علمی و پزشکیبرترین های کسب و کار

بعد از عمل لیپوماتیک چه باید کرد؟

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک چیست؟

آیا می‌دانید عمل لیپوماتیک دومین جراحی زیبایی در جهان شناخته شده است؟ این عمل، در ایالات متحده به شدت مورد استقبال قرار گرفته و آمار زیادی را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن، کم بودن عوارض جانبی و در واقع ایمن بودن جراحی لاغری است. در حالی که لیپوماتیک یک عمل کاملاً بی‌خطر است و می‌تواند با موفقیت، چربی‌های سفت و سخت را از بدن خارج کند، هنوز هم یک روش جراحی است که برای بهبودی بهتر نیاز به مراقبت بعد از پیکرتراشی خواهد بود. به همین دلیل متخصص در جلسه مشاوره، نکات مهم پیرامون نحوه مراقبت بعد از عمل لیپوماتیک را برای شما شرح خواهد داد تا دوران نقاهت، به خوبی سپری شود.

توجه به چند نکته قبل از اقدام به عمل لیپوماتیک

1- هیچ چیزی مهم‌تر از مشاوره با جراح پلاستیک نیست. مشاوره شخصی با یک جراح باتجربه کمک می‌کند تا‌ ایده درست‌تری در مورد چگونگی عملکرد عمل پیکرتراشی داشته باشید. در صورتی که مصمم به اجرای این عمل هستید، ابتدا باید صلاحیت شما توسط پزشک تایید گردد و برای این منظور لازم است آزمایشاتی را انجام دهید. سپس در ادامه، متخصص درمورد مراقبت ‌های بعد از عمل لیپوماتیک نیز نکاتی را متذکر خواهد شد.

2- شما همچنین باید بدانید که روند بهبودی در افراد مختلف متفاوت است. عواملی مانند سن، سلامت عمومی و تاریخچه پزشکی قبلی، در تعیین سرعت بهبودی نقش دارند. مهم است که اجازه دهید بدن شما به حال خود باشد و با سرعت طبیعی خودش بهبود یابد.

3- سرانجام، هنگامی که می‌خواهید عمل لیپوماتیک انجام دهید، می‌بایست انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. در واقع به خاطر داشته باشید که قرار نیست برای شما معجزه شود. به همین دلیل است که در صورت ابتلا به چاقی مفرط، ابتدا باید به فکر کاهش وزن بوده و سپس برای پیکرتراشی اقدام نمود.

اهمیت پوشیدن گن در دوره نقاهت

    جلوگیری از افتادگی پوست و در نتیجه کمک به فرم گرفتن بدن

     کمک به تخلیه مایعات از محل زخم و کاهش ورم پوستی

     جلوگیری از بروز عفونت ناشی از تجمع مایعات در محل زخم‌ها

اهمیت تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک

    افزایش قوای ایمنی بدن و کمک به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها

     کمک به کاهش ورم از طریق مصرف کمتر نمک و غذا‌های سرخ شدنی

     کمک به حفظ نتیجه نهایی جراحی لاغری

نحوه خوابیدن در دوره نقاهت               

    بدن باید زاویه ۴۵ درجه با پا داشته باشد تا ورم پوستی کمتر شود.

     در زمان خواب به زخم‌ها فشار وارد نگردد بنابراین به پشت خوابیده و در دو طرف بدن، بالش قرار دهید تا در زمان خواب نچرخید.

عدم مصرف دخانیات و الکل             حداقل به مدت یک ماه بعد از جراحی لاغری این مواد را ترک کنید تا اختلال در خونرسانی ایجاد نشده و عواقبی همانند افزایش ورم یا خونریزی بروز نکند.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک که باید بدانید

این نوع جراحی به طور معمول یک روش سرپایی است. به این معنی که می‌توانید در همان روز به خانه بروید. اما اگر مقدار قابل توجهی چربی برداشته شده باشد، ممکن است شما مجبور به بستری شدن یک شبانه‌روز در بیمارستان باشید. پس از اینکه مرخص شدید، باید نکات زیر را رعایت نمایید:

  1. اولین اقدام جهت مراقبت ‌های بعد از عمل لیپوماتیک این است که جراح دستور می‌دهد تا مدت معلوم گن بپوشید. پوشیدن این بسیار مهم است زیرا به کاهش تورم کمک می‌کند و از افتادگی پوست بعد از چراحی لاغری جلوگیری خواهد کرد. زمانی که چربی استخراج می‌شود، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد خواهد شد که با پوشیدن گن، به چسبیدن پوست به عضلات و فرم گرفتن آن کمک می‌کنید.
  2. پزشک برای شما سیستم زهکشی‌ کوچک در محل جراحی قرار می‌دهد تا مایعات خارج شوند. جراح دقیقاً به شما می‌گوید که چگونه و تا چه مدت از آن استفاده کنید.
  3. در طی چند روز اول بهبودی، ممکن است درد و تورم پوستی داشته باشید. برای اینکه بتوانید این ناراحتی را کنترل کنید، پزشک برای شما دارو تجویز می‌کند. بنابراین برنامه دارویی خود را به طور منظم رعایت کنید.
  4. همچنین شما باید فعالیت خود را در این مدت محدود کنید. لباس‌های فشرده‌سازی شما ممکن است حرکات شما را محدود کند اما همچنین محدود کردن فعالیت‌های غیرضروری در صورت امکان نیز مهم است. توصیه می‌شود برای این چند روز، به خصوص اگر فرزندان خردسال دارید، در کار‌های خانه از کسی کمک بخواهید.
  5. بعد از چند روز ابتدایی استراحت و درد متوسط، احتمالاً در هفته اول یا دوم بعد از عمل لیپوماتیک متوجه کاهش درد خواهید شد. بسیاری از افراد می‌توانند بعد از دو هفته به کار خود برگردند اما اگر شغل خاصی دارید که نمی‌توانید در آن شرایط مراقبت‌ های بعد از عمل پیکرتراشی را رعایت کنید، ممکن است لازم شود زمان بیشتری را مرخصی بگیرید.
  6. حدود یک ماه بعد از این عمل، معمولاً دیگر احساس درد و تورم نمی‌کنید. شما هنوز هم ممکن است تورم کوچکی را مشاهده کنید اما این مسئله طبیعی است. تورم می‌تواند ماه‌ها طول بکشد تا کاملاً فروکش کند که در مقاله‌ای دیگر در رابطه با راهکار‌های کاهش تورم به عنوان یکی از مراقبت‌ های بعد از عمل پیکرتراشی اشاره شده است. در این مرحله، شما به احتمال زیاد نتایج مثبت را بعد از عمل پیکرتراشی نیز مشاهده خواهید کرد.
  7. پس از گذشت حدوداً چهار هفته، بیشتر افراد قادر به از سرگیری ورزش‌های سبک هستند اما همچنان باید از هرگونه فعالیت سنگین یا شدید جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک در هفته ششم و بعد از آن

نشانه واضح بعد از سپری شدن شش هفته، محو شدن بیشتر کبودی و فروکش کردن تورم می‌باشد اما تورم طولانی مدت می‌تواند برای بعضی از افراد هم ایجاد شود که بسته به سیستم بدن هر فرد متفاوت است و جای نگرانی ندارد. در این مرحله به احتمال زیاد شما به لباس‌های فشرده‌سازی احتیاج نخواهید داشت و سطح فعالیت شما محدود نخواهد شد. تا این مرحله، شما به احتمال زیاد می‌توانید به طور کامل نتایج بعد از عمل لیپوماتیک را در خود مشاهده کنید.

نکات ریکاوری بدن بعد از عمل لیپوماتیک

شما باید اجازه دهید بدن سیر طبیعی خود را طی کند تا بهبودی حاصل شود اما با رعایت برخی موارد خاص و مراقبت ‌های بعد از جراحی لاغری می‌توانید در روند بهبود طبیعی بدن خود کمک‌کننده باشید:

·         تغذیه مناسب و متعادل

حتی اگر سالم باشید، جراحی روی بدن سخت است. بهبودی سریع‌تر، به تغذیه مناسب نیاز دارد. شما می‌توانید وعده‌های غذایی سالم را قبل از عمل خود آماده کنید. حتماً خوب و سالم غذا بخورید. میوه‌ها و سبزیجات تازه زیادی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا بهبودی حاصل یابد و التهاب را کاهش دهد.

·         هیدراته بمانید.

بعد از عمل مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراتاسیون یک جزء اصلی بهبودی موفقیت‌آمیز است. در صورت نیاز به تغییر، می‌توانید آب را با میوه تازه جابه‌جا کنید.

·         استراحت کنید.

ایجاد حس ‌آسایش و خواب کافی در چند هفته اول بعد از عمل بهترین روش‌ برای کمک به بهبودی بدن است.

·         قدم بزنید.

در حالی که ورزش در طول دوران نقاهت توصیه نمی‌شود، حرکت سبک می‌تواند به سرعت بخشیدن در روند بهبودی بدن کمک کند. اگر احساس راحتی می‌کنید، پیاده‌روی کوتاه مدت، راه بسیار خوبی برای حرکت بدون فشار آوردن به بدن است.

·         کمک بخواهید.

به منظور مراقبت ‌های بعد از عمل لیپوماتیک، باید از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید تا در انجام فعالیت‌هایی نظیر تمیز کردن، مراقبت از کودکان خردسال یا انجام کار‌های سخت کمک کند.

لیپوماتیک برای بسیاری از افراد می‌تواند تغییر بزرگی در زندگی ایجاد کند. این عمل یک راه عالی برای تقویت اعتماد به نفس شما می‌باشد و به شما کمک می‌کند تا از ظاهر خود احساس خوشبختی کنید. رعایت مراقبت‌ های بعد از عمل پیکرتراشی و دانستن آنچه در طول بهبودی باید انتظار داشته باشید، انجام عمل لیپوماتیک می‌تواند باعث لذت بردن از زندگی با بدنی لاغر و مسطح شود.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

در همه جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک یک سری مراقبت هاب بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. لیپوماتیک یک روش جدید است که به طور قابل توجهی باعث کاهش عوارض و مشکلات درمان های قبلی پیکرتراشی مانند لیپولیز، لیپوساکشن و … می‌شود. این روش بسیار سریعتر از سایر روش‌های لیپوساکشن معمول یا لیزر و همچنین ایمن‌تر است. مهم است که به دستورات قبل و بعد از عمل پزشک توجه داشته باشید و هر سوالی که ممکن است داشته باشید بپرسید.

(برای اطلاع از دستورات قبل از عمل لیپوماتیک و دستورات بعد از عمل لیپوماتیک به مطالب مرتبط رجوع فرمایید) .

این می‌تواند به شما اطمینان دهد که به درستی بهبود می‌یابید و خطر عوارض شما را به حداقل می‌رساند. شما ممکن است بخواهید از پزشک خود سوالاتی در مورد بهبودی در آخرین جلسه ملاقات قبل از انجام روش لیپوماتیک بپرسید تا همه چیز را بفهمید. اطمینان حاصل کنید که هر کسی شما را برای جراحی همراهی می‌کند نیز به دستورالعمل‌های پزشک توجه کند، زیرا شما از جراحی کسل هستید و برای توجه دقیق به طور کامل هوشیار نمی‌باشید. با دادن شانس بهبودی به درستی به خودتان، شما می‌توانید از نتایج این روش لذت ببرید.

زمان بهبود پس از عمل به روش لیپوماتیک حداقل است. از آنجا که بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود، شما می‌توانید به محض این که عمل پایان یافت، به خانه بازگردید. و می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را فقط چند روز پس از انجام لیپوماتیک از سر بگیرید. به مدت ۲ تا ۴ هفته گن می‌پوشید.

اقدامات زیر در موارد مطرح شده مراقبت‌ های بعد از عمل لیپوماتیک لازم است.

*رژیم غذایی:

اگر تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می تواند فورأ به رژیم غذایی معمول خود باز گردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی های الکلی به ودت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

*فعالیت فیزیکی

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد می شود. تا 18 ساعت رانندگی نکند. در روز یا عصر تخلیه چربی، پیاده روی کوتاهی اگر تمایل داشته باشد، می تواند انجام دهد. در صورت شلی اولیه زیاد پوست در ناحیه شکم تا 3 الی 5 روز بیمار را از نشستن 90 درجه باید منع کرد زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود.

این مشکلی است که خیلی از پزشکان پس از تخلیه چربی با آن مواجه می شوند و دنبال راه حلی برای آن می گردند. برای جلوگیری از این امر به بیمار توصیه می شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.

*پوشیدن گن های ویژه تخلیه چربی

برای ترغیب درناژ مایعات از محل های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیهچربی می بایست گن های ویژه ای را که قبلأ هم در این فصل به آنها اشاره شده متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شدن بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجددأ بپوشد.

پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملأ متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت 7 تا 10 روز توصیه می گردد و پس از آن اجازه داده می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

*ضعف و سرگیجه

بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که معمولأ به هنگام در آوردن لباس ها و یا تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده رخ می دهد. در این حالت بیمار باید سریعأ در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

*از حال رفتن بعد از ادرار کردن

بیماری که تخلیه چربی انجام داده است باید بعد از ادرار کردن در 24 ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد. به منظور اجتناب از آسیب دیدگی جدی ناشی از افتادن، اگر سرگیجه اتفاق افتد، بیمار باید نشسته یا روی زمین دراز بکشد.

*مدیریت درناژ بعد از عمل

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی حسی را از محل های برش در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخلیه پربی داشته باشد. در کل، هر چه درناژ و مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری رخ می دهد. در 24 تا 48 ساعت اول توصیه می شود علاوه بر پانسمان از پدهای بسیار جاذب بر روی نواحی درملن شده و زیر گن استفاده شود. بعد از اینکه بیشتر درناژ متوقف شد، بیماران فقط نیاز به قرار دادن پدهای جاذب بر روی برش هایی دارند که مایع از آنها تخلیه می شود.

*مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار بایدسوراخهای کوچک را تمیز نگه دارد. پس از 48 ساعت اول یک یا دو بار در روز حمام کردن توصیه می شود. پس از شستن دست ها ابتدا باید پوست محل تخلیه چربی را مقداری ماساژ داده تا به درناژ کمک شود سپس سوراخهای کوچک را به آرامی با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کرد. محل برش را دوباره پانسمان کرده و از پد های جاذب جدید استفاده شود. هنگامی که به مدت 24 ساعت از محل برش تخلیه نشود، دیگر نیازی به پانسمان کردن و استفاده از پد نیست.

 تجویز آنتی بیوتیک *

آنتی بیوتیک هایی برای پوشش باکتری های گرم مثبت و گرم منفی به مدت یک هفته تجویز می شود. به بیمار توصیه می شود که اگر نشانه ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده دید، با پزشک تماس بگیرید.

نبایدها  *

نباید از آیس پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده شود. نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده ید دار مثل بتادین بر روی محل های برش نیست زیرا مکان های بریدگی بدون این محلول ها سریع و بهتر بهبود می یابند. در آب حمام، جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا 7 روز بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت نباید شنا کرد.

حالت تهوع *

تهوع و استفراغ از جمله عوارض جانبی هستند که ممکن است برای یک هفتهیا بیشتر بعد از تخلیه چربی اتفاق افتد. تأخیر یا تسریع قاعدگی ماهانه عارضه جانبی هر عملی می تواند باشد.

بی نظمی های قاعدگی *

بالا رفتن دما در طول 48 ساعت اول پس از عمل، نتیجه طبیعی واکنش بدن به ترومای ناشی از تخلیه چربی است.

تورم و التهاب*

تورم، التهاب و زخم شدن از عوارض شایع تخلیه چربی هستند. برای کاهش ورم و التهاب می توان دو عدد تیلنول هر 4 ساعت تجویز نمود. احساس ناراحتی و زخم زیر پوست تا روز دوم از تخلیه چربی ممکن است بیشتر شود و سپس روزانه بهبود می یابد.

اجتناب از مصرف آسپرین و ایبوپروفن *

به مدت سه روز بعد از تخلیه چربی، استفاده از آسپرین، ایبوپروفن یا  (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند بومزین، آناسین یا نوپرین ممنون است. می توانند خونریزی را با آسیب به ساختار پلاکتها افزایش دهند.همچنین پاسخ ایمنی به عفونت را با آسیب به ساختار گلبول های سفید خون پائین می آورند.

کبود شدگی *

کبود شدگی به دنبال تخلیه چربی با لیپوماتیک کمتر از سایر روش های تخلیه چربی است. اگر چه، هر چه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد، ریسک کبود شدگی، بیشتر خواهد بود. احتمال و میزان کبودی از فردی به فرد دیگر متغیر است.

درد و تورم*

درد و تورم به دلیل واکنش التهابی به ترومای ناشی از تخلیه چربی ممکن است اتفاق افتد و 5 تا 10 روز بعد از درمان افزایش یابد. هر چه روش انجام درمان کم تهاجمی باشد درد و تورم پس از آن بیشتر خواهد بود.

 خارش  *

خارش نواحی درمان شده، چند روز بعد از تخلیه چربی ممکن است به عنوان بخشی از فرایند عادی بهبود اتفاق افتد. برای بهبود این حالت می توان از تجویز داروهای ضد خارش استفاده کرد

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شفط-الدهون/

دکمه بازگشت به بالا