برترین های کسب و کارعمومی

علت اتوماتیک نکردن یخچال

یکی از مشکلات رایجی که برای اکثر خانواده‌ها اتفاق میفتد، یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن است. این مشکل علاوه بر آسیب به یخچال باعث افزایش مصرف برق می‌شود. به همین دلیل این مقاله از مجله آچاره را به بررسی علت اتومات نکردن یخچال اختصاص داده‌ایم.

فرآیند اتومات ‌کردن یخچال

ترموستات یخچال عملیات اتومات کردن را بر عهده دارد. ترموستات قطعه‌ای است که دمای یخچال را تنظیم و ثابت می‌کند. این قطعه اتومات کردن را به صورت خودکار انجام می‌دهد و فرمان قطع یا ازسرگیری کارکرد طبیعی یخچال را به کمپرسور می‌دهد. زمانی که به هر دلیلی یخچال فریزر نتواند به‌درستی این کار را انجام دهد و با تغییر کردن دمای داخلش روشن و خاموش نشود، اصطلاحاً می‌گوییم یخچال فریزر اتومات نمی‌کند.

علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

 1. نشت گاز و کم بودن سرما، علت اتومات نکردن یخچال
 • نشت گاز در یخچال‌های قدیمی به شکل برفک زدن نصف جایخی و یا قسمت خاصی از جا یخی بروز می‌کند. در این صورت یخچال را از برق بکشید. اجازه دهید برفک‌ها به طور کامل آب شوند. سپس یخچال را دوباره به برق وصل کنید. اگر سرمای یخچال کمتر از حد معمول بود، از یک متخصص درخواست کمک کنید.
 • همان‌طور که گفته شد نشت گاز یخچال یا کم بودن سرمای یخچال می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد. اگر یخچال فریزر شما از مدل‌های جدید است ولی از نوع برفکی، یک صفحه سرما در قسمت انتهایی یخچال و یا در بخش داخلی بدنه یخچال وجود دارد. اگر این صفحه خیس بود و یا قسمتی از این صفحه برفک داشت و یا کل صفحه به طور یکدست برفک نداشت، به این معنی است که گاز یخچال شما کم شده است. در صورتی که این اتفاق بیفتید، سرمای یخچال هم کم می‌شود.
 • یخچال‌های مدل جدید بدون برفک به ندرت دچار این مشکل می‌شوند.
 1. خرابی ترموستات و اتومات نکردن یخچال

اگر دمای یخچال تغییری نکرده است و سرمای یخچال مناسب است، احتمالاً ترموستات یخچال دچار مشکل شده است و خرابی ترموستات علت اتومات نکردن یخچال است. اگر مواد غذایی مثل ماست و تخم مرغ در یخچال یخ می‌زنند، می‌تواند نشانه خرابی ترموستات یخچال شما باشد.

 1. ضعیف شدن موتور

درصورتی که علت اتومات نکرد‌ن یخچال، ضعیف شدن موتور باشد، یخچال از سرمای نسبی خوبی برخوردار است ولی موتور یخچال سروصدای زیادی ایجاد می‌کند و یخچال اتومات نمی‌کند.

 1. کثیف بودن کویل و لوله‌های کندانسور

یکی دیگر از عواملی که موجب یکسره کار کردن یخچال و علت اتومات نکردن یخچال می‌شود، کثیف بودن کویل و لوله‌های کندانسور یخچال است. کویل‌ها در بخش پشتی یخچال قرار دارند و بخش مهمی از چرخه سرما سازی یخچال را تشکیل می‌دهند.

وظیفه کندانسور آزاد کردن گرمای مبرد یا گاز خنک کننده در هنگام برگشت به کمپرسور از طریق سیم‌پیچ‌های خود به فضای بیرونی است. وجود فضای مناسب برای گردش هوا موجب می‌شود تا یخچال‌ها بتوانند لوله‌های کندانسور را خنک نگاه دارند. در صورت کثیف بودن لوله‌های کندانسور یخچال، مبرد درون لوله‌ها به‌خوبی خنک نمی‌شود و یخچال با مبرد گرم نمی‌تواند به خوبی کار کند. در نتیجه یخچال اتومات نمی‌کند و یکسره کار می‌کند.

 1. یکسره کار کردن یخچال به علت خرابی تایمر یخ‌زدایی یا هیتر دیفراست

برای اینکه یخ‌زدایی یخچال به صورت دوره‌ای انجام شود، تایمر دیفراست باید وارد چرخه شود و هیتر را در زمان مشخصی وارد سیکل کند. وقتی تایمر خراب باشد، هیتر فرمانی از برد نمی‌گیرد تا برای یخ‌زدایی برفک‌های ایجاد شده روی کندانسور یخچال وارد عمل شود. وقتی برفک‌ها به‌موقع یخ‌زدایی نشوند، مسیر چرخش هوا دچار گرفتگی می‌شود و این علت اتومات نکردن یخچال و یکسره کار کردن یخچال می‌شود.

 

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

وجود ایراد در هیتر یخ‌زدایی هم می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد. درست کار نکردن هیتر باعث جمع شدن برفک‌ها روی لوله‌ها می‌گردد و مانع از گردش هوا و در نهایت موجب یکسره کار کردن یخچال می‌شود.

 1. خرابی موتور فن کندانسور

فن کندانسور، هوا را روی سیم‌پیچ‌های کندانسور به چرخش درمی‌آورد و هوای سرد تولید می‌کند و با این کار هوا سرد می‌شود و به داخل محفظه هدایت می‌شود. اگر فن کندانسور کار نکند، یخچال فریزر، هوای سرد را کم قدرت‌تر از قبل به داخل می‌کشند. کمپرسور برای جبران کار نکردن موتور فن باید مدام کار کند و همین موضوع موجب یکسره کار کردن یخچال می‌شود.

روش آزمایش موتور فن کندانسور

برق یخچال را قطع کنید و ‌به پشت سیم‌پیچ‌ها دسترسی پیدا کنید و پره‌های فن کندانسور را با دست بچرخانید. اگر موتور فن کندانسور خراب شده باشد، پره فن به‌سختی می‌چرخد و همین موضوع علت اتومات نکردن یخچال است. پره‌های فن کندانسور سالم، موقع به چرخش درآمدن به‌راحتی می‌چرخند.

بیشتر بخوانید

 1. خرابی لاستیک دور درب

ممکن است علت اتومات نکردن یخچال به دلیل خراب بودن قطعات نگه‌دارنده سرما باشد. درب یخچال‌ها، با یک درزبند پلاستیکی پوشیده شده است و زمانی که در یخچال را می‌بندید، این درزبند به بدنه یخچال می‌چسبد و مانع از خروج هوای درون یخچال می‌شود.

با گذشت زمان، از میزان چسبندگی این درزبند کم می‌شود و ممکن است دچار آسیب و پارگی شود. اگر به دنبال برطرف کردن مشکل یکسره کار کردن یخچال هستید، می‌توانید درزبند در یخچال را بررسی کنید و به‌سادگی علت اتومات نکردن یخچال را پیدا کنید.

 1. خراب شدن درب جایخی در یخچال‌های قدیمی

خراب شدن درب جایخی می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد. در صورت خرابی این در سرمای فریزر به قسمت‌های پایین منتقل می‌شود و مواد غذایی قرار گرفته در پایین یخچال یخ میزند و یخچال یکسره کار می‌کند تا مانع از گرم شدن فریزر شود.

 1. ایراد در برد اصلی دستگاه

در یخچال فریزرهای جدیدتر، سنسور دستگاه می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال فریزر باشد. از آنجایی که برد اصلی دستگاه گران است و بررسی آن نیاز به دانش فنی دارد، از یک کمک بگیرید.

 1. یکسره شدن یخچال به دلیل بی‌دقتی در نصب و نگهداری

در صورت یکسره شده یخچال محیط اطراف یخچال را بررسی کنید و سپس سراغ بخش‌های دیگر بروید. یکی از رایج‌ترین و البته ساده‌ترین علل‌ یکسره شدن یخچال، بالا بودن دمای محیط است. در این حالت موتور برای خنک کردن دستگاه مجبور است یکسره کار کند.

علت اتومات نکردن یخچال می‌تواند بابت قرار گرفتن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید (مخصوصاً در فصول گرم) باشد. اگر عادت دارید مواد غذایی را به صورت گرم در یخچال قرار دهید، یا درب یخچال را مدام باز و بسته کنید نباید از یکسره شدن یخچال تعجب کنید.

بیشتر بخوانید

 1. اتومات نکردن یخچال به دلیل خاموشی طولانی

استفاده نکردن از یخچال برای مدت طولانی و بعد دوباره اتصال آن به برق می‌تواند علت یکسره شدن یخچال باشد. در این شرایط موتور باید مدتی با شدت بیشتری کار کند تا دمای دستگاه به میزان مطلوب برسد. این موضوع در مورد یخچال‌های تازه خریداری شده نیز صدق می‌کند. اگر بعد از یک روز موتور یخچال همچنان یکسره کار می‌کند، باید علت را در جای دیگری جستجو کرد.

زمان نرمال روشن و خاموش شدن کمپرسور یخچال

هنگامی که فهمیدیم علت اتومات نکردن یخچال چیست و کمپرسور یکسره کار می‌کند پیش از آن که علت این مشکل را برطرف کنید، لازم است بدانید که یخچال فریزر هر چند دقیقه اتومات می‌کند؟ یخچال‌ها در مارک‌های مختلف، دارای زمان اتومات مختلفی هستند. ولی عمدتاً این مدت زمان، به صورت دوره‌ای بین ده تا پانزده دقیقه یک‌بار است.

زمان لازم برای اتومات کردن یخچال، به درجه دمایی که تنظیم شده است، بستگی دارد. حجم گاز مبردی که در سیستم وجود دارد و سالم بودن کمپرسور و قطعاتی مثل ترموستات، می‌تواند در این مدت زمان تأثیر داشته باشد. نکته قابل تأمل این است در صورتی که دستگاه شما پس از شارژ گاز و یا جابجایی و حتی خرید تا شش ساعت یکسره کار می‌کند، ایرادی ندارد و عملکرد آن طبیعی است؛ اما اگر بیش از این مدت باشد، یعنی مشکلی در دستگاه و قطعات آن وجود دارد که باید سریع‌تر اقدام به رفع آن کنید.

علت اتومات نکردن یخچال فریزر بلافاصله بعد از خریدن

این موضوع کاملاً طبیعی است. معمولاً بعد از روشن کردن یخچال فریزر برای اولین بار، دستگاه تا ۲۴ ساعت به صورت یکسره کار می‌کند تا فضای داخلش خنک شود و به دمای مطلوب برسد. در صورتی که این وضعیت تا از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کند، حتماً باید علت اتومات نکردن یخچال فریزر بررسی شود.

بیشتر بخوانید

اگر برای تعمیر یخچال خود نیاز به تعمیرکار یخچال با تجربه و مجاز دارید، از بهترین تعمیرکاران شهر خود کمک بگیرید. در آچاره بیش از 4300 تعمیرکار یخچال آماده ارائه خدمت به شما هستند.

برای ثبت سفارش و ارتباط با متخصصین آچاره میتوانید از طریقعلت اتومات نکردن یخچال چیست ؟ و چه عللی باعث بروز این مشکل میشود؟ به چه دلایلی یخچال روشن نمی شود؟ جواب سوالات خود را در این بخش از خواهید خواند. از مشکلات شایعی که اغلب برای اکثر خانواده ها اتفاق می افتد ، اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن است . مشکلی که بسیاری از ما علت آن را نمی دانیم.ما در این مطلب به این دو موضوع و بررسی علت های آن پرداخته ایم ،با ما همراه باشید.

 

اتومات نکردن یخچال چه دلایلی دارد؟

اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن آن چه دلایلی دارند؟ علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

 1. اتومات نکردن یخچال به علتنشت گاز و کم بودن سرما

در یخچالهای مختلف این مشکل با شکل های متفاوت بروز میکند :

یخچال های قدیمیدر یخچال های قدیمی این مشکل به صورت برفک زدن نصفه جایخی ویا یخ زدن ناحیه خاصی از جایخی بروز می کند.

راه حلبرای اینکه اطمینان از نشتی نداشتن یخچال بهتر است آن را از برق بکشید و بعداز آب شدن برفک ها ، یخچال را دوباره به برق بزنید و در اولین فرصت در صورت کم بودن سرمای یخچال به تعمیرکار یخچال اطلاع دهید.

یخچال فریزر های جدید برفکییخچال فریزر های جدید برفکی دارای صفحه سرما در انتهای یخچال و یا داخل بدنه یخچال هستند .اگر این صفحه خیس بود و قسمتی از آن برفک داشت و یا به طور یکدست برفک نداشت ، یخچال نشتی گاز دارد . در این موارد مشتری از سرمای فریز رضایت دارد.

یخچال های بدون برفکاین نوع یخچال ها کمتر با این مشکل مواجه می شوند .

 

مشکل اتومات نکردن یخچال های مختلف

 1. خرابیترموستات و اتومات نکردن یخچال

در صورتی که سرمای یخچال خوب باشد اما یخچال اتومات نکند احتمالا ترموستات ایراد دارد . این مشکل با علائمی مانند یخ زدن درون یخچال مثل و همراه است .

 1. اتومات نکردن یخچال به دلیلضعیف شدن موتور

در این مورد با وجود سرمای نسبی موتور صدای زیادی دارد و یخچال اتومات نمی کند .

 1. موارد خاص اتومات نکردن یخچال

یخچال های بدون برفک :

اگر سیستم برفک زدایی خراب باشد ، رادیات (یا اواپراتور ) برفک می زند و سرمای یخچال کم میشود .

 

علت کم شدن سرمای یخچال

نداشتن در جایخی و جاگوشتی در یخچال های قدیمی :

نبود این امکانات در یخچال سبب یخ زدن مواد غذایی مثل ماست و دیر اتومات کردن یخچال می شود.

گیر بودن لوله های ورودی :

درصورت گیر بودن لوله های ورودی یخچال اتومات نمی کند.

یخچال های با برد دیجیتال :

معیوب بودن سنسور ودر برخی موارد معیوب بودن برد اصلی موجب ایجاد مشکل میشود .

روشن نشدن یخچال به دلیل معیوب بودن برد اصلی

علت روشن نشدن یخچال

علت1 :پریز برق ندارد، دوشاخه یا سیم رابط معیوب است.

رفع عیب1:

بعد از کنترل برق ، اینگونه پریز دوشاخه وسیم رابط را آزمایش می کنیم :دو قطب دو شاخه را با یک سیم به یکدیگر متصل می کنیم و ورودی کابل را از مدار یخچال باز می کنیم و آوامتر را به آن ها متصل می نماییم . اگرعقربه انحراف پیدا نکرد ، سیم رابط ودو شاخه را تعویض می نماییم.

 

دلایل روشن نشدن یخچال فریزر

علت 2ترموستات معیوب است

رفع عیب 2:

در نتیجه بررسی مدار الکتریکی یخچال در می یابیم هنگام خراب شدن کلید ترموستات و هدایت نکردن فاز ورودی به موتور کمپرسور قادر به حرکت نخواهد بود . پس ورودی و خروجی ترموستات را آرام جدا کنید و با اتصال رابط های اهم متر به آن ولوم را به چپ و راست بچرخانید تا صدای قطع و وصل کلید داخل ترموستات شنیده شود .

در صورتی که با وصل کلید عقربه بطرف صفر منحرف و با قطع کلید عقربه بطرف بی نهایت باز گرددترموستات معیوب نیست .در غیر این صورت باید ترموستات را از بدنه یخچال خارج کنید و قاب آن را باز نمایید و مشکل کلید داخل آن را رفع کنید.در صورت تعمیر نشدن ترموستات آن را تعویض کنید تا یخچال به درستی کار کند.

تذکر:

اگر می خواهید ترموستات را از یخچال جدا کنید و یا بر روی آن در همان وضعیت متصل به بدنه آزمایش انجام دهید ، باید بدانید اعمال فشار نا مناسب برروی ترموستات سبب آسیب به لوله مویی و یا لوله بلو می شود که در این صورت گاز داخل ترموستات تخلیه می گردد. هنگامی که ترموستات دچار چنین عیبی می شود ، باید آن را تعویض کنید تا به درستی عمل کند.

 

تعمیر ترموستات راه حل اتومات نکردن یخچال

علت 3اورلود معیوب است.

رفع عیب 3:

جایگاه اورلود سر راه نول مشترک کمپر سور است پس در صورتی که اورلود خراب شود کمپرسور نیز روشن نخواهد شد . در صورتی که پلاتین های داخل اورلود متصل نباشند ولتاژبه موتور الکتریکی کمپرسور نمی رسد.

در این حالت باید توسط اهم متر اتصال پلاتین های اورلود را در حالی که دوشاخه از پریز جداست ، بررسی کنید و در صورت متصل نبودن این پلاتین ها به یکدیگر ،اورلود را با نوع مشابه خودش تعویض کنید. بر روی اورلود کد مخصوصی وجود دارد که بیانگر جریان نامی اورلود است.

اگر به مورد مذکور توجه نشود و اورلود جدید دارای جریانی کمتر از جریان نامی اورلود قبلی باشد،بمحض اتصال برق به کمپر سور ،عمل نموده و مدار الکتریکی موتور را قطع می کند.

علت4:سیم های رابط از مجموعه سیم بندی مدار جدا (قطع)شده اند.

رفع عیب4:

در صورت پاره شدن سیم های اصلی مانند فاز و نول ، و یا این سیم ها از اتصالات قطعاتی مانند ترموستات – اولود یا موتور جدا گردند ، اشکال مربوطه بروز پیدا می کند. پس بهتر است سیبدون شک جزو مهم‌ترین خریدهایی است که هر کسی برای خانه خود انجام می‌دهد؛ اما در این بین یکسری مسائل و مشکلات در مورد یخچال فریزرها وجود دارد که ممکن است آنها را تجربه کنیم و ندانیم که علت چیست. در حقیقت اگر آگاهی خود را در این باره بالاتر ببریم، هم از مشکلات جلوگیری کرده و هم اینکه عمر بالا خواهد رفت. در این مقاله هم برایتان توضیح خواهیم داد که علت اتومات نکردن یخچال چیست و آنها را برایتان توضیح می‌دهیم تا با آگاهی بیشتری از این لوازم خانگی مراقبت کنید. پس با ما همراه باشید.

منظور از اتومات نکردن یخچال چیست؟

قبل از اینکه به طور مفصل راجع به علت اتومات نکردن یخچال صحبت کنیم، اول باید بگویم که منظورمان از اتومات نکردن چیست. اتومات نکردن یکی از مشکلات رایجی است که اغلب برای یخچال فریزرها اتفاق می‌افتد و بدین معناست که یخچال شما یکسره فعالیت شدید دارد و کار می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث شود تاا مصرف برق خیلی زیاد بالا برود و به یخچال هم آسیب وارد شود. به خاطر همین باید علت را دانست و از آن جلوگیری کرد؛ چرا که یخچال جزو گران‌ترین و مهم‌ترین لوازم آشپزخانه به حساب می‌آید و مراقبت از آن هم بسیار اهمیت دارد.

چرا یخچال اتومات نمی‌کند؟

اکنون به مبحث اصلی رسیدیم و می‌خواهیم در مورد علت اتومات نکردن یخچال با شما صحبت کنیم. قبل از آن باید بگوییم که این موضوع می‌تواند برای هر یخچالی اتفاق بیفتد؛ یعنی حتی اگر شما را هم خریداری کرده باشید یا به سراغ بروید باز ممکن است این اتفاق بیفتد؛ پس حتما این علت‌ها را مطالعه کنید.

نشت گاز و کمبود سرما

اولین علتی که می‌توانیم برای اتومات نکردن یخچال نام ببریم، این است که گاز در آنها نشت می‌کند. اگر یخچال‌های قدیمی را مشاهده کرده باشید، دیدید که نصف جایخی برفک میزند که این برفک‌ها به خاطر نشت گاز اتفاق می‌افتند. در چنین حالتی یخچال را از برق می‌کشند و اجازه می‌دهند که برفک‌ها آب شوند. حتما شما هم این کار را انجام داده‌اید. بعد از آن دوباره یخچال به برق وصل می‌شود. در چنین حالتی اگر سرمای یخچال از حد معمول کمتر باشد، باید از فرد متخصص کمک بگیرید، زیرا میتواند عاملی برای اتومات نکردن یخچال و بیش از حد کار کردن آن باشد.

اگر یخچال فریزر مدل جدید خریداری کرده‌اید اما از نوع برفکی است، یک صفحه سرما در قسمت انتهای یخچال قرار می‌گیرد که در بعضی از مدل‌ها در بخش داخلی بدنه واقع شده است. اگر متوجه شدید که این صفحه خیس است یا قسمتی از آن برفک زده، یعنی گاز یخچال کم شده است. اگر این اتفاق بیفتد، سرمای یخچال شما هم به مرور کاهش پیدا می‌کند و یخچال اتومات نخواهد کرد. البته ناگفته نماند که در مورد یخچال‌های مدل جدید چنین اتفاقی کمتر خواهد داد.

خراب شدن ترموستات

یکی دیگر از مواردی که در مورد علت اتومات نکردن یخچال باید به آن اشاره کنیم و خیلی هم اهمیت دارد، این است که ترموستات خراب شده است. اگر متوجه شدید که دمای هوا تغییر نمی‌کند و سرما هم مناسب بوده و کم نشده، یعنی ترموستات دچار مشکل شده است. مواد غذایی مثل ماست و تخم مرغ در چنین حالتی معمولاً یخ میزنند که این موضوع هم خود؛ نشان‌ دهنده خرابی ترموستات است.

کثیف بودن کویل و لوله‌های کندانسور

این موضوع تخصصی است که ممکن است برای هر نوع یخچالی اتفاق بیفتد. شاید در مباحث مربوط به خیلی با این مورد برخورد نکرده باشید اما خودش میتواند جزو موارد مهم یکسره کار کردن یخچال باشد. کویل‌ها در قسمت پشتی یخچال واقع شده‌اند و در واقع بخش اصلی و مهم سرما سازی داخل یخچال توسط کویل‌ها انجام می‌شود. کندانسور هم گرمای مبرد یا گاز خنک‌ کننده را آزاد می‌کند. اگر فضای مناسب برای گردش هوا وجود داشته باشد، لوله‌های کندانسور خنک باقی میماند. اگر این کویل‌ها کثیف شده باشند، هوای داخل لوله به راحتی خنک نمی‌شود و اگر هم محیط گرم باشد، یخچال به خوبی کار نمی‌کند و در نتیجه این می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد.

ضعف موتور

این موضوع معمولاً در برندهای معتبری مثل یا اتفاق نمی‌افتد؛ اما به هر حال ضعیف شدن موتور می‌تواند باعث یکسره کار کردن یخچال باشد. در چنین حالتی سرمای داخل یخچال قابل قبول است اما موتور خیلی سر و صدا به وجود می‌آورد و اتومات نمیکند.

خرابی موتور فن کندانسور

فن کندانسور قطعه‌ای است که هوا را روی سیم پیچ کندانسور می‌چرخاند و همین چرخش باعث تولید هوای سرد میشود که این هوای سرد به داخل محفظه یخچال انتقال پیدا میکند. اگر فن کندانسور درست کار نکند، هوای سرد با قدرت کمتر وارد محفظه یخچال شده و کمپرسور هم برای اینکه این کمبود سرما را جبران کند، باید مدام کار کند و همین علت اتومات نکردن یخچال می‌شود.

اتوماتیک یخچال کجاست |عکس اتوماتیک یخچال

خرابی تایمر یخ‌زدایی یا هیتر دیفراست

گاهی اوقات به خاطر خرابی تایمر یخ زدایی، این اتفاق درست صورت نمی‌گیرد و در اتومات کردن یخچال مشکل پیش می‌آید. در چنین حالتی هیتر از برد دستور نمیگیرد و برفک‌ها به موقع دچار یخ‌زدایی نمی‌شوند و گرفتگی در مسیر چرخش هوا به وجود می‌آید که این می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد.

خرابی لاستیک دور درب

یکی از علت‌های اتومات نکردن یخچال میتواند خراب شدن قطعات نگهدارنده باشد که می‌خواهند سرما را داخل محفظه حفظ کنند که یکی از این قطعه‌ها لاستیک دور درب است. درب یخچال، حالت پلاستیکی دارد و زمانی که شما در را می‌بندید، درزبند باید به بدنه یخچال چسبندگی پیدا کند و از خروج هوای داخل یخچال جلوگیری کند تا روند کار درست پیش برود اما گاهی اوقات میزان این چسبندگی کاهش پیدا کرده یا حتی ممکن است دچار پارگی و آسیب شود. پس اگر می خواهید این مشکلِ یک سره کار کردن یخچال را برطرف کنید، حواستان به لاستیک دور درب باشد که در مباحث به موضوعِ لاستیک دور درب اشاره شده است.

ساده است برای اینکه یخچال ساید شما در ساختن یخ موفق باشد باید روی حالت روشن باشد ابتدا دقت کنید که آیا این گزینه در منوی صفحه نمایش (دیسپلی) شما موجود است یا خیر؟ سپس اگر غیر فعال است شما  را یافته اید و باید آن را روی حالت فعال قرار دهید.

بیشتر بدانید: علت کار نکردن یخساز یخچال

خرابی برد اصلی دستگاه

گاهی در یخچال فریزر، سنسور دستگاه می‌تواند علت اتومات نکردن یخچال شود که معمولاً این اتفاق در یخچال فریزرهای جدید بیشتر رخ می‌دهد و حتی در هم ممکن است چنین چیزی را تجربه کنید. از طرفی هم در نظر بگیرید که برد اصلی دستگاه گران است و یک فرد متخصص باید آن را بررسی کند و نظر بدهد.

بی دقتی در نصب و نگهداری یخچال

زمانی که یخچال را نصب میکنید باید محیط اطراف آن را به دقت چک کنید و بعد به سراغ این بروید که بخشهای دیگر را بررسی کنید. بالا بودن دمای محیط میتواند عاملی برای یکسره کار کردن یخچال باشد. در چنین شرایطی موتور هم به سختی فعالیت می‌کند تا دما را خنک کند. اغلب یخچال‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند و فضای اطراف آنها بیش از حد گرم است، با این مشکل مواجه می‌شوند.

خرید یخچال فریزر اصل و باکیفیت

درست است که شما باید اطلاعات خود را در مورد خرید لوازم خانگی بالا ببرید؛ اما این کافی نیست. بلکه منبعی که از آن خرید می‌کنید هم اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع زمانی تمام این موارد در موردِ یخچال فریزر صدق می‌کند که شما یخچال فریزر اصل خریداری کرده باشید. سایت برندچی تمامی این محصولات خانگی را عرضه می‌کند و شما می‌توانید برندهای مختلف از جمله و را در سایت ببینید، مدل‌های مختلف آن را بررسی کنید و قیمت‌ها را هم متوجه شوید و بعد اقدام به خرید کنید.

سخن پایانی

اطلاعات زیادی در این مقاله در مورد علت اتومات نکردن یخچال به دست آوردید. برایتان تمامی علت‌ها را به طور مفصل توضیح دادیم؛ همچنین منبعی معتبر را به شما معرفی کردیم تا بتوانید خرید یخچال فریزر را از آنجا با خیال راحت انجام دهید. در نهایت هم به سوالات متداول شما در این زمینه پاسخ دادیم. بدون شک با دانستن این اطلاعات دیگر در مورد اتومات نکردن یخچال سوالی نخواهید داشت.

سوالات متداول

بله.یکی از علت های اتومات نکردن یخچال این است که شما مدت زمان طولانی آن را خاموش کرده باشید‌. در چنین حالتی موتور میخواهد با شدت بیشتری فعالیت کرده تا دما را به حالت مطلوب برساند‌. در مورد یخچالهایی هم که تازه خریداری کرده‌اید، به خاطر اینکه مدت زیاد یخچال خاموش بوده، ممکن است در وهله اول چنین چیزی را تجربه کنید.

خراب شدن درب جایخی در موارد خیلی نادر میتواند خودش علت اتومات نکردن یخچال باشد. علت هم این است که سرمای فریزر در چنین حالتی به قسمتهای بالای یخچال انتقال پیدا کرده و مواد غذایی پایین‌تر یخ میزنند و یخچال یکسره کار میکند تا این گرمای هدر رفته را جبران نماید

اتومات نکردن یخچال بلافاصله بعد از خرید طبیعی است. بالاتر هم به این موضوع اشاره کردیم که چون دستگاه مدت زمان طولانی کار نکرده، در نتیجه به صورت ۲۴ ساعته باید یکسره کار کند تا بتواند فضای داخلی را به حد کافیِ خنکی برساند، اما اگر بعد از ۲۴ساعت متوجه شدید که این وضعیت ادامه پیدا کرده است، حتما باید به سراغ علت اصلی اتومات نکردن یخچال بروید.

م بندی رابه صورت دقیق بررسی کنیم و در صورت مشاهده قطعی و یا پارگی در آن ، این اتصال را دوباره برقرار کنیم تا مشکل برطرف شود.

 

دکمه بازگشت به بالا