بین المللبرترین های کسب و کار

نحوه پیگیری کارت اقامت ترکیه

کارت کیملیک ترکیه: نکات گرفتن راندوو و پیگیری کارت اقامت ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید بدون شک واژه کارت اقامت ترکیه (کیملیک ترکیه) برایتان آشنا است در حقیقت این کارت همان کارت اقامت فرد ساکن در کشور ترکیه است. در این نوشته می‌خواهیم شما را با روش گرفتن کارت اقامت ترکیه بیشتر آشنا کنیم.

کارت اقامت ترکیه

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک ترکیه، کارتی است که هویت افرادی که در ترکیه زندگی می‌کنند را مشخص می‌کند، و بر روی این کارت یک کد 11 رقمی وجود دارد که با عدد 99 آغاز شده است و در واقع همان T.C نامبر فرد می‌باشد. به شما باید بگویم که این T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه می‌باشد.

کارت اقامت هر فرد، مخصوص خود آن شخص است و به‌طور کلی در این کارت اطلاعاتی نظیر اسم و فامیلی و تاریخ تولد و ملیت و شهری که در ترکیه ساکن است درج شده است و در پشت این کارت، نوع اقامتی که دریافت کرده به همراه اسم پدر و مادر و تاریخ صدور و انقضاء کارت نوشته شده است .

کارت‌های اقامت با توجه به نوع اقامت دارای رنگ‌های مختلفی هستند برای مثال کارت اقامت توریستی و اقامت از طریق خرید ملک، قرمز و برای افرادی که جواز کار در ترکیه را کسب نموده‌اند رنگ آبی و برای دانشجویانی که پذیرش از دانشگاه دارند از رنگ زرد استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که مهاجران ایرانی و سایر اتباع خارجی که قصد گرفتن کیملیک ترکیه را دارند برای گرفتن آن باید از اداره مهاجرت ترکیه راندوو بگیرند.

راندوو ترکیه چیست؟

راندوو اقامت ترکیه، ابتدایی‌ترین قسمت مهاجرت به ترکیه و اخذ کارت اقامت در این کشور می‌باشد. معنای لغوی این کلمه به زبان ترکی، قرار ملاقات است، اما در مورد مهاجرت به ترکیه مفهوم آن کمی جزئی‌تر می‌شود.

راندوو به معنی گرفتن وقت ملاقات از اداره مهاجرت ترکیه می‌باشد. تاریخ راندوو یعنی تعیین روز ملاقات برای ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت ترکیه، جهت اخذ اجازه اقامت برای اشخاصی که قصد اقامت و ماندن در کشور ترکیه را دارند. گرفتن راندوو فقط به‌صورت اینترنتی از روی سایت اداره مهاجرت ترکیه امکان‌پذیر می‌باشد.

راندوو های اقامت توریستی، با خرید ملک و کار متفاوت است. اطلاعات مدارک لازم بر اساس نوع اقامت، بر روی سایت اداره مهاجرت باید ذکر شود. به‌طور مثال برای اقامت با خرید خانه، باید آدرس دقیق ملک درج شود یا برای اقامت توریستی، میزان درآمد از ایران و آدرس منزل اجاره‌ای باید درج شود.

لازم به ذکر است که سایت اداره مهاجرت ترکیه چند زبانه است ولی متأسفانه هنوز زبان فارسی به آن اضافه نشده است. ممکن است برایتان سؤال باشد که آیا قبل از آمدن به ترکیه میتوانیم برای گرفتن راندوو و کارت اقامت اقدام کنیم؟ چه مدت طول می‌کشد تا کارت اقامت برایمان صادر شود؟ در صورت گم شدن کارت اقامت چاره چیست؟ و بسیاری سؤالاتی دیگر از این قبیل که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نکات مهم در گرفتن راندوو اقامت ترکیه

همانطور که قبل اشاره کردیم، هر ایرانی بعد از ورود به ترکیه ۹۰ روز اجازه ماندن بدون ویزا را دارد و شما حتماً باید قبل از اتمام این ۹۰ روز اقدام به گرفتن راندوو کنید. بعضی از دوستان فکر می‌کنند که اگر روزهای آخر از این ۹۰ روز، برای اقامت ترکیه اقدام کنند زرنگی کرده‌اند و مهلت زمان بیشتری برای اقامت در ترکیه خواهند داشت، در صورتی‌که در بحث اقامت ترکیه، زمان شروع اقامت که بر روی کارت اقامت شما نوشته می‌شود، از تاریخ ورود به ترکیه محاسبه می‌شود.

برای گرفتن راندوو اقامت ترکیه، با پرداخت مبلغ مختصری حدود ۵۰ لیر این کار را به شرکت‌های متخصص در امور اقامت بسپارید زیرا، در هنگام گرفتن راندوو نکات ظریفی وجود دارد که با بی توجهی به آن اقامت شما به مشکل بر می‌خورد و امکان رد شدن اقامت شما از سمت اداره مهاجرت وجود دارد. لازم به ذکر است که راندوو را با شماره موبایل و یا ایمیل شخصی خودتان بگیرید.

تاریخ راندوو شما با اداره مهاجرت ترکیه به ایمیل یا تلفن شخصی شما ارسال خواهد شد و این تاریخ قابل تغییر نیست. اگر به هر دلیلی نمی‌توانستید در روز مقرر حضور پیدا کنید می‌توانید قبل از سر رسید تاریخ راندوو، راندوو را ابطال کنید و بعد باز اقدام به دریافت راندوو کنید.

همه افراد خانواده حتی نوزادان احتیاج به گرفتن راندوو و کیملیک ترکیه دارند. خانواده‌ها میتوانند راندوو خود را به شکل خانواده (گروهی) ثبت کنند که تاریخ راندوو آنها همزمان باشد.

در تاریخ راندوو معمولی با شما مصاحبه نمی‌شود مگر گاهی ممکن است یکی دو سؤال ساده از علت مهاجرت و مشخصات شما پرسیده شود سپس مدارک را مأمور اداره مهاجرت تحویل گرفته و به شما رسیدی تحویل می‌دهد، اما اگر مدارک ناقص باشد نواقص را روی پرونده شما می‌نویسند و به شما برمیگردانند و شما ظرف یک ماه مهلت دارید مدارک را تکمیل کنید و به اداره مهاجرت ببرید.

در دوران کرونا مدارک را در تاریخ راندوو از پستخانه های داخل ترکیه به اسم PTT به آدرس اداره مهاجرت که بر روی صفحه اول راندوو نوشته شده است، پست می‌کنند و در صورت نقص مدارک از طریق پیامک به شماره موبایل یا ایمیل شما اعلام می‌شود که ظرف کمتر از یک ماه باید مدارک ناقص را مجدد پست کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که گرفتن راندوو را برای روزهای آخر نگذارید، چون ممکن است در آن تاریخ سایت در حال آپلود باشد یا به‌علت شلوغی سایت موفق به گرفتن راندوو نشوید.

پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید.

پیگیری کارت کیملیک ترکیه

مدت زمان گرفتن کارت کیملیک از اداره مهاجرت 10-90 روز بسته به شلوغ بودن اداره مهاجرت متغییر است، شماره تلفن ۱۵۷ برای مشاوره امور اقامتی از سمت اداره مهاجرت ترکیه است. اگر مشکلی در این ضمینه داشتید برای پیگیری کارت اقامت ترکیه می‌توانید تماس بگیرید و پاسخگوی شما به زبان فارسی هستند.

گم شدن کارت اقامت ترکیه و تقاضای کارت کیملیک مجدد

اگر به هر دلیلی کارت اقامت خود را گم کردید می‌توانید به روش زیر برای دریافت کارت کیملیک جدید خود اقدام کنید:

    به اداره پلیس منطقه‌ای که کیملیک خود را گم کرده‌اید بروید و به آنها دزدیده شدن کارت اقامت خود را اطلاع دهید در غیر این‌صورت پلیس اهمیت خاصی به این موضوع نمی‌دهد و مراحل اداری کار شما پیچیده‌تر می‌شود.

    آدرس خانه باید در اداره نفوس محل سکونت شما در ترکیه به ثبت رسیده شود. پس اگر تا کنون در این زمینه اقدام نکرده‌اید با قرارداد اجاره خانه و کپی کیملیک خود یا خانواده تان به اداره نفوس بروید و برگه ثبت آدرس را بگیرید.

    با به همراه داشتن گزارش دریافتی از پلیس و برگه نفوس و یک قطعه عکس و کپی پاسپورت و کارت اقامت مفقوده به اداره مهاجرت بروید.

    با پرداخت هزینه کارت کیملیک مجدد ۸۹ لیر در اداره مهاجرت، برای دریافت مجدد کارت اقامت، درخواست بدهید، بعد از ثبت مدارک، کارت جدید به آدرس شما پست می‌شود.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که این مطلب صرفا جهت اطلاع رسانی تولید شده و ما مسئولیتی در قبال پیگیری کارت کیملیک ترکیه نداریم.

نحوه پیگیری کارت اقامت ترکیه

اگر قصد دریافت اقامت ترکیه را داشته یا تا کنون مراحل اخذ آن را تا حدودی پیش برده اید و اکنون به دنبال گرفتن کارت اقامت خود هستید، در این مطلب با ما همراه بوده و درباره نحوه پیگیری کارت اقامت ترکیه بیشتر بخوانید.به طور کلی برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند، کارت اقامت ترکیه یا همان کارت کیملیک ترکیه یک موضوع آشنا و در عین حال بسیار با اهمیت است. این کارت در واقع کارت اقامت افرادی است که در کشور ترکیه ساکن می شوند.

کارت اقامت ترکیه چیست؟

کارت اقامت ترکیه یا کارت کیملیک ترکیه، یک کارت هویتی است که به افرادی که در ترکیه ساکن بوده و اقامت ترکیه را دارند داده می شود. این کارت دارای یک کد 11 رقمی بوده و که در ابتدای آن، عدد 99 آمده است. این کارت و شماره 11 رقمی روی آن در حقیقت همان T.C نامبر فرد است.

T.C همان عبارت مخفف جمهوری ترکیه است. این شماره برای هر فرد منحصر به فرد می باشد. لازم به ذکر است که در کارت اقامت ترکیه، اطلاعات کاملی در خصوص هر فرد از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت، شهر محل سکونت و … آورده می شود.

همین طور نام پدر و مادر، تاریخ صدور کارت و تاریخ انقضای آن نیز روی کارت کیملیک دیده می شوند و لازم است که دقت داشته باشید تمام این اطلاعات با صحت ثبت شده باشند.

رنگ کارت های اقامت ترکیه

کارت های اقامت ترکیه به رنگ های مختلف بوده و در خصوص اقامت های گوناگون، متفاوت هستند. به طور مثال کارت اقامت توریستی ترکیه، به رنگ قرمز است. همین طور کارت اقامت خرید ملک نیز قرمز رنگ است. کارت اقامت ترکیه برای آن دسته از افرادی که دارای مجوز کار هستند، به رنگ آبی داده می شود. همچنین این کارت برای اقامت دانشجویی و مجوز تحصیل در کشور ترکیه، به رنگ زرد خواهد بود.

پیگیری کارت اقامت ترکیه چطور انجام می شود؟

پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که کارت اقامت ترکیه باید در یک بازه زمانی 10 تا 90 روزه، به افراد تحویل داده شود. البته در نظر داشته باشید که در صورت شلوغ بودن لیست انتظار و درخواست های زیاد در یک دوره های زمانی، ممکن است تغییری در این زمان داده شود. با این همه شما می توانید در تماس با شماره تلفن 157، به بخش مشاوره امور اقامتی اداره مهاجرت ترکیه متصل شده و در این خصوص سوالات خود را جهت پیگیری کارت اقامت ترکیه، مطرح کنید.

در صورت گم شدن کارت اقامت ترکیه، چه باید کرد؟

در صورتی که به دلایل مختلف کارت اقامت ترکیه شما گم شد، باید ضمن اعلام این موضوع، برای گرفتن کارت اقامت جدید اقدام کنید:

  1. ابتدا به اداره پلیس در منطقه ای که کارت اقامت خود را در آن جا گم کرده اید، مراجعه نموده و موضوع گم شدن کارت اقامت را حتما اعلام کنید. دقت داشته باشید که حتما لازم است که این موضوع را به اداره پلیس اطلاع دهید. این برای مراحل بعدی به نفع شما خواهد بود.
  2. در صورتی که آدرس خانه شما در اداره نفوس ترکیه به ثبت رسیده که نیازی نیست در این خصوص اقدامی انجام دهید، در غیر این صورت حتما برای انجام این کار نیز به همراه سند خانه یا اجاره نامه اقدام کنید.
  3. حال با داشتن و ارائه دادن گزارش پلیس مبنی بر گم شدن کارت اقامت و همین طور برگه نفوس و یک قطعه عکس و کپی پاسپورت و کپی کارت گم شده، به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید.
  4. در اینجا شما باید هزینه 89 لیره در حال حاضر را به اداره مهاجرت پرداخت کرده و درخواست ارائه مجدد کارت اقامت ترکیه را بدهید.
  5. پس از آن کافی است منتظر بمانید تا کارت اقامت ترکیه به آدرس محل سکونت شما ارسال شود. این پروسه احتمالا کمی بیشتر از حالت عادی دریافت نخستین بار کارت اقامت ترکیه به طول خواهد انجامید.

کلام آخر

در بالا توضیحاتی در خصوص نحوه پیگیری کارت اقامت ترکیه و چیستی و شرایط شهروندی ترکیه، عنوان کردیم. شما چه موارد دیگری را به این فهرست اضافه می کنید و چه تجربه ای در این خصوص دارید؟ همین طور توصیه می کنیم که این مطلب را با دوستان و آشنایان خود نیز که قصد مهاجرت به کشور ترکیه یا اقامت کوتاه مدت و میان مدت در آن را دارند، به اشتراک گذاشته و آن ها را نیز در این اطلاعات سهیم کنید.

دکمه بازگشت به بالا