اقتصادیبرترین های کسب و کار

معرفی نهال شلیل

نهال شلیل یک نهال بومی آسیا است که قدمت قدیمی در حدود 2000 سال دارد. شلیل میوه تابستانی پرطرفدار می باشد که شبیه به هلو است اما پوست کرکی ندارد. این نهال به دلیل محصول لذیذ و بازار پسندی که دارد از انواع نهال های تجاری و با سوددهی فراوان است.  شما می توانید برای اطلاع از قیمت نهال میوه با مراجعه به سایت آکین نهال و از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان اکین نهال تماس حاصل فرمایید.

نهال شلیل انواع و اقسام مختلفی دارد که دارای محصولات متنوعی می باشند. این محصولات در سایز، رنگ و طعم تنوع دارند. شلیل ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند که دسته ای از آن ها هسته جدا هستند و در دسته دیگر قسمت گوشتی میوه به هسته آن چسبیده است. مدت ماندگاری شلیل های مختلف نیز با هم تفاوت دارد. شلیل ها با توجه به ویژگی هایی که دارند مصارف متنوعی دارند. برخی از ارقام برای تازه خوری مناسب می باشند. در صورتی که برخی از ارقام شلیل برای تهیه کمپوت به کار می رود. بنابراین هدف ما از کاشت نهال شلیل در انتخاب نهال مناسب موثر است.

نهال شلیل معمولا تا ارتفاع 4 الی 10 متر رشد خواهد کرد. البته ارتفاع نهال بستگی به نژاد آن دارد. نهال های پیوندی کم ارتفاع تر از ارقام دیگر می باشند. ارتفاع کم درخت یکی از مزیت های آن به شمار می رود. زیرا که اغلب درختان کوتاه باردهی بیشتری دارند. ارتفاع کم درختان موجب می شود برداشت محصولات به راحتی و با هزینه بسیار پایین تر صورت گیرد.

نکات مهم در کاشت نهال شلیل

نیاز سرمایی نهال شلیل به طور متوسط 400 الی 1000 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی گراد می باشد. اما این نیاز سرمایی در نژادهای مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارد. برخی از ارقام مانند نهال شلیل رفعتی و سان گلد که نیاز سرمایی بیشتری دارند، مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشند. زیرا این نهال ها برای شکوفه دهی در فصل بهار نیاز به زمستان های سرد دارند. اغلب این نهال ها دیرگل می باشند و به همین جهت از سرمای دیررس بهاره در امان می مانند.

دسته دیگری از نهال شلیل که دارای نیاز سرمایی کمتر می باشند، زودتر از خواب زمستانی برخاسته و گلدهی می کنند. این نهال های زودگل در صورتی که در مناطق سردسیر کاشته شوند با سرمای بهاره شکوفه های خود را از دست می دهد. بنابراین نهال شلیل محصول دهی نخواهد داشت. این نهال ها برای محصول دهی مناسب باید در مناطق معتدل و گرمسیر کاشته شوند.

نهال شلیل جوان در برابر باد شدید مقاومت خوبی ندارد. بنابراین نباید در مناطق بادخیز کاشته شود.

تاثیر نور و گرما

نهال شلیل در برابر گرمای شدید تابستان مقاوم است. در واقع این نهال برای داشتن محصولات شیرین تر و آبدارتر نیاز به دریافت نور و گرمای خورشید بسیار دارد. تابستان های گرم به بهبود عملکرد و افزایش باردهی نهال کمک می کند. بنابراین باید حتما دقت داشته باشیم که نهال ها در مکانی کاشته شوند که به طور متوسط 6 ساعت در روز نور خورشید را به طور مستقیم دریافت کنند. پس مکان کاشت نهال ها باید در محل نور گیر قرار داشته باشد. همچنین نهال ها باید در فاصله مناسب یکدیگر قرار بگیرند که از دریافت نور یکدیگر ممانعت ایجاد نکنند. این فاصله در ارقام مختلف نهال شلیل تفاوت دارد. زیرا ارقام شلیل دارای رشد عرضی و گستردگی شاخ و برگ مختلف می باشند.

به طور کلی می توان گفت نهال شلیل باید در ردیف هایی که به فاصله 6 متر از یکدیگر قرار دارند کاشته شوند. نهال ها در هر ردیف 5 الی 7 متر از یکدیگر فاصله دارند. کاشت نهال در ردیف و فاصله معین، زیبایی و نظم چشم گیری به نهالستان می بخشد.

آبیاری درخت شلیل

یکی از نکات مهم در پرورش نهال شلیل میزان نیاز آبی نهال است. این نهال نیاز آبی بسیاری دارد. البته نیاز آبی ارقام مختلف شلیل با یکدیگر متفاوت است. اما به طور متوسط می توان گفت که این نهال به یک بار آبیاری در هفته نیاز دارد. البته در مناطقی که بارندگی به میزان کافی باشد و به طور متوسط هر 10 روز 2 الی 3 سانتی متر بارندگی داشته باشد، نیاز به آبیاری مصنوعی نهال نمی باشد. نهال شلیل نسبت به کم آبی حساس است و در صورتی که آب کافی به آن نرسد ریشه ها خشک و نهال از بین می رود. همچنین این نهال نسبت به غرقابی شدن نیز حساسیت بالایی دارد. بهترین روش آبیاری برای این نهال روش آبیاری قطره ای است.

خرید نهال شلیل مرغوب از نهالستان آکین نهال

حال که با ویژگی های نهال شلیل تا حدودی آشنا شدید می دانید که باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود باید نهال مناسب را انتخاب نمایید. نهالستان اکین نهال با دارا بودن مجوز جهاد کشاورزی انواع نهال شلیل از جمله شلیل رفعتی، شلیل سفید، شلیل دیررس مغان، شلیل مغان زودرس و شلیل شمس را ارائه می دهد. این نهالستان در سایت خود ویژگی ها و نیازهای هر نهال را به طور مجزا و کامل شرح داده است. شما می توانید با مطالعه این بخش ها انتخاب خود را با آگاهی کامل انجام دهید.

پس از انتخاب نهال مناسب، باید اقدام به خرید نهال کرد. این نهال های میتواند از انواع مختلف همچون نهال گردو نیز باشد. نهال خریداری شده باید کاملا سالم و مرغوب باشد. تمام قسمت های نهال از جمله ریشه، تنه و شاخه های نهال را به طور کامل بررسی نمایید تا از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید. نهالستان اکین نهال کیفیت و سلامت تمامی نهال های خود را تضمین می نماید و نهال ها را به همراه شناسنامه سلامت و ضمانت مرجوعی عرضه می کند.

دکمه بازگشت به بالا