برترین های کسب و کارعمومی

اهمیت پرده در دکوراسیون داخلی

نقش پرده در دکوراسیون داخلی چیست؟

یکی از مهمترین اجزاء در دکوراسیون یک خانه، پرده مناسب میباشد. به همین علت انتخاب پرده، بسیار مهم است. هماهنگ بودن رنگ و مدل پرده‌‌ها با وسایل منزل مثل، مبلمان، دکوراسیون داخلی و فرش ها یکی از مهمترین عوامل ایجاد آرامش در محیط خانه است. برای انتخاب پرده متناسب با خانه ی شما عوامل زیادی دخیل هستند از جمله:

1_رنگ پرده

 2_جنس پرده

 3_طرح متناسب با دکور شما

 4_سایز پرده

پرده حکم لباسی برای پنجره های شما میباشد، بنابراین باید در انتخاب پرده و نصاب پرده دقت لازم را داشته باشیم. انواع پرده های مختلفی، با توجه به  اینکه شما قصد خرید پرده برای کدام قسمت از منزل را دارید، وجود دارد. ما در این مقاله شما را با انواع پرده و نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل آشنا می کنیم.

ریل نصب پردهای ساده |نصب پردهای جدید

ویژگی های پرده مناسب در دکوراسیون داخلی

اولین موردی که باید به آن توجه کنید، این است که با توجه به اینکه سبک  دکوراسیون داخلی منزل شما کلاسیک، مدرن یا امروزی (معاصر)…است، باید پرده را هم متناسب با سبک دکوراسیون داخلی منزلتان تهیه کنید.یکی دیگر از عواملی که باید به آن دقت کنید رنگ پرده میباشد. برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه باید از رنگهای روشن مانند سفید و شیری استفاده کنید. به طور کلی، رنگ‌های تند مانند نارنجی ، آبی تند، زرد و بنفش تیره و رنگ‌های مشابه، برای رنگ پرده اتاق خواب مناسب نیستند، چون باعث حس آرامش برای خوابیدن نمیشوند.

بهتر است از رنگهایی دیگر مانند آبی روشن،صورتی روشن و رنگ سبز روشن برای ایجاد آرامش در اتاق خواب استفاده شود. حتما قبل از انتخاب رنگ پرده، تصمیم بگیرید که اتاق شما به چه ویژگی هایی نیاز دارد. آیا اتاق کار است که باید در آن تمرکز داشته باشید. یا اینکه اتاق خواب است که به آرامش احتیاج دارید و یا اتاق بچه که باید محیطی شاد و پر از انرژی باشد. اما انتخاب رنگ پرده پذیرایی بسیار مهمتر میباشد.

نقش پرده در دکوراسیون داخلی

رنگ تیره یا روشن؟

اگر خانه شما کوچک میباشد رنگهای روشن فضای شما را بزرگتر نشان میدهند. اما همانطور که میدانید رنگهای روشن خیلی زود کثیف میشوند و گرد و غباری که روی آنها مینشیند، نمایان میشود.اما اگر به دنبال نور بیشتر در منزل هستید که آفتاب به داخل خانه بتابد از رنگهای روشن مانند سفید استفاده کنید، چون نور را به راحتی از خودشان عبور میدهند.همچنین رنگهای روشن خانه را دلباز نشان میدهند.

پرده هایی با رنگ تیره فضای خانه را کوچکتر نشان میدهد،همچنین شما برای جلوه دادن به قسمتی از دکور خانه میتوانید از پرده با رنگ تیره استفاده کنید.چون رنگهای تیره جلوه خاصی به نمای خانه میدهد و خانه شما لوکس تر به نظر میاید.

همچنین رنگ پرده پذیرایی باید با رنگ دیوار های اتاق پذیرایی هماهنگی داشته باشد. رنگ دیوار با رنگ پرده باید یک الی دو درجه تفاوت رنگ داشته باشند.یکی دیگر از عوامل مهم جنس آن میباشد. ما در این جا به چند مورد از پر طرفدارترین پارچه ها اشاره می‌کنیم

  • پرده‌های ابریشمی : این پرده ها بسیار نازک میباشند و خیلی خوب نور را از خود عبور میدهند.این پرده ها برای فضای رسمی مناسب هستند.
  • حریر:یکی دیگر از انواع پرده که خیلی خوب نور را از خود عبور میدهد حتی فضای بیرون کاملا دیده میشود .شما اگر به بیرون از خانه دید دارید باید از یک آستر استفاده کنید
  • پارچه های مخملی: این پارچه ها بسیار کلفت و سنگین است. امروزه بیشتر به عنوان والان پرده استفاده میشود
  • کتان: پارچه های نرم و پنبه ای هستند.این مدل بیشتر در فضاهای غیر رسمی استفاده میشود. این مدل پارچه نور را به خوبی از خود عبور نمیدهد.
  • دانتل:این مورد بیشتر برای پذیرایی استفاده میشود و دارای نمایی بسیار شیک است.

نکاتی در مورد انواع پرده

از آنجایی که نقش پرده در دکوراسیون داخلی  مهم است، به نکات زیر در مورد انواع پرده توجه کنید:

  • از آستری برای زیر پرده های منزل به خصوص پذیرایی استفاده کنید.چون از تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری میکند و این باعث میشود عمر پرده شما بیشتر شود و یکی دیگر از دلایل استفاده از آستر جلوه دادن به پرده میباشد
  • اگر در خانه مستاجری زندگی میکنید و هر ساله مجبور به خرید پرده هستید یا اینکه نمیخواهید تا چد سال پرده را تعویض کنید،پیشنهاد میکنم از پرده های ساده تر با دوخت ساده استفاده کنید.چون دیگر نیازی به عوض کردن پرده با هر تغییر مد نیست
  • تا جایی که میشود پرده را در بالاترین ارتفاع نصب کنید چون دیوار را کشیده تر نشان می دهند و اینکه فضای خانه بزرگتر جلوه داده میشود.

نقش پرده در دکوراسیون داخلی نقاط مختلف منزل و اصولی که باید بدانید

نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل را نمی توان نادیده گرفت از این رو بهتر است شما در هنگام انتخاب طرح و رنگ پرده برای قسمت های مختلف منزل خود توجه و حساسیت لازم را به خرج دهید.

پرده در طراحی داخلی سالن پذیرایی دارای چه نقشی است؟

پرده ها در انواع طرح های سلطنتی و مدرن و کلاسیک موجود می باشند که بهتر است شما با توجه به سبک دکوراسیون داخلی منزل تان مدل پرده را انتخاب نمایید همچنین پرده ها در انواع طرح و رنگ های مختلف موجود می باشند که رنگ و طرح پرده باید به گونه ای انتخاب شود که با رنگ و طرح سایر وسایل موجود در منزل همخوانی و مطابقت داشته باشد.

اگر شما تمایل دارید دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی و اتاق خواب بی نظیر به نظر برسد می توانید طرح و رنگ پرده را با طرح و رنگ مبلمان و کاغذ دیواری و روتختی و فرش ست نمایید همچنین در صورت تمایل برای ایجاد دکوراسیونی متفاوت در قسمت های مختلف منزل خود می توانید رنگ پرده را به صورت متضاد با سایر رنگ های به کار رفته انتخاب نمایید.

سالن پذیرایی یکی از مهم ترین بخش ها در هر خانه ای به شمار می رود به همین دلیل انتخابی پرده ای مناسب برای این بخش از منزل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. مدل پرده سالن پذیرایی اغلب از بین طرح های لوکس و لاکچری انتخاب می شود همچنین افرادی نیز هستند که تمایل دارند پرده این قسمت از منزل خود را از بین طرح های ساده انتخاب نمایند که برای دوخت پرده های ساده از پارچه های حریر و توری استفاده می شود.

بیشتر پرده های سالن پذیرایی ترکیبی از والان و پرده اصلی و پرده آستری می باشند و رنگ پرده این بخش از منزل اغلب از بین رنگ های سفید و شیری و کرم و بژ و قهوه ای انتخاب می شود همچنین در صورت تمایل می توانید رنگ پرده پذیرایی را از بین رنگ های شاد و خاص انتخاب نمایید.

تاثیر پرده در طراحی داخلی اتاق خواب

اتاق خواب یکی دیگر از بخش های منزل است که افراد بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنند از این رو بهتر است در هنگام انتخاب مدل پرده اتاق خواب نیز از ظرافت خاصی پیروی شود. در صورت تمایل شما می توانید طرح و رنگ پرده اتاق خواب را با توجه به فصول سال انتخاب نمایید که پرده های حریر و نازک برای فصول گرم سال انتخابی مناسب هستند و پرده های مخمل و پرده هایی که در دوخت آن ها از پارچه های ضخیم و رنگ های گرم استفاده شده است برای فصول سرد سال مناسب می باشند.

پرده های اتاق خواب در انواع مدل های ساده و طرح دار و گلدار موجود می باشند و اگر وسایلی که در فضای اتاق خواب قرار داده شده اند به صورت طرح دار می باشند بهتر است پرده اتاق خواب از بین طرح های ساده انتخاب شود. پرده های گلدار و طرح دار نیز برای اتاق خواب هایی که دارای دکوراسیونی یکنواخت و کسل کننده هستند انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می رود.

مدل پرده ای که برای اتاق خواب کودکان و نوجوانان انتخاب می شود بهتر است دارای رنگ و طرحی جالب و خاص باشد همچنین پرده ها با رنگ های شاد نظیر زرد و قرمز و بنفش و سبز و … برای اتاق کودک و نوجوان می توانند انتخابی مناسب و ایده آل به شمار روند.

جنس پرده برای اتاق کودکان بهتر است نخی و قابل شستشو باشد زیرا پارچه های نخی ضد حساسیت زا هستند و علاوه بر این شما می توانید پرده های نخی را به راحتی بشویید.

تاثیر پرده در طراحی داخلی آشپزخانه و سرویس بهداشتی

آشپزخانه یکی دیگر از بخش هایی است که نیازمند پرده ای مناسب می باشد و شما می توانید پرده آشپزخانه را از بین رنگ های گرم نظیر نارنجی و زرد و قرمز انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که از انتخاب پرده ها با رنگ های سرد و خنثی برای فضای آشپزخانه باید اجتناب کنید زیرا این رنگ ها باعث می شوند تا فضای آشپزخانه کسل کننده و بی روح به نظر برسد. پرده های زبرا و رولی ، پرده هایی از جنس بامبو و کنف برای آشپزخانه انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می روند.

اگر دیوارهای آشپزخانه شما سفید و ساده هستند بهتر است مدل پرده آشپزخانه را به صورت طرح دار یا گلدار انتخاب نمایید همچنین پرده های ساده می توانند برای فضای آشپزخانه ها با کفپوش و دیوارپوش طرح دار انتخابی مناسب و ایده آل به شمار روند. توجه داشته باشید که جنس پرده آشپزخانه بهتر است نرم و نازک و توری باشد تا امکان تابش نور طبیعی در فضای آشپزخانه وجود داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا