علمی و پزشکی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، مواد معدنی و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود، این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است دچار آن شوند. بیشتر بروز این بیماری در کودکان علل ژنتیکی و زمینه ای دارد. عوامل زیر احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلال دستگاه ادراری

برخی از کودکان نقص در سیستم ادراری دارند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین زمینه تشکیل سنگ کلیه را فراهم می کند.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، ناتوانی کودکان در حرکت است. کودکان دچار اضافه وزن و چاقی می شوند و به همین دلیل مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

خشک کردن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل، خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از ادرار شود و به همین دلیل کودک در معرض سنگ های کلسیمی قرار می گیرد. دفع بیش از حد سیستئین از ادرار به دلیل کمبود آنزیم تجزیه کننده اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک اسید آمینه (جزئی از پروتئین) است که در منابع غذایی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر باشد. سنگ های کوچک معمولاً با جریان ادرار از بدن دفع می شوند. بیمار هنگام حرکت و دفع دچار درد و احتمالاً خونریزی خفیف می شود. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای نوبت دهی آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال یا نفرولوژیست می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره تخصصی به صورت متنی و صوتی صورت می گیرد. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس به دنیا می آیند و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر است. قرار گرفتن در دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروها خطر ابتلا به این بیماری را در آن افزایش می دهد. همچنین بد نیست بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک های حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی غنی از نیتروژن است. این مقاله نشان می دهد که سطح پروتئین در غذا به طور غیر واقعی بالا است.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

بسته به نوع و اندازه سنگ، متخصص روش درمان را توصیه می کند:

نوشیدن مایعات

در صورت کوچک بودن سنگ، مصرف مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار پیشنهاد می شود. به این ترتیب سنگریزه حرکت کرده و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی دور از ذهن نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

محلول سنگ کلیه برای کودکان

محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم برای درمان سنگ کلیه در کودکان در نظر گرفته می شود. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک با احتساب یک میلی لیتر دارو در هر کیلوگرم تعیین می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین متخصص نفرولوژی در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده یک مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این گروه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از طریق ادرار عبور می کنند. این روش درمانی با درد متوسط ​​مشخص می شود و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به قدری بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، پوستی و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

این فناوری از یک دوربین کوچک و یک ابزار سبد مانند برای مکان یابی و برداشتن سنگ ها استفاده می کند. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با استفاده از لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این جراحی نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این حین برش یک سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این برش به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. ابزار پزشکی به دلیل ظرفیت مکش می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار باید 2 تا 4 روز در بیمارستان بماند.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ باشد و به سایر روش های درمانی پاسخ ندهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

برای رزرو آنلاین اورولوژی و سایر تخصص ها مانند دکتر خون (انکولوژیست) شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکد می تواند گزینه خوبی باشد. درمکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا