اقتصادیبرترین های کسب و کار

شاخص ترس و طمع دوج کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین چیست؟

در راستای نوسانات فروش تتر، CNN ابزاری را طراحی کرد. این ابزار چند رفتار در بازار رمزارزها را ترکیب می‌کند که با نام شاخص ترس و طمع شناخته شده‌است. با استفاده از این شاخص می‌توان تفکر و حس لحظه‌ای سرمایه‌گذاران را که نمایانگر رفتار آن‌ها در آینده است، تشخیص داد. ترس به معنای خرید کمتر و فروش بیشتر و همچنین یک بازار نزولی بوده، و طمع به معنای خرید بیشتر، فروش کمتر و بازار صعودی است. احساس ترس اعداد پایین‌تر از ۵۰ را نشان می‌دهد. این امر به معنای ارزش پایین نسبت به ارزش واقعی ارز دیجیتال مورد نظر در بازار و آمادگی آن برای یک جهش است. احساس طمع طیف اعداد بالای ۵۰ را نشان می‌دهد و به معنای ارزش بالا به نسبت ارزش واقعی بازار و آمادگی آن برای یک نزول ناگهانی است.

واژه‌های ترس و طمع از نقل قولی از جانب Warren Buffet در سال 1986 است:

“زمانی که سایر افراد طمع می‌کنند، ما به سادگی در حالت ترس قرار می‌گیریم. همچنین، تنها زمانی که بقیه در ترس به سر می‌برند، می‌توانیم طمع کنیم.”

این شاخص نیز نمایانگر احساس سایر افراد است.

بهترین قیمت تتر |فروش تتر بدون احراز هویت

شاخص ترس و طمع اتریوم

در رابطه با شاخص ترس و طمع اتریوم، انتظار می‌رود که حرکات ناگهانی این شاخص در زمان اپدیت مرج اتریوم اتفاق بیافتد. اگر مطابق با انتظارات قیمت خرید اتریوم در این دوره افزایش یابد، احساسات مثبت کاربران بازار نیز افزایش یافته و به احتمال بالا شاهد نزدیک شدن این شاخص به محدوده طوع باشیم. البته یک تئوری نیز در رابطه با اصلاحات بعد از مرج اتریوم نیز وجود دارد، که در این صورت شاخص ترس و طمع نیز حرکت چندانی نخواهد داشت.

شاخص ترس و طمع دوج کوین

اگر مایلید شاخص ترس و طمع دوج کوین و یا به صورت کلی تمامی ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت BTCTools و یا Alternative مراجعه کنید. این دو وبسایت در ساعاتی در شبانه روز اطلاعات مربوط به احساسات معاملگران را جمع آوری کرده و سپس با آنالیز آن‌ها، شاخص ترس و طمع را ارائه می‌دهند.

محاسبه شاخص ترس و طمع کریپتو

شاخص ترس و طمع کریپتو از اعداد ۰ تا ۱۰۰ استفاده می‌کند:

۰ به معنای فاز ترس در بازار رمزارزها است

۱۰۰ به معنای فاز طمع در بازار رمزارزها است.

در این شاخص، قضیه‌ای برخلاف باور عموم مردم در جهت حرکت بازار وجود دارد که به این صورت است:

هرچه این اعداد شدیدتر باشند، شاخص نیز صحیح‌تر خواهد بود. در واقع هرچه بازار ارزهای دیجیتال بیشتر به سمت ارزش کم یا بالا پیش رود، بیشتر احتمال اصلاح آن وجود دارد.

برای مثال هرچه ارزش بیت کوین (BTC) بالاتر رود، افراد بیشتری احساس طمع و در نتیجه شروع به خرید می‌کنند.

همچنین، نموداری برای نشان دادن میزان ثبات و یا حرکت خود شاخص در بازه‌های زمانی نیز وجود دارد. آنالیزهای قبلی شاخص ترس و طمع نمایانگر اتفاقاتی نظیر انتخابات، چرخه، رویدادهای مهم تاریخ و نوسانات بازار است.

شاخص ترس و طمع در تریدینگ ویو

این شاخص توسط اندازه‌گیری ۶ اندیکاتور سرمایه‌گذاری محاسبه می‌شود. از این اندیکاتورها بر اساس تغییرات اعمال شده از سمتشان بر روی بازار، استفاده می‌شود. در این بخش توضیح کوتاهی از این ۶ اندیکاتور ارائه می‌دهیم.

نوسان (۲۵%)

این شاخص میانگین ارزش ارز دیجیتال مورد نظر را در ۳۰ روز گذشته با میانگین آن در ۹۰ روز گذشته مقایسه می‌کند. تفاوت بالاتر در این اندیکاتور نمایانگر نوسانات بیشتر و حرکت شاخص به سمت منطقه ترس است.

مومنتوم بازار (۲۵%)

این اندیکاتور حجم معاملات را در ۳۰ و ۹۰ روز گذشته در بازار رمزارزها با هم مقایسه می‌کند. حجم معاملاتی بالاتر نمایانگر احساس مثبت در بین سرمایه‌گذاران و حرکت شاخص به سمت طمع است.

رسانه‌های اجتماعی (۱۵%)

این اندیکاتور در شبکه‌های اجتماعی نظرات و افکار مردم را بررسی می‌کند. پست‌های مثبت نمایانگر احساس مثبت است اما اندیکاتور به تعداد آن‌ها نگاه می‌کند. تعداد بالایی پست در رابطه با یک ارز دیجیتال صرف نظر از مثبت و منفی بودن آن‌ها، شاخص را به سمت طمع می‌برد. زیرا آن ارز دیجیتال را در ذهن مردم نگه می‌دارد.

غلبه (۱۰%)

غلبه یک ارز دیجیتال بر بازار و نسبت پولی که در این ارز سرمایه‌گذاری شده به ارزش کلی بازار را دامیننس یا غلبه گویند. وقتی یک رمزارز بر بازار غلبه می‌کند، در واقع سرمایه‌ها از کوین‌های دیگر فاصله می‌گیرند. برای مثال، بیت کوین یکی از امن‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار است که در نتیجه در صورت از دست دادن غلبه در بازار، سرمایه‌گذاران وارد فاز طمع شده و شروع به خرید بیشتر کوین‌های کوچک‌تر می‌کنند.

ترندهای جست‌وجو (۱۰%)

حجم جست‌وجو مردم در اینترنت نمایانگر فاز طمع بازار است اما این اندیکاتور به محتوای سرچ نیز توجه می‌کند. برای مثال، اگر سرچ منفی در رابطه با الگوی قیمت بیت کوین بالا باشد، نمایانگر فاز ترس در بازار ارزهای دیجیتال است.

نظرسنجی (۱۵%)

نظرسنجی‌های هفتگی برای گرفتن پاسخ مستقیم از سمت مردم در رابطه با بازار ارزهای دیجیتال است. به صورت هفتگی تعداد ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ نفر به این نظرسنجی پاسخ می‌دهند. البته مدتی است که این نظرسنجی‌ها انجام نشده و صحبتی در رابطه با زمان شروع مجدد آن‌ها اتفاق نیفتاده‌است.

تاثیر شاخص ترس و طمع بر قیمت بیت کوین

ارزش ارزهای دیجیتال در بازار گاوی معمولا دچار صعودی ناگهانی می‌شود. این زمان برای سرمایه‌گذاران جهت خریداری بیشتر کوین‌ها با قیمت پایین در بازار مناسب است. شاخص ترس و طمع کریپتو برای نشان دادن زمان مناسب خرید رمزارزها استفاده می‌شود.

به علاوه، سرمایه‌گذاران باید احساسات و رفتار کلی بازار رمزارزها را برای انجام معاملات در نظر بگیرند. اگر شاخص در فاز طمع باشد، به احتمال بالا بازار در حالت صعودی قرار دارد. ولی در صورت حرکت شاخص به سمت ترس، روند بازار به صورت نزولی خواهد بود.

اما این شاخص تنها توانایی بررسی کارهای گذشته سرمایه‌گذاران را دارد. حتی اگر سرمایه‌گذار تنها یک روز از ورودش به بازار رمزارزها گذشته باشد، در بررسی‌های این شاخص قرار می‌گیرد. شاخص ترس و طمع به عنوان یک ابزار برای منطقی کردن بازار غیر قابل پیشبینی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این شاخص از تصمیمات احساسی در معاملات جلوگیری می‌کند.

شاخص FUD چیست؟

شاخص FUD نمایانگر احساس ترس، شک و عدم اطمینان است. این شاخص توانایی کاهش قیمت کوین بر اساس افکار و احساسات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را دارد. اکثر مواقع این افکار بر اساس اخبار واقعی در دنیا نیستند بلکه بر اساس شایعه‌های پخش شده در بین مردم هستند. نکته منفی در رابطه با این شاخص وجود ترس در آن و قابلیت بالای تاثیرگذاری آن در بین سرمایه‌گذاران است. برای جلوگیری از تصمیمات غلط در بازار رمزارزها، به شاخص FUD دقت کنید و سپس معاملات خود را در مارکت انجام دهید.

شاخص‌های FUD و ترس و طمع کریپتو، ابزارهای با ارزشی برای درک و سنجش احساسات بازار ارزهای دیجیتال هستند. از آن‌ها جهت تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری دارایی در بازار رمزارزها و همچنین بهترین زمان برای فروش این ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

به علاوه، برای سنجش کلی احساسات و روند بازار ارزهای دیجیتال نیز می‌توان از این دو شاخص استفاده کرد. اما دقت کنید که به دلیل نوسانات بالا در قیمت، همواره در انجام معاملات در بازار رمزارزها باید تمامی شاخص‌ها و عوامل موءثر در مارکت را بررسی و سپس اقدام به خرید و فروش کنید.

اندیکاتور بازار چیست؟

اندیکاتورهای موجود، با هدف تسهیل  روند تجزیه و تحلیل داده‌های بازار برای معامله‌گران و سرمایه گذاران به وجود آمده‌اند. اندیکاتورها در انواع و شرایط مختلفی وجود دارند. این اشکال شامل موارد زیر است:

تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و سنتیمنتال (احساسات حاکم بر بازار).

اگر کاربری سابقه و تجربه کار با تحلیل تکنیکال (TA) در بازارهای مالی را داشته باشد، به احتمال زیاد با اندیکاتورها نیز آشناییت دارد.

همانطور که گفته شد، اندیکاتورها اشکال مختلفی دارند؛ از میانگین متحرک ساده (SMA) تا الگوهای نموداری پیچیده‌ای همچون ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) در بازارهای مالی به کار می‎روند. به طور کلی اندیکاتورهای TA قیمت‌ها، حجم معاملات و سایر روندهای آماری را تجزیه و تحلیل می‌کنند.

این درحالی است که اندیکاتورهای تحلیل فاندامنتال از رویکرد متفاوتی برخوردارهستند. زمانی که شما یک رمزارز یا سهام را مورد بررسی قرار می‎دهید، بدین معنی است که سعی در تعیین و پی بردن به ارزش حقیقی آن پروژه دارید.

به عنوان مثال، بررسی شما می‌تواند پیرامون تحقیق درباره تعداد کاربران و ارزش کل بازار یا همان مارکت کپ باشد که در یک اندیکاتور قرار دارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که ما شاخص هایی را برای تحلیل احساسات بازار نیز داریم که احساسات و افکار سرمایه گذاران و معامله‌گران و تمایلات کاربران را مقیاس و می‌سنجد.

در این میان شاخص ترس و طمع بیت کوین و کریپتو تنها یکی از جمله شاخص های بازار ازهای دیجیتال به شمار می‌رود.

یکی دیگر از شاخص‌های جالبی که تحلیلگران و سرمایه گذاران از آن برای تحلیل تکنیکال استفاده می‎کنند اندیکاتور Bull & Bear از آگومانتو (Augmento) و ویل آلرت (WhaleAlert) که در بازارهای رمز ارزی، نقل و انتقالات حجیم نهنگ‌ها را پایش می‌کند. از دیگر شاخص‌های تحلیل تکنیکال می‏توان به شاخص دامیننس در و معاملات اسپات اشاره کرد.

پس به طور کلی بررسی ارزهای دیجیتال به منظور پیشبینی ارزش، به تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی، جامعه آن ارز دیجیتال و افکار عمومی بستگی دارد. از همین جهت، تحلیل احساسات بازار و یا به اصطلاح سنتیمنتال می‌تواند برای این کلاس دارایی بسیار مفید باشد.

بررسی شاخص‌های تحلیل تکنیکال چه کمکی به ما می‌کنند؟

به صورت کلی، در بازارهای مالی سنتی، شاخص یا همان (Index)قادر است چندین داده مختلف را دریافت کند و با ترکیب آن‌ها یک معیار اندازه‌گیری ثابت در اختیار تحلیلگران قرار دهد. بیایید برای این که بهتر متوجه این مسئله شویم، با یک مثال جلو برویم:

به احتمال زیاد اسم شاخص میانگین صنعتی داو جونز (DJIA)به گوشتان خورده است. این شاخص یکی از معروف‌ترین شاخص‌هایی است که برای بررسی بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد دیجا.یک شاخص وزنی مبتنی بر قیمت است.

نکته جالب درباره این اینکس این است که دیجا ۳۰ شرکت بزرگ را که در بازارهای سهام آمریکایی لیست شده‌اند را با هم ترکیب می‌کند و سرمایه‌گذارها می‌توانند با خرید این هر یک سهم از دیجا، در سود و زیان تمامی این ۳۰ شرکت سهیم باشند.

حالا ربط این داستان به شاخص ترس و طمع چیه؟

شاخص ترس و طمع کریپتو هم یک شاخص وزنی است که برای بررسی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان از آن به عنوان یک اندیکاتور در کنار ابزارهایی مثل و تکنیکال برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد.

باید ها و نبایدها در استفاده از شاخص ترس و طمع کریپتو

در صورت استفاده به موقع و منطقی از شاخص ترس و طمع بیت کوین، می توان از این اندیکاتوربه عنوان راهنمایی خوب برای سرمایه گذاری سودآور، استفاده کرد. در این بخش قصد داریم بعضی از بایدها و نبایدها هنگام استفاده از FGI را برای بهره بری هرچه بیشتر کاربران از بازار بیت کوین، ورد بررسی قرار دهیم.

از این شاخص بیشتر به منظور تعیین بهترین زمان ورود به بازار کریپتو استفاده کنید.

وقتی طمع در بازار زیاد است سرمایه گذاری را شروع نکنید.

برای معاملات کوتاه مدت و روزانه  از شاخص ترس و طمع استفاده نکنید.

زمان ورود سرمایه گذاری خود را در زمان حرکت شاخص به سمت ترس تنظیم کنید.

معایب شاخص ترس و طمع و بررسی انتقادات وارد شده به آن

بسیاری از افراد هستند که  شاخص ترس و طمع کریپتو را به عنوان ابزاری برای تحقیقات سرمایه‌گذاری، نادیده گرفته از آن  بیشتر به عنوان یک فشار سنج برای احساسات جمعی و زمان بندی بازار می دانند. این دسته از افراد بر این باور هستند که یک استراتژی ثابت برای خرید ارز دیجیتال و نگه داری از آن بهترین راه برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی و کریپتو است. به علاوه این کاربران نگران هستند که ابزاری مثل  شاخص ترس و طمع، بسیاری از سرمایه گذاران را به تجارت مستمر در بازار و یا خارج از آن بازار تشویق کنند.

آنها همچنین بر این عقیده هستند که تاریخ بازار نشان داده‌است که چنین رویکردی در حوزه سرمایه گذاری، در نایت بازدهی مطلوبی نخواهد داشت. با این حال در صورتی که به دنبال پیش بینی قیمت با استفاده از تحلیل احساسات در بازار ارزهای دیجیتال هستید، می توان به صورت هفتگی توسط نظرسنجی های اینترنتی امکان دریافت میزان علاقمندی کاربران به یک ارز خاص وجود دارد که از روی این دیتا می‎توانید بازار را پیشبینی کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال با  استفاده از شاخص ترس و طمع

فرض کنید که شما با روش‌های تحلیلی خود محدوده‌ای را برای پایان رود نزولی بیت‌کوین محاسبه کرده‌اید. در چنین حالتی اگر در این محدوده، شاخص ترس و طمع بیت کوین نشان ‌دهنده‌ی ترس مطلق در بازار باشد می‌توان امید به بالا رفتن قیمت بیت کوین داشت. در طرف مقابل، اگر با تحلیل خود متوجه رسیدن قیمت بیت کوین به محدوده مقاومت جدی شده‌اید و شاخص ترس و طمع نیز طمع مطلق را نشان می‏دهد، می‎توان کاهش قیمت را از بیت کوین انتظار داشت.

دکمه بازگشت به بالا