برترین های کسب و کارعمومی

پنجره سه جداره چقدر دوام دارد و چند سال عمر می کند؟

طول عمر پنجره های دو و سه جداره چقدر است؟

استفاده از پنجره‌ های دوجداره و پنجره سه جداره چند سالی است که بسیار رواج یافته ‌است، اما این پنجره‌ ها نیز مانند سایر وسایل خانه، دارای طول عمر مشخصی هستند. در واقع باید گفت که عمر این پنجره ها هم درست مانند سایر وسایل خانه محدود بوده و با گذشت زمان کارایی اولیه را نداشته و باید تعویض گردند. پس از حدود ۲۰ سال باید پنجره های دوجداره را تعویض کنید. البته با توجه به کیفیت و نوع مواد استفاده ‌شده و نصب درست و حرفه‌ ای و محل قرار گرفتن پنجره‌ ها ممکن است این زمان بین ۱۰ تا ۳۵ سال تغییر یابد.

ارزانترین قیمت پنجره دوجداره |انواع پنجره دوجداره

پنجره دوجداره چند سال عمر می کند؟

عملکرد و طول عمر  پنجره سه جداره بر مبنای کاهش هدایت گرما و سرما بین دو جداره شیشه می باشد و همچنین صدا با وجود این پنجره ها بین محیط داخل و خارج به طرز فوق العاده ای کم می شود. طول عمر پنجره های دوجداره با کیفیت مواد استفاده شده اندازه شکاف بین قاب درونی و بیرونی، تفاوت‌های دما، طرزساخت و مکان نصب برحسب موقعیت جغرافیایی و نوع کاربری آن بستگی دارد و می‌تواند متفاوت باشد. شیشه های دو جداره معمولاً ۱۰ تا ۲۵ سال دوام دارند. این عمر بر اساس کیفیت مواد استفاده شده، تفاوت‌های دما، طرز ساخت و مکان نصب، کاربری و همچنین قرار گیری محل ساختمان به روی خط استوا و یا نزدیکی آن قابل تغییر است. پنجره‌ هایی که محل قرارگیری آن ها روی خط استوا می‌باشند کمتر از ۱۲ سال دوام دارند.

در شیشه های دوجداره، بخار بین لایه‌ های شیشه زمانی از بین میرود که درز دور آن از بین رفته باشد. تفاوت ‌های دمایی زیاد بین قاب درونی و بیرونی بر فاصله بین درزها فشار می‌آورد که می‌تواند در نهایت باعث شکستن آن شود. پنجره‌هایی که شکاف کمی بین قاب‌ها وجود دارد بیشتر مستعد از بین رفتن درزها و در نتیجه از بین رفتن بخار بین لایه ‌های شیشه هستند.

تاثیر یراق آلات در طول عمر پنجره های دوجداره

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در ماندگاری پنجره های دوجداره یراق آلات مناسب است. برای هر پنجره دوجداره باید یراقی انتخاب شود که بتواند وزن وارد شده را تحمل کند تا شاهد عواقب ای مانند خارج شدن لنگه از رگلاژ و همچنین مشکلات باز و بسته شدن پنجره دوجداره نباشد.

یراق می بایست متناسب با توجه به اندازه گیری لنگه انتخاب شود تا عملیات فیتینگ میان لاستیک آب بندی و پروفیل به درستی صورت گیرد. ساختار یراق ها باید به گونه ای باشد که امکان باز کردن شخصی از بیرون وجود نداشته باشد که این امر نیازمند طراحی دقیق در مکانیزم یراق پنجره است. یراق پنجره میبایست سبب باز و بسته شدن نرم و آسان پنجره شود و کمترین فشار فیزیکی به دستگیره صورت گیرد. همچنین یراق ها باید برابر سرما و گرما و رطوبت مقاوم باشند تا دچار خوردگی نشوند البته لازم به ذکر است که این یراق الات قابل تعمیر و تعویض هستند.

نگهداری و افزایش طول عمر پنجره های دوجداره

استفاده و نگهداری صحیح از پنجره‌های دوجداره باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود. در ادامه به چند روش برای نگهداری و افزایش کارایی پنجره دوجداره در طول زمان اشاره خواهیم کرد:

 1. روغن کاری یکی از کارهایی است که باعث روان شدن باز و بسته شدن پنجره شما می شود. برای این کار می توانید از روغن هایی مانند روغن خیاطی که رقیق هستند؛ و روغن کاری قطعات یراق آلات استفاده کنید.
 2. استفاده از استپر پنجره برای زمان ‌هایی که لنگه در باز است.
 3. هنگام شستشوی پروفیل از مواد شوینده استون دار و یا بنزین و الکل استفاده نکنید. چرا که به مرور زمان باعث پوسیدگی پروفیل می شود.
 4. قرار دادن اهرم دستگیره پنجره در زوایای ۳۰، ۹۰ و ۱۸۰ یکی از راه‌ های جلوگیری از پوسیدگی قطعات است.
 5. پوشاندن شیشه های دوجداره هنگام جوشکاری
 6. بهبود عایق بندی بازشو پنجره های دوجداره با رگلاژ مجدد
 7. برای جلوگیری از خشک شدن لاستیک درزگیر خوب است که هر ۶ ماه یکبار با آب و صابون شسته شود.

طول عمر پنجره ‌های عایق بسته به چه مواردی متفاوت می‌باشد؟

 • کیفیت مواد استفاده شده
 • اندازهٔ شکاف بین قاب درونی و بیرونی
 • تفاوت‌ های دما
 • طرز ساخت
 • مکان نصب بر حسب نما و موقعیت جغرافیایی
 • همچنین کاربری واحد

نشانه ‌های تعویض پنجره‌ دوجداره

در ادامه این مقاله نشانه های تعویض پنجره دوجداره را بررسی خواهیم کرد.

شیشه‌های شکسته، ترک خورده

شیشه‌های ترک خورده از لحاظ ایمنی بسیار خطرناک هستند و خطر ریزش دارند. از طرفی دیگر شیشه شکسته و یا ترک خورده بهره‌ وری انرژی بسیار پایینی دارد. بنابراین با دیدن ترک بر روی پنجره دوجداره حتما آن را تعویض کنید.

عایق بندی و آب بندی نامناسب

دلیل عمده‌ی استفاده از پنجره‌ های دوجداره دسترسی به فضای بیرون بدون در نظر گرفتن آب و هواست. وقتی این شیشه‌ ها عایق‌بندی درستی نداشته ‌باشند، هنگام لمس آن گرما یا سرمای بیرون را کاملا حس می‌کنید و یا زمانی‌ که کنار پنجره ایستاده‌ اید، تغییرات دمایی را کاملا محسوس احساس خواهید کرد. علاوه بر سرما، صداهای بیرون را نیز به‌ راحتی می‌شنوید. در این شرایط پروفیل مخصوص و یراق آلات، آب بندی‌ها، لوازم درزگیری و فریم و قاب در و پنجره دوجداره، کیفیت خود را از دست داده و باعث نفوذ آب و غبارهای معلق در هوا به داخل محیط می‌شوند.

اختلال در باز و بسته شدن پنجره

 اگر پنجره دوجداره شما سفت و سخت باز و بسته می شوند و یا در حین باز و بسته شدن گیر می کند و سرما از اطراف لنگه های بازشو پنجره دوجداره وارد می شود، بهتر است که در ابتدا در و پنجره‌ها را دوباره رگلاژ کنید. در واقع باید گفت با رگلاژ کردن، معمولاً ۹۰ درصد مشکل شما حل خواهد شد. اما اگر همچنان مشکلتان به قوت خود باقی ماند، باید گفت که زمان تعویض آن ها فرا رسیده است.

بخار زیاد بر روی پنجره های دوجداره

اگر پنجره upvc شما زیاد بخار می‌گیرد، زمان تعویض آن ‌ها رسیده‌است. زمانی که هوا سرد می‌گردد و یا در آشپزخانه مشغول پخت و پز و یا حتی یک چای دم‌ کردن ساده هستید، بر روی شیشه‌ها بخار می‌نشیند. این امر اصلا عادی نیست و باید به تعویض آن‌ها فکر کنید. البته قبل از هر تصمیم‌گیری بهتر است تهویه منزل را بررسی کنید. چون زمانی ‌که تهویه ضعیف و یا نامناسب باشد، این اتفاق به صورت معمول رخ می‌دهد.

همان طور که می‌دانید، پنجره‌ های upvc از دو لایه شیشه مجزا تشکیل شده که در حال عادی نباید بخار بگیرند، قبل از هر چیز بررسی کنید که این بخار از کجا آمده و در کدام قسمت پنجره نشسته‌است؟ چون بخار روی شیشه در واقع همان بخار آبی است که در هوای داخل ساختمان وجود دارد. بخار آب با برخورد به هر شی سردی تبدیل به مایع می‌شود. بیشترین نگرانی خانواده ‌ها در عرق پنجره‌های upvc از این است که امکان دارد عایق بودن شیشه دوجداره از بین رفته باشد.

اگر بخار آب بر روی شیشه ‌ی بیرونی است، عایق‌ کاری پنجره‌ ها خوب بوده و هوای گرم بیرون نمی‌رود. اگر شیشه‌ ی داخلی پنجره بخار آب گرفته، مخصوصا در منازلی که تهویه خوبی ندارند، بهتر است تهویه خانه را اصلاح کنید. اما اگر بین دو شیشه بخار گرفته، خوب نیست و نشانه ‌ی این است که عایق ‌بندی شیشه‌ ها شما دچار مشکل شده و باید آنها را تعویض کنید. معمولا این اتفاق در پنجره‌های دوجداره که ده سال از زمان نصب آن‌ها می‌گذرد، رخ می‌دهد. در این صورت باید حتما آن‌ها را تعویض کنید.

آیا تعویض پنجره‌ های دوجداره از لحاظ اقتصادی به ‌صرفه است؟

سرمایه ‌گذاری برای تعویض پنجره ‌ها شاید در ابتدا به نظر یک هزینه‌ی اضافی به نظر برسد، اما این کار در طولانی مدت به نفع شماست و در واقع یک صرفه‌ جویی خواهد بود، زیرا شما می‌توانید از بهره ‌وری انرژی، امنیت و راحتی آن لذت ببرید.

برگرفته از: پیرامیدوین

دکمه بازگشت به بالا