بین الملل

اغتشاش رباتیک

امروز یک ایران مجازی ایجاد شده است که خیابان ها پر از جنازه است، ارتش در حال فرار است، پول به بانک های سوئیس منتقل شده است و… خلاصه کار انجام شده و آنچه به آن انقلاب می گویند در شرف انجام است. پیروزی چگونه ممکن است این فاصله رخ دهد؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، ژان بودریل متفکر فرانسوی مشهورترین و جنجالی ترین نظریه پرداز پست مدرن است. او معتقد است که جوامع پست مدرن از فناوری اطلاعات و ارتباطات اشباع شده و وارد عصر تقلید شده اند.

بوردیو برای درک جهان پست مدرن نظریه بهانه را مطرح کرد. او می‌گوید در واقع نسخه‌ها واقعی‌تر می‌شوند به طوری که تجربه ابر واقعیت رضایت‌بخش‌تر از تجربه واقعیت می‌شود.

بوردیه در کتاب «جنگ خلیج فارس اتفاق نیفتاد» می گوید: آنچه ما از رسانه ها به عنوان جنگ دیدیم آنقدر با آنچه در آنجا بود متفاوت بود که می توان گفت اصلاً اتفاق نیفتاده است. رابطه بین ادراک ما و واقعیت قطع شده و حتی دو چیز متفاوت است، بنابراین در این دوره از تحولات و بر خلاف همه نمونه های مشابه گذشته، رسانه ها تنها پس از واقعه نبودند و نبودند. قبل از رویداد است و در طراحی نقش دارد.

نقش اصلی و آخر رسانه ها ایجاد تصویر در ذهن است و ایجاد تصویر بر خلاف هشتگ ها مستلزم ایجاد یک رویداد است، بنابراین رویداد را برای ایجاد تصویر ایجاد کردند.

در واقع همه کسانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور داشتند احساس می‌کردند که شهر در کنترل تروریست‌های ملی است، اما در واقع هیچ خبری نبود جز گروه‌های کوچک محلی پراکنده که عمدا و ناخواسته آمده بودند تا حلقه‌های تصویر ذهنی را تکمیل و پایان دهند. .

اگر به حجم توییت ها، پست ها و… در روزهای آشوب نگاه کنید، فکر می کنید کشور در اعتصاب، تعطیلی و غم فرو رفته است، در حالی که بازار حتی نیم ساعت هم تعطیل نشده است. شما فکر می کنید خون در خیابان ها جاری است، اما مردم زندگی می کنند، خرید می کنند، خرید می کنند، تاب می خورند، غصه می خورند و به کارهای روزمره خود می پردازند. شما فکر می کنید که میلیون ها نفر مانند سال 1957 به خیابان ها ریختند، اما در واقع هیچ خبر خاصی وجود ندارد.

بر همین اساس، ایران مجازی امروزی ایجاد شده است، جایی که خیابان ها مملو از اجساد است، ارتش در حال فرار است، پول به بانک های سوئیس منتقل شده است و… خلاصه کار انجام شده و آنچه انقلاب نامیدند در شرف وقوع است. پیروزی چگونه ممکن است این فاصله رخ دهد؟

در واقع این وظیفه توسط شبکه های ماهواره ای بین المللی، بی بی سی و شبکه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، واتس اپ و … انجام شد که در جریان ناآرامی های ایران تمامی قوانین بین المللی و رسمی را زیر پا گذاشتند و عمداً الگوریتم ها را دستکاری کردند. هوش مصنوعی باعث شده است که اخبار جعلی، سخنان تنفرآمیز و اعمال خشونت آمیز به شکلی معنادار در جامعه ایران منتشر شود.

بر اساس رصد توییتر، بیش از 50000 کاربر جدید فارسی با هویت جعلی بین 20 شهریور 1401 تا 20 آنلاین 1401 برای اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران در توییتر ایجاد شدند.

اینستاگرام با برانگیختن احساسات جامعه ایرانی به ویژه جوانان سعی در ایجاد یأس، بالا بردن سطح خشونت و ایجاد شکاف اجتماعی در لایه های مختلف جامعه داشته و با انجام عملیات نفوذ سایبری بر افکار عمومی، کاربران ایرانی این امر فضا در معرض حملات شناختی قرار گرفته است.

جالبتر اینکه از طریق شبکه های اجتماعی فوق، ساخت و نحوه استفاده از ابزار و مواد انفجاری و مخرب مانند کوکتل مولوتف و … را برای اعمال خشونت آمیز آموزش داده اند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، پس از شروع ناآرامی ها در ایران، سازمان سیا حدود 53 میلیون دلار برای به اصطلاح امور رسانه ای و تقویت ابزارهای اینترنتی به منظور حفظ ارتباط با اغتشاشگران اختصاص داده است.

در پایان باید گفت که حوادث و ناآرامی های اخیر کشور دسیسه های دشمنان بیرونی و داخلی را برملا کرد و مردم را بیشتر متوجه برخی واقعیت ها کرد.

تا زمانی که با علل و عوامل ناآرامی های اخیر به صورت ریشه ای برخورد نشود و بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی صورت نگیرد، شبکه های اجتماعی غربی بر ما تسلط خواهند داشت و این امر بستری ساختاری برای نفوذ و نفوذ ایجاد می کند. تنش

در حقیقت؛ تا زمانی که فضای مجازی غربی بر ما مسلط است، کانال نفوذ و دستکاری اجتماعی گسترده ای در اختیار غرب است و تا زمانی که این فضا آزاد و در دست دشمن است، باید منتظر عجله و عجله باشیم. تنش .

بخشی از مصاحبه با جوانان اغتشاشگر نشان می دهد که این افراد در واقع زندانیان اینستاگرام بوده اند. در آنجا، ایده های آنها چارچوب بندی می شود، ارتباطات و شبکه هایی ایجاد می شود و آنها تحریک و تشویق می شوند.

یعنی بخشی از نسل جوان ما در حال بلعیده شدن توسط شبکه های اجتماعی غربی است که البته این نتیجه سوء مدیریت در این فضا است اما رهبر انقلاب در بند هفتم بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند که تاثیر سبک زندگی غربی باید متوقف شود.

منبع: دیپلماسی ایرانی

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا