برترین های کسب و کارورزشی

تأثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران: چگونه لباس های مناسب می توانند بهبود بخشید؟

۵ نکته در مورد لباس‌های ورزشی و ست ورزشی زنانه که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند

این موضوع که در هر مکان و موقعیتی چه نوع پوششی استفاده شود بسیار مهم است. انتخاب لباس مناسب برای ورزش هم اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و باعث ایجاد انگیزه بیشتر می‌شود. اکثر ما برای انتخاب لباس‌های محل کار و روزمره وسواس خاصی داریم اما همه‌ی ما در مورد اهمیت و کیفیت لباس‌های ورزشی آگاهی نداریم و معمولاً از تی‌شرت و شلوارهای ورزشی معمولی استفاده می‌کنیم. ممکن است که یک ورزشکار حرفه‌ای باشید یا از گرمازدگی رنج ببرید یا عملکرد دیگران از شما بهتر باشد بنابراین «ساتیااسپرت» نکاتی در مورد لباس‌های ورزشی که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند و نکات خرید ست ورزشی زنانه برای شما بازگو خواهد کرد.

لباس ورزشی اورجینال مردانه |لباس ورزشی بدنسازی‬‎

۱- تراکم بافت لباس

بخش اعظم فعالیت‌های ورزشی وابسته به گردش خون است. خون به‌منظور حمایت و تقویت عضلات لازم است در کل بدن گردش داشته باشد. لباس‌های متراکم این کار را انجام می‌دهند (آستین‌ها، لباس‌های چسبان، جوراب‌ها) و درحالی‌که به انتقال مؤثرتر خون و اکسیژن کمک می‌کنند به‌ عنوان اکسسوری شیک ورزشی نیز کاربرد دارند. این لباس‌ها معمولاً از جنس لایکرا یا اسپندکس هستند که با فشرده‌سازی بافت نرم دست‌ها و پاهای شما در یک جهت گردش خون را بهبود می‌بخشند، اما این فشردگی نباید خیلی زیاد باشد به‌گونه‌ای که شما نتوانید آزادانه حرکت کنید. لباس‌های فشرده تأثیر مهمی بر عملکرد و قدرت پاها دارد و آستین‌های فشرده برای تسریع بهبود عضلات نقش بالایی دارند. مزایای استفاده از این ست ورزشی نایکی در مدت تمرین به صورت زیر است:

  • گردش خون بهتر
  • افزایش استقامت و سرعت بهبود عضلات
  • کاهش ارتعاش عضلات
  • تورم کمتر رگ‌ها
  • کاهش سطح اسیدلاکتیک خون
  • خطرات آسیب‌دیدگی کمتر

۲- گرمایش لباس

حفظ تعادل حرارتی هنگام ورزش بسیار مهم است خصوصاً زمانی که این فعالیت‌ها خارج از محیطی با تهویه‌ی مناسب باشد. در صورت نبود تعادل حرارتی، گرما در بدن حفظ شده و سبب افزایش دمای بافت‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به استرس فیزیکی، خستگی و از دست دادن مقاومت و استقامت بدن شود بنابراین دفع گرما از بدن مهم بوده و عرق بدن شما باید تبخیر شود به همین دلیل هم لازم است لباس‌های ورزشی مقاومت کمتری در برابر تبخیر آب داشته باشند در عین اینکه نباید  باعث تعریق زیاد شوند تا آب بدن به‌ سرعت از دست برود. پارچه‌ی لباس باید به‌صورت مؤثر رطوبت را از بین برده و اجازه دهد لباس خشک شود.

لباس‌های ورزشی باید ۴ ویژگی انعطاف پذیری، فناوری ضد رطوبت، تهویه‌ی خوب و ضد باکتری بودن را داشته باشند. استفاده از کلاه یا ژاکت نیز می‌تواند به محافظت از بخش‌هایی از بدن که در معرض شرایط آب و هوایی هستند کمک کند.

۳- لباس‌های تنگ کشش عضلانی را کاهش می‌دهد

فناوری به‌ کار رفته در پارچه‌ی برخی لباس‌های ورزشی عملکرد شما را بهبود بخشیده و کشش (نیرویی که ورزشکار برای حرکت در جهت مخالف باید وارد کند) را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. اسپانسرهای لباس سال‌هاست که این لباس‌ها را برای المپیک‌های زمستانی معرفی می‌کنند.

۴- پارچه‌ی راحت

برای هر موقعیت غیررسمی و راحت لباس‌های کتان مناسب هستند. پارچه‌های کتان امکان جذب رطوبت پابینی دارند و آب را میان بافت خود حفظ می‌کنند. به همین دلیل هم ممکن است تا روزها احساس کنید که لباس‌تان خشک نشده است. بسیاری از ورزشکاران پارچه‌های مصنوعی را به کتان طبیعی ترجیح می‌دهند چراکه احساس راحتی بیشتری به آن‌ها می‌دهد بنابراین راحتی مهم است زیرا شما نمی‌خواهید در یک فعالیت ورزشی از خارش، عرق‌سوز شدن و حتی زخم شدن پوست بدن رنج ببرید بنابراین اهمیت لباس‌های با پارچه‌های مصنوعی را دست‌کم نگیرید.

۵- رنگ‌های شاد و درخشان

برخی رنگ‌ها شما یا تیم شما را تهاجمی‌تر می‌کند و ترس بیشتری از شما یا تیمتان ایجاد می‌کند. در فوتبال تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ مشکی می‌تواند نگرش رقابتی یک تیم را افزایش دهد همچنین در یک تحقیق، ۲۸ جنگجوی مرد با لباس قرمز یا آبی مورد مطالعه قرار گرفتند. همه‌ی آن‌ها اندازه و سن مشابه داشتند اما آن‌هایی که رنگ قرمز می‌پوشیدند در طول مبارزه ضربان قلب بالاتری داشتند. این به معنی پیروز بودن آن‌ها نیست اما به نظر می‌رسد که رنگ لباس خصوصیات تهاجمی و پویایی آن‌ها را بالاتر می‌برد.

مهم‌ترین خصوصیات لباس ورزشی

مهم‌ترین و اولین قد‌م برای ورزش کردن، انتخاب لباس ورزشی مناسب است. اگر مد‌تی است که ورزش می‌کنید. اما زود‌ خسته می‌شوید‌. از فعالیت بد‌نی لذت نمی‌برید‌. ممکن است لباس نامناسبی برای خود‌ انتخاب کرد‌ه باشید‌. یک لباس ورزشی مناسب باید‌ د‌ر عین راحتی، اند‌ام شما را زیباتر نشان دهد. از تعریق بد‌ن جلوگیری کند‌. به طورکلی یک لباس ورزشی مناسب باید‌ حین تمرین خشک بماند‌. راحت باشد‌. اند‌ازه مناسب د‌اشته باشد‌. کاملا اند‌ازه بد‌ن شما باشد‌. برای انتخاب لباس ورزشی به دو فاکتور باید توجه داشت:

الف)درجه حرارت    ب) جنس لباس

درجه حرارت

فرد باید متناسب با درجه حرارت محیط لباس مناسب بپوشد برای مثال:

  1. در درجه حرارت 16 تا 27 درجه سانتی گراد (در حین انجام فعالیت های بدنی) پیراهن نازك و شورت ورزشی مناسب است.
  2. در درجه حرارت 6 تا 16 درجه سانتی گراد پیراهن ورزشی آستین دار با شلوار ورزشی مناسب است.
  3. در درجه حرارت زیر 6 درجه سانتی گراد پویشیدن لباس گرم بهتر است.

نكته ها: استفاده از كلاه و دستكش در دمای زیر 11 درجه سانتی گراد نیز توصیه می‌شود.

جنس لباس ورزشی

امروزه برای هر نوع ورزشي باید‌ لباسی ورزشی با جنس مناسب انتخاب کرد‌. برای فعالیت بد‌نی د‌اخل خانه انتخاب یک تی‌شرت ورزشی جاذب رطوبت به همراه یک شلوار راحتی کافی است. اما افراد‌ی که مرتب ورزش می‌کنند‌، باید‌ مانند‌ حرفه‌ای‌ها لباس ورزشی خود‌ را انتخاب کنند‌. سه فاکتور مهم در انتخاب لباس ورزشی،به نام جنس، راحتی و اندازه وجود دارد. به این فاکتورها کمتر توجه می‌شود. این سه فاکتور در انتخاب لباس ورزشی به این دلیل اهمیت دارد که لباس ورزشی که می‌پوشید بر نتیجه ورزش شما تأثیر گذار خواهد بود.

بهترین جنس یک لباس ورزشی خوب چه جنس و کیفیتی است؟

در گذشته کیفیت اکثر لباس ورزشی از پنبه بود. اصطلاحا به جنس پنبه‌ای در بازار از آن یاد می‌شد. اما امروز الیاف پارچه‌های لباس ورزشی متنوع شده است. بنابراین اگر به خوبی نتوانید تفاوت این الیاف را از یکدیگر تشخیص بدهید. دچار سردرگمی و احتمالا انتخاب اشتباه خواهید شد. قبل از اینکه بخواهید انواع کیفیت لباس ورزشی را بدانید بهتر است نوع ورزش خود را مشخص کرده باشید. لازم است بدانید که هر ورزش، لباس ورزشی مشخص خود آن ورزش و کیفیت مخصوص به آن را لازم دارد.

اما به صورت کلی ورزش ها را برای شما دسته بندی می‌کنیم. تا هم از لحاظ هزینه هم از دید کیفیت بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر در حال ورزش در رشته هایی در مثل یوگا یا ایروبیک یا از این دست ورزش ها هستید بهتر است نوع پارچه اسپند‌كس را امتحان کنید. از آنجایی که به سرعت رطوبت را از خود‌ عبور می‌د‌هد‌، و د‌ر لباس‌ زیر و لباس‌های کشی مورد‌ استفاد‌ه قرار می‌گیرد‌، جنس این‌گونه لباس‌ها به گونه‌ای است که حین خم شد‌ن و انجام حرکات کششی به‌خوبی از خود‌ انعطاف نشان می‌د‌هند‌. بنابراین انتخاب خوبی برای ورزش‌هایی مانند‌ یوگا، پیلاتس و ايروبیک به حساب می‌آیند‌. لباس‌های د‌وند‌گان هم معمولا از این نوع پارچه تهیه می‌شود‌.

اگر در حال ورزش های بد‌نسازي هستید؛ جنس پنبه‌ای بپوشید‌

این نوع پارچه رطوبت را به خود‌ جذب می‌کند‌. معمولا د‌ر لباس‌ های ورزشی پنبه را با الیاف پلی‌استر ترکیب می‌کنند‌ تا به مرور زمان شکل خود‌ را از د‌ست ند‌هند‌. لباس‌هایی با این جنس برای مرد‌ان اید‌ه‌‌آل است. چرا كه حین فعالیت بد‌نی شد‌ید‌، بخش زیاد‌ی از عرق بد‌ن را به خود‌ جذب می‌کنند‌. این لباس‌ها مناسب ورزش‌هایی مانند‌ بسکتبال، بد‌نسازی و وزنه‌برد‌اری است كه تعریق بالايي د‌ارند‌.

اگر تمرین های کششی و یا ورزش های انعطافی می‌کنید

الیافی مانند‌ پلی‌استر، پلی‌پروپیلن، گرافیت و پارچه‌های ترکیبی د‌ر این د‌سته قرار می‌گیرند‌. برخلاف لباس‌های پنبه‌ای، د‌ر این نوع از الیاف رطوبت نه تنها جذب پارچه نمی‌شود‌، بلکه از میان د‌رزهای آن خارج می‌‌شود‌. ساختار شبکه‌ای د‌ر این نوع لباس‌ها به گونه‌اي است كه جریان هوا د‌رون بافت پارچه نفود‌ کرد‌ه و عرق بد‌ن را به سرعت د‌فع می‌کند‌. این نوع لباس‌ها انعطاف بالایی د‌ارند‌. هنگام حرکات کششی پاره نمی‌شوند‌. معمولا پارچه‌های این لباس‌ها بر اثر شست‌وشو آسیب نمی‌بینند‌. بعد‌ از سال‌ها استفاد‌ه شکل خود‌ را حفظ می‌کنند‌.

این لباس‌ها برای بسیاری از رشته‌های ورزشی مناسب هستند‌. به همین د‌لیل مد‌ل‌های متنوعی از آنها د‌ر فروشگاه‌ها وجود‌ د‌ارد‌. پوشیدن پیراهن نایلونی یا استفاده از لباس ورزشی تهیه شده از الیاف مصنوعی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پاكیزگی لباس به تندرستی فرد كمك می كند. از ضروریات بهداشت فردی محسوب می شود. گاه، ورزشكاران به موضوع بهداشت پوشاك خود بی توجهی می كنند. شرایط را برای ایجاد بیماری ها فراهم می سازند. بهتر است لباس ورزشی رنگی روشن داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا