برترین های کسب و کارعمومی

انواع پیچ و مهره‌های صنعتی

چه در ساخت و ساز، چه در بخش صنعت، پیچ و مهره‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. پیچ و مهره‌ها که به عنوان بست نیز شناخته می‌شوند، نقش بسیار مهمی در تعیین استحکام کلی طیف گسترده‌‌ای از سازه‌ها و قطعات دارند. تولیدکنندگان پیچ و مهره از طیف گسترده‌‌ای از متریال، برای تولید پیچ و مهره‌های صنعتی استفاده می‌کنند، چرا که کاربرد گسترده‌‌ای دارند. در ادامه شما را با انواع پیچ و مهره ‌های صنعتی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

استفاده از اتصال پیچ و مهره یا اتصالات جوشی؟

برای اتصال دو قطعه، دو صفحه یا دو سازه می‌توانید از اتصالات جوشی یا اتصالات پیچ و مهره ای استفاده کنید. اما مزیت‌های اتصال پیچ و مهره نسبت به اتصال جوشی بیشتر است، از طریق پیچ و مهره می‌توانید دو قطعه با جنس مختلف را با یکدیگر متصل کنید اما نمی‌توانید از طریق جوش دو قطعه با جنس مختلف را به یکدیگر وصل کنید. علاوه بر این مقاومت پیچ و مهره‌ها نسبت به جوش بسیار بیشتر است و در مقابل تنش‌های کششی، برشی و پیچشی عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند.

آشنایی بیشتر با انواع پیچ و مهره‌های صنعتی

  • پیچ و مهره شش گوش: از مهم‌ترین پیچ و مهره‌های صنعتی، پیچ و مهره‌های شش گوش هستند که به دلیل شکل ظاهری در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این پیچ‌ها را می‌توانید در دو نوع رزوه ریز یا درشت، تمام رزوه یا نیمه رزوه انتخاب کنید. همچنین از نظر گل پیچ این پیچ و مهره‌ها در دو نوع گل پیچ معمولی و گل درشت تولید می‌شوند.

این پیچ‌ها با گل پیچ معمولی در دو مدل با استاندارد DIN933 به صورت تمام رزوه و با استاندارد DIN931 به صورت نیمه رزوه تولید می‌شوند. اما اگر قصد دارید این پیچ و مهره‌ها را با گل پیچ‌های درشت انتخاب کنید، استانداردی که برای تولید آنها به کار می‌رود، استاندارد DIN6914 است.

  • پیچ آلن: از دیگر پیچ و مهره‌هایی که در حوزه صنعت بیشترین کاربرد را دارند، پیچ آلن است که از پرفروش‌ترین پیچ و مهره‌های صنعتی به شمار می‌آید و به صورت آبکاری شده به فروش می‌رسد. مانند پیچ و مهره‌های شش گوش، این نوع پیچ و مهره‌ها نیز برای اتصال در ماشین آلات صنعتی کاربرد بسیاری دارند و در بازار به صورت نیمه رزوه آنها را خواهید دید.

اما اگر متناسب با کاری که انجام می‌دهید این پیچ‌ها را به صورت تمام رزوه نیاز دارید، می‌توانید سفارش دهید تا ساخته شوند. با توجه به استاندارد DIN912 در تولید پیچ آلن آنها را در دو گرید فولادی خشکه 8.8 و فولاد پرکربن 12.9 تولید می‌کنند. همچنین با متریال استیل می‌توانید این پیچ و مهره‌ها را در دو گرید A2 و A4 خریداری کنید.

  • پیچ متری: از دیگر انواع پیچ و مهره‌های صنعتی، می‌توان یه پیچ متری اشاره کرد. ممکن است پیچ متری را با پیچ استاد بولت اشتباه بگیرید. پیچ متری که جز پیچ و مهره‌های صنعتی است، نسبت به استاد بولت حساسیت کمتری دارد و بیشتر در گرید آهنی تولید می‌شود. البته می‌توانید این متریال را با جنس استنلس استیل نیز خریداری کنید. مهمترین کاربرد این پیچ در صنعت ساخت و ساز برای اتصال صفحات فلزی است.
  • استاد بولت: پیچ و مهره‌های استاد بولت از دیگر پیچ و مهره‌های صنعتی هستند که به صورت تمام رزوه و با روزه‌های درشت ساخته می‌شوند. این پیچ و مهره‌ها نیز در گرید فولادی و استیل برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید می‌شوند. بیشترین کاربرد آنها برای اتصال لوله‌ها، فلنج‌ها و شیرآلات صنعتی است و در صنایع آب و فاضلاب، نفت و گاز و پتروشیمی نیز بسیار موثر هستند.
  • رول بولت: از دیگر پیچ و مهره‌های صنعتی می‌توان به رول بولت اشاره کرد. این پیچ و مهره‌ها که در ساخت تونل، نیروگاه و صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارند، در انواع مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً این نوع پیچ و مهره را از جنس استیل تولید می‌کنند تا خواص مکانیکی آن افزایش پیدا کند و در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد.

نقش متریال در کیفیت پیچ و مهره

تنوع پیچ و مهره‌های صنعتی بسیار زیاد است و شما می‌توانید با توجه به نوع کاربرد، این پیچ‌ها را در سایزها، اشکال، گریدها، متریال‌ها و قابلیت‌های مختلف تهیه کنید. با توجه به متریالی که در ساخت پیچ و مهره به کار می‌رود، گرید و کیفیت آن مشخص و شما می‌توانید آن را با متریال آهن با کیفیت پایین یا با متریال فولاد با کیفیت بالا و به طور خاص با متریال استیل یا تیتانیوم یک پیچ و مهره درجه یک خریداری کنید. در واقع این متریال است که باعث به وجود آمدن ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی در پیچ و مهره می‌شوند.

معرفی پیچ و مهره صنعتی با جنس استیل

برای آشنایی با پیچ و مهره‌های صنعتی استیل، می‌توان به رنگ آنها اشاره کرد که دارای رنگ نقره‌‌ای مایل به زرد هستند. این پیچ و مهره‌ها را می‌توانید در دو گرید A2 و A4 خریداری کنید. به دلیل اینکه در ساختار و ترکیب پیچ و مهره‌های استیل از کروم و نیکل استفاده می‌شود، میزان سرعت زنگ زدگی در آنها بسیار کند است.

بنابراین توصیه می‌شود به دلیل اینکه در صنایع مختلف تماس قطعات با آب و رطوبت بسیار بیشتر است، از پیچ و مهره‌های استیل استفاده شود، چرا که طول عمر بیشتری نسبت به پیچ و مهره‌های آهنی و فولادی دارند.

نکته قابل توجه در پیچ و مهره‌های استیل این است که آنها آبکاری نمی‌شوند و اگر به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند به دلیل ترکیبات شیمیایی است که در متریال این پیچ و مهره‌ها وجود دارد. همانطور که اشاره شد شما می‌توانید انواع پیچ و مهره‌های صنعتی از جمله پیچ و مهره شش گوش، پیچ الن، استاد بولت و متری را از جنس استیل انتخاب کنید.

انواع متفاوت پیچ و مهره صنعتی با جنس استیل

اگر قصد خرید پیچ و مهره صنعتی با جنس استیل را دارید، این پیچ و مهره‌ها در گریدهای مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

  • پیچ و مهره استیل A2: برای تولید این پیچ و مهره، از استیل بگیر ۳۰۴ استفاده می‌کنند به همین دلیل تا حدودی می‌تواند آهنربا را جذب کند. پیچ و مهره‌هایی که با این متریال تولید می‌شوند، دارای اشکال مختلفی هستند.
  • پیچ و مهره استیل A4: از انواع پیچ و مهره‌های صنعتی، می‌توان پیچ و مهره استیل A4 را نام برد. اگر قصد خرید پیچ و مهره استیل A4 را دارید، می‌توان گفت که این متریال در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد چرا که از استیل نگیر ۳۱۶ در ساخت آن استفاده شده است. همچنین به دلیل استفاده از استیل نگیر، این پیچ و مهره‌ها تحت تاثیر آهنربا و میدان مغناطیسی قرار نمی‌گیرند. در ترکیب آلیاژ این پیچ و مهره از کروم، نیکل و مولیبدنیوم نیز استفاده شده است.

تفاوت پیچ و مهره استیل با پیچ و مهره گالوانیزه گرم

در میان انواع پیچ و مهره‌های صنعتی، باید گفت حتی اگر از بهترین نوع استیل برای تولید پیچ و مهره، استفاده شود باز از زنگ زدگی آنها جلوگیری نمی‌کند. اگر در تماس با رطوبت قرار بگیرند دچار زنگ زدگی می‌شوند، اما اگر آنها را با متریال درجه یک خریداری کنید، روند زنگ زدگی در آنها بسیار کند می‌شود.

در کنار پیچ و مهره‌های استیل، پیچ و مهره گالوانیزه گرم وجود دارند که گرچه بر روی سطح آنها پوشش زینک یا روی وجود دارد، اما در برابر زنگ زدگی مقاومت سطحی دارند، اما پیچ و مهره‌های استیل به صورت ذاتی در برابر شرایط محیطی مقاوم هستند.

در تولید پیچ و مهره‌های گالوانیزه گرم، به دلیل این که از فولاد استفاده شده است و فولاد از مقاومت مکانیکی بالاتری برخوردار است، در مقابل تنش‌های برشی، پیچشی و کششی نسبت به پیچ و مهره‌های استیل از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

برای انتخاب پیچ و مهره استیل یا پیچ و مهره گالوانیزه گرم، ابتدا باید محیط استفاده از پیچ و مهره و نیروهای وارد بر پیچ و مهره و را بررسی کنید.

تفاوت قیمت پیچ و مهره‌ استیل با پیچ و مهره‌ فولادی

قیمت پیچ و مهره‌های استیل نسبت به پیچ و مهره‌های فولادی کمی بیشتر است، چرا که در پیچ و مهره‌های استیل حدود ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل به کار رفته است. کمیت مکانیکی تنسایل در پیچ و مهره‌های استیل حدود ۷۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است که این کمیت در پیچ و مهره‌های فولادی متفاوت است.

در پیچ و مهره‌های فولادی با گرید 8.8 خشکه این کمیت حدود ۸۰۰ نیوتون بر میلیمتر مربع، در گرید 10.9 حدود ۱۰۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و در گرید 12.9حدود ۱۲۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. این اعداد نشان دهنده این هستند که در میان انواع پیچ و مهره‌های صنعتی، از نظر خواص مکانیکی پیچ و مهره‌های فولادی با گرید‌های بالاتر نسبت به پیچ و مهره‌های استیل مقاوم‌تر هستند.

سخن پایانی

امروزه پیچ و مهره‌های استیل به دلیل عدم زنگ زدگی و مقاومت بالا نسبت به سایر پیچ و مهره‌ها، در صنایع مختلف توانسته‌‌اند عملکرد مثبتی داشته باشند. گروه بولت صنعت در تهیه و توزیع انواع پیچ و مهره‌های صنعتی، توانسته گام مهمی را بردارد. با توجه به اینکه پیچ و مهره‌هایی که امروزه تولید می‌شوند در اشکال، گریدها و سایزهای مختلف هستند، قطعاً انتخاب آنها می‌تواند برای شما مشکل ساز باشد.

مشاوران فروشگاه بولت صنعت می‌توانند شما را در خرید پیچ و مهره و خرید پیچ استیل مناسب راهنمایی کرده تا خریدی مطمئن و مقرون به صرفه داشته باشید. با مراجعه به سایت آن‌ها https://boltsanat.com/ با خدمات این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا