تله گذاری گنج و دفینه و علامتگذاری با استفاده از خاک سفید

در این پست علاوه بر نکات خرید دستگاه فلزیاب؛ مطالب و اطلاعات درباره خاک سفید,استفاده از خاک سفید برای ساخت سفیدخانه علامت گذاری و تله گذاری گنج و دفینه قبرهای مهم رو برای شما عزیزان علاقه مند به باستان شناسی قرار دادیم. خاک سفید در قدیم و دوران باستان چه کاربرد و استفاده ای داشت؟ آیا از خاک سفید برای ساخت سفیدخانه در قبور و داخل دالان ها و غارها استفاده می کردند؟ آیا از خاک سفید برای تله گذاری و علامت گذاری در حمل و مکان های مهم قبور گنج و دفینه استفاده می کردند؟ توضیحات کامل درباره خاک سفید در ادامه مطلب همراه ما باشید …

بزرگترین گنج ایران در لرستان |بزرگترین گنج کشف شده در ایران

کاربرد خاک سفید در تله گذاری گنج

کاربرد این خاک کاربردهای متداولی داشته چه برای ساخت یک مجموعه و یک سفیدخانه و چه برای ساخت ساختار علامت گذاری و چه برای تله گذاری!!!!!!!!!!!

خاک سفید از چند روش به دست امده و در قبور مهم استفاده شده

۱- از مکانهایی که دارای خاک سفید بوده اند به مکان موردنظر برای کار حمل میشده
۲- با پودر کردن سنگهای اهکی و … خاکی شبیه ارد به وجود میاد که وقتی درون کار هست سفیده ولی وقتی خارج میشه مثل برخی پودرسنگها به سرخی گرایش پیدا میکنه چون در معرض هوای ازاد قرار میگیره

دوستان شاید تعجب کنند خاک و تله گذاری گنج ؟!!!!!!!!!

بله نوعی از همین خاک سفید رو برای تله استفاده میکردند این خاک رو به دفعات سرند میکردند که حتی از اردهای امروزی نانواییها نرمتر و سبک تر بودند. به عنوان مثال وقتی کسی وارد محوطه ای میشد که به هدف منتهی میشه با یک محوطه‌ی چاه مانند روبرو میشه. وقتی که مثلا چراغ و نوری بندازه میبینه که کف این چاه که مثلا دو متر هست در نظرش خاک هست در حالی که خاک موجود همین خاکی است که سرند شده و آردی بودن اون در اون محوطه معلوم نیست.

طرف به طمع اینکه توی کف چاه بپره و با فریب خوردن اینکه دومتر هم چیزی به درون چاه میپره که که سریع بلند بشه سرپا ولی در عین ناباوری با صحنه ای روبرو میشه که مرگ رو براش در پی داره وقتی که با شدت رو این خاکها میپره زیر پاش خالی میشه و خاکهای اردی مدام در دل چاه کنار میزنه و به طرف پایین هدایت میشه در حالی که نمیتونه خودش رو هم به جایی بند کنه.

در این حین پی میبره که عمق چاه شاید شش هفت متر یا بیشتر باشه ولی دیگه فکر کردن دردی دوا نمیکنه چون خاکهای کنار رفته از زیر پا وقتی که بالا میرن باز روی سر خودش میریزن و چون به صورت ارد مانندی هست طرف هرچقدر تقلا میزنه راهی نداره که بیاد بالا و اون زیر بدون اکسیژن نابود میشه در حالی که از شدت پرش تمام ریه ها و شکم و چشم و بینی هم از گرد خاک پر شده اند.

علائم دفینه در گنج یابی چیست؟ | دلیل نشانه گذاری دفینه ها چیست؟

علائم دفینه در گنج یابی به سه صورت میباشد یکی مجسمه آن شکل که مبحثی خاص بوده و درخصوص آن مطابق شکل خود تفسیر میشود اما دو حالت دیگر که تصویری روی سنگ یا صخره طراحی میشود موضوعی هست که می خواهیم مطالبی را جهت آگاهی خدمت شما عزیزان عرض کنیم پس با ما همراه باشید.

علائم دفینه در گنج یابی به دو صورت زیر طراحی میشود که عبارتند از :

  • اولی بصورت تورفتگی : هر شکلی که هر تفسیری دارد با این دو حالت دانستن جایگاه آن خیلی موثر واقع میگردد تمامی تصاویر تورفتگی، بارش در دل زمین و داخل خاک است و تمامی تصاویر برجسته و برآمدگی بارش داخل صخره یا سنگ و حتی اگر داخل زمین هم گذاشته باشند بارش داخل ساروج میباشد و اصلا به خاک مرتبط نخواهند بود. به عنوان مثال تصویر یک مثلث اگر بصورت تورفتگی باشد بارش داخل زمین هست که بصورت دخمه ای میباشد و این را هم بدانید مثلث اگر وارونه باشد به معنای قبر زن هست.
  • دومی بصورت برجسته یا برآمده : و همین مثلث اگر برجسته باشد یعنی قبر دخمه ای و در داخل صخره میباشد یا سنگی بزرگ که جسد داخل آن گذاشته اند که همان بردگوری میگویند حتما شما جوغن دایره ای برجسته را دیده اید این نشان نمونه قبر بردگوری میباشد و یا استودانهای صخره ای و یا ممکن است داخل زمین و در دل ساروج یا باز بردگوری باشد که دل خاک مخفی کرده است.

توضیحاتی در مورد بوی دفینه در گنجیابی :

اکثر اتاقک ها در اثر گذر زمان بر اثر عوامل طبیعی مثل زلزله ها درزهایی درونشان ایجاد میشود و گازها تخلیه شدند و البته در مورد سیاست های کاری که اتاقک ها در جایی باشند که قبل رسیدن به آنها باید از دالان عبور کرد و تهویه هوا و هواکش برایشان طراحی شده باشد که هوا کاملا عبور و مرور داشته باشد و اینکه گاهی شما میبینید اتاقکی وجود دارد که کاملا فضای دور با گل پخته و آهک عایق شده و شکاف ریز نمیتواند عاملی برای خروج گاز باشد.

دلیل بوی دفینه در اکثر مناطق چیست؟

در مورد بویی که گفته شد بیشتر دوستانی که در شمال کشور کار میکنند شنیدن بوی فاضلاب یعنی رسیدن به موفقیت و یعنی این بو همان بوی دفینه است نه اینطور نیست در شمال کشور به دلیل رطوبت بالا و وجود آهک و گل رس شما در عمق بالای ۴ متر به دلیل گل و آهک و جذب رطوبت بوی بد و گندیده ای را احساس میکنید چون زیر زمین هوا تردد ندارد و در همان لحظه برداشت خاک و برخورد هوای بیرون به داخل و ترکیب آنها باهم باعث میشود شما چنین بویی را احساس کنید.

توضیحاتی مختصر در مورد آهک در گنج یابی :

خود آهک یک عامل اصلی گاز بسیار مخرب و کشنده است پس هر گازی را به دفینه ربط ندهید نم آهک و بخار و گاز آن خود یک عامل تهوع و سرگیجه آور میباشد پس با سرکه و این موارد نمیشود جلوی آنها را گرفت خودتان را به دردسر نیندازید. (درسته سرکه مولکول های سمی رو میگیره ولی یادتون نره هر دم و بازدم در محل آلوده چه با وجود گازهای طبیعی و مصنوعی یعنی قدم آدم رو به مرگ نزدیک میکنه).

علت نشانه گذاری علائم دفینه در گنج یابی چیست؟

منطق عمومی در جواب این سوال این میباشد که حفاری در اصل به دلایل امنیتی ایجاد میشد انسانی که آن را حفر کرده در صورت نیاز باید بیاید و براحتی آن را پیدا کند و به راحتی حفر کرده و جای آن را کسی جز خودش نخواهد دانست. اگر قبل از برداشتن آن خودش بمیرد فردی از نژاد، نسل و دین خودش بیاید و آن را بردارد.

هنگام حفاری و نگهداری نیز سخن از تدبیرهای امنیتی میباشد اشکال چگونه حل می شوند :

باتوجه به تجربه هایی که از سالهای طولانی آمده مشاهده شده که عموما تخته سنگها حفاری شده و درون آنها پنهان میکرده اند انسانها در خاک هایی که زندگی می کنند همواره رد و نشانه هایی بر جای گذاشته و هنوز هم بر جای میگذارند.

اولین چیزی که در حل نشانه مورد نیاز است :

این است که نشانه دیده شده برای دفینه میباشد یا نه. تعدادی شکل که بر روی تخته سنگ کار شده هدفی دارند در اینها از مهرهایی برای نماد کردن دین، قبیله، آقای یک منطقه، پادشاه و نژاد استفاده شده است برای تمیز دادن نشانه های دفینه از بین اینها باید رفتار، دین، رسم و رسوم مردم قدیم را به خوبی بدانیم هر نشانه به معنای دفینه نمی باشد نشانه گذاری دفینه بر اساس یک قانون الفبایی و ریاضی ساخته شده است به همین دلیل نشانه های دفینه بصورت زنجیره ای بوده و از یکی بیشتر میباشند.

منطقه عمومی در نشانه ها :

به فاصله دفینه از نشانه، عمق و مقدارش و گاها طریقه پنهان شدنش اصول الفبایی و ریاضی مسلط میباشد در هنگام رمزگشایی نشانه ها باید برای سوالهای زیر جواب پیدا کنیم؟

  1. آیا دفینه وجود دارد؟
  2. در کجا و در چه مسافتی دفینه وجود دارد؟
  3. در کدام جهت و چه عمقی موجود است؟
  4. شکل مکانی که دفینه در آنجا پنهان شده چگونه میباشد؟

در علائم دفینه در گنج یابی هر نشانه ای یک زبانی دارد این زبان ویژگیهای شکل میباشد مثلا بر روی یک تخته سنگ یک حکاکی مار چنبره زده باشد ابتدا با مرتب کردن ویژگی های مار باید به حل آن بپردازیم.

  • از ویژگی های مار این می باشد که در زمان احساس خطر به یک گوشه تاریک فرار میکند این منطقه یا سوراخ میباشد یا زیر یک تخته سنگ است.
  • اگر مار بدون حرکت بوده و چنبره زده باشد و هیچ نشانه دیگری نباشد در این صورت باید زیر تخته سنگی را نگاه کرد که مار در آنجا پیدا شده است.
  • ویژگی دیگر مار سلاح دفاعش زهر میباشد در این صورت باید با این تفکر به آن نزدیک شد که تله ای وجود دارد.
  • تفکرات دفینه گذار در باستان به اینگونه است که وقتی شخصی دفینه ای را برای آینده پنهان میکرده اولین فکری که بعد از پنهان کردن دفینه به ذهنش میرسید و باید انجام میداد این بوده که چه نمادی را باید ایجاد کنم که بعدها با دیدنش و دانستن خصوصیاتش یادم بیاید که اموالم را کجا و به چه صورت پنهان کرده ام.
دکمه بازگشت به بالا