لغو میزبانی مخالفان روسیه؛ پیام صریح UWW در آستانه مسابقات جهانی بلگراد

بعد از آنکه تعداد نسبتا زیادی از کشور‌های اروپایی اعلام کردند در صورت بازگشت روس‌ها به مسابقات، جهانی ۲۰۲۳ بلگراد را تحریم خواهند کرد، حالا اتحادیه جهانی با لغو میزبانی مخالفان روسیه، پیام روشنی را به همه کشور‌ها مخابره کرده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، روسیه در پی آغاز جنگ علیه اوکراین، همراه با متحد خود بلاروس از فروردین ماه سال گذشته از شرکت در مسابقات رسمی کشتی محروم شد. مسابقاتی که زیر نظر اتحادیه جهانی برگزار می‌شود؛ بنابراین همه مسابقات جهانی سال ۲۰۲۲ در رده‌های سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و امید و همچنین مسابقات قهرمانی اروپا بدون حضور روسیه و بلاروس برگزار شد.

این محرومیت شامل تورنمنت‌های بین‌المللی هم می‌شد و روسیه به کل از صحنه رقابت‌ها حذف شد تا اینکه تلاش روس‌ها برای بازگشت به عرصه مسابقات کار را به آنجا رساند که اتحادیه جهانی کشتی با در نظر گرفتن شروطی بازگشت آن‌ها را به صحنه مسابقات تسهیل کند.

جدای از آنکه از ورزشکاران روسیه خواسته شد طی نامه‌ای تضمین دهند که مخالف جنگ هستند و دخالتی در نهاد‌های نظامی ندارند، ورزشکاران این کشور بدون ملیت و به عنوان ورزشکار بی‌طرف اجازه حضور در مسابقه را دریافت کرده‌اند تا بیش از این به افتخارات فردی‌شان خدشه وارد نشود.

این نوع بازگشت هم، اما مورد قبول تعدادی از کشور‌های اروپایی نبود و آن‌ها تهدید به تحریم از مسابقات کردند به این امید که تهدیدشان مثمرثمر واقع شده و به روسیه مجوز حضور در مسابقات داده نشود. اتحادیه جهانی، ولی ظاهرا می‌خواهد حتما روس‌ها در آخرین مسابقه جهانیِ پیش از المپیک که اولین مرحله از توزیع سهمیه‌های کشتی خواهد بود، شرکت داشته باشند.

به همین دلیل وقتی لهستان از دادن ویزا به کشتی‌گیران روسیه و بلاروس خودداری کرد، میزبانی مسابقات جوانان جهان از آن‌ها گرفته شد. در ادامه نیز فنلاند اقدامی مشابه انجام داد که UWW میزبانی آن‌ها از کشتی زیر ۲۳ سال جهان را ابطال کرد.

میزبانی لهستان به اردن رسید و این رقابت‌ها در هفته آینده در شهر امان برگزار می‌شود. هنوز میزبان جایگزین فنلاند معرفی نشده، مسابقه‌ای که اول تا هفتم آنلاین ماه برگزار می‌شود.

گرفتن میزبانی از لهستان و فنلاند و برخورد قاطع با مخالفان بازگشت روس‌ها به صحنه مسابقات، پیام صریح و روشنی برای کشور‌هایی است که فکر می‌کردند با تهدید تحریم رقابت‌های جهانی بلگراد، می‌توانند اتحادیه جهانی را به این تصمیم برسانند که بهتر است به روس‌ها مجوز ورود داده نشود.

باتوجه به اینکه مسابقات جهانی بزرگسالان ۲۰۲۳ بلگراد، اولین و مهم‌ترین مرحله از گزینشی المپیک پاریس است، بعید به نظر می‌رسد کشوری بخواهد آن را تحریم کند، تلاش مخالفان روسیه بر این بود که بتوانند اتحادیه جهانی را مجاب به ادامه محرومیت روسیه کنند که ظاهرا این اقدام هم ثمری نداشته و جهانی امسال با حضور روس‌ها برگزار می‌شود.

همانطور که تا اینجای کار مسابقات جهانی نوجوانان آزاد و فرنگی در حضور روسیه در کشور ترکیه برگزار شده و تیم فرنگی این کشور قهرمان واقعی مسابقات بود، اما با توجه عدم احتساب امتیازاتش در جدول، ایران به عنوان قهرمانی رسید، اما تیم آزاد ایران حتی با محاسبه امتیاز روس‌ها، قهرمان جهان شد.

دکمه بازگشت به بالا