برترین های کسب و کاربین الملل

مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل

تحصیل در قبرس به خصوص در رشته‌های پزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه جوانان ایرانی قرار گرفته است. شاید یکی از دلایل محبوبیت و انتخاب این کشور نیمه اروپایی، نزدیکی آن به ایران باشد، اما مزایای تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی به قبرس به همین جا ختم نمی‌شود. قبرس از جمله کشورهایی است که دریافت اقامت آن نسبت به بسیاری از کشورها راحت‌تر است.یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت دائم قبرس، تحصیل در این کشور است. برای تحصیل در کشور قبرس، در قدم اول باید برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این کشور اقدام کنید و پس از دریافت پذیرش می‌توانید ویزای تحصیلی قبرس را اخذ کنید.

در این مقاله از دادمهرعدالت تصمیم داریم تا به بررسی کشور قبرس و شرایط تحصیل در آن بپردازیم.نقاط جنوبی جزیره قبرس که در اختیار یونانی‌هاست، بخش اروپایی قبرس برشمرده می‌شود که ایرانیان برای ورود به آن باید ویزای داشته باشند و بخش‌های شمالی جزیره که مربوط به دولت ترکیه است، در بخش آسیایی قرار دارد و نیازی به ویزا ندارد.

در تقسیمات کشوری، جمهوری قبرس از شش ناحیه یا استان نیکوزیا، لارناکا، گیرنه، لیماسول، و پافوس تشکیل شده است؛ استان‌های نیکوزیا، گیرنه و فاماگوستا در بخش ترک‌نشین زیر تسلط دولت ترکیه قرار دارند که به قبرس شمالی مشهور شده است. استان نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی است که آن هم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

Immigration to Cyprus through education

قبرس به نسبت دیگر کشورها، شرایط مناسب‌تری برای تحصیل ایرانیان دارد. این جزیره علاوه بر نزدیک بودن به ایران، میزبان دانشگاه‌هایی است که تدریس به دانشجویان در آنها با روش‌ و سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپایی انجام می‌شود و دارای تجهیزات بسیار خوب و به‌روزی هستند. همچنین این دانشگاه‌ها دارای رتبه‌های خوب و قابل قبولی در بین دانشگاه‌های جهان هستند و مدرک فارغ‌التحصیلی آنها در تمامی کشورها معتبر است.

اگر علاقه‌مند به تحصیل در قبرس هستید، ابتدا نیاز است که برای دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در این جزیره اقدام کنید. برای این منظور باید مدارک و سوابق تحصیلی خود را آماده و قبل از ددلاین، این مدارک را به همراه فرم درخواست پذیرش برای دانشگاه ارسال کنید. پس از اخذ پذیرش، نوبت به درخواست ویزای تحصیلی می‌رسد؛ پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان در کشور قبرس، باید مدارک مشخص و مورد نیاز برای ویزای تحصیلی را ترجمه کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید.

قبرس کشوری با سواحل زیباست که تحصیل در آن مزایای زیادی دارد. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های این کشور، قابل ارائه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل است. علاوه بر این، دانشگاه‌های مشهور جهان، در این کشور اقدام به تأسیس پردیس یا کمپوس کرده‌اند و برای مثال بدون نیاز به سفر به کشورهای دور اروپایی یا امریکایی و پرداخت هزینه بالا، با هزینه کمتر می‌توان برای پذیرش در شعب دانشگاه‎‌های این کشورها که در جزیره قبرس مستقر هستند، اقدام کرد.

همچنین می‌توان تحصیل در قبرس را سکوی پرتابی به کشورهای دیگر قرار داد، چرا که بسیاری از دانشگاه‌های مستقر در جزیره در برنامه‌های انتقال دانشجو شرکت کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان از این ویژگی استفاده کرد و پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی در کشور قبرس، برای ادامه تحصیل به امریکا، انگلیس یا سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کرد.

برای ورود به نیاز به امتحان ورودی یا آزمون خاص دیگری نیست؛ تحصیل در قبرس نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی هم ندارد؛ مهارت زبان انگلیسی دانشجو پس از ورود به دانشگاه سنجیده می‌شود و در صورت نیاز، دوره‌های زبان انگلیسی به صورت پیش‌نیاز دوره تحصیل برگزار می‌شود. البته در صورت داشتن مدرک معتبر زبان، بهتر است این مدرک ارائه شود.همچنین دانشجو در طول دوره تحصیل در قبرس به‌طور ویژه تحت پوشش بیمه‌های خدمت درمانی قرار می‌گیرد و در طول تحصیل تمامی دانشجویان بین‌المللی موظف به داشتن بیمه خدمات درمانی می‌شوند. همانطور که گفتیم قبرس شمالی تحت قوانین کشور ترکیه اداره می‌شود؛ بنابراین ورود به قبرس شمالی برای ایرانی‌ها نیاز به ویزای تحصیلی ندارد. از این رو، خانواده دانشجو (والدین، همسر و فرزندان) می‌توانند او را در طول تحصیل همراهی کنند.

شرایط تحصیل در قبرس

برای تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های قبرس، بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر، مدارک و شرایط ویژه‌ای مورد نیاز است؛ اما به طور کلی، دانش زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی از جمله نکات مورد توجه است. همچنین برای پذیرش تحصیلی در هر مقطع، نیازمند ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دوره پیشین تحصیلی خود هستید. برای مثال، جهت دریافت پذیرش تحصیلی برای دوره کارشناسی، متقاضی موظف است مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهد.از آنجایی که در سیستم آموزشی ایران دوره پیش‌دانشگاهی در برخی رشته‌های فنی تعریف نشده است، فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها موظف به گذراندن دوره کاردانی در ایران هستند و پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از این مقطع می‌توانند برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی قبرس اقدام کنند.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که مهارت داشتن در زبان‌های ترکی و یونانی محدودیت انتخاب رشته را از بین خواهد برد، اما بدون این مهارت و تنها با تسلط به زبان انگلیسی نیز می‌توان برای تحصیل در قبرس اقدام کرد. برخی دانشگاه‌های قبرس ارائه مدرک زبان انگلیسی را از الزامات پذیرش تحصیلی اعلام کرده‌اند، اما به طور کلی دریافت پذیرش از دانشگاه‌های قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد و در صورت نیاز دانشجو موظف به شرکت در دوره‌های زبان پیش‌نیاز می‌شود.همانطور که اشاره کردیم تحصیل در دانشگاه‌های قبرس امتحان ورودی ندارد، اما برخی دانشگاه‌های ترکی مستقر در جزیره، برنامه‌هایی برای دریافت آزمون ورودی طراحی کرده‌اند. دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها در دو روش صورت می‌گیرد؛ شرکت در آزمون ورودی یا پرداخت شهریه. البته این موضوع مختص دانشگاه‌های بخش شمالی و ترک‌نشین قبرس است.

بهترین دانشگاه‌های قبرس کدامند؟

قبرس میزبان 3 دانشگاه دولتی، 6 دانشگاه خصوصی و تعداد بسیاری موسسه آموزشی است. دانشگاه دولتی قبرس مشهورترین و قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی این کشور برشمرده می‌شود که با دو پردیس دانشگاهی در پایتخت این کشور یعنی  قرار گرفته است. علاوه بر این دانشگاه، سایر دانشگاه‌های برتر در کشور قبرس عبارتند از:

  • دانشگاه فردریک قبرس
  • دانشگاه اروپایی لفکه
  • دانشگاه اروپایی قبرس
  • دانشگاه مدیترانه شرقی
  • دانشگاه گیرنه (کایرنیا)
  • دانشگاه آمریکایی گیرنه
  • کالج الکساندر
  • دانشگاه نیکوزیا
  • دانشگاه صنعتی قبرس

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های قبرس بر اساس رشته و مقطع متفاوت است. دقت کنید که پس از آماده‌سازی و مهیا کردن شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی، باید این مدارک از طریق اپلای در سایت دانشگاه و یا مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی برای دانشگاه ارسال و تمامی این اسناد و مدارک توسط مرجع آموزشی بررسی شود.در صورت واجد شرایط بودن، پذیرش تحصیلی اولیه برای شما صادر می‌شود؛ در صورت ناقص بودن مدارک و نیاز به پرداخت مبلغ دیگری برای انجام ثبت‌نام، پس از پرداخت هزینه‌ها، ارسال فیش پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه مربوطه برای شما ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید که شروع ترم در دانشگاه‌های جزیره قبرس، در ماه فوریه و اکتبر صورت می‌گیرد. بنابراین حداقل شش ماه پیش از این تاریخ برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی باید اقدام کرد.در ادامه این صفحه از سایت مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی، به طور جداگانه برای هر مقطع تحصیلی، شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس

طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های جزیره قبرس 4 سال است که در این مدت 240 واحد درسی باید گذرانده شود. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدارک مشخصی ارائه داد. به طور کلی ارائه ترجمه انگلیسی سوابق تحصیلی در دوره پیش‌دانشگاهی و دیپلم (مدرک اصلی و ریز نمرات)، ترجمه مدارک شناسایی و اسکن پاسپورت و در برخی موارد مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی الزامی‌ است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس

در بیشتر دانشگاه‌های قبرس دوره کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد. در طول این دوره حدود 90 تا 120 واحد درسی باید گذرانده و در پایان دوره پایان‌نامه ارائه شود. در این مقطع نیز معیار پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ اما شروطی مانند توصیه‌نامه تحصیلی، انگیزه‌نامه، ترجمه مدارک و ریزنمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی و کارشناسی در میان دانشگاه‌های ارائه‌دهنده برنامه‌های تحصیلی این مقطع مشترک است. همچنین تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان بین‌المللی به همراه نمره قابل قبول در وضعیت پذیرش تحصیلی دانشجو تأثیر مثبتی می‌گذارد.

تحصیل در مقطع دکتری در قبرس

به طور کلی سیستم آموزشی قبرس در مقطع دکتری به دو بخش مجزا تقسیم می‌شود و بر اساس آن 3 تا 8 سال زمان نیاز دارد. دوره‌ای که مستلزم ارائه یک پروژه است و دوره‌ای که در یک کورس به پایان می‌رسد. دریافت پذیرش تحصیلی در دوره اول نیازمند ارائه پروپوزال، مصاحبه و تعیین استاد راهنما از همان ابتداست و ممکن است در پایان دوره، دانشجوی فارغ‌التحصیل به عنوان دستیار در دانشگاه استخدام شود.

تحصیل در رشته پزشکی در قبرس

قدمت و اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های قبرس در رشته‌های کشور علوم پزشکی، موجب جذب متقاضیان زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور قبرس شده است. مدت زمان دوره پزشکی در دانشگاه‌های قبرس 5 تا 7 سال است. اخذ پذیرش تحصیلی از این رشته‌ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا (آیلتس 6.5 به بالا)، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره بالا و ریزنمرات مدارک تحصیلی پیشین دارد.

تحصیل در رشته داروسازی در قبرس

لازم به ذکر است که ارائه نمره مدرک زبان و نمره بالای معدل آخرین مدرک تحصیلی، می‌تواند شرایط دریافت بورسیه تحصیلی این رشته را فراهم کند. شهریه تحصیل در رشته داروسازی در قبرس سالانه حدود 6 هزار دلار است.

ویزای تحصیلی قبرس چگونه است؟

تحصیل در جریزه قبرس شمالی برای ایرانیان نیاز به ویزا ندارد؛ اما دانشجو موظف است پس از دریافت پذیرش تحصیلی و ورود به خاک این کشور، پروسه مشخصی را در بازه زمانی یک هفته پس از ورود طی کند. در این پروسه، دانشجو با مراجعه به اداره مهاجرت و بایگانی مدنی به حضور و تحصیل خود در جزیره رسمیت می‌بخشد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم بخش شمالی قبرس که بر اساس قوانین وزارت خارجه کشور ترکیه اداره می‌شود، نیاز به ویزا ندارد. اما برای ورود و تحصیل در بخش جنوبی که تحت حاکمیت یونان قرار دارد، ایرانی‌ها نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. برای دریافت ویزا در صورتی که متقاضی نامه پذیرش تحصیلی تمام‌وقت داشته باشد، می‌تواند حداقل سه ماه پیش از شروع دوره تحصیلی خود، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند.

ویزا از طریق خرید ملک در قبرس

خرید ملک در قبرس می‌تواند یک گام بزرگ و جذاب در زندگی باشد. قبرس یک جزیره زیبا در شرق مدیترانه است که به عنوان یک مقصد توریستی محبوب و همچنین یک مکان برای سرمایه گذاری در املاک شناخته می‌شود. نمی‌دانم که آیا شما قصد سرمایه گذاری در حومه‌های شهری یا بیشتر به سمت روستاها و مناطق ساحلی دارید، اما اگر به دنبال پروژه‌های املاک و مستغلات در قبرس هستید، پروژه سزار یکی از گزینه‌های ارزشمندی است که ممکن است علاقه‌مند کننده شما باشد. پروژه سزار یکی از پروژه‌های ساختمانی مسکونی مجلل و لوکس در قبرس است. احتمالا این پروژه دارای امکانات مدرن و ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند به عنوان یک ملک خانوادگی یا حتی به عنوان یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری جذاب در نظر گرفته شود.

اصولاً خرید ملک در خارج از کشور به عنوان یک سرمایه‌گذاری بسیار جذاب شناخته می‌شود. با این حساب که این ملک را می‌توانید به عنوان محل سکونت شخصی خودتان یا حتی به عنوان یک منبع درآمد اجاره‌ای برای توریست‌ها در نظر گرفت.گرچه از دسترسی آسان به امکانات و خدمات عمومی، بهره‌وری بالای سرمایه‌گذاری و حتی بازدهی مالی بالا برخوردار بودن یک پروژه ملکی بسیار مهم است. در طول این مسیر، اطمینان حاصل کردن از اعتبار سنجی سازمانی‌ها و مطالعات و دیدگاه‌های بازار ملکی، پیش از هر تصمیمی دیگری از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود.

 

دکمه بازگشت به بالا