقف های منسرد)

درواقع سقف های چهار بر، همان سقف های مسطح شیب دار هستند که دارای چهار پانل سقف باشند. در این مدل سقف در پانل های پایین تر شیب سقف بیشتر و پانل های پایین تر کم زاویه تر هستند. در پانل های پایین تر محفظه ای برای قرار دادن پنجره وجود دارد که باعث ایجاد فضا برای داشتن اتاق می گردد. و قسمت های بالاتر این سقف از فاصله نزدیک قابل دیدن نیست و فقط از فاصله ی دور قابل دیدن می باشد. این سقف فرانسوی می باشد و به صورت سقف مسطح شیب دار در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار میگیرد.

سقف هرمی

همانطور که از اسم این سقف مشخص می باشد این سقف به صورت هرم طراحی شده است و دارای 4 پانل می باشد. این سقف ها بیشتر برای مکان هایی بکار می رود که سازه های کوچکتری دارند. دیوارهای این خانه ها متقارن هستند و برای ساختن بسیار آسان می باشند. این مدل سقف ها نه تنها از نظر زیبایی بسیار چشم نواز هستند، بلکه از نظر بهروری انرژی نیز بسیار مطلوب می باشند.

بررسی هندسه انواع سقف شیروانی

در تصویر ارائه شده یک سقف شیروانی ساده و رابطه کلی بین افزایش ارتفاع (rise)، امتداد سقف (run) یا نصف قاعده و طول کلی (span) یا قاعده، مشاهده می کنید. قاب بندی سقف یک کاربرد عملی هندسه است و شیب سقف بیشتر بر اساس خصوصیات مثلث قائم الزاویه است. در قاب بندی سقف، پایه مثلث راست را امتداد سقف می نامند. پایه مثلث راست فاصله از صفحه خارجی دیوار تا یک نقطه درست در مرکز پشته یا سقف است. پایه عمودی مثلث یا ارتفاع فاصله ای است که سطح صاف سقف به سمت بالا گسترش می یابد.

اجزای سقف شیبدار

اجزای سقف شیبدار با توجه به سلیقه شما می‌توانند متفاوت باشند. اما به ‌هر حال برخی موارد و فاکتور ها برای ساخت و پیاده‌ سازی سقف شیبدار تقریباً مشابه هستند.

اسکلت سقف شیبدار

اسکلت سقف به‌ عنوان پایه و بیس اصلی سقف شیبدار شناخته می‌شود که توجه به اصول مهندسی در طراحی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اسکلت اصلی سقف شیبدار معمولاً با فلز ساخته می‌شود اما در برخی موارد می‌توان از الوارهای چوبی نیز در این زمینه بهره برد. این اسکلت اصلی سقف شیبدار است که می‌تواند حالت چینش پوشش‌ های سقف شیبدار را نیز تعیین کند.

تخته OSB

تخته OSB یکی دیگر از تجهیزات و اجزای سقف شیبدار می‌باشد که استفاده از آن بسیار حیاتی است. این تخته می‌تواند به‌ عنوان یک عایق رطوبتی شناخته شود و از عبور آب از لایه‌ های رویی سقف به داخل سقف تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند. این تخته ها تاثیر بسیار خوبی در عایق بندی سقف شیبدار دارند.

توری مرغی یا پلاستیکی

توری مرغی پلاستیکی به‌ عنوان یکی دیگر از اجزای اصلی سقف شیبدار شناخته می‌شود که می‌تواند تمیزی و کیفیت کار را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. استفاده از این توری ها به سقف کمک میکند تا زیر سازی و محصولات عایق در طول زمان سر جای خودشان محکم بمانند.

مواد عایق

از دیگر اجزای سقف شیبدار ما می‌توانیم به مواد عایق اشاره کنیم. با توجه به آب ‌و هوای منطقه‌ای که قرار است سازه در آن ساخته شود، از انواع گوناگون و متفاوتی از عایق‌ ها بهره گرفته می‌شود. شما می‌توانید از پشم‌ شیشه، پشم سنگ، انواع متفاوت فوم ها و … در این زمینه بهره ببرید. عایق ها مهمترین بخش سقف شیبدار برای جلوگیری از هدر رفت هزینه هستند.

پوشش اصلی سقف شیبدار

پوشش اصلی سقف شیروانی از دیگر اجزای سقف شیبدار است که به‌ عنوان نهایی‌ترین مرحله نصب شناخته می‌شود. پوشش ‌های سقف شیبدار می‌توانند از انواع شینگل، پی‌وی‌سی، آندوویلا، سفال و … باشند. انتخاب پوشش نهایی سقف کاملاً به سلیقه و خواسته شما بستگی دارد. شما باید با توجه به آب ‌و هوای منطقه مورد نظر به سراغ انواع متفاوت پوشش ‌ها بروید تا بتوانید راحت‌تر محصول مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

برای مثال در آب‌ و هوای بارانی و مرطوب پوشش پی ‌وی سی و برای آب‌ و هوای سرد پوشش شینگل یا آندوویلا می‌توانند پوشش‌ های مناسبی شناخته شوند. علاوه‌ بر این موارد، بودجه‌ای که شما در دست دارید نیز می‌تواند تعیین کند که استفاده از کدام محصول و انتخاب عاقلانه‌تری است. انتخاب پوشش مناسب و با کیفیت یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در ادامه، دوام سقف شیبدار را تضمین کند.

تیزه سقف

تیزه سقف نیز از مهم‌ترین اجزای سقف شیبدار می‌باشد که برای زیباسازی و همچنین عایق‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیزه ها معمولاً در نقطه تلاقی زاویه ‌های باز سقف شیبدار یا به‌ عبارت ‌دیگر قله‌ های سقف شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع متفاوت پیچ و مهره ها

قطعات متفاوت سقف شیبدار باید با چفت‌ و بست های محکمی به یکدیگر متصل شوند. پیچ و مهره‌ ها جزو آن دسته از اجزای سقف شیبدار می‌باشد که این وظیفه را برعهده دارند. بر اساس نوع پوشش و همچنین نحوه اجرای سقف شیبدار از انواع متفاوت چفت و بست ‌ها و پیچ و مهره‌ ها بهره گرفته می‌شود.

آبروی سقف شیبدار

آبروها آن دسته از محصولاتی هستند که همان ‌طور که از نام آن‌ها پیداست برای هدایت آب برف و باران ساخته ‌شده‌اند. این محصولات معمولاً دورتادور سقف شیبدار را می‌پوشانند تا به‌ طور کامل بتوانند جریان آب را به ‌خوبی هدایت کنند.

ورق لمبه

ورق لمبه از دیگر تجهیزات و اجزای سقف شیبدار می‌باشد که معمولاً در زیر سقف شیبدار قرار می‌گیرد. استفاده از این محصول به شما کمک می‌کند تا به ‌طورکلی ظاهر سقف شیبدار را بهبود بخشید. ‌استفاده از این محصول اختیاری است. انواع متفاوت ورق لمبه معمولاً در قسمت بیرونی سقف شیبدار نصب میشوند‌. اگر سازه مورد نظر شما سوله یا گاراژ است، می‌توانید در فضا و نمای داخلی سقف شیبدار نیز از این نوع ورق ‌ها بهره ببرید. به ‌هر حال استفاده از این محصولات می‌تواند ظاهر سازه شما را بهبود ببخشد.

چسب

چسب ها  معمولاً برای عایق‌ بندی اجزای سقف شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه ‌بر استفاده از پیچ و مهره‌ ها برای بهبود استحکام و آب‌ بندی سقف شیب‌دار، استفاده از انواع متفاوت چسب ‌های مایع می‌تواند تا حد بسیار زیادی از به‌ وجود آمدن هر گونه مشکل در آینده جلوگیری کند.

حداقل شیب برای پوشش ها و انواع متریال سقف شیبدار

کد بین المللی مسکونی  (IRC)، حداقل الزامات مربوط به پوشش سقف را مشخص کرده و استفاده از دستورالعمل های نصب سازنده پوشش سقف را ضروری می داند. میزان شیب حداقلی سقف شیبدارهای مختلف براساس این استاندارد دارای مقادیر زیر است:

 • شینگل های آسفالتی باید در دامنه 1/6 یا بالاتر نصب شوند.
 • شقف های شیبدار سفالی یا بتونی باید در دامنه 1/5 یا بالاتر نصب شوند.
 • سقف های شیبدار فلزی و چوبی در دامنه 1/4 نصب می شوند.

شیب سقف بر تخلیه سطح آب تاثیر می گذارد و نوع مصالح مورد نیاز را تعیین می کند. شینگل های آسفالتی در دامنه 1/6 یا بالاتر نصب میشوند. این نوع سقف ها برای تخلیه آب طراحی شده اند و به عنوان یک مانع ضد آب نیستند.

اندازه گیری شیب سقف شیروانی

برای اندازه گیری شیب سقف از یک انتهای سقف به اندازه 30 سانتی متر اندازه گرفته و علامت بزنید. اندازه گیری در فضای زیر اتاق شیروانی یا بالای مواد پوشش سقف بهتر انجام می گیرد. اندازه گیری شیب از سطح سقف ممکن است به دلیل سطح نا هموار، اندازه دقیقی را ایجاد نکند. یک تخته بلند پیدا کرده و از قسمت علامت گذاری شده تا لبه پایین شیروانی بصورت عمود اندازه گیری کنید. این اندازه گیری افزایش ارتفاع سقف بر حسب سانتی متر در 30 سانتی متر افزایش طول است.

بهترین شیب در سقف شیبدار

از مزایای انتخاب سقف شیروانی تحمل بارش برف و پائین آمدن آنها از روی سقف به آرامی هستند که در اینجا انتخاب متریال مناسب جهت آب بندی سقف اهمیت فراوانی داشته جهت اینکه در حین مدت زمانی که بارش برف و باران بر روی سقف قرار می گیرد آب به داخل سقف نفوذ نکرده باشد.

حال چرا درجه شیب سقف حائز اهمیت می باشد؟

بهترین انتخاب درجه شیب سقف، شیب های تند با زاویه 50 درجه به بالا می باشد زیرا هر چه شیب سقف تندتر و شدیدتر باشد فرود آمدن برف و باران از روی سقف به سرعت انجام می شود و این کار در ماندگاری و مقاومت متریال سقف تاثیر بسزایی می گذارد.

علاوه بر این موضوع زیبایی سقف های شیبدار فقط به انتخاب شیب سقف بستگی دارد زیرا سقفی با شیب کم نمای خاصی به ساختمان و ویلا شما نمی دهد.

با انتخاب شیب زیاد در سقفتان می توانید از محوطه داخل آن نیز به عنوان اتاق زیر شیروانی که در قدیم گفته میشد استفاده کرد

اکثر مردم این گونه میپندارند که انتخاب شیب تند در سقف مناسب مناطق سردسیر می باشد در صورتیکه اینگونه نیست .

در اینجا دو پروژه ای را مشاهده می کنیم که در منطقه کرج با شیب بالای 80 درجه به اجرا در آمده:

انتخاب سقف شیبدار مناسب

از بزرگترین و اصلی ترین اهداف طراحی و پیاده سازی سقف و سقف شیبدار، حفاظت از سازه در مقابل آب و هوا می باشد. استفاده از سقف باعث زیبایی سازه، حفظ و نگهداری انرژی و مقاومت سازه نیز می گردد. لذا انتخاب سقف شیبدار مناسب یکی از تصمیم های مهم در ساختمان سازی می باشد.

عوامل موثر در انتخاب سقف شیبدار

هزینه سقف شیبدار

هرچه سقف شیبدار سازه خود را ساده تر اختیار نمائید قطعا قیمت سقف شیروانی چه از نظر طراحی و چه از نظر نصب ارزان تر خواهد شد. پایه های بزرگ، زوایای پیچیده، سقف شیبدار و سقف های دارای چند زاویه از عواملی می باشند که هزینه طراحی و پیاده سازی سقف به شدت افزایش نماید. همچنین نوع پوشش سقف نیز سبب افزایش و یا کاهش هزینه پیاده سازی سقف می گردد.

دسترسی به سقف شیبدار

عواملی همچون دسترسی به سقف و بهره بردن از اتاق زیر شیروانی و یا در اختیار داشتن سقف بلند با پنجره های بزرگ می تواند روی انتخاب سقف تاثیر گذار باشد.

وضعیت هندسه ای سازه

نحوه ساخت سازه شما می تواند تعیین کننده سقف سازه شما باشد. سقف های صاف برای طبقات به صورت مربع مناسب می باشد و در مقابل برای طبقات غیر مربعی بهتر است که از سقف شیروانی استفاده نمایید. همچنین در صورتی که نور بیشتری نیاز داشته باشید نیز استفاده از سقف شیروانی منجر به دریافت نور بیشتر از محیط اطراف خواهد شد.

سازه های هم جوار

ممکن است تمایل داشته باشید که سازه و سقف سازه شما همسو با اطراف محل سازه شما باشد. این امر نیز ممکن است در انتخاب سقف سازه شما تاثیرگذار باشد.

سیاست ها و قوانین منطقه ای

شاید شما در جایی زندگی کنید که قوانین منطقه ای، سیاست های خانه سازی و انجمن صنفی آن منطقه برای شما محدودیت ها و قواعدی را وضع کرده باشد. این امر باعث می گردد نتوانید هر نوع سقف شیبداری که مد نظرتان باشد را در آن منطقه پیاده سازی نمائید. برای مثال ممکن است در مورد ارتفاع سقف شیب دار و یا مدل و حتی مصالحی که در پوشش سقف شیبدار استفاده می شود، قوانینی در منطقه شما وضع شده باشد. لذا حتما باید در این رابطه اطلاعات کامل را کسب گردد تا مشکلی در حین کار پیش نیاید.

اجرای سقف شیبدار

اجرای سقف شیروانی دارای مراحلی است می بایست با توجه به تجربه افراد ماهر و متخصص به بهترین نحو انجام شود به طور خلاصه این مراحل وجود دارد:

 • اجرای سازه فلزی و یا چوبی (به صورت شیبدار)
 • اجرای زیرسازی با توجه به نوع پوشش
 • اجرای پوشش مناسب توسط افراد با تجربه
 • اجرای ناودانی و عایق سقف برای هدایت آب باران و برف
 • اجرای پیشانی نما و پوشش دامنه برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما و پرندگان و حیوانات و هدر رفتن انرژی داخل سقف ساختمان

جهت نصب پوشش سقف شیبدار

هميشه جهت نصب بام های شیروانی بر خلاف وزش باد است. نصب هميشه از پايين ترين نقطه سقف در جهت عكس وزش باد (كه در هر منطقه بر پايه آمار و تجربيات موجود تعيين مي شود) انجام مي پذيرد.

دکمه بازگشت به بالا